Slllfe De Waterschans nr. 2 2002 De Waterschans nr. 2 2002 ;"pv Afb.2. Spotprent uit 1579 van een onbekende tekenaar. De koe stelt de Nederlanden voor. Filips II zit op de koe en probeert het dier in beweging te krijgen. Dat lukt niet, omdat het beest meer belangstelling heeft voor het voer dat koningin Elisabeth haar voorhoudt. Willem van Oranje ligt onder de koe en probeert haar uit te melken. Frans van Anjou staat achter de koe en wordt getrakteerd op een vlaai (Rijksmuseum Am sterdam). Jan d'Ayala was Jan van Wittem maar 'eenen jongen melckmuyl'. Als in januari 1579 de scheuring in de Nederlanden door de Unie van Atrecht en de Unie van Utrecht een feit wordt, moet het verloop van de oorlog gaan bepalen waar de grens tussen de Zuidelijke en de Noordelijke Nederlanden zal komen te liggen. De Unie van Atrecht koos voor Spanje, de Unie van Utrecht voor Willem van Oranje, dus voor de opstand. Sommige gewesten en steden aarzelden nog in hun keuze. Vurige calvinisten uit Antwerpen stuurden gauw een burgerlegertje onder leiding van kapitein Peter Luis naar Bergen op Zoom, om die stad toch maar bij de Unie van Utrecht te houden. Dat ging de magistraat te ver. Ze bleef trouw aan Oranje, maar hield de poorten dicht en Luis moest onverrich- terzake terug. 2. Verdrag van Satisfactie 1579 De Staten van Zeeland maakten zich zorgen over de situatie in Ber gen op Zoom. Zeeland koos me teen de kant van Utrecht, dit in te genstelling tot Brabant dat ver deeld reageerde. Brussel, Antwer pen en Leuven bleven trouw aan de Prins van Oranje, maar Meche- len en 's-Hertogenbosch kozen na enige aarzeling voor Atrecht. En Bergen op Zoom? De keuze die deze belangrijke vestingstad zou maken, interesseerde alle partijen. De Zeeuwen zagen Bergen op Zoom als een vesting die de toe gang tot Zeeland beheerste, een sleutel die volgens velen van hen niet in handen van de vijand mocht vallen. Op 29 juni veroverde Parma Maastricht en dat stimu leerde de Zeeuwse Staten om te gaan praten met de Bergse magi straat over het toelaten van Zeeuwse soldaten ter versterking van het gar nizoen. De Staten-Generaal en Wil lem van Oranje drongen bij het stadsbestuur aan om het verzoek in te willigen. Het zou de stad niets kosten, de soldaten zouden nie mand lastig vallen en zich niet be moeien met godsdienstzaken. De markies was tegen. De Brede Raad moest de doorslag geven en die stemde in met het voorstel. De Ge westelijke Staten van Zeeland gaven daarop een Akte van Satisfactie af, een soort overeenkomst volgens welke er twee Zeeuwse vendels in Bergen op Zoom gelegerd zouden worden op kosten van Zeeland. De soldaten zouden de burgers in geen enkel opzicht tot last zijn, ook niet op het vlak van de religie. De praktijk pakte echter anders uit. Reeds binnen een maand moest de magistraat protesteren tegen het uitdagend optreden van de Zeeu wen. De calvinisten in de stad, toen nog een minderheid, voelden zich uiteraard gesterkt en evenals in an dere steden die het met Willem van Oranje hielden, wilden ze ook in Bergen op Zoom de zetels in het stadsbestuur bezetten en zich meester maken van de kerken, ka pellen en bijbehorende inkomsten, dit alles naar het voorbeeld van hun geloofsgenoten in Antwerpen en andere Vlaamse steden. 3. Een dubbele beeldenstorm Op 30 januari 1580 was er reden voor Bergen op Zoom om een be scheiden feestje te organiseren, want niemand minder dan Matthias van Oostenrijk vereerde de stad met een bezoek. Als landvoogd was hij de hoogste edelman in de Ne derlanden. We vertelden reeds, dat hij niet door Filips II was be noemd, maar gekozen door de Sta ten-Generaal, omdat de door de koning benoemde Don Juan er niets van maakte. Jan van Wittem reisde Matthias tegemoet en het stadsbe stuur begroette hem aan de Steen- bergse Poort. De schutterij vormde een erehaag langs de Steen- bergsestraat. Op 14 mei overleed Maria van Lan- noy, de echtgenote van de in Spanje gestorven markies Jan IV van Glymes. Zij woonde de laatste tijd in het kasteel van Solre, gele gen in Noord-Frankrijk, niet ver van Maubeuge. Intussen namen de spanningen in de stad toe, zowel tussen calvinis ten en katholieken als tussen ma gistraat en markies. Jan van Wittem kwam erg autoritair over en daar door verloor hij veel sympathie en aanzien. Hij ging zich bedreigd voelen in de stad en wachtte op een gelegenheid om op zijn kasteel in Wouw te gaan wonen. Tegen de wandaden van de Zeeuwse solda ten was ook het stadsbestuur niet opgewassen. De ramen van de Grote Kerk moesten het regelmatig ontgelden evenals de ruiten van de woningen van vooraanstaande katholieken. De markies had even min overwicht op de militairen. Heel wat welgestelde poorters trok ken weg. Dat was een pijnlijk ver lies voor de stad, temeer omdat er 7 8 onder die gefortuneerde verhuizers leden van het stadsbestuur waren. In juni veroverde