Bergse avond dit jaar met het onderwerp vVan alle markten thuis' Uitnodiging jaarlijkse dagexcurse Oproep: voortzetting werk van Harald Fiktorie De Waterschans nr. l 2002 naar Vlonrk Vrederus! Schansbaan vlonder iuitenlust Deelnemers aan de excursie zullen daarvan kennis kunnen nemen; heel interessant. Bovendien zal dit stukje regionale vestinggeschiedenis een indruk ge ven van de infrastructurele verdedi gingsvoorzieningen die destijds no dig waren om onze West-Branabtse regio te vrijwaren tegen vijandelijke invallen. De excursie start om 12.00 uur, duurt ongeveer 2 uur en begint op de parkeerplaats (nr.2). Daar kunt u ook auto's en fietsen kwijt. Oproep Het regionaal Historisch Centrum Bergen op Zoom (voorheen: Gemeentelijke Archiefdienst) zoekt een vrijwilliger voor de foto/dia/ film afdeling. Topografische kennis van Bergen op Zoom is vereist. Tel.: 241930. Vragen naar Guust van Dijck. -rrrritt Elk jaar wordt in het Regionaal His torisch Centrum (voorheen: Ge meentelijke Archiefdienst) te Bergen op Zoom de zogeheten "Bergse avond" georganiseerd. Zo'n avond staat in het teken van een bepaald beroep of ambacht. De bedoeling is dat op de Bergse avond verhalen over dat beroep of ambacht zoals dat vroeger en nu wordt uitgeoe fend, worden verteld en opgetekend, maar ook dat specifieke uitdrukkin gen, woorden of gezegdes die in datzelfde vak gebezigd worden, op lijsten worden aangetekend. Zo wor den dit soort waardevolle gegevens voor het nageslacht bewaard. De volgende Bergse avond vindt plaats op donderdag 4 april 2002 en staat in het teken van markten en handel, vandaar de titel "Van alle markten thuis". Marktmeesters zul len vertellen over hun beroep terwijl ook marktlieden gevraagd worden een bijdrage te leveren. De 'Bergse Kamer', een werkgroep van de Ge schiedkundige Kring die zich bezig houdt met de Bergse taal, is bij de organisatie van de avond betrokken. Bergenaren of in de geschiedenis of het dialect van stad en streek geïnte- Briejkaart met de weekmarkt op de Grote Markt (Collectie Regionaal Historisch Cen trum Bergen op Zoom, nr. RINX016). resseerden zijn van harte welkom op deze avond. Bergse avond: donderdag 4 april 2002 in het Regionaal Historisch Centrum, Blokstallen 2 te Bergen op Zoom. De zaal is geopend vanaf 19.30 uur. U bent van harte welkom!! 4 De Waterschans nr. 1 2002 Het Bestuur en de Activiteitencom missie van onze Kring hebben we derom het genoegen U uit te nodi gen voor onze traditionele jaarex cursie. De inzet van twee bussen is de afge lopen twee jaar succesvol gebleken en wij gaan er ook dit jaar van uit dat wij daarmee onze leden een goede dienst bewijzen Toch nog een waarschuwing: als het minimum aantal van ongeveer 72 deelnemers niet wordt gehaald, zal slechts één bus van maximaal 50 personen worden ingezet. Zo nodig zal daarbij de volgorde van inschrijving bepalen wie (he laas) moet afVallen. Noteert U alvast de datum: Zaterdag 27 april a.s. Vertrek: 08.00 uur vanaf Plein XIII. Bergen op Zoom. Thuiskomst: 22.00 uur. Ons reisdoel: leper (BE) en de slagvelden, date rend uit de Eerste Wereldoorlog (1914-T8). Dit verschrikkelijke oorlogsgeweld, dat maar liefst vier jaar heeft ge duurd, is destijds gelukkig aan ons land voorbijgegaan. Toch is het goed om bij dit gebeuren, zo dicht bij onze zuidgrens, eens even stil te staan en tot ons te laten doordrin gen hoeveel leed deze oorlog heeft veroorzaakt in families uit alle we relddelen. Onze