Leesportefeuille Uit en over verwante tijdschriften !§SS De Waterschans nr. 2 2002 die rechten, wat hielden ze voor hem precies in en hoe ver strekten ze zich in zijn geval uit? Interes sante vragen, maar ieder die zich wel eens met patronage of tienden heeft beziggehouden, weet hoe in gewikkeld deze materie is. Dit arti kel maakt voor wat het Markiezaat betreft veel duidelijk, mede door de bij Van Ham nooit ontbre kende, instructieve kaartjes. Wat mag de lezer nog meer ver wachten van deze bundel? Hij be strijkt heel West-Brabant, dat wil zeggen Noord-Brabant ten westen van de Donge. Niet alleen katho lieke kerkhistorici werkten mee, maar ook deskundigen van andere geloofsrichtingen. Dat vergroot ui teraard nog de variatie. Aan de ti tels van de bijdragen is dit al te merken. Zo schrijft A Vroon over De gereformeerde gemeenten van Alphen, Baarle-Nassau, Chaam, Gilze en Rijen, 1795-1820. (169-194); Jac ques Dane over Een conflict over zondebesef in West-Brabant 1790- 1792 (149-168) en ThA Fafié over H.J. Toxopeüs en het vrijzinnig lut heranisme in Breda. (231-256). An dere onderwerpen zijn bijvoor beeld De diocesane synode van het bisdom Breda in 1868 door J.C.M. de Jong, met de intrigerende on dertitel: Prohibetur Vehiculum Qoud Vocatur Motorfiets, wat vertaald wordt als: 'Verbod een voertuig te berijden dat motorfiets genoemd wordt'. Verder schrijft EAC.M. Wessels over De Reformatie in West-Brabant, 1526-1648 en het tweetal Charles Caspers Marcel Gielis over Scherpenheuvelbede- vaarten uit Noord-brabant, in het bijzonder de (doodsjkistprocessie van Breda. Deze onvolledige op somming geeft al een idee van de rijke verscheidenheid die deze bundel typeert. Degelijke kost, echt de moeite waard. Door drs. GA Huijbregts Bij de ingekomen post troffen we deze keer onder meer De Spycker. Jaarboek 2002 van de Koninklijke Heemkundige Kring Essen. Het is een boekwerk van ruim 200 pagi na's met maar liefst vijftien artike len plus een Zaakregister van de Jaarboeken 1954-2002, alsmede over de jaren 1933-1950. In die ja ren verscheen De Spycker onder de naam Gedenkschriften. Van het Jaarboek 2002 noemen we het ar tikel van Broeder Adrie Franken: Een markies in Huijbergen begraven (eerder gepubliceerd in De Water schans 1998, p.61-63), gevolgd door dat van Louis Vercammen Een bis schop in Huijbergen begraven (resp. p. 43-46 en 47-53). Het betreft markies Frangois Egon de la Tour d'Auvergne (1675-1710) en bis schop jonker Jacobus de la Torre (1608-1661). Laatstgenoemde was een pater oratoriaan, coadjutor van Filip Rovenius (1574-1651). Rovenius was in de 17de eeuw apostolisch vicaris van de Noorde lijke Nederlanden en mocht zich noemen aartsbisschop i.p.i. in partibus infidelibus) van Filippi. Zijn helper De la Torre kreeg de ti tel aartsbisschop i.p.i. van Efese. Diens beleid was weinig gelukkig. De auteur typeert hem dan ook met een citaat van de Romeinse geschiedschrijver Tacitus: 'Capax imperii, nisi imperasset', dit is: 'be kwaam om te besturen, als hij maar niet had bestuurd'. Tacitus had het dan over keizer Galba. Dit jaar verhuist de 'bollekensfa- briek' LONKA van Essen naar Roosendaal, reden voor Leo Suy- kerbuyk om de geschiedenis van deze snoepfabriek uiteen te zetten onder de titel Lonka verlaat Essen, lste deel: 1920-1970. Het tweede deel verschijnt in het volgende jaarboek Lonka is in 1920 opge richt in Breda en kreeg tien jaar la ter een filiaal in Essen. Van de zelfde auteur is het artikel Coppi en Essen. Het gaat over de be roemde wielrenner Fausto Coppi. As gast van zijn Brabantse collega en vriend Wim van Est deed hij in 1951 Essen aan. Louis Vercammen bestudeerde de gegevens van de Volkstelling Essen 1693 en noemt de namen van de toenmalige in woners, zo'n 536 personen. Daar bij merkt hij op dat er een paar honderd burgers zijn 'vergeten', wellicht uit angst voor de belas ting. Van Essen naar Wouw. De heem kundekring De Vierschaer noemt haar periodiek eveneens De Vier schaer. In nummer 1-2002 de ge schiedenis van de Handboogschut terijen te Wouw door M.CA Devil- lers. De schrijver ontdekte maar liefst 15 handboogschutterijen in Wouw, Heerle, Moerstraten en Wouwse Plantage, gerekend vanaf 1878. Het is met name de vereni ging E.M.M. (Eendracht Maakt Macht) die de stof leverde voor dit uitgebreide artikel (p. 