Deze Waterschans: Welkom De Waterschans nr. 2 2003 EXCURSIE De Waterschans Plattegrond Markiezenhof Dr. W. van Ham kwam in de ar chieven van de voormalige Raad van Brabant een bijzondere platte grond van het Markiezenhof op het spoor: de oudst bekende, ge detailleerde weergave van de be gane grond van dit gebouw. De plattegrond hebben we te danken aan het feit dat een knecht van een wijnhandelaar een clandes tien nachtelijk bezoek bracht aan een van de dienstbodes van het huispersoneel van het Hof. De boekhouder van de markies had hem betrapt, maar ook verwond. Er volgde een rechtszaak waarbij de plattegrond van het Hof een rol speelde. Over de plattegrond van het Markiezenhof bestonden nog steeds een aantal onzekerheden, maar voor een deel kunnen deze, dankzij deze vondst, nu opgelost worden. Mereintje Gijzen of de Ravenzwarte: Brabant als literair motief bij Anton van Duinkerken en A.M. de Jong De redactie is er buitengewoon mee ingenomen in dit Anton van Duinkerkenjaar een artikel te kun nen plaatsen van prof. dr. Martien de Jong. Terecht schrijft hij: 'Van het folkloristische, maar tegelijk tot intellectuele rijpheid en strijd baarheid gekomen Brabants ka tholicisme was, tot zijn dood in 1968, de meest geprezen exponent de oud-seminarist, criticus, essa yist en professor Willem Assel- bergs uit Bergen op Zoom. Zijn geïdealiseerd intellectueel Braban derschap verschilt aanzienlijk van het Brabant-beeld dat ons tege moet komt uit de romans en de kritische geschriften van de volks schrijver en strijdbare socialist A.M. de Jong'. Deze uitvoerige, maar vooral diepgaande bijdrage Nieuwe leden Geschiedkundige Kring van 17-2 tlm 12-5-2003: Dames: H. Kouwenhoven-Turkenburg, Roeien, J. van Milaan, J. Hopmans uit Bergen op Zoom. Heren: H. Prince, P. Franken, D. van Loon uit Bergen op Zoom. Mevrouw C. Officiers uit Halsteren en de heer G. Brogtrop uit Prinsenbeek. De uitgaven va komen dankzij mede tot stand -an de volgende bedrijven: JDW Kan P. JANSEN Insta. Taxi- en toeringca .chines :hniek cdrijf DF/ï Natuursteenbedrijf DE KORT Boekhandel VAN DER KREEK BV Tapperij DE KROON VAN LOON SMITS Installatiebedrijf BV Hotel MERCURE DE DRAAK RABO BANK Bergen op Zoom GEBR VOETS Weg- en Waterbouw BV, Rosmalen Woningstichting SOOMLAND Stichting Wonen West Brabant De Wverschans NR. 2 2003 van prof. De Jong zal menig lezer van ons tijdschrift een waar plezier doen. Jan van Glymes: ballade van A. van Duinkerken We laten het aan het oordeel van de lezer over of de hier geplaatste ballade over Jan van Glymes, ge schreven door A. van Duinkerken, goed aansluit bij de voorgaande bijdrage. Geschiedenis van Bergen op Zoom In de geschiedenis van Bergen op Zoom (aflevering XVII) besteedt drs. G. Huijbregts op de zijn be kende deskundige wijze aandacht aan de stad tijdens het rampjaar 1672, als ook aan de periode van de gewapende vrede daarna. En verder uw aandacht voor: - Mededelingen - Boekbespreking - Leesportefeuille Zo maakt deze aflevering ons dui delijk dat een nachtelijk avontuur ons nu nog een waardevolle plat tegrond van het Markiezenhof op leverde. Anton van Duinkerken had andere motieven om Brabant op de kaart te houden, wellicht ge voed door de rijke historie van onze stad. Drs. B. Daeter Hoofdredacteur Dierbare leden van de Geschiedkundige Kring, Op 23 april j.l. vond in de voor malige Joodse synagoge de alge mene ledenvergadering van onze Kring plaats. Tijdens deze vergade ring werd het aftreden van onze gewaardeerde bestuursleden Fons Evers en Bas Schot bekend ge maakt. Fons Evers heeft zich ge durende zes jaren consentieus en hard werkend voor de Kring inge zet. Bas Schot verlaat het bestuur voortijdig in verband met andere drukke werkzaamheden. Ook hij Vlakbij het industrieterrein Drie hoeven in Ossendrecht ligt de kalkzandsteenfabriek Boudewijn. Hier werd tot voor enkele jaren nog kalkzandsteen gemaakt, een gewaardeerd product voor de bouw. Het zand voor de steen werd ge wonnen bij de fabriek uit een groeve aan de Brabantse Wal. Bij het afgraven zijn unieke aardlagen blootgelegd die archeologisch een schat aan informatie bevatten over de aardkundige geschiedenis van de Brabantse Wal. Voor professor Kasse van de afde ling Archeologie van de Universi teit van Amsterdam is de groeve een bekend werkgebied