De Waterschans nr. 4 2002 Twee zilveren kandelaars van 1665. Noordbrabants Museum, den Bosch. Foto: Sotheby's Amsterdam, Peter Bos. de muizen en ratten op afbeeldin gen van de heilige abdis. Er blijken heel wat 'Gertrudissen' in de ha giografie verzeild te zijn en dat leidt wel eens tot verwarring. In hetzelfde nummer een artikel van Paul Dirks over Ratten- en muizen vallen (p.46-51) en van W.J. van Grondelle over: Een timmerman uit Geertruidenberg. Cornelis van Gron delle, meester-orgel- en fortepiano maker en -steller, (p.52-60). De Overdraght, orgaan van de Klun- dertse heemkundekring, biedt in nummer 3 van 3 september 2002 een vijftal oorlogsherinneringen, op papier gezet door ooggetuigen en daarna in bewaring gegeven aan de plaatselijke bibliotheek. Aan de vroegere gemeente Nieuw- Ginneken met Uivenhout als kern herinnert nog altijd de heemkun dekring Paulus van Daesdonck. Van deze kring ontvingen we de nummers 140 en 141 van de Brie ven van Paulusresp. van 15 on- weersmaand 2002 en 15 wijn maand 2002. Ad Jansen is onge twijfeld de vruchtbaarste auteur van deze periodiek. In beide nummers is hij weer present. In het eerste met de geschiedenis van De Bie- berg, een gehucht onder Uivenhout (p.257-275) en in het tweede met Een onbekende pastorie bij de Brigi- dakerk in Bavel (p.35-48). In num mer 141 verder aandacht voor pas toor Willem Binck (1882-1971), de oprichter van Brabant Heem en grondlegger van de heemkunde in Brabant. De Koninklijke Kring voor Heem kunde Merksem stuurt ons trouw de Kijkuit, Merksems Heemkundig tijdschrift. In jaargang 30, nr. 119, sept. 2002 rondt Benny Janssens zijn numismatieke studie af met deel III van .De muntgeschiedenis in onze gewesten van de Romeinse tijd tot op heden. Deel III: De Belgische periode (1831-2001). Archiefonder zoekers kunnen hun voordeel doen met de alfabetische lijst van histori sche munten. 'U vindt telkens de naam van het muntstuk, het ge halte of allooi, het gewicht, de dia meter, het jaartal van de eerste slag en de aanvangswaarde in groten of in stuivers', (p.2-16). In Merksem worstelt men zo nu en dan met een teveel aan water, ook na de Tweede Wereldoorlog. Ronny de Kinderen schrijft daarover in Wateroverlast te Merksem. (p.18-23). William Si- moens is gedoken in het verleden van de Antwerpse bioscoop en dat levert ons 'in een notendop' de voorgeschiedenis van dit fenomeen op, getiteld: De Cinema: Van foor tent tot de eerste echte cinépalace (p.25-36). De heemkundekring van Roosen daal draagt de naam De Vrijheijt van Rosendale en zo heet ook haar half jaarlijks, keurig uitgegeven tijd schrift. Voor ons ligt nr. 40, jaar gang 23, juni 2002. Hierin schrijft Marius C.J. Broos over Het eerste te lefoonnet van Roosendaal, 1902- 1904. (p.3-13). Aan de ingebruikne ming van het lokale telefoonnet op 1 mei 1902 met ongeveer 40 aan sluitingen - de 'telefoongids' staat erbij - was heel wat voorafgegaan. Broos begint zijn verslag in 1807, toen het doip een postkantoor kreeg, een halve eeuw later gevolgd door de Rijkstelegraafdienst en in 1897 door het Intercommunaal Rijkstelefoonbureel aan de Dwars- kade. De eerste telefoonlijn (1887) verbond de woning van de veld wachter in Nispen met het huis van de burgemeester in Roosendaal. Joss Hopstaken beëindigt het dag boek van de Roosendaalse ontvan ger en schepen Laurens Pels met de negende aflevering. Uit het ar chief IX: Het dagboek van Laurens Pels (1756-1764). Het slot doet de deur dicht. (p. 14-18). Een expositie in het Tongerlohuis van kunstwer ken van Wim Schütz inspireerde Jaap Pleij tot een korte, rijk geïllu streerde levensschets van de kunst schilder: Wim Schütz heeft altijd maar zichzelf geportretteerd. 'Zo lang ik leef, schilder ik' (p.33-37). De Heemkundekring De Willem stad komt met RAVELYN. In num mer 3 van jaargang 20 (sept. 2002) blijkt weer eens hoe belangrijk C. van Mastrigt is voor het trouw doen uitkomen van deze spreek buis. Met drie artikelen staat hij weer borg voor een verantwoord nummer. In zijn eerste bijdrage: Willemstad en de Ruigenhil in de kaart gekeken geeft hij een toelich ting op de dorpsplattegrond van Ruigenhil van 1570 en van een stadsplattegrond uit 1586. In zijn tweede artikel: Brabants oudste luidklok (p. 14-20) toont hij aan dat Willemstad in het bezit is van een luidklok die waarschijnlijk nog vóór 1200 is gegoten. Interessante gegevens en foto's trekken de aan dacht. Tenslotte brengt hij we derom een stukje Uit het dagboek van nu: J. van Wijngaarden (p.22- 24) en voorziet dat van verklarende notities. Deze keer gaat het van 13 maart 1902 tot 13 juni 1902. Tenslotte het zilverkleurige feest nummer van Tijdingjrg. 25, nr.2, sept. 2002, de kroniek van de heemkundekring Het Zuidkwar tier. Uiteraard in dit nummer een uitvoerig verslag van de feestelijk heden op 15 juni jl. en herinnerin gen aan het eerste uur. Verder een toch wel apart artikel van Dick Ad- riaansen over Water en vuurstokers te Rotterdam. De auteur ontdekte maar liefst 17 namen vanuit de re gio Ossendrecht stammende lie den, die naar Rotterdam verhuis den om zich daar te vestigen als 'waterstoker'. Zij leverden de klan ten heet water voor het bad en de was. Een halve emmer heet water kostte 2 cent, een volle 3 cent. Tot omstreeks 1960 is van dergelijke bedrijfjes sprake. Onder de 'emi granten' komen we namen tegen als Goossens, Plompen, Sonters, Mous en Stuijts.

De Waterschans | 2002 | | pagina 32