Prachtig stadsgezicht gratis tttfeÜÉiAttA j!;7.>!§S|§ Het stadsgezicht op Bergen op Zoom door Samuel de Swaef (1634) herdrukt voor leden Geschiedkundige Kring 100 De Waterschans nr. 3 2001 ter te Nijvel. In de tiende eeuw ver spreidde haar verering zich over het bisdom Luik en van daaruit over Duitsland, Scandinavië en Noord- Italië. De oudste Gertrudiskerken zijn te vinden in de Nederlanden. Han Bos heeft de bouwgeschiede nis van de Bergse Gertrudiskerk onderzocht. Hij zal ingaan op het ontstaan van dit bijzondere bouw werk in onze stad. Dinsdag 22 januari 2002, Gerrit Groenweg. 'Door het water verzwol gen; de verdronken dorpen in West-Brabant.' De ligging van Ber gen op Zoom op hoger gedeelten in het landschap heeft haar behoed voor overstromingen. Maar zoals bekend, werden in het verleden an dere nederzettingen in West-Bra bant niet gespaard. Gerrit Groene- wegen, die eerder over vergelijkbare onderwerpen publiceerde, zal in zijn bijdrage laten zien hoe het wa ter in het verleden de kaart van de bewoonde wereld bepaalde. Dinsdag 29 januari 2002, Mels de Jong. 'AM. de Jong: leven en werk van een Brabantse schrijver'. Af komstig uit een ami arbeidersmi lieu in de Westhoek van de provin cie kende AM. de Jong het leven op het Brabantse platteland rond 1900 als geen ander. Zijn goed stel hersens en de gave goed te kunnen vertellen, brachten hem via het on derwijs in de journalistiek Uitein delijk koos hij voor het schrijver schap. Zijn sociale bewogenheid kwam niet alleen naar voren in de bekende Merijntje-Gijzencyclus maar bleek ook uit zijn lidmaat schap van de gemeenteraad in Ber gen op Zoom vanuit de SDAP en tal van maatschappij-kritische ge schriften. Mels de Jong, neef van de schrijver, publiceerde recentelijk een impo sante biografie over zijn oom. In zijn bijdrage zal hij ingaan op het leven van AM de Jong. Na afloop van de lezing zal de AM de Jong tentoonstelling in het Markiezen hof worden bezocht alwaar ook werk van de schrijver en andere re latieve literatuur kan worden aan gekocht. Dinsdag 5 februari 2002, Kees Sla ger. 'Februari 1953; de water- noodramp.' Op I februari 1953 kwam het water met verwoestende kracht. In Zuidwest Nederland ver dronken 1853 mensen en talloze dieren. Een 100.000 mensen en dieren moesten worden geëva cueerd, een 1450 gebouwen wer den verwoest en een tienvoud daar van beschadigd. Tweehonderdui- zend hectaren liepen onder water en het duurde negen maanden voordat het laatste dijkgat werd ge dicht. Kees Slager heeft deze ge beurtenissen gereconstrueerd op basis van verhalen van tweehon derd ooggetuigen in zijn boek 'De ramp; een reconstructie, verhalen om nooit te vergeten'. In zijn bij drage zal hij ingaan op de vraag hoe het zover heeft kunnen komen. De lezingen beginnen allemaal om 20.00 uur tot 22.00 uur, locatie Hofzaal Markiezenhof. Deelname kosten F. 40,- voor vier lezingen incl. koffie. Aanmelden vóór 1 ja nuari 2002 bij: Stichting Brabantse Regionale Geschiedbeoefening, postbus 1104, 5200 BD 's Herto genbosch. Telefoon: (0731-61 46 193; fax: (0731-61 27 045: of e-mail: brg.brabant@wxs.nl. Op donderdag 21 maart zal de ge renommeerde schrijver Geert Mak een lezing houden met als onder werp 'De Eeuw van mijn vader'. Onder deze titel heeft hij vorig jaar een bestseller