Deze Waterschans: 1 Welkom De Waterschans nr. l 2003 Uitnodiging jaarlijkse dagexcursie OONLEDEN Het Archeologisch Park, de Thermen en het Regionaal Museum te Xanten (Dld). De Waterschans De Waeerschans NR. 1 2 OO 3 Muziek uit de beerput Eind 2001 vond er in het kader van het Paradeproject een opgraving plaats naast het voonnalige post kantoor. Bij het onderzoek werden resten van kelders gevonden en overblijfselen van twee huizen. Ook kwam er een middeleeuwse water put tevoorschijn. Met name over de inhoud daarvan heeft onze stadsar- cheoloog Marco Vermunt een inte ressant artikel geschreven. De Armenblok Het katholiek armbestuur kreeg eind van de 18e eeuw behoefte aan een huis waarin men armlastige personen ter verpleging en verzor ging kon opnemen. Een Vader en moeder' hadden daarbij de leiding. De geplaatsten hielpen daarbij zo veel mogelijk mee, zoals toen ook in weeshuizen gebruikelijk was. In Bergen op Zoom werd hiervoor een ruimte in de Gasthuis/Blauwe- handstraat ingericht. Ter herinne ring aan een grote schenking hier voor werd eind 18e eeuw een steen met tekst over de erfenis in de muur opgenomen. Maar dit is niet de enige gedenksteen in dit ge bouw. J. Hagenaars geeft een over zicht van de gedenkstenen, die thans - 2003- nog in het gebouw aanwezig zijn met enige toelichting op de tekst, die daarop is vernield. Vele Bergse families passeren de re vue. Herinnering Willem Asselbergs Het is in zomer van 1967 als er bij de afdeling Pers en Voorlichting van de Katholieke Universiteit een verzoek binnenkomt: het College van Curatoren wil graag op heel korte termijn een programma sa mengesteld zien voor een belang rijk bezoek van een hooggeplaatste kardinaal van het Vaticaan. Het bezoek is weliswaar informeel maar moet niettemin met veel tact en zorg worden benaderd. De rela- Nieuwe leden Geschiedkundige Kring van 12-11-2002 tot 16-02-2003: Dames E. Huijgens en M. Woltring-Corstens uit Bergen op Zoom. Heren C. Franken, P. v.d. Watering, C. Stolwerk, C. Kunst, B. Janson, P. Landa, E. Hof, C. Witjes en R, Vermunt uit Bergen op Zoom. E. Dietvorst uit Rosmalen. De uitgaven van de Geschiedkundige komen dankzij het speciale lidma ng kunnen mede tot stand lap van de volgende bedrijven: DARVI BV HDW Kantoormachines P. JANSEN Installatie Techniek BV Taxi- en toeringcarbedrijf DE KOCK Natuursteenbedrijf DE KORT Boekhandel VAN DER KREEK BV Tapperij DE KROON VAN LOON SMITS Installatiebedrijf BV Hotel MERCURE DE DRAAK RABO BANK Bergen op Zoom GEBR VOETS Weg- en Waterbouw BV, Rosmalen Woningstichting SOOMLAND Stichting Wonen West Brabant tie tussen het Vaticaan en de theo logische faculteit is nogal onder spanning komen te staan vanwege de, in Romeinse ogen, wat al te vrij zinnige opvattingen in Nijmegen. Juist op datzelfde moment verkeert de coryfee van die faculteit, Ed ward Schillebeeckx, al langer dan voorzien in datzelfde Vaticaan. Na een ochtendprogramma kan er na de lunch in wat breder verband worden ingegaan op de inhoude lijke zaken die op dat moment aan de orde zijn tussen Nijmegen en Rome. Het leek een goed idee om Willem Asselbergs te vragen als gastheer op te treden. Voor de lunch wordt uitgeweken naar Berg en Dal. Het aperitief wordt op een gepaste wijze verwel komd, waarbij de kardinaal een campari wordt gesuggereerd. De lunch is meer dan voortreffelijk en bijna geëindigd als de gastheer onverwacht opstaat en met grote retorische verve en in het Latijn het woord neemt. Wat er toen ge beurde beschrijft Kees Graafmans op een alleraardigste wijze. Tevens leren we er Willem Asselbergs weer wat beter door kennen! Tapisserie in Bergen op Zoom Drs. Elvira Adriaansen probeerde aan de hand van archiefstukken na te gaan of er in Bergen op Zoom ooit sprake geweest is van een ei gen tapisserie. Ze komt tot de conclusie dat de ta pisserie-nijverheid in Bergen op Zoom zeker bestaan heeft, echter op kleine schaal. Zij had haar hoogtepunt in de 15e eeuw, alhoe wel zij is blijven bestaan tot in de 18e eeuw. De omvang van de tapis serie-nijverheid is nooit zeer groot geweest, vooral niet als Bergen op Zoom vergeleken wordt met andere steden, zoals Antwerpen en Brus sel. Toch kan gezegd worden dat ta pisserie een redelijk en gewaar deerd aandeel heeft genoten in de omvangrijke lakenindustrie van Bergen op Zoom. Geschiedenis van Bergen op Zoom XVI Alweer de 16de aflevering (oftewel het vierde jaar) van de