Een opzienbarende vondst in het ARA De Waterschans nr. 2 2002 De Waterschans nr. 2 2002 1 (Algemeen Rijksarchief te 's-Gravenhage 'Fort De Roovere' Enige nadere gegevens uit de eerste helft van de zeventiende eeuw: A.M. Bosters, Voorburg, 2001. Havenpoort, dat later bekend zal komen te staan als het ravelijn 'BeckafF. Ook naar het oordeel van Wolff kon door het oprichten van (vier extra) bolwerken de stad beter verdedigd worden. Er kon in de grachten - ook aan de droge zijde van de stad - een waterdiepte van tien voeten bereikt worden en de fortificaties leverden een strategische kracht op die gelijkgesteld kon worden aan die van vier com pagnieën. Dat de fortificaties nog niet gereed waren, blijkt uit het feit dat Wolff meldde dat de courtines, 'Gardyns too be anexyd untoo the ramparf ('nog aan te leggen en te bevestigen aan de vestingwaf), naar zijn mening de kroon op het werk zouden zijn. De matige kwaliteit van zijn tekening is het gevolg van de omstandigheid waaronder zij vervaardigd werd: "1 dyd thys in haste a sheepe boorde ('ik maakte dit haastig aan boord van een schip'). Vermoedelijk refe reerde Wolff aan de kaart van Jo- han van Rijswijck toen hij schreef dat hij gehoord had, dat Walsing- ham de nieuwe plattegrond al had ontvangen. Hij volstond dan ook met 'a figure without scale' en meldde dat kolonel Morgan flink gevorderd was met de fortificaties en er in geslaagd was de (nieuwe) diepere grachten te vullen met water. Deze maatregel had hem populair gemaakt bij de bevolking en volgens Wolff was dit voor de Spaanse tegenstander een grotere tegenslag dan de fortificatie van alle andere grensvestingen (13). Uit de kaart van Wolff blijkt dat in 1587 de werkzaamheden voort vloeiend uit het plan van Johan van Rijswijck al wel begonnen waren. Op 19 juni meldde Wolff, dat door een ander gebruik van het vloedwater en het aanbrengen van een sluis in het bolwerk voor de Bagijnepoort de grachten beter gevuld werden met water (14). Niet blijkt wat de vorderingen zijn bij de forten aan de monding van het havenkanaal. De burgers van Bergen op Zoom werden in de maand au gustus zelfs verplicht tot graaf werkzaamheden, hoewel dit niet echt een succes werd, want de mili taire leiding constateerde spoedig dat de werkzaamheden 'zeer slap- pelijck' werden uitgevoerd (15). Daarnaast droegen veel werkzaam heden, zoals uit de fortificatie rekening blijkt, het karakter van achterstallig onderhoud, zoals het repareren van palissades, bruggen, wachthuizen en het planten van doornen hagen. Maar er werden ook nieuwe borstweringen opg ericht, nieuwe posities ingericht voor kanonnen, nieuwe wacht huizen gebouwd en er arriveerden schepen uit Amsterdam met hout, dat bestemd was voor de nieuwe fortificatie (15). Het bleek vol doende te zijn om het Spaanse be leg in 1588 te kunnen doorstaan, waarbij ook de doelstelling werd gerealiseerd dat de forten aan de monding van het havenkanaal sterk genoeg waren om uit handen van de vijand te blijven (17). Besluit De twee hier besproken kaarten geven een mooi inzicht in een tussenstand van het kartografisch geschiedbeeld van de verandering van een ouderwetse Nederlandse vestingstad tijdens het begin van de Tachtigjarige Oorlog. Bergen op Zoom ziet er op de kaarten van Jacob van Deventer en Braun en Hogenberg nog uit als de tradi tioneel ommuurde Middeleeuwse stad waar zich aan de westzijde bij de haven een voorstad ontwikkeld heeft. De kaart van Johan van Rijs wijck uit 1586 is de eerste, waarop moderne forten en ravelijnen wor den weergegeven en waarmee door weergave van geologische factoren de strategische positie wordt verk end en geanalyseerd. Op de schet skaart uit het Engelse leger wordt de opdrachtgever duidelijk gemaakt hoe met de aanleg van nog vier nieuwe bolwerken de stad beter verdedigbaar wordt gemaakt. Een eerste indruk hiervan geeft de prent van het beleg van Bergen op Zoom uit 1588. Tevens worden hier mee de contouren zichtbaar van de latere ontwikkeling van de vest ing, zoals die zichtbaar is op de plattegrond van Joan Blaeu uit 1649 (18). Nader onderzoek in Belgische, Spaanse en Italiaanse kaartencollecties, waar mogelijk nog onbekend kaartmateriaal af komstig van het Spaanse leger berust, zal moeten uitwijzen of nog meer nuances kunnen wor den aangebracht in het historisch kaartbeeld van Bergen op Zoom (19). Door de rol, die de Engelsen hebben gespeeld in de verdedig ing van de Nederlanden tijdens de Tachtigjarige Oorlog, zijn de beide