De Waterschans nr. 2 2003 geen beletsel om in 1689 uitbun dig feest te vieren op de dag dat de Prins van Oranje en zijn echt genote Maria Stuart tot koning en koningin van Engeland en Ierland werden gekroond. Wie op dat feest ontbrak, was Henrietta Fran- cisca. Zij moest het Markiezaat voor zolang de oorlog duurde op nieuw afstaan aan stadhouder Willem III. Bergen op Zoom had geluk. Hoewel Willem III met zijn coalitieleger in de Spaanse Neder landen de ene veldslag na de an dere verloor, zag hij na elke ne derlaag kans om de Fransen te be letten hun zege uit te buiten. Na negen jaar staakten de oorlogvoe rende landen de strijd; niet omdat er een duidelijke overwinnaar was, maar omdat er een nog grotere oorlog dreigde en dat gevaar wilde men afwenden door overleg. Zo kwam dan in 1697 de Vrede van Rijswijk tot stand. Veel veranderde er niet in de Europese verhoudin gen. In Bergen op Zoom namen Henriëtte Francisca von Hohen- zollern en haar gemaal Frederik II Maurits de La Tour d'Auvergne weer hun intrek in het Markiezen hof en hervatten hun taak als mar kiezin en markies. Niet voor lang, want reeds een jaar later overleed Henriëtte. Zij werd opgevolgd door haar zoon Frangois Egon de La Tour d'Auvergne (1698-1710). Hij was in 1675 geboren en trouwde in 1707 Maria van Arem- berg en Aerschot (1689-1736). Op 11 november 1698 beleenden de Staten-Generaal hem met het Markiezaat, maar de inhuldiging had pas plaats op 25 maart 1707. Met Frangois kwam er weer een man aan het bewind. Sinds het overlopen van Jan van Wittem naar de Spaanse kant (1581) was dat niet meer het geval geweest, afgezien dan van de perioden dat een Prins van Oranje de honneurs waarnam. Het zag er naar uit dat zich een dergelijke situatie niet meer zou voordoen, want Fran gois had gekozen voor militaire dienst in het Staatse leger. Hij klom op tot generaal van de cava lerie. 5. Menno van Coehoorn in Bergen op Zoom De Negenjarige Oorlog had dui delijk gemaakt dat Frankrijk de Zuidelijke Nederlanden begeerde en dat Spanje niet meer in staat was om alleen dat gebied te ver dedigen. In het traktaat van de Vrede van Rijswijk was daarom onder meer bepaald dat de Repu bliek het recht kreeg om in een achttal steden en forten langs de grens met Frankrijk Staatse garni zoenen te leggen. Dit was het zo genaamde Barrièretraktaat. Met het oog op de expansiepolitiek van de Zonnekoning leek het raadzaam de vestingwerken van de Republiek te moderniseren. Ge lukkig hadden de Staten-Generaal in Menno van Coehoorn. (1641- 1704) een geniale vestingbouw kundige. Tijdens de Negenjarige Oorlog had hij zich onderschei den bij de verovering van Namen (1695). Zijn oom Bernardus Fulle- nius was hoogleraar aan de hoge school van Franeker, waar Van Coehoorn wiskunde en vesting- IéI 4A Ajb.12. Tekening van Barnardus Klotz, uit 1671. Links van de Gertrudiskerk ziet men de bouwval van het "Nieuwe werck". (particulier bezit). 7 4 - De Waterschans nr. 2 2003 bouw studeerde. Een Johan Fulle- nius was ontvanger van de fortifi catiën. De naam Fullenius werd gegeven aan een van de poternen of sorties. Dat waren onderaardse verbindingsgangen waarmee men vanuit de stad in de droge gracht kon komen. Menno van Coe hoorn had de ontwikkelingen op vestingbouwkundig gebied goed bijgehouden. Zelf ontwikkelde hij ook nieuwe ideeën zoals onder meer blijkt uit zijn "Nieuwe Ves tingbouw", door hem uitgegeven in 1685. In 1695 benoemden de Staten-Generaal hem tot direc teur-generaal van de fortificatiën. Regelmatig inspecteerde hij de versterkte steden. In maart 1698 constateerde hij dat Bergen op Zoom totaal verouderde en slecht onderhouden vestingwerken had en dat Steenbergen hard aan een opknapbeurt toe was. Alles bij el kaar zou het een dure onderne ming worden, want ook de verde digingswerken van Coevorden, Doesburg, Zutphen, Groningen en Zwolle waren in slechte staat. Willem III wilde eerst Bergen op Zoom moderniseren. De Staten- Generaal stelden 4.000.000 gul den extra beschikbaar. Coehoorn schatte voor Bergen op Zoom en Steenbergen met de forten Moer- mont, Pinsen en De Roovere al leen al ruim 2.600.000, gulden no dig te hebben. Johan Vleugels werd directeur van de uit te voe ren werken. Zes ingenieurs zou den hem daarbij terzijde staan. Bijna allemaal hadden ze een Franse naam. Het werd druk in de stad, want er waren veel werkkrachten nodig. Weldra was er een tekort aan bier. Dat kwam ook doordat de brou werijen te weinig water hadden, want de grachten waren droogge legd. Erger was dat juist in 1698 de Nederlanden niet genoeg