Deze Waterschans: Kroonleden De Waterschans nr. 4 2 OO 2 De Waterschans De dubbelster Anton van Duinkerken en Antoon Coolen Het Anton van Duinkerkenjaar staat voor de deur. In iedere afle vering van De Waterschans in 2003 zal er aandacht aan deze schrijver besteed worden. We ope nen het jaar met een waardevolle bijdrage van dr. Cees Siegers waarin de relatie belicht wordt tus sen Van Duinkerken met Antoon Coolen. Aan de orde komen vra gen als waarom ze zich zo tot el kaar aangetrokken voelden. Wat was de waarde van hun vriend schap? Zat daar ook niet iets van wederkerig dienstbetoon in? Was de relatie van beide zijden gelijk waardig? De wildemannen van Bergen op Zoom De wildeman was onlangs in het nieuws. Het gemeentebestuur meende dat de tijd was gekomen om de zogenaamde 'huisstijl' te vernieuwen. In plaats van het aloude stadswapen als blikvanger moest een zogenaamd 'logo' ko men. Dit plaatje stelt een eenzame wildeman voor, die wat verloren naar rechts staart, met een halfaf- geknotte linkerarm en in de rech ter nog steeds een knots. De ber gen uit het verdwenen wapen schild zij schematisch aangegeven. Al snel ging het lezend publiek over het nieuwe logo vragen stel len, vooral over de betekenis van de wildeman. Een goede aanlei ding om hem onderwerp te laten zijn van een korte, maar zeer des kundige beschouwing door dr. W.A. van Ham. Dopen, duivels en kosters in Halsteren Adriaan G. van Roode kwam op het spoor van diverse duivelbe zweringen in Halsteren. Dit leidde er toe dat hij een diepgaande stu die van dit fenomeen in het alge meen verrichtte. Op een deskun dige wijze besluit de schrijver met talrijke interessante voorbeelden van exorcisnten die hij in het doopboek van Halsteren aange- trof. Het Latijnse onderschrift bij het portret van Jan Metten Lippen (Jan ID Drs. J. Dekker biedt ons een voor treffelijk artikel over het Latijnse onderschrift en de Nederlandse bewerking daarvan, bij het schilde rijtje van Jan Metten Lippen dat in de Blauwe zaal van het Markie zenhof hangt. Had deze Jan nu wel of geen 50 kinderen? Op des- vviro? VAT /y/ De uitgaven van de Geschiedkundige Kring kunnen mede tot stand komen dankzij het speciale lidmaatschap van de volgende bedrijven: V yGh ABN-AMKO DA RVI BV GOLDEN TULIP Bergen op Zoom HDW Kantoormachines P. JANSEN Installatie Techniek BV Taxi- en toeringcarbedrijf DE KOCK Natuursteenbedrijf DE KORT Boekhandel VAN DER KREEK BV Tapperij DE KROON VAN LOON SMITS Installatiebedrijf BV Hotel MERCURE DE DRAAK RABO BANK Bergen op Zoom GEBR VOETS Weg - en Waterbouw BV, Rosmalen Woningstichting SOOMLAND Woningstichting SPECTRUM De Waterschans nr. 4 2002 kundige wijze geeft de auteur hierop een antwoord. Het laat gelezen voorwoord Over het verslag van het beleg van Bergen op Zoom in 1747, geschre ven door Eggers, heeft de heer J. Sinke al meerdere malen bericht. Het verschijnen ervan in 1750 moest de wereld 'verbazen'. Tot nu toe is het effect ervan nogal be perkt gebleven en dat is jammer, want het is uiterst waardevol ge bleken voor de West-Brabantse Waterlinie. Het heeft de forten Pinssen en De Roovere immers bewaard voor ernstige beschadi gingen. Er blijken in Nederland een klein aantal van deze 'Jour- naux' te bestaan in verschillende bibliotheken en verzamelingen. Die zullen ongetwijfeld gelezen zijn. Buiten een enkele blijk van waardering voor de kwaliteit van de studie valt nergens te constateren dat men zich ook echt in de be doelingen van de schrijver heeft ver diept. Die zijn in het 'Avant-Propos' of voorwoord terug te vinden. In deze bijdrage geeft de heer Sinke een zo goed mogelijke vertaling er van, gevolgd door een poging van zijn kant om Eggers visie op de ge beurtenissen te verwoorden. Wie zou dat beter kunnen dan deze op dit gebied zo deskundige auteur. Bergen op Zoom, een stad als een h(sl)uis Dr. E Wierckx heeft in dit interes sante artikel gepoogd aan de hand van een aantal voorbeelden en ge baseerd op genealogisch onder zoek, te laten zien welke verschil len er bestaan in het migratie patroon tussen groepen binnen de stad Bergen op Zoom. Het is dui delijk dat voor een eindconclusie nader en uitgebreider bronnenon derzoek noodzakelijk is, maar toch tekenen zich enige contouren af die hij hier in enige stellingen kort kon samenvatten. De handels- en nijverheidsfamilies onderhielden vooral verbindingen met de steden in Brabant, Holland en Zeeland en emigreerden derhalve over rela tief grote afstanden. De families van landbouwers migreerden voor al over korte afstanden en onder hielden hoofdzakelijk contacten met de omliggende dorpen in het Markiezaat en de Noorderkem pen. De geleidelijke verschuiving in de verdeling katholiek/protes tant in Bergen op Zoom was het gevolg van een sluipend proces, waarbij protestanten vooral emi greerden en de vrijkomende ruimte vooral door katholieken werd op gevuld. Bergen op Zoom en Guicciardini's Beschrijvinghe van alle de Neder