De Waterschans nr. l 2002 De Waterschans nr. 1 2002 Ajb. 9: De 19 manelaren van Gorkum, in de nacht van 8-9 juli 1572 op bevel van Lu- mey, aanvoerder van de Watergeuzen, opgehangen in een schuur buiten de muren van Den Briel. Gravure van J. Nolin. gemeenschappelijke vijand, de land voogd. Willem van Oranje had overal zijn spionnen en die hielden hem goed op de hoogte van de stemming in het land. Niemand minder dan Pau- lus Buys (1531-1594), pensionaris van Leiden en later raadpensionaris van Holland, kwam hem officiëel, maar natuurlijk wel in het geheim, vragen om de leiding van een op stand op zich te nemen. Dat wilde Willem wel, maar wijs geworden door de ervaring, verlangde hij aller eerst geld om een nieuwe invasie te kunnen financieren. Bij zijn familie hoefde hij niet meer aan te kloppen, want die had alles al gegeven. Hoe veel hadden zijn medestanders er voor over om van de tirannie te wor den bevrijd? Er werd weer ijverig ge collecteerd. Ook rekende Oranje op de medewerking van de Watergeu zen. Die verdienden goed aan de kaapvaait en de Prins vroeg hun om het hem toegezegde aandeel in de buit. Tenslotte had hij hun kaper brieven gegeven, zodat ze geen zee rovers waren, maar "eerlijke" kapers. De leiders van de Watergeuzen zoals Willem van der Marck, heer van Lu- mey, en Diederik Sonoy, kwamen slecht over de baig. Bovendien maakten ze zich gehaat door hun plunderingen en hun felle vervolging van de katholieken. Alva bestreed de Watergeuzen door de buurlanden te bedreigen met zijn wraak als ze de piraten in hun havens zouden toela ten. Zelf zag hij niet direct kans om snel iets tegen hen te ondernemen. Daarvoor was een vloot nodig. Op 1 april 1572 namen de Water geuzen Den Briel in en op 6 april sloot Vlissingen zich bij hen aan. Andere steden volgden, vrijwillig of gedwongen. Alva organiseerde een wraaktocht. Zijn troepen onderwier pen Mechelen, Zutphen en Naarden en hielden daar verschrikkelijk huis. Haarlem moest ook capituleren, maar voor Alkmaar liepen de Span jaarden vast. Daar begon de victorie. Een poging om Leiden in te nemen mislukte eveneens. Net als bij Alk maar moesten de soldaten in Ajb. 10: Kerk van de Heilige Martelaren van Gorkum aan Bolwerk-Zuid, ge bouwd in 1907 (toren in 1913; opgebla zen door de Duitsers in 1944) en ge sloopt in 1987 (Reg. Archief BoZJ. Spaanse dienst het beleg opgeven omdat de Geuzen de omgeving on der water zetten. De harde aanpak van de ijzeren her tog faalde. Filips II riep hem teaig en verving de havik door een duif Requesens moest op diplomatieke wijze de opstandige gewesten, in hoofdzaak Holland en Zeeland, tot onderwerping zien te bewegen. De nieuwe landvoogd begon goed. Hij schafte de Raad van Beroerten af, de tiende penning ging niet door en er volgde een algemeen pardon voor alle vluchtelingen, maar ze moesten dan wel weer katholiek worden. En dat laatste was nou net iets te veel gevraagd. De strijd ging dus voort. De katholieken stonden voor een zeer moeilijke keus. Ze waren over het algemeen tegen het Spaanse be leid, maar aansluiting bij de opstand had ook bezwaren. Waar de Water geuzen de macht in handen kregen, moesten geestelijken en kloosterlin gen het dikwijls ontgelden. In het gunstigste geval werden ze verdreven, maar ook martelingen en terechtstel lingen vonden er plaats. Bekend zijn de martelaren van Gorkum. De Geuzen belegerden Gorkum (=Go- rinchem). De magistraat besloot de stad over te geven op voorwaarde van vrije aftocht voor de geestelijk heid. In strijd met hun beloften ar resteerden de overwinnaars toch 21 reguliere en seculiere priesters en broeders. Ze werden naar Den Briel gevoerd, gemarteld en voor de keuze gesteld: calvinist of de galg. Twee van hen kozen voor het eerste, de ande ren stierven de marteldood. Onder hen waren er die als geestelijke niet bepaald voorbeeldig hadden geleefd. In 1867 heeft paus Pius IX hen allen vanwege hun marteldood heilig ver klaard. In 1906 werd de nieuwe ka tholieke kerk aan het Bolwerk-Zuid te Bergen op Zoom naar hen ge noemd (in 1983 is de kerk gesloten en vier jaar later gesloopt). 