E WATERSCHANS 2003 De Waterschans nr. 1 2003 mi W biografie over Cees Aanraadde "Zwarte" wielerkampioen van 1952. Verder een diep gravend artikel, let terlijk en figuurlijk, van dr. KAH.W. Leenders met als titel: Hoe zit Gastel in elkaar? (Gemeente Halderberge, provincie Noord-Brabant). Niemand is zo vertrouwd met de geologische fomiaties van West-Brabant als deze auteur. Een veel voorkomende familie naam in Oud Gastel is Van Mer- rienboer. Drie stamboomonder zoekers van deze familie, Walter, Henri en Frans, hebben hun ont dekkingen bijeengebracht en sa men verwerkt tot een Voorlopige stamboom van de familie Merrien- boer. Onlangs ontdekte men dat een J. van Menienboer in 1920 een gouden plak veroverde op de Olympische Spelen van Antwerpen. Met zeven ploegmakkers werd hij kampioen op het onderdeel "boog schieten, bewegend vogeldoel, 28 meter". Bergen op Zoom. Nieuwsbrief Ni: 18 (december 2002) van de Stichting In Den Scherntinckel. Opgravingen op het Ribbensterrein is een verslag van het onderzoek naar het bodemarchief aan de Noord zijde Haven. Twee ontdekkingen hebben weer wat toegevoegd aan het beeld van het veertiende-eeuw- se Bergen op Zoom, namelijk dat er in die eeuw langs de Dubbel- straat een grote stortplaats is ge weest voor aardewerkscherven en voor zel-as. De onderzoekers stuit ten op een pakket scherven van an derhalve meter en daarnaast op een laag zel-as, een afvalproduct van de zoutwinning uit veen. Breda. Engelbrecht van Nassau, het tijd schrift van de heemkundige kring Breda, werpt in haar laatste num mer van 2002 (jrg. 20, nr. 4) een te rugblik op de activiteiten van Breda 750 (1252-2002). Anton Rattink is wederom present, nu voor de vierde keer, met zijn Breda in 1952. Gerard Otten licht Nieuwe straatnamen (IV) toe en schrijft voorts over Het hoek pand Tolbrugstraat - Nieuwe Weg te Breda. Geertruidenberg. Van De Dongebode, de driemaande lijkse uitgave van de Oudheidkun dige kling "Geertmydenberghe", lig gen de nummers 3 (sept. 2002) en 4 (dec. 2002) voor me. Nummer 3 besteedt o.m. aandacht aan Zouaven uit Raamsdonk in het le ger van de pausgeschreven door H. Waas en J.C. Thijssen. Uit Raams donk sloten zich Comelis Vogel, Ad- rianus Snijders, Jacobus de Bot en Comelis de Wit bij de zouaven aan. Zij overleefden de gevechten en de pestepidemie in Italië. De bestuursleden S. Zijlmans, Len G. Kooiman en J.C. Thijssen vullen het decembernummer. Zijlmans schrijft over Rumoer in het kapittel van Geertruidenberg in de 16e eeuw. Het hebben van een kapittel gaf een zekere status aan een kerk en aan de plaats waarin de kerk stond. Len G. Kooiman heeft als onder werp: Een minder bekende strijd om Geertruidenberg. Het gaat hier om het aflossen van een pand met als inzet Geertruidenberg in de jaren zestig van de zeventiende eeuw. In een tweede aitikel vertelt hij in Een uitgekookte soldaat hoe enkele be woners van Geertruidenberg de dupe werden van de praktijken van een geslepen kok die op geraffi neerde wijze een deel van de ver goedingen voor ingekwartierde sol daten in de wacht wist te slepen. Het Zuidkwartier. In Tijding 2002 - 3, de kroniek van de heemkundekring "Het Zuid- kwartier", een aantal herinneringen aan de watersnood van 1 februari 1953. Verder een artikel van A. van Mens over de Geschiedenis van het ontstaan van de Parochie Woens- drecht en van A. van Zundert over Eeuwenoude vennen in het Woens- drechtse landschap. Willemstad. In het novembernummer 2002 (jrg.20, nr.4) van RAVELYN twee ar tikelen over 't Nut, één van ing. D. Looij: Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen. Departement Willemstad 1907-2000 en één van C. van Mast- rigt: Het Nut (2). Laatstgenoemde auteur vervolgt tevens zijn Willem stad en de Ruigenhil in de kaart ge keken III. Klundert. In De Overdraght (nr.4, dec. 2002) van heemkundekring Die Over- draghe. aandacht voor De beginja ren van de Klundertse voetbal door Linza van der Mierden en Ada Peele en verder voor Klundertse or gels door A.P. Klop. Merksem. De Kijkuit is het driemaandelijks tijdschrift van de Koninklijke Kring voor Heemkunde Merksem. Het laatste nummer van de 30e jaar gang (dec. 2002) is een thema nummer over de Merksemse afde ling van het Rode Kruis. Aanlei ding daartoe is het 75-jarig bestaan van deze afdeling. Auteur De Kin deren Ronny is in de archieven ge doken voor het vinden van de no dige stof van deze uitgebreide schets, aangevuld met gegevens van drie interviews, v/h Nieuw-Ginneken. In nummer 142 van Brieven van Paulus" (Wintermaand 2002) stelt Ad Jansen enkele Vragen rond de Oude Hof in Ulvenhout. Aanleiding daartoe is de ingrijpende recon structie van het Markdal. Ooit stond daar een kasteeltje of ver sterkte boerderij. Adriaan van Beek laat ons in zijn dertiende stukje Beelden in de Buurt kennismaken met de wand versieringen in de hal en de mo zaïeken van het gemeentehuis van de voormalige gemeente Nieuw- Ginneken. Zevenbergen OUD NIEUWS van de Zevenbergse heemkundekring "Willem van St- rijen" publiceert in nr. 68 (22e jrg. nr.3, nov. 2002) de Boedelinventaris kasteel Zevenbergen. Th.C.M. Noor- demteer tekent ervoor. In 1573 ver huisde de kasteelvrouwe Marga- retha van der Marck naar Antwer pen en bij die gelegenheid hebben haar rentmeesters Gerard en Johan Pels de inventaris beschreven. In hun papieren kwam de auteur de documenten tegen. Deze Boedelin ventaris van alle meubelen toebeho rende aan de gravin Van der Marck en Arenberg op het Huis (Kasteel) te Zevenbergen en Anno 1573 naar Antwerpen gebracht geeft een idee van wat er allemaal in zo'n kasteel aan meubilair e.d. aanwezig was., echt de moeite waard. Brabants Heem. In nummer 4, jrg. 54, 2002 een ar tikel van Kees Slager: Vergeten rampgebied. De watersnoodramp in West-Brabant. Wie watersnoodramp 1953 zegt, denkt haast automatisch aan Zeeland. Vaak is en wordt ver geten dat Zuid-Holland en West- Brabant eveneens zwaar zijn ge troffen. De aantallen doden in bij voorbeeld Oude Tonge, Fijnaart en Nieuw Vossemeer spreken in deze een duidelijke taal. Slager gaat nog eens in op de omstandigheden die ertoe hebben bijgedragen dat de ramp een dergelijke omvang kon bereiken. A ZuvJt Schans IN DEZE AFLEVERING: Plattegrond Markiezenhof Mereintje Gijzen of de Raven zwarte: Brabant als literair motief bij Anton v\n Duinkerken en A.M. de Jong. Jan van Glymes: ballade van A. van Duinkerken Geschiedenis Bergen op Zoom

De Waterschans | 2003 | | pagina 27