graan hadden. Het volk morde. Het jaar daarop was er weer broodgebrek en moest het stads bestuur rogge uit Wormerveer la ten komen. Het versterken van de stad bete kende het definitieve einde van de nimmer voltooide uitbreiding van de Grote Kerk. In de eerste helft van de zestiende eeuw, een glorie tijd voor de stad, was men begon nen met een vergroting van de Gertrudiskerk. Het "Nieuwe werck" was al in een ver gevorderd sta dium, toen reformatie en Tachtig jarige Oorlog het stadsbestuur dwongen om met de bouw te stop pen. Weer en wind hadden jaren lang vrij spel waardoor de uitbrei ding in een ruïne veranderde. De magistraat besloot om de stenen te verkopen aan de Raad van State voor de vestingwerken. Twee jaar was men bezig met het ruimen en afvoeren van de bouwval. Zo ont stond een plein, de Parade. In 1700 dreigde een nieuwe oor log. De Raad van State drong aan tot spoed. Er moest nog veel ge beuren. Het kamp Kijk in de Pot was klaar en met de bouw van vijf bastions, vier ravelijns en zeven lu netten werd snel een begin ge maakt. Maar er stond nog veel meer op het programma. Van de oude ommuring bleef eigenlijk al leen maar de Gevangenpoort over. Met de aanleg van het bewaard ge bleven ravelijn Op de Zoom werd in 1702 begonnen net als met vijf lunetten. Voor de Wouwpoort en de Bospoort kwam een nieuwe in de plaats. Menno van Coehoorn zou de vol tooiing van zijn werk niet beleven. Hij overleed in 1704. Zijn ontwer pen zijn nimmer uitgevoerd zoals hij zich had gedacht. 6. De Spaanse Successieoorlog 1702-1713/14 De vrede van Rijswijk (1697) was meer een wapenstilstand dan een echte vrede. Het bleef spannend op het politieke vlak. Wat was er namelijk gaande? In Spanje re geerde sinds 1665 koning Karei II. In 1697 was het wel duidelijk dat de bedlegerige vorst het niet lang meer zou maken. Dat was althans de algemene verwachting. Hij had geen kinderen en de vraag was, wie zijn grote Spaanse rijk zou er ven. De erfenis omvatte niet alleen Spanje, maar ook grote delen van Italië, de Zuidelijke Nederlanden, Latijns Amerika zonder Brazilië en de Filippijnen. Koning Lodewijk XIV en keizer Leopold I maakten beiden aanspraak op de Spaanse troon, maar de rest van Europa wilde daar niet aan. Zou één van hen alles krijgen, dan werd die wel zo machtig dat hij een gevaar vormde voor alle andere staten. Het politiek evenwicht, de beste garantie voor vrede, zou totaal ver broken zijn. Er volgde daarom druk overleg. Het ene verdelings plan na het andere kwam op tafel en verdween weer in het archief. In 1700 overleed Karei II dan toch. De Spaanse koning liet een testament na en volgens dat docu ment mocht het rijk niet worden verdeeld. Daarom liet Karei II al les na aan Filips van Anjou, een kleinzoon van Lodewijk XIV. Ei genlijk veranderde er zo niet veel op het politieke schaakbord. Al leen wisselde Spanje van dynastie; de Bourbons volgden daar de Habsburgers op. De enige die pro testeerde was de keizer, want hij kreeg niets, terwijl hij net als Lo dewijk toch familie was van de overledene en bovendien een Habsburger. Oostenrijk was even wel te zwak om alleen iets te kun nen bereiken. Geen algemene oorlog dus? Daar zag het korte tijd naar uit, maar al gauw bedierf de Zonnekoning de gunstige situ atie door te doen alsof Spanje en Frankrijk een eenheid vormden. De Spaanse Nederlanden liet hij al in 1700 door Franse troepen be zetten, zogenaamd om ze te bewa ren voor zijn kleinzoon. Dat was te gen het zere been van zowel de Re publiek als Engeland. De nieuwe Spaanse koning noemde zich Fi lips V. Keizer Leopold eiste Spanje op voor zijn tweede zoon Karei. Die noemde zich Karei III. Spanje had zo twee vorsten met als gevolg burgeroorlog. Filips V kreeg uiter aard steun van Frankrijk, terwijl Karei III bondgenoten vond in onder andere de Republiek, Enge land en Oostenrijk. Zo brak de Spaanse Successieoorlog (1702- 1713/14) uit. De Zuidelijke Neder landen waren weer het voornaam ste slagveld en Bergen op Zoom vreesde een belegering, ondanks de verbetering van de vestingwer ken door Menno van Coehoorn. Tot hoever zouden de Fransen ko men? 7. Markies Francois Egon de La Tour d'Auvergne Sinds 1698 was Frangois Egon de La Tour d Auvergne, die zich prins van Auvergne mocht noemen, markies. We zagen reeds hoe hij koos voor een militaire loopbaan in de Republiek. In Staatse dienst klom hij op tot majoor-generaal van de cavalerie. Midden in de Spaanse Successieoorlog trad hij in het huwelijk met Maria Anna van Arentberg en Aerschot (1689- 7 5

De Waterschans | 2003 | | pagina 18