De Waterschans nr. l 2002 brief van 14 januari 1927. Uiteraard kunnen brieven verloren gegaan zijn maar de toonzetting van de ge noemde brief is dusdanig dat het heel wel mogelijk is dat er een einde gekomen is aan hun vriendschap.86 De mens Op 24 juni 1941 overlijdt Janus Din- gemans op 66-jarige leeftijd in het Onze Lieve Vrouwegasthuis te Am sterdam na een ziekbed van enkele weken.87 Na een uitvaartdienst in de kerk van het H. Hart van Jezus aan de Vondelstraat, voorgegaan door kapelaan G. van Dijk, wordt Dinge- mans begraven op het RK kerkhof Buitenveldert in Amsterdam. De be grafenisplechtigheden worden ge leid door kapelaan A Spronk Onder de aanwezigen bevinden zich onder anderen prof. mr. C.P.M. Romme, de Bergse beeldhouwer Kees Smout en vertegenwoordigers van de voormalige Amsterdamse ge meenteraad, de Algemeene Winke- liersvereeniging, de RK en de Neu trale Middenstandsvereeniging, de Algemeene RK Propagandaclub, de Bond van Nederlandsche Smeden patroons en het Instituut van Tee- kenleeraren.88 Talrijke kranten besteden aandacht aan zijn overlijden en naast de uit puttende uitweidingen over zijn be stuursfuncties en zijn smidsvak, wordt ook de mens achter deze ge slaagde medeburger niet vergeten. "Met ontroering zal het bericht van het heengaan van dezen populairen Amsterdammer in de hoofdstad en ook in wijden kring in ons land, ver nomen worden. In wijden kring, want de gebieden waarop de heer Dingemans zich in zijn werkzaam leven heeft bewogen, zijn talrijk En op al die gebieden heeft hij zich vrienden gemaakt, omdat wie met hem omging al bij het eerste gesprek voelde te doen te hebben met een nobele persoonlijkheid, met een vol uit levenden mensch. Dingemans was wars van halfheid. Openhartige pittige Brabander als hij was, kon hij geen slecht werk dulden. As hij door zijn stad wandelde en zag, dat er zoo vaak half, slecht werk geleverd werd, goot hij de fiolen van zijn toom over de makers uit. Van hem kon men die aanmerkingen verdragen, want zijn kunde was erkend en zijn goed in zicht stond vast".89 Maar ook in de politieke arena was hij een krachtige persoonlijkheid "een man zonder vrees of blaam, ie- A. J. Dingemans Afb. 21. Voorzijde bidprentje van Janus Dingemans. mand, die vriend noch vijand ontzag als het ging om wat goed en zuiver was en die zich door niets of nie mand liet afbrengen van den weg, dien zijn geweten hem voor schreef'.90 Deze mening wordt gestaafd door uitspraken van Dingemans zelf die regelmatig het politieke bedrijf, waarbij werkelijke betrokkenheid en volhardendheid eerder uitzondering dan regel waren, hekelde. De vol gende citaten mogen dit illustreren. Naar aanleiding van zijn politieke standpunt dat jongens het vak in de gewone werkplaatsen moeten leren en niet in de door de politiek gecre ëerde Centrale Werkplaats, stelt Din gemans: "De maatschappij heeft meer aan het behoorlijk te werk stel len van één jongen, dan aan tien lachsuccessen van een wethou der"91 En over hetzelfde onderwerp: ""Is het te werk stellen van jeugdige personen in de bedrijven een be drijfsbelang?" Zijn standpunt uiteen gezet.... zooiets stijfs mag men eigen lijk niet schrijven als de heer Dinge mans spreekt, want daar is nu een maal niets stijfs aan. Hij gaat zitten en praat honderd uit; hij diept her inneringen op uit zijn lange loop baan als ambachtsman; hij komt te recht bij de politiek, de hooge poli tiek en de gemeentepolitiek; het is als een waterval, een waterval van bon-mots en van kernachtige volks humor, een waterval, waaruit het naar alle kanten spat en die nie mand ontziet. En het merkwaardige is, dat hij tóch zijn onderwerp be spreekt, en grondig bovendien" 92 Meer in algemene zin: "Eens in de vier jaren wordt de bevolking van Nederland wakker geschud om eens iets meer aandacht te schenken aan de gemeentepolitiek Niet dat een deel, misschien zelfs een groot deel, ook tusschentijds geen aandacht daaraan schenkt, doch de Raadsver kiezingen bieden altijd een extra ge legenheid om op de groote massa in te werken met allerlei leuzen, met allerhande beloften, zelfs met allerlei scheeve voorstellingen en positieve leugens. Beloften, die, indien ze voor slechts 10 pCt. vervuld werden, een paradijs op aarde zouden schep pen en den menschen van over 10 jaar niets meer te wenschen zouden overlaten. [...1 Ik kan het niet helpen, maar als ik zoo nu en dan lees wat er langs de straten verspreid en op schuttingen en muren aangeplakt wordt, als ik de verhuiswagens en de fietstochten met hun schreeuwerige reclame zie, dan komt in mij het beeld van een echte oude Vlaarn- sche kermis; met de ballentent van Mie de Lepper. Daar stonden dan van den lijkenbidder tot den minis ter alle sujetten waar iemand met mogelijkheid het land aan kon heb ben. "Drij ballen voor eenen stoo- ter!" Nou kan je smijten. En er werd gesmeten! "Toe Sjefke", gooit dieen kapitalist zijnen hoed van zijne kop! Weg met de gendannen Tienus, wie het eerst den veldwachter raakt