't Zittem ierzo in de Grond! I*°K De Waterschans nr. 4 2001 men die voor dit fotoboek in aan merking kunnen komen. U kunt deze foto's, voorzien van een bij schrift of verhaaltje, inleveren op het gemeentearchief. Blokstallen 2. U dient Uw naam, adres en telefoon nummer duidelijk op elke foto te vermelden zodat deze na gebruik, weer aan U kan worden geretour neerd. Het fotoboek verschijnt medio 2002 en zal fl. 35,- a fl. 40,- gaan kosten. Laten we hopen dat er een uniek fo toboek over onze mooie stad tot stand komt! Als voorbeeld dient de foto van Sinterklaas op de Grote markt uit 1952. die zich in het Ge meentearchief bevindt. FASTO NUMINE BERGA VITRINE Ajb.l. Prof Dr. Ir. H. Suikerzand geschiedkundige en buitengewoon hoogleraar Oudheidkunde en Egyptologie, vroeg zich in zijn lezing af wat er nu werkelijk in de Bergse grond zat (Foto: Albert Joosen). Donderdag 1 november j.l. kwamen de Geschiedkundige Kring, De Wa terschans en Stichting In den Scherminckel wel op een heel lu dieke manier in de publiciteit. De Stichting Vastenavend liet een brief uitgaan waarop het logo van de Ge schiedkundige Kring enigszins was aangepast: het kroontje stond op de kop en het motto "Fausto numine Berga victrix" was verbasterd tot "Fa- sto numine Berga vitrine". Boven dien was het woord "Kring" gewij zigd in "Genootschap". In de brief werd gerefereerd aan de 148 De Waterschans nr. 4 2001 4/6.2. Een vi trine vol vond sten bij de Pa rade gedaan: Egyptische, Azteekse en Bergse voor werpen die de historische achtergrond van de leutge- voeligheid van de Bergenaren enigszins ver klaren (Foto: Albert Joosen). drie lezingen die de Stichting In den Scherminckel samen met de Geschiedkundige Kring hadden ge organiseerd in de Gemeentelijke Ar chiefdienst over de opgravingen en aanverwante zaken bij het Gouver nementsplein. Deze gegevens waren correct weergegeven maar werden aangevuld met de tekst: "Recent on derzoek en opgravingen nabij de Parade en achter de panden gelegen aan het Zuivelplein hebben echter aanleiding gegeven tot het houden van een vierde lezing onder de titel: 'Wat zit er hier nu werkelijk in de grond?; "De Grote Man, zijn ware ge zicht" Deze vierde en tevens laatste lezing zal verzorgd worden door Prof. Dr. Ir. H. Suikerzand, geschiedkundige en buitengewoon hoogleraar Oud heidkunde en Egyptologie, verbon den aan de Vrijzinnige Universiteit van 's-Gravenzande. Vanwege de verwachte toeloop zal deze laatste lezing plaatsvinden op: DONDERDAG 1 november in de studiezaal van het Gemeentearchief, Blokstallen 2 De aanvang van de lezing staat ge pland op 20.00 uur. Direct aanslui tend op de lezing zal een korte ex cursie worden georganiseerd. Zeker op Uw komst wordt gerekend.". De uitnodiging was ondertekend na mens de "Aktiviteitencommissie van het Geschiedkundig Genootschap" door Z. Wamstekers-den Ouden (Ms. Sc). Deze brief werd ook als persbericht uitgedaan naar de lokale media. De Bergse Bode nam het bericht seri eus en plaatste het, waardoor op de bewuste avond drie leden van de Geschiedkundige Kling aanwezig waren en deze bijzondere lezing konden meemaken. Na het verto nen van de videoband over het voormalige Gasthuis, de pestgraven en de Grote Man, gemaakt in op dracht van Stichting In den Scher minckel, begon Prof. Dr. Ir. H. Sui kerzand zijn boeiende lezing. Men had nabij de Parade allerlei opmer kelijke vondsten gedaan die een Egyptische, een Azteekse en een la tere eigen Bergse historie deden ver moeden. Opvallend was wel dat de vondsten allemaal al duidden op de latere leutgevoeligheid van de hui dige Bergse bevolking: de Egypti sche godinnen hadden al feestneu zen op, terwijl de Azteekse vrucht baarheidsgodin een "tutter" in de hand hield. De reconstructie van de Grote Man werd door Prof. Dr. Ir. Suikerzand in twijfel getrokken. Andere varianten van de gezichtsreconstructie waren op wetenschappelijke gronden even opportuun en hij toonde via zijn powerpoint presentatie enkele mo gelijkheden. Na deze buitengewoon interessante lezing trok het gezelschap naar de Parade waar een opgravingskuil open lag en vondsten die daaruit ge komen waren, tentoongesteld waren in vitrines. In de kuil was ook mid deleeuwse jajem gevonden en elke gast kreeg een kruik Voorts kreeg elke deelnemer aan de lezing en de excursie nog een extra editie van "De Schaterschans" uitgereikt waarin de wetenschappelijke lezing van Prof. Dr. Ir. Suikerzand ter nale zing stond afgedrukt. Met deze activiteiten maakte de Stichting Vastenavend het motto van de komende carnaval bekend: !t Zittem ierzo in de Grond!". Uiteraard is de Geschiedkundige Kring buitengewoon verheugd over de keuze van dit motto en de wijze waarop het onder de aandacht is ge bracht. Zo worden archeologie en geschiedenis als bronnen van het verleden van onze stad op een bui tengewoon laagdrempelige en toe gankelijke manier onder de aan dacht van de bevolking gebracht. Wij danken de Stichting Vastena vend dan ook voor dit prijzenswaar dig initiatief! Het bestuur 149

De Waterschans | 2001 | | pagina 3