gids van die dag zal de (mili tair) historicus Dr. Jan W.M. Schui ten zijn. Het programma luidt als volgt: Tijdens de heenreis wordt U door onze gids geïnformeerd omtrent het totale oorlogsgebeuren rondom de stad leper. Ook zal U een kopje kof fie (en desgewenst een tweede) met gebak worden aangeboden in het wegrestaurant "Nazareth". Tussen 10.30 en 13.00 uur volgt een rondrit langs enkele van de ontel bare plaatsen waar U ongetwijfeld een goede indruk zult krijgen van het terrein, waar maar liefst drie om vangrijke militaire acties (veldslagen) en ettelijke andere vijandelijkheden (w.o. het gebaiik van strijdgassen) hebben plaatsgevonden. Militaire kerkhoven van "vriend en vijand" zijn daar vanzelfsprekend te over en ook die zullen de aandacht krijgen die ze verdienen. Van 13.00 tot 14.30 uur hebt U de gelegenheid om zelf het historische stadje leper te verkennen en de door U zelf te betalen (of mee te nemen) lunch te gebruiken in een van de vele gelegenheden op de Markt en haar zijstraten. Van 14.30 tot ongeveer 17.00 urn- een wisselprogramma, waarbij U: a-de totaal herbouwde gotische ka thedraal en de St. George Memorial Church (samen met onze gids) kunt bewonderen en b-op eigen gelegenheid het bijzon der interessante "Flanders Fields" museum kunt bezoeken. De details daaromtrent zullen U in de bus worden meegedeeld. Van 17.30 tot 19.15 uur wordt U de avondmaaltijd door de Kring aange boden, in afwachting van het laatste programmapunt: Van 19.30 tot 20.10 uur maken we een korte wandeling vanaf het di neradres naar de Menenpoort. Daar aangekomen zullen we een korte uitleg krijgen van onze gids, die ge volgd zal worden door het blazen van de "Last Post" om klokslag 20.00 uur. Deze indrukwekkende, reeds vele decennia oude traditie van een dagelijks gehouden doden herdenking is nu eenmaal een "must" bij een bezoek aan deze stad, die destijds zo verschrikkelijk heeft geleden onder het oorlogsge weld. Huishoudelijke mededelingen: Introductie: slechts één huisgenoot of een andere introducé(e) per lid is toegestaan. Telefonische aanmelding voor deel name: van 2 tot uiterlijk 13 april a.s. bij: Wim van Nieuwenhuijzen (0164-) 238835. De prijs: 35, pp, (reis, gids, toe gangsprijzen en avondmaaltijd inbe grepen). Dit bedrag dient onmiddellijk na aanmelding te worden gestort op: gironummer 2405922 of banknum mer 52.50.45.244 t.n.v. de Penning meester van de Geschiedkundige Kring, Arielstraat 13, 4624 VN Ber gen op Zoom. Wij rekenen op twee volle bussen De Activiteitencommissie. Als iemand plotseling uit het leven wordt weggerukt is dat voor nabe staanden een vreselijke ervaring. Velen schrokken dan ook toen dat enige tijd geleden ook het geval was met Harald Fiktorie. Velen ken den hem als een sympathiek per soon. Ook De Waterschans heeft diverse keren mogen profiteren van zijn kennis van zaken omtrent bij zondere panden. Veel lezers waren bijvoorbeeld erg blij met zijn artikel over de verdwenen Pauluskerk (in nr. 2 van De Waterschans 2000). Voor de redactie was het ook steeds fijn te zien hoe blij hij was als er weer eens een artikel van hem ge plaatst was. Velen zijn Harald veel dank verschuldigd. Hiermede doen we tevens een op roep. Wij komen graag in contact met iemand die zou willen schrij ven over vooral verdwenen bijzon dere gebouwen in Bergen op Zoom. Misschien kan dan het mooie werk van Harald voortgezet worden. 5 tsnewiSE Duller

De Waterschans | 2002 | | pagina 3