jong. Mie! geef mij zes ballen, ik smijt de heele militaire santekraam in me kaar, ze hemme me genog gejudast toen ik in dienst was!" Het is genoeg. Straks wordt de kennis afgebroken. De ballensmijters zijn gekalmeerd, voldaan of niet voldaan, en, met zichzelf verlegen, zeggen ze tegen el kaar "Nou ja, het is toch ook maar eens kermis". En het is ook maar eens verkiezing en dan schijnt alles geoorloofd te zijn".93 Dat hij zichzelf van andere politici onderscheidde, werd wel degelijk door de buitenwereld onderkend. "Dat Dingemans ook politicus is ge worden, lid van den Raad en eenige jaren voorzitter van de Katholieke fractie, dat was slechts te danken aan bepaalde karaktereigenschappen, die hij bezat en die hem sierden. Hij was een man van enorme energie, gepaard aan een zeer groote maat schappelijke belangstelling, die 3 2 De Waterschans nr. l 2002 zonderlyke gaven van hoofd en hart. Aan een volmaakte kennis van zyn vak paarde hy een groot enthou siasme voor alle zaken, betreffende het Bouw- en Woningtoezicht. Zyn scheip oordeel en zyn groot gevoel voor recht en billykheid waarborg den steeds een uitstekende, ook door den tegenstander te begrypen beslissing. Door zyn gevoel voor hu mor, zyn onuitputtelyke vroolykheid en groote slagvaardigheid verliepen de besprekingen steeds in de beste harmonie. Wy zullen hem dankbaar blyven gedenken als een hoog staande warm-menschelyke per- soonlykheid".98 Nog in 1992 herinnert mevrouw Ma- rietje Jimkes-Dingemans haar oom Janus als een "bijzonder leuke, har telijke man die gezellig kon praten en veel contacten had. Hij had overal verstand van en een zolder vol met boeken".99 Slotbeschouwing Het komt zelden voor dat men als onderzoeker werkelijk geraakt of ge grepen wordt. Uiteraard wel in we tenschappelijk opzicht: een onder werp boeit, trekt aan of heeft een dusdanige relevantie dat er als het ware iets over geschreven móet wor den. Een dergelijke 'geestelijke' of 'abstracte' aantrekkingskracht vormt dan de drijfVeer om onderzoek te doen en publicaties te schrijven. Bij het schrijven van deze bijdrage was dat anders. De persoon en het we zen van Janus Dingemans zijn zo uniek, zo bruisend en energiek, en nog zo van deze tijd, dat de aantrek kingskracht om over hem te schrij ven dit abstracte stadium over schreed. Persoonlijk raakt deze man de schrijver over zijn dood heen en dat is bijzonder. Uit alles blijkt dat het een man uit één stuk was, recht door zee, een harde werker met een goed verstand en praktisch inzicht. Een man met realistische idealen die hij op alle manieren onder de aandacht probeerde brengen en te verwezenlijken. Een humoristische, doorleefde menselijke man, kortom, een markante persoonlijkheid "zooals er in een generatie maar en kele voorkomen".100 *Drs. Johanna Jacobs (1952). Kunst historicus. Sedert 1991 als conserva tor cultuurhistorie verbonden aan gemeentemuseum Het Markiezen hof te Bergen op Zoom. Afb. 28. Janus Dingemanscirca 1910. Foto: Fotografisch Atelier 'Prinses', Amsterdam. voortsproot uit een ongeveinsde liefde voor de menschen. Hij was geen geboren politicus, en hij heeft er ook niet naar gestreefd zich in de sfeer van het raadhuis een houding te geven, die met zijn ware natuur niet overeenkwam. Voor veinzerij was hij een veel te oprechte, ongecompli ceerde en waarheidslievende figuur. Hij dacht enkelvoudig, maar gezond en wat voor hem als goed vaststond, dat streefde hij na in een rechte lijn; wat voor hem als verkeerl [sic] gold, dat vervolgde hij zonder aarzeling. Dingemans was in den Raad een man, die et [sic] hart op de tong had; hij was elders in het Amsterdamsche leven niet anders".94 Uit de brieven aan Disco maar ook in de interviews waaruit hiervoor is geciteerd, blijkt dat Dingemans een extravert karakter had en een ge zonde dosis humor. "En hij kon vertellen als geen ander, smakelijk, geestig, met altijd weer dien onder grond van ernst, welke karakteristiek was voor dezen mensch".95 "In Dingemans verliest Amsterdam een figuur zooals er in een generatie maar enkele voorkomen. Een man, die den moker kon en durfde han- teeren, letterlijk en figuurlijk, een man van fijnen, zuiveren smaak, en die het leven van zijn dagen heeft durven smeden naar het beginsel, dat mensch en ambachtsman siert: krachtige, ongebroken zuiverheid".96 Ook in de rouwbetuigingen worden dezelfde eigenschappen genoemd.97 Zoals in een brief van de hoofdinge nieurs en de secretaris van het Ge meentelijk Bouw- en Woningtoe zicht aan de weduwe van Dinge mans. "Gedurende ruim vyftien ja ren heeft er een regelmatig en zeer innig contact bestaan tusschen Uw echtgenoot en onzen dienst. By on telbare bezoeken met hem in alle deelen van de stad gebracht aan wo ningen en andere gebouwen hebben wy gelegenheid gehad hem te leeren kennen als een mensch van uit- 3 3 IN MEMORIAM Echtgenoot van F. C. van Eordewijk Geboren te Bergen op Zoom 20 Sopt. 1874 Overleden te Amsterdam 24 Juni 1941

De Waterschans | 2002 | | pagina 17