geschreven. Daarin wordt mede aan de hand van fami liedocumenten, de periode van 1900 tot 1999 in het historisch per spectief van die eeuw beschreven. Zeer de moeite waard. In De Wa terschans 2001-4 volgt nadere in formatie, o.a. over inschrijving. Het hier door dr. W. van Ham beschreven stadsgezicht van Bergen op Zoom (S. de Swaef) wordt door het bestuur van de Kring aan alle leden gratis ter beschikking gesteld. U zult het spoedig, los van deze Wa- terschansaflevering, ontvangen. Het is gedrukt op getint papier, op het originele formaat en gestoken in een omslag. De Studie over de Bergse ijzergieterijen zult u niet dit jaar, maar over twee jaar ontvangen. Dat heeft alles te maken met het feit dat door sluiting van de Holland veel archiefinateriaal beschikbaar is gekomen. Het verwerken daarvan kost de nodige tijd en resulteert in een meer volledige Studie over deze tak van industrie. Heel veel plezier met dit unieke stadsgezicht (waarvan de verkoopprijs 29,50 bedraagt). De Waterschans waarin de toelichting op de kaart staat, kost in de losse verkoop 12,50. Wie nu lid van de Kring wordt (contributie 45,-) spaart dus 42,- uit als hij of zij de kaart met toelichting wil ontvangen (men is dan voor 3,- lid!). Maak anderen attent op deze bijzondere actie, zodat het aantal leden toeneemt! Voor nieuwe leden is hierbij een folder ingesloten. Losse kaarten en de bijhorende Waterschans met toelichting zijn bij de archiefdienst te verkrijgen. Mooi cadeau toch voor alle leden? Bestuur Kring en redactie De Waterschans De herdruk is een uitgave van De Geschiedkundige kring van Stad en Land van Bergen op Zoom en De Gemeentelijke Archiefdienst te Bergen op Zoom in samenwerking met Canaletto/Repro-Holland te Alphen aan den Rijn De Waterschans nr. 3 2001 Dr. W. A van Ham Inleiding Dil gezicht op Bergen op Zoom vanaf de Schelde moet in zijn tijd een opzienbarende uitgave zijn ge weest. Nooit tevoren was de stad zo breeduit en gedetailleerd voor het voetlicht gebracht. As verzamelob ject is de prent uiterst zeldzaam. De uitgave in 1967, na de 'heront dekking' in de Atlas van Stolk, vond als onderdeel van een map repro ducties dan ook gretig aftrek Er verscheen zelfs een verkleinde ver sie van. Een nieuwe opname brengt nu technische verbeterin gen, waardoor de kwaliteiten van het origineel beter tot hun recht kunnen komen. Bij deze heruitgave is er gelegenheid de geschiedenis van het stadsgezicht en zijn ver vaardiger aan een nader historisch onderzoek te onderwerpen. Het doet ons genoegen de resultaten hiervan aan de lezers van dit blad te mogen presenteren. Beschrijving Prospect van Bergen op Zoom vanuit het westen. Samuel de Swaef en Jacobus van den Heede (ab Heden). 1 prent: ko pergravure, 4 bladen, afm. 32,88 x 144 cm Uitg. Jacob Lauwijck, z.pl. 1634. Reproductie van de heruit gave 1645, met gedrukt onder schrift, verschenen bij Anthony de Later te Middelburg, 13 x 142 cm. Dit is een reproductie van het exemplaar in de Atlas van Stolk te Rotterdam, no. 1913. Afb.l. Gezicht op Bergen op Zoom vanuit het westen, ca. 1650. Gravure, toegeschreven aan Pieter Hendrikszoon Schut. Opgenomen als randversiering in de wandkaart van het hertogdom Brabant, uitg. Nic. Visscher en Zacharias Roman, 1656. - - - V': - V

De Waterschans | 2001 | | pagina 2