Leesportefeuille Van en over verwante tijdschriften De Waterschans nr. 2 2003 1736). In hetzelfde jaar (1707) werd hij ingehuldigd als markies. Veel tijd om te feesten zal hij niet gehad hebben, want het front wachtte. Hij onderscheidde zich naar men zegt op 11 september 1709 in de beruchte veldslag van Malplaquet, een dorp in Noord- Frankrijk. Op die dag zouden meer dan 28.000 soldaten zijn ge sneuveld, waarvan 10.000 Fransen en 18.000 geallieerden. Ondanks deze verhouding leden de Fransen een zware nederlaag, doch de strijd ging door. De Bergse mar kies overleefde het bloedbad, maar toch kwam er vrij plotseling een einde aan zijn leven, niet op het slagveld, maar op het ziekbed. In de niet ver van Malplaquet ge legen stad Dowaai (Douai) kreeg hij de kinderpokken. In alle ker ken van het Markiezaat werd voor hem gebeden, maar het mocht niet baten. Op 27 juli 1710 over leed hij. Acht dagen later kwam het stoffelijk overschot van de prins in Huijbergen aan, want de markies zou daar tijdelijk worden bijgezet vanwege bouwactiviteiten in het Markiezenhof. De oude ka pel met de grafkelder voor de markiezenfamilie was afgebro- ken.en de bouw van een nieuwe kapel ging niet door. Het schijnt dat het overbrengen naar de fami liegrafkelder in Bergen op Zoom nimmer heeft plaatsgevonden. De archieven geven daar geen uit sluitsel over. De monniken van Huijbergen gaven de volgende verklaring af: "Wij, ondergeteken den, prior en conventualen van het klooster van de Heilige Maagd van de Orde van Sint Wilhelmus, gelegen in het grensgebied van het Markiezaat van Bergen op Zoom, getuigen dat het lichaam van de doorluchtige, zeer verheven prins van Auvergne, markies van Bergen op Zoom in de kerk van ons klooster tijdelijk is neergelegd, maar wij beloven het te zullen te ruggeven aan de zeer verheven prinses en echtgenote van hem, of aan zijn andere doorluchtige naaste familieleden, wanneer zij zullen besluiten het voornoemde lichaam elders te begraven". Was getekend: Frater Joannes de Beau- gue, prior van Huijbergen, frater Guilielmus Brouwers, frater Cor- nelis van den Bogaert, frater Go- defridus Proost. Het document bevindt zich in het Archief van de Raad- en Rekenkamer in het Re gionaal Historisch Centrum Ber gen op Zoom. Weer was er geen volwassen opvolger. Franqois liet alleen een minderjarige dochter na, de in 1708 geboren Maria Henrietta de la Tour d'Auvergne (1710-1728). Op 6 maart 1713 werd zij met het Markiezaat beleend. Tot 1713 stond zij onder voogdij van haar moeder Maria Anna van Arenberg en Aerschot (1689-1736). 7 6 De Waterschans nr. 2 2003 Door drs. GA Huijbregts Van de Koninklijke Heemkundige Kring Essen ontvingen we De Spyc- ker Jaarboek 2003, een boekwerk van 208 bladzijden met 16 bijdra gen. Uiteraard zijn er artikelen die de doorsnee lezer van De Water schans minder zullen interesseren. Tot de blikvangers reken ik deze keer het artikel van Louis Vercam- men: Priesters in het oud-bisdom Antwerpen (1570-1802). Het is van belang voor het Markiezaat, want dat viel in die jaren onder het bis dom Antwerpen evenals de Baronie van Breda. De titel vemaadt al dat het artikel meer een naslagwerk is. Behalve een lijst van de 18 bis schoppen van Antwerpen vinden we in deze bijdrage een voorbeeld van hoe de complete lijst zou kun nen worden. Het betreft de pries ters, zowel regulieren als seculieren, met de namen van Aa (Adam van der) tot Adriaensen (Jan), een heel bescheiden begin dus. De schrijver behandelt voorts de problemen waarmee de samenstellers van een dergelijke lijst te maken hebben. Verder noemen we uit dit jaarboek het tweede deel van het artikel van Leo Suykerbuyk: Lonka verlaat Es sen! 2de deel: 1920-2003; het artikel van Lode Jordaens: Vrouwenwerk en dat van Jack Jacobs: Een wandeling door het Brabants orgelverleden. De boerderij staat dit jaar extra in de belangstelling. Brieven van Pau- lus" nummer 143 van de heemkun dekring "Paulus van Daesdonck" besteedt er apart aandacht aan in een artikel van Ad Jansen: Histori sche boerderijen op Notsel tussen de banen naar Strijbeek en Baarlever lucht met afbeeldingen van fraaie boerderijen. In nummer 144 van de "Brieven van Paulus" wederom een bijdrage van Ad Jansen, nu over Tafelen in de zestiende eeuw op het Bredase kasteel op Grimhuysen in