De Waterschans nr. 2 2002 De Waterschans nr. 2 2002 Afb.3. De witte Ruyter. Lente 2002 (Foto. Kerk en huwelijken op Fort De Roovere Het verhaal, dat er van meet af aan (1628) een kerkgebouw was op Fort De Roovere, moet eveneens bijgesteld worden. Kerkdiensten werden er wel gehouden maar hoogstwaarschijnlijk in een geïm proviseerde ruimte. Eerst in 1635 is er sprake van een kredietaan vraag van kapitein Willem de Vries, commandeur van het fort, voor het bouwen van fortificatie- werken. In deze werken is ver moedelijk ook de realisering van een kerkruimte opgenomen. Een apart gebouwtje met een torentje, te zien op een tekening van Jean Denis Lepage is er in de aanvang niet geweest. In de trouwboeken van de Nederlands Hervormde kerk van Bergen op Zoom is ge durende de jaren 1636-1648 een aantal huwelijken op Fort De Roovere opgetekend. Toch een vijandelijke-aanval Nog een laatste bijzondere vondst is een kaart, handgetekend, van Ja cob Vleugels (Algemeen Rijks archief te 's-Gravenhage; 1636) die veel duidelijk maakt. In 1636 lukte het Spaanse troepen met meege brachte schuiten de inundatiege- bieden in de omgeving van de Dassenberg over te steken. Zij na men soldaten en burgers gevangen en veroorzaakten een heleboel on rust. Kolonel Morgan, gouverneur van Bergen op Zoom berichtte dit aan de Raad van State. Jacob Vleugels tekende de situatie en hij verzorgde de aanvraag voor aanvullende versterkingen. De tekst op de kaart is moeilijk te lezen. De stippellijntjes op de kaart zijn wat dun. Het is in feite heel eenvoudig. De aanval startte vanaf de plaats in de omgeving van de enige wo ning die aan het dijkje staat. Geland wordt dan aan de rechterzijde van de plaats waar het huis Dassen berg nu staat (2). Vleugels wil vrij zicht over de inundatie vanaf de Witte Ruiter (8) naar De Roovere, waar de redoute getekend is. De vooruit geschoven punt met de begroeiing belemmert het over zicht. Vandaar het plan om daar een schans te bouwen (3). De tekst op de kaart is niet lees baar. De heer Bosters geeft in eerste instantie alleen de aanhef van de transcriptie weer (literatuur vermelding, noot 62). Naderhand heeft hij mij de gehele tekst gezonden. In feite is dit een aanvulling op het geschrevene. In combinatie met de geschetste fragmenten van de kaart ontstaat er een opmerkelijk duidelijk geheel. Men ziet de Spaanse schuiten haast varen. Aanvullend heb ik op gelijke wijze de regio om fort Hen- ricus genummerd. De weergave volgt hierna. Een eeuwenlang gesloten boek gaf eindelijk haar geheim prijs. Dat deze bron zo weinig geraadpleegd werd is niet verwonderlijk. Nie mand wist ervan. De stukken waren totaal in de vergetelheid geraakt. Waarschijnlijk is er nog meer te vinden. Helaas heeft deze bijzon dere vondst voorlopig een rode stip gekregen, wat betekent, dat de stukken voorlopig niet ter inzage worden gegeven. Het Algemeen Rijksarchief te 's-Gra venhage gaat eerst zelf deze geschie denis bestuderen. Tekst op de kaart van de linie tussen Fort De Roovere en Steen bergen (Rv. S t/ 605 III) getekend door Jacob Vleugels, ingenieur in Staatse dienst. 'Afteeckeninge van de situatie ende gelegenheyt tussen Bergen op Zoom ende Steenbergen. Daer- bij aangewesen wort waer dat een viant met cleene partijen in eenige reijsen met mede gebrachte schui- jten over het ingelaeten water is overgecomen ende wech tussen de voorgeschreven plaetsen onveijl maeckt ende verscheijden gevan gen borgers als soldaten heeft gehaelt ende can tselve met het leggen van een steenen redoute gerepareert ende ongelucken gepreventeert werden. 1. Is de plaets op den Ouden- lantsendijck daer den viant sijn schuijten brengt ende al daar over dijck sleept ende mede over compt. 