Activiteiten Welkom De Waterschans nr. 2 2002 De Waterschans nr. 2 2002 De Activiteiten Commissie heeft weer een programma van mini-ex cursies kunnen opstellen. Deel name aan deze excursies is gratis voor onze leden en hun introducés. D.w.z. elk lid kan één introducé meebrengen. Zondag 11 augustus 2002, aanvang 12.00 uur verzamelen bij de Syna goge Koevoetstraat Onder leiding van onze stadsar- cheoloog Marco Vermunt gaan we dan naar opgravingen op het bouwterrein in de Thaliatuin. Marco en zijn medewerkers speu ren daar dan al maanden met grote toewijding naar archeologische overblijfselen. En niet zonder suc ces. we zullen daarover zeker- uitge breid vernemen. Zondag 8 september 2002, aanvang 12.00 uur, verzamelen in de Zuivel- straat bij het vroegere postkantoor Met architect Jan Weijts bezoeken we weer het voormalige postkan toor. Het zal een vervolg zijn op onze mini-excursie van 8 april 2001. Toen waren we getuigen van de staat van verval waarin het pand verkeerde. Op 8 september kunnen we het bewonderen na liefdevolle en vakkundige renovatie. Jan Weijts zal de deelnemers aan de excursie graag daarover meer vertellen. Wel licht staat daarna ook nog een be zoek aan een andere interessante locatie op het programma. Via de krant en kabelkrant wordt dat dan bekend gemaakt. Op zaterdag 14 september 2002, Open Monumentendag, verleggen we eens onze grenzen naar een buurgemeente. Heemschut Tholen verzorgt dan voor onze Kring een twee-uur durende historische ex cursie in het stadje Tholen. Een plaats met een boeiend historisch verleden. Dhr. Elenbaas van Heem schut zal ons daarover graag infor meren tijdens de wandeling. Er worden dan drie historische monu menten bezocht: 1. De Onze Lieve Vrouwe kerk, een in steen overwelfde kruisbasiliek daterend uit de 15e en 16e eeuw. Bovendien zijn het fraaie interi eur, monumentaal orgel en in drukwekkende grafzerken een bezoek waard. 2. De Sint Laurens Gasthuiskapel die na de stadsbrand van 1452 werd gebouwd en na een periode van diverse bestemmingen in 1975 werd gerestaureerd en in zijn oude staat teruggebracht. In de kapel hangen bezienswaar dige wandtapijten. 3. Als laatste wandelen we naar het voormalige Stadhuis dat rond 1460 werd gebouwd naar een ontwerp van Andries Keldermans. Een bekende naam in de bouw- historie van Bergen op Zoom. Een hele alwisselende excursie en bij mooi weer is het aan te bevelen de fiets te nemen. Over de heringe richte Tholense weg is het weer goed fietsen, eventueel tezamen met uw kinderen. Zij zijn als bij- zonder-introducé op de Open Mo numentendag van 14 september van harte welkom. In Tholen verza melen we op de Markt, hoek Kerk straat. Aanvang excursie 14.00 uur, einde 16.00 uur. De Activiteiten Commissie hoopt weer op een grote opkomst. Nieuwe leden Geschiedkundige Kring van 19-2- tot 10-5-2002 Mevrouw I. Beekers. Heren: C. van Broekhoven, R. Burger, J. Cameron, L. Elsackers, F. van Gemert, J. Huijgens, P. Karman, L. de Koning, W. Krijnen, J. de Nijs, C. Schilperoort, J. Slokkers, J. Willemen, allen uit Bergen op Zoom. Mevrouw M. Colombijn-Schippers uit Halsteren. 72 Jan Weyts Met als aanleiding de herbestrating van de Grote Markt is de laatste tijd de voormalige Lakenhal weer meer in de belangstelling. Uit historisch oogpunt is het een belangwekkend gebouw in onze stad. De Lakenhal diende uiteraard voor handelsdoeleinden, doch was mogelijk ook de oudste zetel van het stadsbestuur, dus vóór het bestuur een onderkomen vond in het Schepenhuis, onderdeel van het huidige Stadhuis. Een aanwijzing daarvoor is, dat in 1413, toen het Stadhuis al als bestuurszetel in gebruik was, nog cijns betaald werd voor het oude Schepenhuis. Een ander gebouw derhalve. De vestiging van het bestuur boven de Halle is ook elders in de zuidelijke Nederlanden niet ongebruikelijk geweest. Het stadhuis van Oudenaarde is er het mooiste voorbeeld van, maar ook in Middelburg bestaat zon situatie. De Lakenhal wordt in een aanvul ling op de Stadskeure voor het eerst venneld in 1314. De stad ver huurde staanplaatsen erin aan kooplieden van buiten de stad en wel in 4 rijen. Bij de stadsbrand in 1397 raakte ook de Lakenhal zwaar beschadigd. Het overblijvende muur werk werd in 1399 door de Heer van Bergen op Zoom overgedragen aan de Stad. kort daarna is de Hal her steld. Er werd een nieuw belfort ge bouwd, waarbij onduidelijk is, of er vóór de brand ook al een was. Aan de marktzijde werd er een gotische galerij uitgebouwd. De toen be staande situatie is goed bekend van een gouache, gemaakt door Hans Bol in 1587 (afb. 1). De oudste vermeldingen van staan geld betreffen o.a. kooplieden uit Antwerpen, Breda, Biggekerke, Oost ende, Ixuven, Turnhout, Brussel en Diest. Na 1514/15 huren de drape- niers uit Nieuwkerke de Hal, met enige onderbreking, tot 1546. Dan is er door de economische terug gang geen belangstelling meer. De Hal verliest zijn handelsfunctie. Bij AJb.l. Gouache door Hans Bol, 1587. Lakenhal

De Waterschans | 2002 | | pagina 2