dat hij ook geregeld met zijn studenten bezoekt voor onderzoek en bestu dering. Professor Kasse hebben we bereid gevonden om onder zijn leiding met leden van onze Kring een be zoek te brengen aan de groeve en interessante aardlagen. Bovendien zullen we met de toe zichthouder van het complex een heeft zijn steentje tot het welvaren van de Kring bijgedragen. Ron van Tilborg komt de gelede ren versterken. Hij heeft economie gestudeerd en is werkzaam in het bedrijfsleven. Hij heeft de toetre ding tot het bestuur wel overwo gen aanvaard en gezien zijn des kundigheid op tal van gebieden, hebben wij hoge verwachtingen van zijn komst. De door de Geschiedkundige Kring gemaakte website blijkt een groot succes te zijn. Gemiddeld bezoeken per maand zo'n 300 mensen onze site. Een website heeft alleen zin wanneer deze goed bijgehouden wordt, wanneer er actuele informatie op staat en er ook regelmatig vernieuwingen wandeling maken langs de kalk zandsteenfabriek om een indruk te krijgen van de productie van kalkzandsteen. Datum van de excursie: zaterdag 13 september 2003; aanvang: 10.00 uur. Plaats van samenkomst: fabrieks- poort aan de Breestraat, Ossen drecht, te bereiken vanuit Hooger- heide richting Putte via N289, bij de wegwijzer Driehoeven (vlak voor het Putse Meuleke) rechtsaf (=Moleneind) en dan de tweede weg rechts (=Breestraat) tot aan de schuifpoort. De excursie wordt te voet afgelegd over ongeëffende zandgrond, men moet dus goed ter been zijn. Schoeisel: rubberlaarzen. De excursie gaat te allen tijde door, ook bij regenachtig weer. Voor eigen vervoer en fietsen is er voldoende parkeergelegenheid. De excursie is bedoeld voor onze leden, a.u.b. uw lidmaatschap- kaart 2003 meenemen. Elk lid kan één introducé mee brengen. in worden aangebracht. Dat heeft het bestuur ertoe gebracht Fons Evers als websitemaster te benoe men en als zodanig als toegevoegd lid in het bestuur te laten partici peren. Dan nog even iets over de Gas- telse kaart: op de ledenvergadering heb ik aangekondigd dat wij met de actie stoppen omdat na twee aankondigingen in De Water schans en in andere heemkunde- bladen er 40 inschrijvingen waren. Zoals U weet moeten er 500 in schrijvingen zijn wil de kaart ge drukt kunnen worden. Wat is er nu gebeurd: een journalist van BN/De Stem heeft van de kaart gehoord. Hij wil nu in de hele op lage van genoemde krant de kaart onder de aandacht brengen. Hij weet dat er in totaal 10.000 histo risch geïnteresseerden in West- Brabant wonen. Uiteraard heeft het bestuur toen besloten nog één poging te wagen en toch te trach ten deze unieke kaart gepubli ceerd te krijgen. Wij hopen uiter aard dat leden aan wie het bericht is ontgaan, zich alsnog opgeven De Geschiedkundige Kring op internet Bezoek eens de fraaie website van de Kring: www.geschiedkundigekringboz.nl Als web master functioneert de heer F. Evers. Zie colofon hoe u hem kunt bereiken. 41 r FAUSTO NUMINE BERG A VICTRIX 33ste jaargang nr. 2, juni 2003 ISSN 0926-3918 Verschijnt viermaal per jaar De Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom www.geschiedkundigekringboz.nl web master: F. Evers: webteam@geschiedkundigekringboz.nl Postbus 280 4600 AG Bergen op Zoom Erevoorzitter: Dr. E.G.H. Martel Ereleden: J.WA van Gastel Dr. WA van Ham Bestuur Voorzitter: Drs. Johanna Jacobs Secretaris: F Wakkee Halsterseweg 256 4613 BD Bergen op Zoom Tel. 0164-237901 Penningmeester: LJA Vriends Ariëlstraat 13 4624 VN Bergen op Zoom Tel. 236663 Postrekening 24 05 922 en Bankrekening 52 50 45 244 Ten name van: Penningmeester Geschiedkundige Kring Van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie 22 euro (minimaal) per jaar. Ledenadministratie Mevrouw B. Mast Tel. 0164-244291 e-mail: inekemast@hetnet Overige bestuursleden: J. Backx B. Grosfeld-Asselbergs R. van Tilborg Tijdschrift van de Kring De Waterschans Redactieleden.' drs. J. Backx R. van den Bergh drs. B. Daeter (hoofdredacteur) drs. N. Grosfeld drs. G. Huijbregts Redactie-secretariaat: drs. B. Daeter Oudland 8 4617 ME Bergen op Zoom. Tel. 0164-210209 Fax. 0164-210922 e-mail: bda@hoine.nl Toezicht distributie: drs. J. Backx Schiethoek 5 4614 CT Bergen op Zoom Tel. 0164-240614 Vormgeving en druk Drukkerij Vis Offset Alphen aan den Rijn Omslag: P. Versijp

De Waterschans | 2003 | | pagina 1