De WaTERSCHANS NR. 4 2002 De Waterschans NR. 4 2002 2. 'Bergen op Zoom, Hout u vroom'. Spinola wilde met een huzarenstuk beginnen. Een verovering van Ber gen op Zoom zou een schitterende ouverture zijn. 'Even de tegenpartij op het verkeerde been zetten', moet hij gedacht hebben en daarom stuurde hij in juli 1622 een aan zienlijke legermacht naar Kleef. Maurits ging er achteraan en dat was nou juist waar Spinola op hoopte. Bergen op Zoom kon hij toen vrij gemakkelijk omsingelen. Louis de Kethulle, heer van Ry- hove, was sinds 1619 de militaire gouverneur van de stad en als zo danig belast met de verdediging er van. Zijn garnizoen telde twaalf vendels voetvolk en circa vierhon derd ruiters, veel te weinig om de stad met succes te kunnen verdedi gen. Om zijn manschappen wat te verlichten riep De Kethulle de bur gercompagnieën op om te helpen bij het wachtlopen. Daar hadden de heren helemaal geen zin in en ze lieten dat duidelijk blijken. Zelfs als de compagnie in het gelid stond voor een inspectie zagen de gildebroeders nog kans om de dichtstbijzijnde kroeg in te duiken of zich drank te laten bezorgen. De Bergse gouverneur kreeg de schrik van zijn leven, toen Maurits hem bevel gaf om zich met zijn ruiters bij hem aan te sluiten. Te zelfder tijd marcheerde Paulo Baglioni met 6 a 7.000 soldaten van Kalmthout via Huijbergen naar Bergen op Zoom. Hij had de stad als het ware voor het pakken, maar juist die dag, het was 18 juli, maakte Spinola een fout. Hij wilde eerst Steenbergen innemen om een eventuele tegen aanval vanuit het noorden te be moeilijken. De volgende dag ver toonden de Spanjaarden zich in Oud-Borgvliet en op de Raaijberg. Op schepen arriveerden tegelijker tijd hulptroepen voor Bergen op Zoom. Die namen op de terugreis een aantal vrouwen en kinderen mee naar veiliger oorden. De Ket hulle hoorde in Breda, wat er zich achter zijn rug afspeelde. Hij liet zijn manschappen meteen rechts omkeer maken en haalde net op tijd de stadspoorten. Met de troe pen in de buitenwerken meegeteld had hij 8.000 man tot zijn beschik king, maar Spinola had er 20.000. De weiden rond de Hoge en de Lage Meren werden onder water gezet en dat bleef zo tot 1648. Spi- Grote vreugde natuurlijk in het hele land. De zege inspireerde me nig schrijver en dichter. Er zijn minstens vijftien trotse verhalen en jubeldichten uit die tijd bekend. Wie kent niet het Merck toch hoe sterek? De dichter van dit triomf lied is Adriaen Valerius 1575- 1625), notaris en schepen in Veere. Op de melodie van een comedian- tendans schreef hij dit vers en gaf het een plaats in zijn grote bundel Nederlantsche Gedenckclanck. Dat boek gaat over de opstand tegen Spanje tot 1625 en verscheen een jaar na de dood van Valerius in druk (1626). Een ander voorbeeld van de be wondering voor Maurits en de ver dedigers van de stad is het in 1983 herontdekte gedicht Baladen op het outset van Bergen op Soom van Dingman Willem Beens (1595- 1639). De dichter was slager en lid van de Bredase rederijkerskamer 't Vreugdedal. Zijn jubelzang telt 28 strofen van elk acht regels. Voor de Bredase 'vleeschouer' is Maurits de grote held die als werktuig in Gods hand de hoogmoed van de Span jaarden en van de paus heeft afge straft. 3. Het beleg van Breda 1624/25. Maurits vond al die heuvels rond de stad strategisch gezien zo maar niets. Het waren te gunstige staan plaatsen voor kanonnen. Hij liet daarom de Raaijberg, de Rijsselber- gen en de heuvels in het Bergse Bos (nu Bergen op Zoom Oost) af graven. De vesting zelf was na de beschietingen aan een opknap beurt toe. De behaalde zege op Spinola prik kelde Maurits niet tot verdere ac ties. Het leek wel of de prins de moed wat kwijt was. Zijn gezond heid ging achteruit en de herinne ring aan de gerechtelijke moord op Oldenbarnevelt achtervolgde hem. In 1623 werd er een aanslag op hem gepleegd en twee zoons van de onthoofde landsadvocaat waren daarbij betrokken. Eén van hen, Willem van Oldenbarnevelt, heer van Stoutenburg (1590-1634), was in 1617 gouverneur van Bergen op Zoom, maar na de onthoofding van zijn vader, werd hij afgezet. Louis de Kethulle volgde hem toen op. Willem vluchtte naar Brussel, waar Isabella hem een jaargeld toe