9. Geus of Spaans? En wat deed Bergen op Zoom? Veel stadsbesturen kwamen na 1 april 1572 voor een moeilijke keuze te staan. Wat te doen? Trouw blijven aan de koning of aansluiting zoeken bij de prins van Oranje? Of anders gefoimuleerd: Spaanse troepen in de stad of Geuzenvendels? Garnizoen binnen de muren kostte altijd geld en betekende overlast. Geuzen maakten zich gehaat door wraak te nemen op de katholieken, die nog altijd qua aantal verre in de meer derheid waren. Zij kregen gemakke lijk het stempel opgednikt van te heulen met de vijand. De keuze was natuurlijk mede af hankelijk van de toevallige omstan digheden. Van een algemene volks raadpleging was geen sprake. Wat deed Bergen op Zoom? Het ver keerde in zeer trieste omstandighe den. Crisis, kapers in de buurt, sol daten binnen de muren, angst voor de tiende penning en tot ovennaat van ramp de ellende van de storm- vloed op 1 november 1570, de be- nichte Allerheiligenvloed. Het hele kustgebied van Groningen tot Zeeuws-Vlaanderen liep onder. Zo wel ten noorden van Bergen op Zoom als ten zuiden ervan stond al les blank Een groot gedeelte werd niet opnieuw bedijkt en is bekend als het Verdronken Land van het Markiezaat. Er was weinig aanvoer op de wekelijkse donderdagmarkt en dat maakte het brood duur. De jaar markten kwijnden eveneens weg. We zagen reeds dat de koning veel ge wicht hechtte aan het bezit van Ber gen op Zoom, de poort naar Zee land. Tot grote ergernis van Filips II koos Vlissingen al op 6 april de kant van de prins van Oranje. De troepen die de koning stuurde, vonden de stadspoorten gesloten. Veere en Ar- nemuiden vielen ook in handen van de Geuzen, alleen Middelburg wei gerde om zich bij de opstand aan te sluiten. De Geuzen sloten daarom de stad in. Tussen de bedrijven door probeerden ze Bergen op Zoom te vernissen. Enkele schepen ankerden bij Reimerswaal en 's nachts sjouw de een troep Geuzen met ladders naar de muren bij de Zuidmolen. De wacht was echter op haar quivive en met achterlating van twee doden en de ladders dropen de waaghalzen af De schepen kruisten nog enige tijd in de omgeving en legden de handel en visserij van Bergen nagenoeg stil. De stemming in de stad was anti- Spaans. De magistraat besloot dan ook om de Heilige-Kruisprocessie die in 1572 op 13 april gehouden zou worden, niet te laten doorgaan. Enkele dagen later kwamen nog vijf vendelen Spaanse soldaten het gar nizoen versterken. Ajb. 11: Spotprent op de paus van circa 1600. Het is een zogenaamde dubbel- kop van paus en duivel. Dit wordt dui delijk als men de prent ondersteboven houdt (Rijksmuseum Catharijneconvent Utrecht). Middelburg gaf zich na een beleg van anderhalf jaar nog steeds niet over. In januari 1574 was de nood zo hoog dat het stadsbestuur wilde ca pituleren. Dat zinde Requesens niet. Hij trok in Antwerpen een vloot sa nten van circa dertig grote schepen met soldaten en in Bergen op Zoom een vloot van meer dan zeventig wat kleinere boten eveneens met solda ten, voedsel en andere benodigdhe den. Eindelijk was er weer bedrijvig heid in de haven, maar de bijeenge brachte schepen waren voor een deel eigendom van Bergse schip pers, door Requesens opgeëist. Ook manschappen werden geronseld. De landvoogd kwam zelf naar Bergen op Zoom. Zijn bedoeling was dat de twee vloten elkaar zouden treffen in het Sloe, de vaargeul tussen Walche ren en Zuid-Beveland. De Antwerpse vloot zou via de Westerschelde varen en de Bergse via de Oosterschelde. Met vereende krachten hoopten de Spanjaarden de Zeeuwse vloot te verslaan en vervolgens Middelburg te ontzetten, misschien zelfs Vlissin- 48

De Waterschans | 2002 | | pagina 25