2. Langst dit gestepte is den verengen pas daer hij can overkomen. 3. Is de plaets inder natueren bequaem om een steenen Redoute te connen stellen seer hoog en een bequaem canael- ken neffens aen om altijt schuijten in 't vlot te connen houden en daer den viant al- hoog was als vereist, werd deze eveneens ongewijzigd gelaten. Voor deze aanpassingen van de bestaande situatie was niet meer nodig dan man en paard en wat materiaal zoals sleden en karren. Vooral mankracht. Kolonel Pins- sen werd door Constantijn Huy- gens zelfs een groot spitter ge noemd. Het merendeel van de sol daten (duizenden) mochten bijver dienen. Samen met werkkrachten uit de omgeving werd het karwei geklaard. Als beloning kregen zij 120.000 pond Vlaams en 12.000 pond Vlaams kostgeld. Jacob Vleugels, de ingenieur van de Linie, is de schrijver van de gevonden correspondentie en de tekenaar van de kaarten. Naast Jacob Vleugels, de Bergse archtitect van de Linie, duiken Bij deze geschriften hoort ook een door Jacob Vleugels handgete- kende kaart van De Roovere. (aanwezig in het Algemeen Rijks archief te 's-Gravenhage 1628/- 1629). Dit is de vroegste en fraaist be kende detailkaart. Een openbaring, waarmee ook de bibliotheek van het Koninklijk Huis blij zal zijn. Pompeius de Roovere, pleitbe zorger voor de bouw van de verdedigingslinie Ook de kennis over 'de Peter' van ons Fort De Roovere wordt be hoorlijk bijgesteld. We komen te weten, dat hij op 4 maart 1571 in Antwerpen is gedoopt en dat zijn ouders in de St. Joriskerk te Antwerpen begraven liggen, onder een zerk voorzien van het fami- W.P. van Riemsdijk). meerdere namen op. In de ver gadering van de Staten Generaal op 20 april 1628 over het plan van aanleg wordt ook de naam Man- nemacker vermeld. Zijn naam is ook bekend uit de notulen van de Zeeuwse Staten. Jacob Vleugels werd op 1 januari 1629 benoemd tot 'ordinaris inge nieur' in staatsdienst. liewapen. Pompeius is in 1628, het jaar van de aanleg van het fort be noemd tot gecommitteerde ter ad miraliteit van Zeeland en gede puteerde te velde in het leger dat voor de stad Bergen op Zoom lag. Pompeius de Roovere was een zeer welvarend man. ontdekte materiaal in goede han den terecht is gekomen. Uitvoerig en zeer zorgvuldig voegt de auteur de vrijgekomen gegevens toe aan hetgeen tot nu toe bekend was. Ondanks het feit, dat het voor iedere belangstellende in het ver haal van de Linie vast staat, dat de kennis over het Fort De Roovere zal blijven toenemen en dat dit zeker niet de laatste gegevens zullen zijn, is er toch sprake van een uitzonderlijke en boeiende aanvulling. De zaken waarover meer informatie gegeven wordt zijn zeer divers. Financiën, gebou wen, een poort, een kerkruimte, fortificatiewerkzaamheden enz. ko men hierbij aan de orde. Het bestuderen van deze nieuwe gegevens in combinatie met dat gene wat al bekend is werkt ver helderend. Het geeft antwoord op een vraag, die ons al lang bezig houdt: hoe het toch mogelijk was om in zo'n korte tijd een der gelijke linie aan te leggen. In het voorjaar (april) van 1628 is men begonnen en op 9 september toen Frederik Hendrik binnen kwam varen was de linie klaar en gevechtsgereed. Het wordt duide lijk, dat de eerste opzet eenvoudig is geweest. Men had alleen de landschap pelijke situatie aangepast aan de toen geldende defensie-eisen. Waar de heuveltjes te veel in elkaar overliepen werd simpelweg een gracht gegraven. Was een laag gedeelte breder dan de vereiste gracht, dan werd dat ongewijzigd ingepast. Ook als de heuvelrug tweemaal zo 4/6.2. Plan van het fort de Roovere. Handgetekende kaart van ing. Jacob Vleugels. ARA 's Gravenhage 1628-1629.

De Waterschans | 2002 | | pagina 14