i s. in 'Brabant De Waterschans nr. 2 2002 Afb.4. Fragment van bovengenoemde handgetekende kaart van Jacob Vleugels (versterkt weergegeven ter wille van de transcriptie). De num mers 9 tlm 13 zijn door de schrijver toegevoegd) tijt met sijn schuijten in geco- men sal. 4. Is de plaetse vast op de heer- baen boscagiens daer hij ordi- naris over sijnde legt. 5. Is een uijtstekende punkct waer- omme hij van Elders Redoute int en overcomen niet en can gesien worden doch en is niet mogelijc opde voorschreven punkct te landen om de ver- droncken struwelen die ver- droncken sijn. 6. Is alle onbequaem moeras daert nergen niet mogelijk is te landen. 7. Volgens 't gestipte soo wordt de gedestineerde plaets daer men de redoute sou stellen vande redoute bij Roovers Fort ontdect en gesien gelijc ooc van 't voorschreven fort. 8. Volgens de gestipte line wordt een houc ontdeckt ende vande gedestineerde Redoute soude dandersijdevande houck oft punt 5 ontdeckt werden ende souden voort allen de Redoute malcanderen connen sien. 9. Redoute De Roovere. 10. De Roovere. 11. Fort Henricus. 12. Hoornwerk linie naar de stad (nog nimmer zo duidelijk aan gegeven). 13. Steenbergen vesting. Welaan, de schat ligt ook voor u binnen handbereik! Jaarboek 61 van De Ghulden Roos behoort in de boekenkast van iedere De Roovere-fan te vinden te zijn. Haast u, er zijn nog een paar exemplaren te koop bij de Stichting Het Ton- gerlohuys, Molenstraat 2, 4701 JS Roosendaal. 98 De Waterschans nr. 2 2002 Door drs. GA Huijbregts Met de Commissaris Ter Koningin mr. dtrthur £.J. faron Wf van 'Voorst tot Voorst op werkbezoek 1894-1928 ,J Joep F.M. Baartmans-van den Boogaart: Uit en Thuis in Brabant. Met de Commissaris der Koningin mr. Arthur E.J. baron van Voorst tot Voorst op werkbezoek 1894-1928. Reisnotities bezorgd door Joep L.M. Baartmans-van den Boogaart. Amsterdam 2001. ISBN 90 5352 741 9. 271 pag. Prijs: 16,49 euro P.H.A.M. Abels (eindred.): Van Tweeën Eén. Kerk en West-Brabant door de eeuwen heen. Dertiende verzameling bijdragen van de Vere niging voor Nederlandse Kerkge schiedenis. Delft 2001. ISBN 90 5166 869 4. 270 pag. Prijs: 27 euro. Deze keer twee boeken die allebei aandacht besteden aan Bergen op Zoom. Het boek van mevrouw Baartmans doet denken aan een bronnenpublicatie. Baron AEJ. van Voorst tot Voorst was commissaris der koningin in Noord-Brabant van 1894 tot zijn overlijden in 1928. Ijverig inspecteerde hij trouw de ruim 180 gemeenten van zijn provincie en voor zichzelf no teerde hij na elk inspectiebezoek wat hem getroffen had of wat hij bij een volgend bezoek nodig zou kunnen hebben. De door hemzelf geschreven aantekeningen vullen zes boeken en die geven een aardig idee van de verhouding tussen de plaatsvervanger van Hare Majesteit en de besturen van zijn gemeen ten. Verder is het interessant om te lezen welke kwesties toen in de di verse gemeenten zoal speelden. Mevrouw Baartmans heeft een bloemlezing samengesteld, een persoonlijke keuze uiteraard, maar geen willekeurige. Dat blijkt uit haar toelichting op de bladzijden 15-17. Uit de meer dan 180 Noord- Brabantse gemeenten van rond 1900 komen er zeventien aan bod in dit werk, waaronder Bergen op Zoom (pag. 66-79). De zestien an dere uitverkoren plaatsen zijn: Almkerk, Boxtel, Breda, Cuijk, Deurne CA, Eindhoven, Luijks- gestel, Oirschot, Oisterwijk, Oss, Putte, Rosmalen, Strijp, Waalwijk, Westerhoven en Zevenbergen. Putte is evenals Luijksgestel gekozen van wege de ligging pal aan de grens. Bergen op Zoom Van Voorst tot Voorst bracht tij dens zijn ambtsperiode acht keer een werkbezoek aan Bergen op Zoom. Dat was altijd een hele plechtigheid met veel audiënties en andere plichtplegingen. Naast zeer gewone zaken als het weer, de wijze van reizen e.d. noteerde de commissaris kwesties van belang. Zijn eerste werkbezoek aan Bergen op Zoom was op 14 december 1895, zijn achtste op 11 juni 1925. Hij had in die periode met drie burgemeesters te maken, t.w. EMA Mathon (1892-1898), B.J. Hulshof (1899-1924) en H. Stule- meyer (1924-1929). Problemen die onder deze burgervaders in de gemeente speelden waren o.m. de financiële schandalen van de jaren twintig, de ontwikkeling van de moderne industrie, de Belgi sche vluchtelingen tijdens de Ajb.l. Foto van het boek Uit en thuis in Brabant met de commissaris van de koningin mr. Arthur E.J. baron van Voorst tot Voorst. 99 BOOM •Reisnotities bezorgd'door •Joep LM. 'Baartmans-van den Boogaart

De Waterschans | 2002 | | pagina 15