chronologi sche geschiedenis van Bergen op Zoom door drs. G. Huijbregts. Dit keer wordt uw aandacht gevraagd voor de periode 1649-1671: Mar kiezin Maria Elisabeth II van den Bergh. Het Bestuur en de Activiteitencommissie van onze Kring hebben het ge noegen om U ook dit jaar weer uit te nodigen voor de jaarlijkse dagex cursie. Het overweldigend aantal belangstellenden in de vorige jaren was voor de organisatoren reden om er ook ditmaal van uit te gaan dat inzet van twee bussen nodig is om aan de belangstelling voor dit evenement te kunnen voldoen. Niettemin, voor alle duidelijkheid, toch nog een waarschuwing: Mocht het daartoe noodzakelijke minimum aantal deelnemers (onge veer 72 personen) niet worden gehaald dan zal slechts één bus ingezet kunnen worden. Zo nodig bepaalt de volgorde van inschrijving wie (he laas) zal moeten afvallen. Noteert U alvast de datum: Zaterdag 10 mei a.S. Vertrek: 08.00 uur vanaf Plein XIII, Bergen op Zoom. Thuiskomst 19.30 uur. Ons reisdoel is ditmaal: Een klein voorproeve: De vroegere Romeinse stad 'Colonia Ulpia Trajana', gebouwd vanaf het begin van de 2e eeuw en bewoond tot in de 4e eeuw n. Chr., was in haar gloriedagen een aan de Rijn gelegen havenstad met allure. De ondergronds resterende sporen daarvan zijn en worden heden ten dage nog steeds door vakbekwame archeologen onderzocht. Datgene wat ons, toeristen, wordt getoond is de enorme omvang van deze stad van die jaren en een aantal belangrijke (deels opnieuw opgebouwde) werken uit de Romeinse tijd. Het kolossale stedelijke badhuis, de Thermen, is naar ons oordeel wel het meest opmerkelijke. Tenslotte zijn in het Regionaal Museum van de stad Xanten een aantal in teressante bodemvondsten bijeengebracht. Het totale bezoek geeft ons ongetwijfeld een goede indruk van het leven en werken van de daar destijds aanwezige (Romeinse) burgers en militai ren. Het programma in 't kort: - 08.00 - 10.45 uur Heenreis, onderbroken door een stop met koffie en gebak - 11.00 - 13.00 uur Geleid bezoek aan het Archeologisch Park en de Thermen. - 13.00 - 14.00 uur Gezamenlijke lunch in de 'Romeinse stadsherberg' in het park - 14.15 - 15.45 uur Geleid bezoek aan het Regionaal Museum te Xanten. - 15.45 - 16.45 uur Verkenning op eigen gelegenheid van het aardige stadje Xanten - 17.00 - 19.30 uur Terugreis Detailregelingen, zoals groepsindeling, wisselschema, tips, etc. verneemt U van ons in de bus en tijdens het bezoek. Huishoudelijke mededelingen: - Introductie: slechts één huisgenoot of een andere introducé(e) per lid is toe gestaan. - Telefonische aanmelding voor deelname: van 1 tot uiterlijk 17 april a.s. bij Wim van Nieuwenhuijzen (0164-) 238835. - De prijs bedraagt 30,= pp, (reis, toegangsprijzen, gidsen, koffie met gebak op de heenreis en lunch inbegrepen). Dit bedrag dient onmiddellijk na aanmelding te worden gestort op: gironummer 2405922 of banknummer 52.50.45.244 t.n.v. de Penningmeester van de Geschiedkundige kring. Ariëlstraat 13, 4624 VN Bergen op Zoom. Meldt U zo snel mogelijk na 1 april aan, wij doen de rest De Activiteitencommissie. FAUSTO NUMINE BERGA VICTRIX 33s,e jaargang nr. I, maart 2003 ISSN 0926-3918 Verschijnt viennaal per jaar De Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom www.geschiedkundigekringboz.nl Postbus 280 4600 AG Bergen op Zoom Erevoorzitter: Dr. E.G.H. Hartel Ereleden J.WA van Gastel Dr. WA van Ham Bestuur Voorzitter: Drs. Johanna Jacobs Secretaris: F Wakkee Halsterseweg 256 4613 BD Bergen op Zoom Tel. 0164-237901 Penningmeester: LJA Vriends Ariëlstraat 13 4624 VN Bergen op Zoom Tel. 236663 Postrekening 24 05 922 en Bankrekening 52 50 45 244 Ten name van: Penningmeester Geschiedkundige Kring Van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie 22 euro (minimaal) per jaar. Ledenadministratie Mevrouw B. Mast Tel. 0164-244291 e-mail BM.Mast@home.nl Overige bestuursleden: J. Backx A Evers B. Grosfeld-Asselbergs B. Schot Tijdschrift van de Kring De Waterschans Redactieleden: drs. J. Backx R van den Bergh drs. B. Daeter (hoofdredacteur) drs. N. Grosfeld drs. G. Huijbregts Redactie-secretariaat: drs. B. Daeter Oudland 8 4617 ME Bergen op Zoom. Tel. 0164-210209 Fax. 0164-210922 e-mail: bda@home.nl Toezicht distributie: drs. J. Backx Schiethoek 5 4614 CT Bergen op Zoom Tel. 0164-240614 Vormgeving en druk Drukkerij Vis Offset Alphen aan den Rijn Omslag: P. Versijp

De Waterschans | 2003 | | pagina 2