AcnvrrEITEN Welkom De Waterschans nr. 3 2002 De Waterschans nr. 3 2002 Als deze Waterschans (3-2002) bij u in de brievenbus valt, zijn we met onze activiteiten voor 2002 al een heel eind gevorderd. Er rest dan nog één lezing met als thema restauraties van kunst en histori sche gebruiksvoorwerpen. Het is een lezingenavond met 4 sprekers. Een altaaropstand met daarin een schilderij kregen op 24 maart 2002 hun definitieve bestemming in de sacramentskapel van de Gertrudiskerk in Bergen op Zoom. Beide stukken dateren uit 1700 en verkeerden bij verwerving in een verregaande staat van verval. Het schilderij, voorstellende Chris tus aan het Kruis, is een variant kopie naar een schilderij van P.P. Rubens. Met behoud van eigen karakter en specifieke kenmerken zijn beide objecten in hun luister rijke schoonheid hersteld. Perfecte voorbeelden van geslaagd restau ratiewerk. Een bezoek aan de sa cramentskapel staat dan ook op het programma. Onder deskun dige verantwoording van Huub Kurvers van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg werd de al taaropstand gerestaureerd. Het schil derstuk werd toevertrouwd aan de Bergse restaurator Frans van den Boom. Beide heren zullen voor ons een tipje oplichten van de sluier waar achter hun lovenswaardige restau ratie-arbeid zijn beslag kreeg. Dezelfde avond laten we ook nog twee andere restaurators aan het Als eerste Robert van Langh. Hij is Hoofddocent Archeologisch en Historisch Metaal Instituut Col lectie Nederland en tevens werk zaam in het Rijksmuseum Amster dam als Hoofd Metaalrestauratie. Hij zal een presentatie met licht beelden verzorgen over conserve ring en restauratie van kerkelijk metaal. Vroeger werd dat werk veelal toe vertrouwd aan vakbekwame, lo cale goud- en zilversmeden. Maar, tegenwoordig is de metaal restaurator breder georiënteerd en geschoold. Tot slot Marianne Maar. Zij is tex tiel restaurator en zal aan de hand van objecten toelichten wat er voor komt kijken om historische textiel weefsels te restaureren en te conserveren. Ook weer een apart vak dat zijn speciale eisen stelt aan vakman schap, kennis. Deze lezingenavond zal worden gehouden op 31 oktober 2002, aanvang 20.00 uur in de Gertru diskerk te Bergen op Zoom. De kerk is open vanaf 19.30 uur; ingang Kerkstraat. Leden hebben toegang op vertoon van hun lidmaatschapskaart 2002. Elk lid kan één introducé mee brengen. Zij zijn van harte wel kom. Cultuurhistorisch lezingen 2003 Voor het vierde achtereenvolgende jaar organiseert de Stichting Bra bantse Regionale Geschiedbeoe fening (BRG) in een reeks van vier, cultuurhistorische lezingen met Bergen op Zoom als onderwerp. Aan de organisatie van deze reeks wordt medewerking verleend door onze Geschiedkundige Kring in combinatie met het Museum Markiezenhof, de Archeologische Dienst Bergen op Zoom, Regio naal Historisch Centrum (voor heen Archiefdienst, Bibliotheek Bergen op Zoom en de Heem kunde Kring Halchtert. Op het programma staan navolgende le zingen. Op 14 januari 2003, Marco Ver munt stadsarcheoloog. Hij zal spreken over het archeolo gisch onderzoek in de stad. Een heel actueel onderwerp nu veel plaatsen in het stadscentrum nog op archeologische vondsten kun nen worden doorzocht alvorens er definitief nieuwbouw projecten zullen verschijnen, zoals bijv. het Paradeplan. Op 21 januari 2003, Cees Vanwe- senbeeck. De rol van het water en de haven. Altijd een historisch interessant onderwerp omdat de geschiedenis van de stad er zo nauw mee ver bonden is. Na afloop van de lezing volgt een rondleiding bij de ten toonstelling over fort De Roovere, onderdeel van de Brabantse Wa terlinie. Een hele toepasselijke aanvulling op het onderwerp van de lezing. Op 28 januari, 2003, Theo Quekel van het Brabants Landschap. Met zijn kennis over landgoederen en plantages rondom de stad, zal Theo met name ingaan op de his torie en landschappelijke ontwik kelingen van de Mattemburgh met haar tuinen en landhuis. Op 4 februari 2003, Mariëlle Pol man. De spraakmakende dichter, criti- woord. Nieuwe leden Geschiedkundige Kring van 11-5- tot 11-8-2002 Heren: E van den Boom, C. Coppens, W. Dingemans, fam. Henning, A. de Mooij, P. Peersman, E. Reynaers, P. Ribbers, L. Sorners, C. Vermeulen, P. Voorbraak, J. van Zandbergen, B=B Kunststoffen allen uit Bergen op Zoom. Dames: Vermue uit Woensdrecht, M. van Eekelen en A Spek uit Halsteren; A Verbiest uit Rilland. 