De Waterschans nr. 3 2002 Noch een poincte van granate in goude geset wegende anderhalven ingelschen ende een troiquin geestimeert op xvi stuiver videlicet Thien geammailleerde witte roeskins om steenen inne te setten wegende ellef ingelschen drye fierlingen geestimeert op drye rinsgulden thien stuiver een halven videlicet Noch ellef blauwe geammailleerde rooskins oick om steenen inne te settene wegende ellef ingelsen drye vierlingen geestimeert op zesse stuiver den ingelschen videlicet als voren Eenen gouden rinck met een poincte van eenen dyamante geestimeert metten steene ende goude tsamen xxi rinsgulden videlicet Noch eenen gouden rinck met een ruyte oft herte van eenen dyamante geschat metten steene ende goude tsamen op veerthien rinsgulden videlicet Noch eenen gouden rynck met een ruyte van saphiere geestimeert gout ende steen op zeven rinsgulden videlicet Noch eenen gouden rynck van robijne ende dyamente byden anderen geset geestimeert goudt ende steenen tsamen op twelleff rinsgulden maakt Noch een rinckskin met een cleyn poincte van eenen dyamante geestimeert goudt ende steen tsamen op vijff rinsgulden videlicet Noch twee ringen mit hoefden oft aensichten van camahuy (camee) deene een vrauwen hoeft geestimeert gout ende steen tsamen op vier rinsgulden ende x stuiver videlicet Ende dander een kintshoeft geestimeert op vier rinsgulden videlicet Noch eenen rinck mit een herte wegende drye ingelschen min een troyken geestimeert op twee rinsgulden ende zesse stuiver videlicet 2 pond 6 schellingen Noch eenen padde (edelsteen) ongeset geestimeert op zesse stuiver videlicet 6 schellingen Een aensicht van een Jouffrouwe van agathe oft thooft van her met leeuwen wel overdeckt in goude gesetmetten goude ende steene tsamen een once negen ingelschen een vierlinck een troyken ge estimeert al tsamen op achthien rinsgulden videlicet 16 schellingen 3 pond 10 schellingen 6 penningen 3 pond 10 schellingen 6 penningen 21 pond 14 pond 7 pond 12 pond 5 pond 4 pond 10 schellingen 4 pond 18 pond Een jouffrauwe van goude geammailleert met vier keyen van robijne felcken van dyamente ende eenen grooten blauwen saphiere ende iii peerlen wegende altsamen mitter feuillaigie van goude dairomme gewracht twee oneen ende vii yngelschen geestimeert d'once vanden goude op xiiii rinsgulden videlicet Ende de steenen metten peerlen sonder tgoudt op vier ende vijftich rinsgulden videlicet Een herte in goud geset van eenen grooten robijne geestimeert doubblet tsamen geschat op vijff rinsgulden videlicet Een groote platte peerle achter met goude gedeckt wegende mitten goude ende peerle drye ingelschen geestimeert op twee ende eenen halve rinsgulden videlicet 32 pond 18 schellingen 54 pond 5 pond 2 pond 10 schellingen 1 28 De Waterschans nr. 3 2002 2. Het Kleine Hof aan de Minderbroedersstraat, waarvan de naam de herinnering bewaart aan een complex met dezelfde naam, waar Anna van Bergen haar laatste levensjaren doorbracht. Noch acht granaten in goude geset die welcke inden Inventaris voer wethouderen van bergen opden zoom gemaeckt tweelff augusti lestleden nyet en zijn gespecificeert wegende vijfthien ingelschen geestimeert altsamen op veerthien stuiver een ingelschen beloopt in gelde x rinsgulden x stuiver tsamen videlicet 10 pond 10 schellingen Alle welcke partyen van juweelen soe die hier boven int lange gespecificeert staen zijn by de voirscr. gout- smeden geschat binnen de stadt van bruessel ten huyse des voirscr. heeren grave van Arenberge ten dage maende ende jare boven genoempt daermede bij ende over waeren deersame persoonen Mr. Jan van Bra- ecke secretaris vanden voirgenoemde rade ende Lambrecht Geens getuygen hiertoe geroepen ende gebeden, doriginael van desen instrumente was onderteeckenl Mr .Charle vander Noot notaris byden rade geordineert in brabant geadmitteert. Op heden den zevenentwinlichsten dach van meerte xv c een ende tzestich voer paesschen (1562 N.S.), zijn in presentie vanden getuygen ende mij openbaer notaris tsamen nabescreven, alle de juweelen hier voeren gespecificeert ende verclaert bij jonckeren Nicolase van Stembor Lieutenant van boetssoert, ten bijsijne Mr. Willems de borchgrave procureur etc. gelevert Anthonisse van eesbeke alias vanden pagen, conchierge van den huyse des vorescr.heere grave van Arenberg. Ende dit navolgende den inhouden van zekere missive ge- screven aen den voirscr. Anthonise van Eesbeke bij vrouwe Margriete vander Marcken, gravinne van Aren- berge den viisten martii anno xv c eenentsestich voirscr., ons getuygen ende notaris tsamen nagenoempt ge- thoont. Aldus gebuert te baiessel ten huyse des heeren marekgraven van bergen opten Zoom ten dage ma ende ende jare bovengeschr., daermede bij ende over waren deersame persoonen Bertheimeus Beek ende Jan de Roovere goutsmeden, ende Jan meerte slottmaker, ingesetenen der voirscr. stadt, getuygen hiertoe ge roepen ende gebeden. Aldus was onderscreven, ende mij Charles vander Noot openbaer notaris bijden Rade geordineert in brabant geadmittert. Ende bijden voirscr.Carle vander Noot notaris onderteyekent. Somma loopen de voirgenoemde baggen ende juweelen al tsamen 328 pond 14 schellingen 6 penningen 1 29 pawM

De Waterschans | 2002 | | pagina 12