Gelukkig Nieuwjaar Geert Mak in Bergen op Zoom Activiteiten Oproep De Waterschans nr. 4 2001 Dat is wat wij als redactie graag al onze lezers en lezeressen voor 2002 van harte toewensen, zij het niet zo uitbundig en met heel wat minder woorden dan het stadsbestuur no dig had in 1744 om zijn wensen over te brengen aan Karei Philip Theo- door van Palts-Sulzbach, de toen malige markies van de stad. Onze collega R. van den Bergh diepte in het archief de hierna volgende tekst van een brief van de magistraat op, gedateerd 1 januari 1744. De geluckige herstellinge uijt den gevaarlijken toestand, waar in Uw hoogst keurvorstelijke Doorluchtig heid geweest is, doet ons de vrij- moedigheijd gebruijken, dat wij, ge dreven door een opregten ijver en de aldervolmaakste aankleventheijd, ons de eere geven. Uw hoogst keur vorstelijke Doorlugtigheijd deswe gens seer ootmoediglijk te felicite ren; Wij nemen ter gelegentheijd van het aanstaande Nieuwe Jaer ook de vrijheijd om daar in, en in oneijndige volgende jaaren over de hoogst keurvorstelijke Doorlugtig heijd, en hare hoogst vorstelijke luchtigheid Mevrouwe de keurvor- stinne te doen onze gebeden dat God Almagtig Uw hoogst keurvor stelijke Doorlugtigheid de alderge- wenste zegeningen zal laaten genie ten, en spruijten doen voortbrengen, die in de alderhoogste luijster sullen overblijven tot het eijnde der eeu wen! Wij bidden daarbij nog oot moediglijk, dat uwe hoogst keurvor stelijke doorlugtigheid gelieven ver- sekert te sijn van het alderdiepste en schuldigst respect en getrouwighe- ijd, waarmede wij de eere hebben te zijn Hoogst keurvorstelijke Hoogheijd en Heere Uwe keurvorstelijke hoogheijd ge- hoorsame en getrouwste onderda nen en dienaren Drossaart, Schouten, Borgermees- ters, Schepenen, ende Raad der Stad Bergen. Noot: Lezing door Geert Mak, donderdag 21 maart 2002, aanvang 20.00 uur, Stadsschouwburg De Maagd (zaal open om 19.30 uur). Op initiatief van De Geschiedkun dige Kring en met medewerking van boekhandel Quist Bergen op Zoom, houdt de schrijver Geert Mak op 21 maart een lezing die is gebaseerd op zijn boek "De eeuw van mijn vader". Het is een beschrijving van de be wogen geschiedenis van de eerste helft van de twintigste eeuw en de nasleep daarvan in de tweede helft. Maks analyses van de Industriële Revolutie, de Eerste en Tweede We reldoorlog, de onafhankelijkheids strijd van Nederlands-Indië, zijn in één woord briljant te noemen. Bij zijn geschiedschrijving is hij uitge gaan van een intact gebleven familiecorrespondentie, aangevuld met interviews met familieleden en krantenberichten. Door deze bron nen als uitgangspunt te gebmiken heeft Mak de algemene geschiede nis als het ware een menselijk ge zicht gegeven. Men krijgt inzicht in hoe ingrijpende historische gebeur tenissen inwerken op de persoon lijke leefsfeer van mensen en hun directe omgeving. Op 2 november 2000 won het boek de Trouw Pu blieksprijs. Op boeiende wijze zal Geert Mak ons in zijn lezing meenemen naar het aanvankelijk landelijke Neder land van de vorige eeuw met zijn vele veranderingen en ontwikkelin gen, zoals de opkomst van de ka tholieke, protestantse en rode zui len, crisis en antisemitisme in de ja ren dertig, de andere wereld van "ons" (Oost-)Indië, oorlogen in oost en west, de wederopbouw na de oorlog, de jaren zestig en de zakelijkheid daarna. 