landen Guicciardini's Beschrijving is een van de succesvolste beschrijvingen van de Nederlanden. In de pe riode tussen 1567-1662 versche nen er diverse geïllustreerde edi ties in verschillende formaten in het Italiaans, Latijn, Frans, Duits en Nederlands bij de verschil lende grote Zuid- en Noord-Ne derlandse uitgevers. De populari teit van dit werk is voornamelijk te danken aan de schitterende hout sneden en kopergravures van kaar ten, stadsplattegronden en stads gezichten. Aan de auteur en de tekst van de Beschrijving wordt doorgaans minder aandacht be steed dan aan de illustraties. Hier door wordt de auteur en zijn werk onrecht aangedaan. Alle reden dus voor C. hiks om in het eerste deel van dit artikel op een deskundige en boeiende wijze aandacht te be steden aan de auteur en zijn Be schrijving in het algemeen en die van Bergen op Zoom in het bijzon der. In het tweede deel van dit artikel, dat in de volgende uitgave van De Waterschans zal worden gepubli ceerd, zullen met name de prenten van Bergen op Zoom en de edities van de Beschrijving waarin zij voor komen, aan de orde komen. Geschiedenis van Bergen op Zoom XV Alweer de 15de aflevering van drs. G. Huijbregts over de chronologi sche geschiedenis van Bergen op Zoom. In deze Waterschans wordt op de bekende deskundige wijze over een bepaalde periode weer heel veel naar voren gebracht. In teressant is met name de kwestie van de fortenlinie Bergen op Zooni-Steenbergen van 1628. Ook Bergen op Zoom ging door met het verbeteren van de verdedi gingswerken. Toen Isabella forten liet bouwen bij Zandvliet, stelde Frederik Hendrik aan de Staten- Generaal voor om de markiezen- stad extra te beveiligen met een waterlinie van Bergen tot Steen bergen en zo de haventoegang - en ook Zeeland - nog meer te be schermen. Het was een vrij laag gebied ('t Laag!) en men hoefde maar de sluis bij Steenbergen open te zetten om het onder water te laten lopen. Op drie plaatsen was de 'Zoom' Brabantse Wal) echter een spelbreker, want daar zou bij inundatie een droge door gang blijven. Daarom lieten de Staten-Generaal drie forten bou wen: fort Moermont, fort Pinssen en fort De Roovere. Eerstgenoemd fort lag dicht bij de stad en ver dween bij een latere stadsuitbrei ding. Zeeland had alle belang bij de nieuwe fortenlinie, want het bood een betere bescherming tegen aanvallen vanuit Brabant. Dicht bij het naar Pinssen genoemde fort kwam een groot barakkenkamp voor maar liefst 38 vendels, het 'Quartier van Pinssen'. Op volle sterkte telde het kamp op papier 3400 manschappen, maar in werke lijkheid kwam dat niet voor. Frede rik Hendrik kwam nog in 1628 de forten inspecteren. De stadhouder bleef enkele dagen op Pinssen en ontving daar de Bergse burgemees ters Turcq en Bemaige en de sche penen Willem Adams Bollaert en Franchoys Vroetschap. Zij brach ten onder meer de kwestie van de accijns op het bier ter sprake en vertelden dat de stad door dat Zeeuwse privilege heel wat inkom sten moest derven. Frederik Hen drik beloofde het probleem voor te leggen aan de Raad van State. De Bergse magistraat mocht rekenen op zijn medewerking. Of de stad houder in deze kwestie nog wat voor de stad heeft bereikt, vermel den de bewaard gebleven stukken niet. En verder uw aandacht voor: Mededelingen Bergs Diep Boekbespreking Leesportefeuille Zo is dit een aflevering geworden over diverse aspecten van de rijke geschiedenis van onze stad. Wilde mannen, dubelsterren, exorcismen, wel of geen 50 kinderen, alles pas seert de sluis, maar hoe ook be schreven: Bergen bleef overeind als een huis. Drs. B. Daeter, hoofdredacteur. FAUSTO NUMINE BERG A VICTRIX 32ste jaargang nr. 4, december 2002 ISSN 0926-3918 Verschijnt viermaal per jaar De Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom www.geschiedkundigekringboz.nl Postbus 280 4600 AG Bergen op Zoom Erevoorzitter Dr. E.G.H. Hartel Ereleden J.W.A. van Gastel Dr. WA van Ham Bestuur Voorzitter: Drs. Johanna Jacobs Secretaris: F. Wakkee Halsterseweg 256 4613 BD Bergen op Zoom Tel. 0164-237901 Penningmeester: L.JA Vriends Ariëlstraat 13 4624 VN Bergen op Zoom Tel. 236663 Postrekening 24 05 922 en Bankrekening 52 50 45 244 Ten name van: Penningmeester Geschiedkundige Kring Van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie 22 euro (minimaal) per jaar. Ledenadministratie Mevrouw B. Mast Tel. 0164-244291 e-mail BM.Mast@home.nl Overige bestuursleden: J. Backx A Evers B. Grosfeld-Asselbergs B. Schot Tijdschrift van de Kring De Waterschans Redactieleden: drs. J. Backx R. van den Bergh drs. B. Daeter (hoofdredacteur) drs. N. Grosfeld drs. G. Huijbregts Redactie-secretariaat: drs. B. Daeter Oudland 8 4617 ME Bergen op Zoom. Tel. 0164-210209 Fax. 0164-210922 e-mail: bda@home.nl Toezicht distributie: drs. J. Backx Schiethoek 5 4614 CF Bergen op Zoom Tel. 0164-240614 Vormgeving en druk Drukkerij Vis Offset Alphen aan den Rijn Omslag: P. Versijp

De Waterschans | 2002 | | pagina 1