E WATERSCHANS 2003 k Jacob Roecx De Waterschans nr. 3 2003 In deze aflevering fw wood toch een bijzondere band had met Breda en waarin die be stond, komt eveneens aan bod. Gerard Otten is in dit nummer present met zijn De erfdienstbaar heden in het villapark Zandberg in Breda. Deel II: De voorgeschiedenis van de aanleg van de Zandberg laan (p. 122-130). Wouw, DE VIERSCHAER. Dit dubbelnummer, de nrs. 1 en 2 van 2003, is geschreven door René Hermans. Het is een uitvoerige geschiedenis van het dorp Moer straten, ruwweg vanaf 1927, het jaar dat Moerstraten een zelfstan dige parochie werd met een eigen kerk en school. In dit nummer valt de nadruk op de laatste 25 jaar. De schrijver werkte nauw sa nten met de Stichting Dorpsfees ten Moerstraten. Deze Stichting gaf de tekst eveneens uit, maar dan als een boek. Omdat het werk er zich door de kroniekmatige aanpak en de vele foto's toe leent om nog vaak te worden nagesla gen, is het boek te prefereren bo ven het tijdschrift. Bij frekwent ge- buik zal dat laatste spoedig uit- Klundert, DE OVERDRACHT, 2, JUNI 2003. Evenals het vorige gaat ook dit nummer over de watersnood van 1953. De redactie kreeg voldoende response in verhaalvorm en foto's om een tweede boekje te vullen. Deze keer veel aandacht voor het ophalen van kadavers, het dichten van dijken en de hulp vanuit andere plaatsen, ook uit het buitenland. Merksem, DE KIJKUIT, Merksems Heemkundig Tijdschrift, nr. 122, juni 2003. De meeste artikelen zijn vooral voor de leden van de Koninklijke Kring voor Heemkunde Merksem en de inwoners van de plaats van belang. Zeker één bijdrage vormt daarop een uitzondering. Het is een beknopte biografie van Guic- ciardini, geschreven door Tom van Tichelen onder de titel: De Itali aanse geschiedschrijver Lodovico Guicciardini en Merksem. (p.27- 30). Aan deze Guicciardini is on langs in De Waterschans uitvoerig aandacht besteed in twee bijdra gen van de heer C. Iriks: Bergen op Zoom en Guicciardini's 'Beschrij- vinghe van alle de Neder-landen'. Deel I en Deel II in respectieve lijk De Waterschans nr. 4-2002, p. 180-186 en nr. 1-2003, 32-37. Afb. 4: Luchtfoto van Moerstraten in de jaren dertig van de vorige eeuw. Afb. 3: De rondvaartboot 'Oranjestad' van de rederij Stiphout uit Breda haalde op I, 2 en 3 febniari 1953 mensen van daken en zolders nabij de Blauwesluis dissen Zeven- bergsehoek en Hoge Zwaluwe. Daarna werden de banken emit gehaald en gebniikte men de boot voor bergingswerkzaamheden, uitgevoerd door mariniers en beroepsduikers. eenvallen. Aan de orde komen achtereenvolgens de parochie, de school (Van de griffel naar het toetsenbord), het dorp en vervol gens de verschillende clubs, ver enigingen en comité's. Het boek telt 146 bladzijden en is met vele foto's geïllustreerd. Zevenbergen, OUD NIEUWS, nr. 70, juli 2003. Amoldus Jansen (1835-1916) werd in 1879 door de bisschop van 's-Her- togenbosch benoemd tot pastoor van Zevenbergen. Deze parochie herder noteerde in een schrift alle gebeurtenissen en bijzonderheden van zijn parochie, standplaats en omgeving gedurende de jaren 1880- 1915. Alleen het verslag van zijn gouden priesterfeest op 23 juni 1909 is een apart dossier, dat zich net als de kroniek bevindt in het archief van de St.-Bartholomeuspa- rochie van Zevenbergen. Th.C.M. Noordenneer is op het gelukkige idee gekomen om deze bron te pu bliceren in de periodiek Oud Nieuws van de Zevenbergse heemkunde kring WILLEM VAN STRIJEN. Gewoonlijk wordt een dergelijke publicatie van verklarende aante keningen voorzien en die missen we hier jammergenoeg. In dit nummer van Oud Nieuws vinden we deel 1 van de Rijmkroniek van Pastoor Jansen, 1880 -1915. Het eerste deel gaat tot en met 23 no vember 1897. We zien met belang stelling uit naar het vervolg. onder mi ter Jtkt' ..van Militaire paardrijschool 7 5 JAAR BOEYINGA KERK JONGERENPAGINA: W\RdTaAL Bergen op Zoom opnieuw BESCHREVEN Stukje protestantse geschiedenis Geschiedenis Bergen op Zoom Op het verkeerde paard »Ê8

De Waterschans | 2003 | | pagina 20