kende. Zijn oudere broer Reinier (1583-1623) had minder geluk. Hij belandde in de gevangenis en stierf net als zijn vader op het schavot in Den Haag. Wie niet stil bleef zitten, dat was Spinola, ondanks de mis lukte belegering van Bergen op Zoom. Zijn oog viel nu op Breda, de 'sleutel van Holland'. Die stad had de naam een niet in te nemen vesting te zijn, maar Spinola zocht juist een moeilijke uitdaging; hij had tenslotte iets goed te maken na Bergen op Zoom. De situatie was gunstig. Maurits worstelde met zijn gezondheid en de Republiek met haar financiën. De handel stag neerde door de oorlog. Vooral de Duinkerker kapers - Duinkerken was nog altijd in Spaanse handen - maakten veel schepen buit. De Ge westelijke Staten van Holland za gen zich genoodzaakt om de belas tingen te verhogen en daartegen kwam in Amsterdam en andere ste den het volk in opstand. In Haar lem vielen zelfs doden. De Repu bliek had in die jaren geen bond genoten en moest dus alleen de strijd aanbinden met het machtige Spaanse wereldrijk In augustus 1624 legde Spinola een grote linie aan rond heel Breda, een linie die was berekend op aan vallen niet alleen vanuit de stad, maar ook van buitenaf. Na negen maanden raakten de belegerden door hun voorraden heen. Toen zag Justinus van Nassau, de gou verneur van de stad, geen andere uitweg meer dan onderhandelen met Spinola. De Spaanse bevelheb ber was schappelijk De stad zou niet geplunderd worden en het gar nizoen mocht 'met slaande trom Afb.4. De overgave van Breda door Justinus van Nassau aan Spinola (1625) zoals het door Velazquez is vereeuwigd op het schilderij Las Lanzas. De naam verwijst naar de 29 lansen rechts boven. Het origineel hangt in het Prado te Madrid. nola rekende op een lange belege ring. Geen probleem voor hem, de verovering van Oostende had meer dan twee jaar geduurd. Hij richtte twee versterkte kampen op, één ten noorden van de stad op de Rijssel- bergen en één ten zuiden ervan op de Raaijberg. Hij plaatste dus kanonnen op de huidige Staakberg, aan de Groenewoudseweg, in Mei- lust, bij de Augustalaan, de Stalen Bmg, de Valeriusstraat en de Roose- veltlaan. Vanaf die plaatsen vlogen de projectielen de stad in en richt ten daar veel schade aan. Er werd niet alleen boven de grond gevoch ten, maar ook ondergronds. Spaan se sappeurs groeven gangen tot on der de verdedigingswerken van de stad en mineurs brachten daar dan een berg kruit tot ontploffing in de hoop op die manier een bres te slaan in de vestingwerken. De te genpartij probeerde dat te beletten door gangen te graven in de rich ting van de vijand. De stad bleef over water in verbinding met de buitenwereld en kon zo worden voorzien van drank, voedsel, wa pens en manschappen. De troepen waren een allegaartje van nationaliteiten. Walen en Fran sen verdedigden de noordkant on der leiding van kolonel Willem de Levin, beter bekend als Famars. Hij had zijn militaire opleiding genoten bij de ritmeesters Bakx (ook wel Bax of Bacs) en was gehuwd met de we duwe van Marcelis Bakx. De zuid zijde was toevertrouwd aan een En gelsman, kolonel sir Robert Hen derson. Die voerde het bevel over Engelse, Schotse en ook Franse troepen. Onder de kanonniers be vond zich een jongen van vijftien jaar. Hij kwam uit Vlissingen en zou later bekend worden als admiraal Afb.3. Maurits verdrijft Spinola (1622) en verlost zo Bergen op Zoom van het beleg. Uit: R.JA. van Gils e.a.: Bergen op Zoom als militaire stad. Afb.2. Het beleg van Bergen op Zoom door Spinola in 1622. Tekening van Claesz Jansz. Visscher. Overgenomen uit Korneel Slootmans: Een stad als een huis. Michiel Adriaanszn de Ruyter. Zijn grootouders woonden in Bergen op Zoom. Michiel kocht een paard en mocht daannee deelnemen aan de altijd spannende uitvallen tegen de belegeraars. Na ruim twee maanden was Maurits klaar om in te grijpen. Eind septem ber trok hij met zijn leger naar West- Brabant en stelde Spinola voor de keuze: een veldslag riskeren of het beleg afbreken. Die koos het laatste. Op 2 oktober was het inpakken en wegwezen. Alleen enige zieken, vrouwen en kinderen bleven achter. 188 189 gBPstSafe '"der water N\ H tt.lt i\e ijJT [n room, -com - roor

De Waterschans | 2002 | | pagina 25