De Waterschans nr. 2 2003 dat jaar verdreef stadhouder Wil lem 111 zijn schoonvader koning Jacobus II (1685-1688) uit Enge land. Hij deed dat op verzoek van een Engelse deputatie die van haar katholiek geworden vorst af wilde. Stadhouder en Staten-Ge- neraal zagen hun kans schoon om Engeland als vaste bondgenoot te winnen in hun strijd tegen de ver overingspolitiek van Frankrijk. Lo- dewijk XIV wilde zijn collega Ja cobus II terugvoeren naar Londen en verklaarde Engeland en de Re publiek de oorlog. Willem III kreeg steun van Spanje, Oostenrijk en Brandenburg. De strijd werd weer voor een groot deel in de Zuidelijke Nederlanden uitge vochten, een gebied waar de Zon nekoning al lang op loerde. In Bergen op Zoom vroeg men zich bezorgd af, of de stad ook ditmaal gespaard zou worden net als in de Hollandse Oorlog. De nu vol gende Negenjarige Oorlog (1688- 1697) was voor Bergen op Zoom Afb.8. Vertrek van de vloot van Willem III in 1688 vanuit de haven van Hellevoet- sluis. Doordat de Engelse opperbevelhebber met zijn leger overliep naar de Hollandse stadhouder was het voor Willem III niet moeilijk om zijn schoonvader Jacobus II Stuart van de troon te verdripen. Jacobus II vluchtte naar Frankrijk, waar Lodewijk XIV hem gastvrij ontving. De Zonnekoning slaagde er evenwel niet in om Jacobus weer op de Engelse troon te plaatsen. kom in ons land, in Pruisen, in Engeland en zelfs in de Kaapkolo nie. De hugenoten waren namelijk ijverige en vakkundige werklieden met name op textielgebied. Daar naast brachten ze hun kapitaal mee en hun handelsrelaties. Meer dan honderdduizend hugenoten kozen voor de Republiek. Ze had den eigen Franse predikanten en aparte kerken, de zogenaamde "églises wallons". Ook Bergen op Zoom kreeg haar Waalse kerk, aanvankelijk wellicht in de kapel van de Cellebroeders in de Koren beursstraat. Later deelden ze de Sint-Margrietkapel op de noord- hoek van de Geweldigerstraat en de Minderbroedersstraat met de lutherse gemeente. Lange tijd was Frans de taal in hun kerkdiensten. De politiek van de Franse koning zette veel kwaad bloed, niet alleen in de protestantse landen. Sinds de Vrede van Nijmegen (1678) lag de coalitie tegen Frank rijk echter uit elkaar en Lodewijk XIV voelde zich daardoor opper machtig. Hij palmde in volle vre destijd vestingsteden in zoals Straatsburg en Luxemburg, omdat ze historisch gezien bij Frankrijk hoorden; dat beweerde althans de Zonnekoning en een commissie van historici moest bewijzen verza melen, dat het inderdaad zo was. In 1688 veranderde de situatie. In Afb.9. Een gedeelte van de vestingwerken van Menno van Coehoorn, het zogenaamde Hogejront. Vergelijk deze tekening met de volgende. A=bastion William, B=bastion Pucelle, C=bastion Coehooni, a=ravelijn Wouw, b=ravelijn Wassenaar, c=ravelijn Dedem, aa en bb zijn caponnières aarden uitbouw in de vestinggracht). (tekening van Han Bos in het boek van WA. van Ham: Merck toch hoe sterck, Bergen op Zoom 1982, blz. 123). 72 De Waterschans nr. 2 2003 Afb. 10. De ravelijnen Wassenaar en Dedem, het bastion Pucelle en de lunetten Friesland en Utrecht getekend op het huidige stratenplan. (Uit: Korneel Slootmans: Bergen op Zoom een stad als een huis, Zaltbommel 1977, p. 64). Art \V. Ajb.ll. Schets van het "Nieuwe werk" zoals Anthonis Keldermans zich de uitbreiding van de kerk had gedacht. Rombout Keldermans werkte sinds 1512 aan de uitvoering van het plan, maar in 1563 viel het werk stil (Uit: Korneel Slootmans, a.w. p. 143). 7 3 sortie Fullenius*- "—-Bospoort^-// sortie Faasdoende Wouwse poort Friesland Vu Z o&screA-fe yci

De Waterschans | 2003 | | pagina 17