108 cus, essayist, literatuurhistoricus, orator, hoogleraar en stadgenoot Anton van Duinkerken is het on derwerp van de laatste lezing. In 2003 herdenken we zijn geboorte jaar. Ter gelegenheid daarvan zal Marielle Polman over hem spre ken. Zij schreef in 2000 een dis sertatie over Van Duinkerken. Alle lezingen worden op een dins dagavond gegeven in de Hofzaal van het Markiezenhof, Bergen op Zoom. Aanvang 20.00 uur, einde 22.00 uur. De zaal is open vanaf 19.30 uur. Deelnamekosten voor alle vier de lezingen: 20 p.p. (inclusief koffie). Aanmelding vóór 31 december 2002 bij: Stichting BRG. Telefoon (073) 614 6193 of per e-mail: brg.brabant@wxs.nl Het is er weer! De eerste uitgave (200 stuks) van het Bergs Kwartierstatenboek was binnen enkele weken uitverkocht. Daarom heeft de werkgroep Gene alogie nogmaals 200 exemplaren laten drukken. Ze zijn verkrijgbaar bij het Regio naal Historisch Centrum (voor heen archief), boekhandel Quist en bij mevr. L. van Bragt-Govaarts, tel: 0164 235123. Kosten Euro 18,50. Boekje over 100 jaar Broeders van Huijbergen In een drietal afleveringen van De Waterschans heeft drs. G. Huij- bregts de geschiedenis verteld van 100 jaar Broeders van Huijbergen te Bergen op Zoom. Op veler ver zoek wordt hier thans een klein boekwerkje over vervaardigd met wat meer tekst en illustraties. Het boekje is binnenkort bij de Bergse boekhandels te verkrijgen. Via de pers zal bekend gemaakt worden wanneer het verkrijgbaar is en te gen welke prijs. Gevraagd De heer P. Bierens (tel. 070- 3 3 740 20) is op zoek naar gegevens over Henri Fredericus Antheunis, waarover lang geleden een artikel verschenen zou zijn in De Water schans, jaargang 3, blz. 184 t/m 192. Wie kan hem helpen? Aanbod Wie wat meer wil weten over de historische achtergrond van de Grote Markt (vooral nieuwkomers) kan bij het Regionaal Historisch Centrum een gratis folder daar over afhalen. Mini-excursie van 11 augustus j.l. groot succes De mini-excursie die voor zondag 11 augustus 2002 door de Ge schiedkundige Kring was aange kondigd, viel blijkbaar in goede aarde, want veel leden en intro- ducé's kwamen opdagen. De be langstelling was zo groot dat stads archeoloog Marco Vennunt de groep mensen in tweeën moest verdelen, waarbij een van de assis tenten een deel van de uitleg voor zijn rekening nam. Marco liet de aanwezigen kennis maken met de opgravingen op het terrein achter de Gertrudiskerk aan de zijde van de Kerkstraat en stelde zijn gehoor op de hoogte van de (voorlopige) bevindingen. Met name interessant was het ge geven dat de opgravingen reeds waren doorgedrongen tot de laag die in de Romeinse tijd moet zijn gebruikt als akker. Voor de bezoe kers toch zeer opmerkelijk, omdat hier sprake is van 2,5 tot 3 meter hoogteverschil met het huidige ni veau van de Kerkstraat. Tijdens de rondleiding ontstond het initiatief om geld in te zame len voor een megafoon, zodat grote groepen bij een dergelijke gelegenheid in de toekomst luid en duidelijk kunnen worden toe gesproken. Ik kan hierbij melden dat de opbrengst van de collecte voldoende was voor de aanschaf van het apparaat en dat dit inmid dels is geschied. Rest mij nog een woord van dank aan Marco Vermunt en assisten ten voor hun medewerking. Drs. J. Backx Tijd om alles op één kaart te zetten Onlangs drukte BN/de Stem in de editie Bergen op Zoom een foto af ter illustratie van de inpakwerk- zaamheden in het Cort Heyligers- museum. De blijmoedigheid van de heren van Riemsdijk en Bar- mentloo. die lachend dozen aan het vullen zijn, zal de lezer wel licht toch even hebben verbaasd. Na alle gesprekken, gegeven toe lichting, de presentatie van de plannen in power-pointvorm aan het college van burgemeester en wethouders en raadscommissie (van de vorige gemeenteraadsa menstelling), staat immers nog steeds niet vast of de raad van onze gemeente het voorstel voor gelegd zal krijgen om op het rave lijn 'Op den Zoom' het schitterend ontwerp van 'Bergens' Tuyn' te re aliseren. De inpakkers van Stich ting Cort Heyligers weten echter zeker dat ze het kazerneterrein dienen te verlaten, maar inpak ken met de laatste hoop op betere tijden is immers beter dan het ver loren laten gaan van deze, uit een grote historische bewogenheid en met grote zorg en enthousiasme opgebouwde Bergse militaire tra ditiekamers. U, lezers van de Waterschans, hoeft natuurlijk niet te worden uit- De Geschiedkundige Kring nu ook op internet Na mededeling in de laatstgehouden Jaarvergadering zijn in het be stuur de voorbereidingen opgestart voor een eigen website. Inmiddels zijn we op internet bereikbaar. Ons adres is: www.geschiedkundige- kringboz.nl Mede met het oog op de continuïteit hopen we met dit bijdetijdse me dium meer bekendheid te geven aan de activiteiten en doelstellingen van de Kring. Bovendien kunnen wij de leden extra service verlenen. Zij kunnen mak kelijker met het bestuur via e-mail communiceren. Maar ook bij het aanbieden van informatie en berichten kan het nuttig zijn de site daar voor in te zetten. Het zal allemaal nog wel wat wennen zijn. Via De Wa terschans houden we u op de hoogte van onze ervaringen. Vooralsnog adviseren wij u graag om de site eens te raadplegen. We zijn erg be nieuwd wat u er van vindt. Het bestuur 109 Hij weet de specifieke behande lingen te selecteren en toe te pas sen om optimale restauratie resul taten te bereiken.

De Waterschans | 2002 | | pagina 2