Parma Breda. Zou Bergen op Zoom zijn volgende triomf worden? Op aandringen van Matthias, Willem van Oranje en de Staten van Brabant stemde de Brede Raad van Bergen op Zoom in met het toelaten van nog acht vendels. Onder leiding van kolonel Antoine de la Garde marcheerden ze de stad binnen. Jan van Wittem voelde zich zwaar gepasseerd en trok zich terug op zijn kasteel in Wouw. Dat was zeer vervelend, want hij bleef zich wel met alles en nog wat in de stad bemoeien en zodoende reisden er regelmatig ambtenaren heen en weer tussen Bergen en Wouw. Het was voor het stadsbestuur een hele opgave om geld bijeen te krij gen voor het onderhoud van het garnizoen. Zeeland kwam slecht over de brug en zo raakte het Bergse stadsbestuur achterop met het uitbetalen van soldij met als ge volg een garnizoen met muitzieke soldaten. Uitgerekend op 15 augus tus, de feestdag van Maria Tenhe melopneming, barstte de bom. Ie der jaar vierde de stad het Maria- feest op grootse wijze. Het rijke Lie- vevrouwegilde maakte er iets moois van en van heinde en verre kwa men de gelovigen naar Bergen op Zoom. Allemaal afgoderij in de ogen van de gerefonneerden. Op de 15de augustus van het jaar 1580 drongen soldaten van het garni zoen - er bevonden zich veel Franse hugenoten onder hen - de gebouwen van de paters Francisca nen in de Minderbroedersstraat binnen. Ze verdreven de paters uit het klooster en de stad en roofden alles van waarde uit hun kerk en woning. Zelfs het lood op de daken werd afgerukt. Al gauw sloten sym pathisanten uit de stad zich bij de plunderaars aan. Op straat begon een handel in geroofde goederen. Wat er overbleef na deze beelden- stomi was een zwaar beschadigd complex, hoewel een gedeelte toch nog goed genoeg bleek om er een gerefonneerde predikant in te huis vesten. Bij de katholieken zat de schrik er goed in. Het stadsbestuur liet wel een onderzoek instellen, maar durfde niet tegen de stormers op te treden. Dat droeg er wellicht toe bij dat de volgende uitbarsting niet lang op zich liet wachten. Op 8 november brak de tweede beelden storm uit. Toen moest vooral de Grote Kerk het ontgelden. Weer waren het de soldaten van het gar nizoen die begonnen. Beelden en andere kunstwerken werden ver nield, liturgisch vaatwerk, fraaie koorboeken en overige kostbaarhe den namen de plunderaars mee. Zelfs de graven van de markiezen werden niet ontzien. De kapel van Petrus en Paulus in de Hoogstraat, het Margrietenklooster, het begijn hof en het huis van de cellezusters in de Huijbergsestraat kregen even eens bezoek van de losgeslagen menigte. Wat ze achterlieten waren leeggeroofde, geruïneerde panden. Het Heilig Kruis, jarenlang het middelpunt van de Kruisomme- gang, verdween in de vlammen. De Grote Kerk was tien jaar lang on bruikbaar voor diensten. Het is te begrijpen dat aan het zogenaamde "Nieuwe Werk', de ge droomde uitbreiding van de Ger- trudiskerk, evenmin nog iets werd gedaan. Wat er al stond, veranderde langzaam in een steengroeve die materiaal leverde voor de verster king van de vestingwerken en de haven. Datzelfde lot trof het begijn hof en het Elisabethgasthuis. Het stadsbestuur liet die gebouwen slo pen en de materialen veilen om de stadskas aan te vullen. Zelfs de door het stadsbestuur geredde zil veren en gouden cibories, kelken, patenen enz. verdwenen op die ma nier uit de stad. 4. De verrassing van 5 december 1581 Jan van Wittem had het moeilijk met al die ontwikkelingen. Eigenlijk moest hij niets van de Spanjaarden hebben, maar van de andere kant wilde hij katholiek blijven en zijn geloofsgenoten naar vermogen hel pen. Hij moest kiezen uit twee kwade dingen. Zijn geloofsovertuiging gaf de door slag en zo kwam hij steeds meer in het Spaanse kamp terecht, de partij die op militair terrein aan de win nende hand was. Zou het niet mo gelijk zijn om Bergen op Zoom in -Sj cTS w van Parma, 15781589. Operatiebasis en veroveringen Afb.3. De veroveringen van Parma in de jaren 1578-1589. Hij begon vanuit de Waalse gewesten en Oost-Groningen. Na elf jaar was hij heer en meester in een groot deel van de Nederlanden. Het zag er toen zeer bedenkelijk uit voor de opstandelingen. 7 9 ifr LONMTiNttSlNCClSAWACOWE. T - QvFTr CF ENGLAND GÏVÏNG HAÏ T.HE -:é:Nv.E0F ORANGE 11TKTT )iü FlAV'toESS RETRE JtNTt MCHcAREON THE CWBt FE EI. E AKOmHnU ntjft rut P.tt ONWHOJTMcKEKiEiGEFHiLÜPRODE AC üf.FIH.AT V.AI HER GREATEST HE: PE. THf piofHY" JN KOMFltlPF U'SElNG MALECONTKT IN HEF, DliS'TF.ESS'E AHDNEEDE. v»HlltHlcDlBjJ.{)lCHEKTAYI "-15B teenwüki^ IS 8C 1 Deventer 1537 tnsc.hcuc Fut ter. SCttani en '585 '566 Den Bes.: - 7* hj Oeertruidcnber £vs 158 Eindhoven y; [563 Oostende tutriós: 5 'y.V-vN.-'fS Antwerp Nieu '-'poort ■yr-- yv. ben Ore vel: 1st Is XvyOWv Oudenaarden •'2 MA r asset Vocrnik Nuvehi- AMEN ARTOIS HEN E Jgöuwe 1578 '579 LUXEMBURG

De Waterschans | 2002 | | pagina 5