30-67). De introductie van de euro was voor C. van Mastrigt aanleiding om een Terugblik op de Nederlandse munt te werpen (p.68-80). Zijn bijdrage is blijkbaar gewild, want we komen die ook tegen in Ravelyn van de heemkundekring De Willemstad en in Oud Nieuws van de Zeven- bergse kring Willem van Strijen. In Ravelyn van april 2002 verder nog een artikel van C. van Mastrigt: An dere Tijden. Over zonne-, zomer-, Willemstadse en nog meer tijden. Zijn derde bijdrage in genoemd tijdschrift is een vervolg van: Uit het dagboek van mr. J. van Wijn gaarden. Deze keer de periode 15 juli 1901 - 2 januari 1902. In Ze venbergen werd in 1968 de sluis te Nollekenssas gesloopt. Daarmee verdween een karakteristiek plekje in het landschap. Mevrouw J. Hoi- ting-Heukers heeft in de periodiek 102 De Waterschans nr. 2 2002 Ajb.l. De sluis Nollekenssas in Zevenbergen, kort voordat die in 1968 werd gesloopt. De foto is genomen richting rivier De Mark Oud Nieuws van de kring van Ze venbergen een artikel gewijd aan Het oude gors en Nollekenssas. Tijding 2002-1 Kroniek van de heemkundekring Het Zuidkwartier is nagenoeg geheel gewijd aan de geschiedenis van Onze Lieve Vrouw ter Duinen. J.J.AM. van Dooren besteedt twee artikelen aan het verleden van deze Ossendrechtse volksabdij. Het eerste is getiteld: De beginjaren van O.L. Vrouw ter Duinen (p. 3-53) en hij vertelt daarin, hoe kapelaan Flor van Putte in 1936, midden in de crisis jaren, ertoe kwam om een werk kamp op te richten voor de vele werkloze jongens. Van Putte kreeg daarbij de steun van o.a. de Broe ders van Huijbergen. Pas op 1 de cember 2001 kwam er een einde aan de samenwerking en verlieten de broeders Reginald Poelstra, Paschalis Smeenk en Angelus van der Zanden O.L.Vrouw ter Duinen. Intussen was er veel gebeurd. De oorlog maakte een einde aan de werkloosheid en de abdij kreeg toen een heel andere bestemming. Ongeneeslijke zieken uit het St.-An- toniusziekenhuis van Rotterdam vonden er met een aantal vrouwe lijke religieuzen-verpleegsters een tijdelijk onderkomen. Verder bood de abdij onderdak aan de uit hun klooster verdreven broeders-novicen van Huijbergen. Zij verrichtten hand- en spandiensten voor het zie kenhuis en werkten op de boerde rij. Na de oorlog verrees er op het ter rein een ambachtsschool met in ternaat en later nog een centrum voor bezinning. Van Dooren heeft twee perioden belicht, namelijk de beginjaren (1936-1941) en de oor logstijd; deze laatste periode on der de titel Evacuatie van de broe ders van het Noviciaat Ste. Marie te Huijbergen in de oorlogsjaren. Op 7 oktober 1944 werd het abdijcom plex bevrijd, maar het lag nog twee weken in de frontlijn. Op het dak was het rode kruis geschilderd, maar dat belette niet dat broeder Eustachius Neefs door een Duitse granaatschef dodelijk werd getrof fen. Wie zich interesseert voor numis matiek kan ook terecht in het driemaandelijkse tijdschrift van de Koninklijke Kring voor Heem kunde Merksem, de Kijkuit, nr. 117, maart 2002. Benny Janssens gaat daarin verder terug in het verleden dan C. van Mastrigt. De titel van het artikel wijst reeds daarop: De muntgeschiedenis in onze gewesten van de Romeinse tijd tot op heden. Deel 1. Dit deel I gaat tot ongeveer 1500. In Kamp van Harderwijk laat Hugo Driesen ons kennis maken met een interneringskamp voor gevluchte Belgische militairen tij dens de Eerste Wereldoorlog. De Heemkundige Kring Breda be gint in Engelbrecht van Nassau, nr. 2 van jaargang 20 (april 2002) de beschrijving van de activiteiten rond het 700-jarig jubileum van de stad in 1952 en dat heeft te maken met 'Breda 750', het feest dat voor dit jaar op stapel staat. Anton Rat- tink laat ons in Breda in 1952 (Deel I) kennismaken met de stad van 50 jaar terug. Frans Wetzels onder nam een uitgebreide speurtocht naar de vele varianten van de Dui velsbrugsage die in de baronie van Breda circuleren. Het interessante 4/6.2. Dit was het eerste en lange tijd het hoofdgebouw van Onze Lieve Vrouw Ter Duinen te Ossendrecht. De foto is gemaakt tijdens de Tweede Wereldoor log, toen het werkkamp als ziekenhuis fingeerde en op het dak een rood kruis werd geschilderd. Terwijl het café Jagersnist en de wonin gen in de omgeving in brand werden ge schoten, bleef Onze Lieve Vrouw ter Dui nen gespaard. 103

De Waterschans | 2002 | | pagina 17