Ulvenhout. Hij vergelijkt de opgra vingsvondsten die gedaan zijn bij het kasteel van Breda met die van de heerlijke woning Grimhuijsen in Ulvenhout. Uit dit nummer komt de afbeelding van de boerenschuur met riet en dakpannen. In De Vier- schaer, het orgaan van de gelijkna mige heemkundekring van Wouw, nummer 2 van 2002, een verslag van een Koopdag in de Plantage, ge schreven door een onbekende au teur. Het gaat over een grote hout verkoop in de Wouwse Plantage op 16 en 17 februari 1929. Verder de geschiedenis van Een Wouws mole naarsgezin: Kees en Nelie Coppens- Vrients, door Paul Coppens. Engelbrecht van Nassau, nummer 2003-1, van de Heemkundige Kring Breda, wijst op de noodzaak om oude boerderijen in bescherming te nemen. Verder in dit nummer aandacht voor de watersnoodramp van 1953 in Breda en de Waters noodramp" door F v.d. Heijden en T. Michielsen. De Oudheidkundige Kring "Geer- truydenberghe" heeft haar orgaan De Dongebode, 2003-1 geheel ge wijd aan de ramp van 1953, nu vijf tig jaar geleden. J.C. Thijssen is de auteur van het ene artikel: De wa tersnoodramp van 1853 in Raams- donksveer, Raamsdonk en Geertrui- denberg. Ook "Die Overdraghe", de heemkundekring van Klundert, doet dat in nummer 2003-1 van De Overdraght. Hier is het Joost Knook die de trieste gebeurtenissen op een rij zet en toelicht. Het aprilnummer 2003 (2 le jaar gang 2) van Ravelyn van de heem kundekring "De Willemstad" is al evenzeer een eenmansprestatie, zij het dan dat hij over meerdere on derwerpen schrijft. We hebben het over C. van Mastrigt. Zijn eerste ar tikel is Een Willemstadsdrama. De Oude boerderij uit Bavel. De schuur dateert uit een tijd dat dakpannen duurder waren dan riet. (Foto Johan van Gurp). moord op Jan Hendrikse Oostdijk in 1813. Zijn tweede onderwerp gaat net als in De Ravelyn van september 2002 over enkele oude kaarten on der de titel: Willemstad en de Rui- genhil in de kaart gekeken. Verder zijn vaste rubriek: Uit het dagboek van mr. J. van Wijngaarden. Van Merksem ontvangen we trouw "de Kijkuit", deze keer nr. 121 van jaargang 31 (maart 2003).met o.m een bijdrage van Peter Brimmers: Antwerpen en Straelen, twee steden tussen Individualiteit en Aanpassin gen". Antonius van Straelen was bur gemeester van Antwerpen in de tijd van Willem van Oranje. Hij speelde een belangrijke rol in diens leven. Voor diegenen die zich afVragen hoe archeologen toch de ouder dom van opgegraven voorwerpen bepalen, wijzen we tenslotte op Nieuwsbrief, maart 2003 nr. 19 van de Stichting In den Scherminckel, waarin de koolstof-14 dateringsme thode wordt beschreven. Verder in dit nummer nieuws over recente vondsten. 77 Ajb.13. Portret van Maria Henriëtte De la Tour d'Auvergne, geschilderd door J. Hattenbach in 1722. Het portret hangt in het museum Het Markiezenhof (Foto Reg. Hist. Centrum Bergen op Zoom). Literatuur: Ook in dit hoofdstuk weer heel wat kerke lijke geschiedenis. Wie daar meer over wil weten zij andermaal verwezen naar het standaardwerk van Charles de Mooij: Ge loof kan Bergen verzetten. Reformatie en ka tholieke herleving te Bergen op Zoom 1577- 1795. Hilversum 1998. Over Menno van Coehoorn en zijn verdedingswerken heeft W.A. van Ham uitvoerig geschreven in zijn Merck toch hoe sterckuitgekomen in de reeks Studies uit.Bergen op Zoom nr.4. Ber gen op Zoom 1982. Zie ook: Ben Daeter: Menno Baron Van Coehoorn (1641-1704). De mens achter de vesting. Wetenswaardigheden over zijn leven en typering van de persoon. In: De Waterschans 1999, nr 4, pag. 134. Over de in Huijbergen begraven markies meer in het artikel van Br. Adrie Franken: Een Markies in Huijbergen begraven in De Waterschans 1998, nr.2, pag.61-63; verder in: W. van Ham: Het doorluchtige huis van Ber gen op Zoom. Een overzicht van de geschie denis van de heren en markiezen van Bergen op Zoom, hun verwanten en hun bezittingen (128 7-1795). Zaltbommel 1977. Van dezelfde auteur Het rusteloos gebeente. De lotgeval len van de stoffelijke overblijfselen van de he ren en vrouwen, markiezen en markiezinnen van Bergen op Zoom in: De Waterschans 1988, nr.4, p. 63-64. Ook: K. Booij en W. van Ham (red.): Grafmonumenten in de Grote- of Sint Gertrudiskerk te Bergen op Zoom. (Studies uit Bergen op Zoom. deel 9. Bergen op Zoom 1993.

De Waterschans | 2003 | | pagina 19