146 De Waterschans nr. 4 2001 Historisch interessante onderwer pen voor jong en oud van deze tijd waarin het nieuwe Nederland zich al weer aankondigt. Gezien de drukbezochte lezingen elders in het land verwachten we veel belangstelling. Vandaar dat De Maagd werd afgehuurd zodat we le den, hun introducés en niet-leden in groten getalen kunnen ontvan gen. Aanmelding en bestelling van kaar ten voor de lezing. Op vertoon van hun lidmaat schapskaart 2002 (verstrekt bij de acceptgiro voor het lidmaatschap 2002) hebben leden GRATIS toe gang. Om verzekerd te zijn van een plaats moeten leden zich telefo nisch opgeven. Daarvoor zijn de volgende telefoonnummers be schikbaar van 9 t/m 22 februari: 0164-210 283 (A Evers); 0164-238 835 (W. van Nieuwenhuijzen) en 0164-24 8 8 73 (W. van Riemsdijk). Vanaf 23 februari 0164-280 555 (dagkassa van Stadsschouwburg De Maagd). Bij hun aanmelding kunnen leden kaarten bestellen voor introducés en niet-leden. Vanaf 23 februari 2002 start de vrije kaartverkoop bij de dagkassa van Schouwburg De Maagd, Potter straat 23, Bergen op Zoom, tel. 0164-280 555 en bij boekhandel Quist, Fortuinstraat 24, Bergen op Zoom, tel. 0164-240 232. Introducés en niet-leden betalen 5 euro p.p. O Activiteiten van andere verenigingen in onze stad Stichting In den Scherminckel (SIDS) organiseert een reeks van drie lezingen. Op 21 februari. Drs. Marco Ver munt, stadsarcheoloog Bergen op Zoom. Opgravingresultaten Zuivel- plein/Parade. Op 28 februari. Voor de pauze, dr. Willem van Ham, oud-gemeentear chivaris, bewoningsgeschiedenis Pa- rade/Thaliaplein. Na de pauze, Han Bos, stedenbouwkundige geschie denis, ruimtelijke groei en terugval van de Grote Kerk. 7 maart. Drs. Johan Hendriks, stads archeoloog Dordrecht, middel eeuwse leerlooierijen vanuit opgra vingresultaten Dordrecht. Alle avonden beginnen om 19.30 uur en worden gehouden in de Ge meentelijke Archiefdienst, Blokstal len 2, Bergen op Zoom. Kosten voor drie avonden: 15 euro. Aanmelden tot 1 februari bij SIDS, Ank van der Kallen, 0164-265158. Oproep aan de leden van de Ge schiedkundige Kring De Uitgeverij Europese Bibliotheek in Zaltbommel geeft fotoboeken van Nederlandse steden uit met de titel "Focus op waarvoor zoals de uitgever stelt "een aantal zorgvul dig geselecteerde plaatsen in aan merking komt". Bergen op Zoom behoort tot die selectie. De Ge meentelijke Archiefdienst en de Ge schiedkundige Kring willen samen het fotoboek over onze stad samen stellen en doen daarbij een beroep op onze leden. In totaal worden 130 zwart-wit foto's uit de periode 1930 tot 1970 geplaatst. Het zwaartepunt ligt echter op de jaren vijftig en zes tig- Om de sfeer van Bergen op Zoom in de twintigste eeuw weer te geven zijn niet alleen foto's van stra ten of gebouwen belangrijk maar ook van mensen en gebeurtenissen. Het is belangrijk dat de foto's een groot publiek aanspreken en dat ze bij voorkeur nog niet eerder zijn ge publiceerd. Elke foto dient voorzien te zijn van een bijschrift waarin de datum wordt genoemd en de afbeelding wordt verduidelijkt. Als er personen op staan dan dienen zo mogelijk hun namen vermeld te worden. Een kort achtergrondverhaal, een anek dote of een kleine geschiedenis zul len het boek verlevendigen. Wij vragen de leden van de Ge schiedkundige Kring om hun oude fotoalbums eens door te bladeren en te kijken of daarin foto's voorko- Karei (Philip) Theodoor was de laatste mar kies van Bergen op Zoom. Hij verloor hier zijn bezittingen bij de komst van de Franse revolutielegers in 1795. Hij was keurvorst van de Rijnpalts en werd in 1777 ook nog keur vorst van Beieren. Karei overleed in Mün- chen in 1799; zijn vrouw was hem voorge gaan in de dood in 1794. Het echtpaar kreeg geen kinderen, ondanks de wens en de ge beden van de Bergse heren. Markies Karei Theodoor en zijn vrouw Elisabeth Augusta op latere leeftijd. Herkomst: originelen in Hauptstaatsarchiv München Intocht van Sinterklaas op de Grote Markt, 1952. Foto: GAB.

De Waterschans | 2001 | | pagina 2