hier besproken kaarten overgeleverd in Engelse archiefcollecties en kun nen zij nu nog bijdragen tot een beter inzicht in de historische gebeurtenissen uit deze periode. Noten 94 J. Sinke Verrassend nieuws van de vroegste geschiedenis van de West-Brabantse Waterlinie. Amper een jaar na het bericht over de inspectietocht van Frederik Hendrik in 1628 nu opnieuw goed nieuws voor 'de Vrienden van Fort De Roovere'. De architect van de linie blijkt toch een Bergenaar te zijn. En Fort de Roovere krijgt hierdoor weer meer glans. Een nog nimmer geopende map met ingekomen stukken geeft na vier eeuwen haar geheimen prijs. Brieven en kaarten met betrekking tot de vroegste geschiedenis van de linie en de bouw van de forten berichten over de aard en de voortgang van de werkzaamheden. Een schets hoe het worden gaat en vragen ten aanzien van de financiën voor verdere verbeteringen en aanvullingen zijn gegevens, die tot nu toe ontbraken. In het jaarboek nummer 61 van De Ghulden Roos schrijft dhr. AM. (Adrie) Bosters uit Voorburg over de 'schaf, die hij vond in het Rijksarchief te "s-Gravenhage. Opmerkelijk is, dat deze publikatie plaats vindt in het jaarboek van de Oudheidkundige Kring van Roosendaal. Zes en veertig jaar nadat ook de eerste Hollandse studie van dhr. J. Belonje over 'het fort Rovers' of 'fort De Roovere' in een vorig jaarboek nr. 15/ 1955 was uitgekomen. Den wittèVffA I A A OU D E J, A N D De in Nieuw Vossemeer geboren Adri Bosters was ook zeer verrast door de gevonden corresponden tie. Het was zeker niet het resultaat van gericht zoeken naar Fort de Roovere of enig andere informatie over de linie. Zijn belangstelling ging vooral uit naar de geschiede nis van zijn geboortedorp en haar bewoners, hoewel hij in voor gaande jaren wel aandacht had geschonken aan de versterkingen langs de rivier de Eendracht. Maar zijn studie lezend wordt het al gauw duidelijk, dat het bij toeval Afb. 1. De redoute Den witten Ruyter vervaardigd door landmeter Adam in 1805). 9 5 Dr. E Westra promoveerde in 1992 aan de Rijksuniversiteit Groningen op een proef schrift over militaire ingenieurs en fortifi caties tijdens de Tachtigjarige Oorlog. Sinds zijn eerste artikel in 1983 in Caert- Tliresoor, heeft hij voornamelijk ge publiceerd over onderwerpen betreffende iiistorische kartografie, landmeters en inge nieurs in de 16de en 17de eeuw. Mo menteel is hij werkzaam als directeur van een arthousebioscoop in Groningen. De redactie van De Waterschans dankt zowel de redactie van Caert-Thresoor als de auteur dr. F Westra dat toestemming werd verleend betreffend artikel en bijbe horende illustraties te mogen overnemen. (1) Cornelissen, J. Uit de geschiedenis van Bergen-op-Zoom in de 15de eeuw's-Gra- venhage, 1923, pg. 24-25. (2) Cornelissen (1923), blz. 25; Slootmans. K, Bergen op Zoom een stad als een huis Zaltbommel, 1974, pg. 39. (3) Slootmans 0974), pg. 41. (4) Westra, Nederlandse ingenieurs en de fortificatiewerken in het eerste tijdperk van de Tachtigjarige Oorlog 1573-1604 Alphen aan den Rijn, 1992, pg. 31, 32, 102. (5) Jongbloet-Van Houtte, G, Brieven en an dere bescheiden betreffende Daniel van der Meulen 1584-1600, 's Gravenhage, 1986 (Rijks Geschiedkundige Publi- catiën, grote serie, 196), pg. 13, 31. (6) Gemeentearchief Bergen op Zoom, Archief secretarie 32, f lOOvso en 107vso. (7) Westra (1992), blz. 49. (8) British Library, Manuscript Department, Galba CX, f 110-119. (9) British Library, Manuscript Department, Galba CX f. 213vso-214. (10) Gemeentearchief Bergen op Zoom, Ar chief secretarie 32, f 115, 133 en 155vso. (11) Rijksarchief Zeeland, Staten Archief 16254, f 118vso. (12) Japikse, N. (ed.), Resolutiën der Staten- Generaal van 1585-1587, 's-Gravenhage, 1921, pg. 518. (13) Public Record Office London, State Pa pers 84/14, f 208-209. (14) Public Record Office London, State Pa pers 84/15, f115. (15) Ham, W. A van. De vesting Bergen op zoom en bijbehorende werken. In: Atlas van historische vestingwerken Noord-Bra bant, Utrecht, 1996, pg. 51. (16) Gemeentearchief Bergen op Zoom, Archief Secretarie, 4721. (17) Ham, van (1996), pg. 59. (18) Slootmans 1974), pg. 34, 43 en 46. (19) Bedoelde kaarten worden onder andere genoemd in: Heuvel, C.MJ.M. van den, Papiere Bolwercken. De introductie van de Italiaanse stede- en vestingbouw in de Nederlanden (1540-1609) en het gebndk van tekeningen, Alphen aan den Rijn, 1992, pg. 161 H E T «IKGSf KAAKTE enrie M ET1KC.E i, Het

De Waterschans | 2002 | | pagina 13