Bergen op Zoom en Guicciardini's 'Beschrijvinghe van alle de Neder-landen' Berg he op zoom De Waterschans nr. 1 2003 (deel 2 EN slot) De Waterschans NR. 1 2003 Guicciardini's Beschrijving In het eerste deel van dit artikel (zie De Waterschans nr. 4 2002, pag. 180-186) heb ik uitvoerig aandacht besteed aan Lodovico Guicciardini (1521-1589), zijn Beschrijving van de Nederlanden in het algemeen en die van het 'Marckgraefscliap van Berghen' in het bijzonder over eenkomstig de in 1612 door Wil lem Blaeu uitgegeven eerste Ne derlandse editie van de voor het eerst in 1567 verschenen Descrit- tione di tutti i Paesi Bassi, altrimeti detti Germania inferiore (1). In het eerste deel heb ik al gewe zen op de enorme populariteit van Guicciardini's Beschrijving. In de periode tussen 1567 en 1662 ver schenen er 26 geïllustreerde edities in verschillende formaten in het Italiaans, Latijn, Frans, Duits en Nederlands. Aan het succes van de Beschrijving hebben de daarin op genomen houtsneden en kopergra- C.P. Iriks vures van kaarten, stadsplattegron den en stadsgezichten ongetwijfeld een belangrijke bijdrage geleverd. In de loop van de jaren heeft dit geresulteerd in honderden kaarten van de Zeventien Provinciën en stadsplattegronden en -gezichten van de belangrijkste steden van de toenmalige Nederlanden. Ook nu nog kent iedereen wel de overbe kende stadsplattegrond van Bergen op Zoom naar die van Braun en Hogenberg die in een aantal edi ties van de Beschrijving is opgeno men. In totaal zijn er in de ver schillende edities van de Beschrij ving 5 verschillende prenten (4 stadsplattegronden en 1 stadsge zicht) van Bergen op Zoom opge nomen. In dit deel van het artikel komen de prenten van Bergen op Zoom en de edities van de Beschrijving waarin zij voorkomen, aan de orde. De prenten van Bergen op Zoom in de Beschrijving Door het verschijnen van het boek Guicciardini Illustraties is het moge lijk precies aan te geven in welke complete, geïllustreerde en origi nele al dan niet vertaalde edities van de Beschrijving de prenten van Bergen op Zoom zijn opgenomen. Aan de hand van dit boek kan het volgende overzicht worden gege ven (2). Stadsplattegrond naar Braun en Hogenberg. De bekendste prent van Bergen op Zoom in de Beschrijving van Guic ciardini is wel de stadsplattegrond naar die uit Civitates Orbis Terrarum van Braun en Hogenberg uit 1581, die op zijn beurt weer is gebaseerd op die van Jacob van Deventer uit ca. 1560. Dat de stadsplattegronden van Ja cob van Deventer als belangrijke bron hebben gediend voor Braun en Hogenberg ligt zeer voor de hand, aangezien Van Deventer met zijn in opdracht van Filips II ver vaardigde stadsplattegronden in 1572 uitgeweken was naar Keulen, waar Braun en Hogenberg hun drukkerij hadden (3). Aangezien het maken van een geheel nieuwe prent een kostbare en tijdrovende zaak was, was het niet ongebruike lijk om bestaande prenten na te graveren of bestaande koperplaten - al dan niet bijgewerkt - opnieuw te gebruiken. De stadsplattegron den, die Christoffel Plantijn voor zijn in 1582 en 1588 verschenen edities van de Beschrijving naar die van Braun en Hogenberg heeft ge kopieerd, hebben het typische Braun en Hogenberg uiterlijk, zo als het op de prent weergeven van personen, in fraaie zestiende eeuwse kledij gestoken. Deze deco ratie is overigens met een zeer spe ciale bedoeling aangebracht, welke Georg Braun zelf in zijn voor woord bij de Civitates Orbis Terra- li w> V I "ff*! Afb.l. Detail van de stadsplattegrond van Bergen op Zoom uit ca. 1560 door Jacob van Deventer. Deze stadsplattegrond heeft model gestaan voor de stadsplattegrond van Braun en Hogenberg uit 1581 (WA. van Ham, Bergen op Zoom in kaart gebracht, tentoonstellingscatalogus, Bergen op Zoom 1981, pag. 9). 3 2 Technische beschrijving stadsplatte grond 'Plantijn' - Kopergravure. - 16,5 x 24 cm. - Stadsplattegrond noorden boven. - Berghen op Zoom met punt in car touche boven links van het mid den. - Wapen van Jan IV van Glymes linksboven. - Stadswapen rechtsboven. - Schoenen van de man midden on der los van elkaar. - Keerzijde blanco. - Tweede staat: als voren rechtson der genummerd 12. - Edities (folio): - Plantijn 1582 (Frans) eerste of tweede staat. - Plantijn 1588 (Italiaans) tweede staat. - Referentie Guicciardini Illustratus: Bergen op Zoom-1.1 en -1.2 pag. 155. Afb.3. De stadsplattegrond Plantijnin de tweede staat. Let vooral op de punt achter Bergen op Zoom in de cartouche en het nummer 12 rechtsonder. De gelijkenis met de stadsplattegrond van Braun en Hogenberg is onmiskenbaar (Guicciardini Illustratus, pag. 155). Cornelis Claesz. liet voor zijn Franse editie van de Beschrijving in 1609, die blijkbaar speciaal ver vaardigd is ter gelegenheid van de sluiting van het Twaalfjarig Bestand op 9 april 1609, alle door Plantijn gebruikte prenten nagraveren. Deze kopieën zijn soms zo nauwkeurig nagevolgd, dat op speciale details gelet moet worden, wil men het verschil tussen beide versies kun nen vaststellen. De prenten van rum aan de lezer uiteenzet. Het is weliswaar heel mooi de plattegron den van zoveel belangrijke steden met hun beschrijvingen aan het publiek bekend te maken, maar er is echter een garantie nodig om ze uit de handen van de grote 'vijan den van de christenheid' te hou den. Zo'n garantie geven nu deze fraai uitgedoste figuren. Het is de Turken immers, zo schrijft Braun, verboden gebeeldhouwde of ge schilderde afbeeldingen van men sen te aanschouwen! (4). De naar Braun en Hogenberg ver vaardigde stadsplattegrond komt in de diverse edities van de Beschrij ving in twee versies voor; van elke versie is er een zogenaamde tweede staat bekend. De eerste versie, die door de auteurs van Guicciardini Il lustratus prozaïsch wordt aange duid met Bergen op Zoom-1.1 voor de eerste en Bergen op Zoom-1.2 voor de tweede staat, zal ik in het veivolg aanduiden als stadsplatte grond 'Plantijn'. De tweede staat is rechtsonder genummerd met 12. De eerste staat is niet genummerd. De stadsplattegrond 'Plantijn' komt zowel in de eerste als tweede staat voor in de door Christoffel Plantijn in 1582 uitgegeven Franstalige edi tie en in de eerste staat in de door hem in 1588 uitgegeven Italiaanse editie van de Beschrijving. Het be treft hier edities in folio-formaat. Ajb.2. Stadsplattegrond van Braun en Hogenberg uit 1581. Deze stadsplattegrond is door Plantijn gekopieerd voor zijn edities van de Beschrijving uit 1582 en 1588 (WA. van Ham, Bergen op Zoom in kaart gebracht, tentoonstellingscatalogus, Bergen op Zoom 1981, pag. 14). 3 3 BER.GA. 3/i.- dijr jÉ7.\ in A-J--Z j

De Waterschans | 2003 | | pagina 17