De Waterschans nr. 3 2003 verlichting zijn geslaakt, toen Ma ria Henriëtte in 1722 het bestuur over het Markiezaat opdroeg aan haar grootmoeder Maria Hen riëtte Theresia del Caretto, herto gin-weduwe van Arenberg en Aar schot. Op 15 februari van dat jaar trad de jonge markiezin in Bergen op Zoom in het huwelijk met de Duitse vorst Johan Christiaan Jo seph van Palts-Sulzbach (1700- 1733), keurvorst van de Rijnpalts en prins van Sulzbach. Op 10 de cember 1724 werd het paar ver blijd met de geboorte van een jongen. Karei Theodoor. Hij zou de laatste markies van Bergen op Zoom worden, maar dat was nog niet te voorzien toen hij in Dro- genbosch (bij Brussel) in een kas teel van zijn overgrootmoeder, de eerder genoemde hertogin-we duwe van Arenberg en Aarschot, op de wereld kwam. De bestuurswisseling was blijk baar niet bevorderlijk voor een goed beleid. De boeken werden slecht bijgehouden en de finan ciën raakten zo in de war dat de Haagse Raad van Brabant beslag liet leggen op het meubilair in het Markiezenhof. Door de vroege dood van Maria Henriëtte - zij stierf op 18 juli 1728 in Hilpolt- stein in Duitsland, nog geen twin tig jaar oud - was het wederom een kind dat het Markiezaat erfde. Karei Theodoor moest bij de dood van zijn moeder nog vier jaar worden. Zijn vader ver trouwde het bestuur weer toe aan hertogin Maria Henriëtte There sia. De Raad van Brabant hief het beslag op en vond goed dat de meubelen in Brussel werden ver kocht. Het paleis was daarna niet geheel uitgekleed, want de raad en rekenkamer evenals het Leen hof en het archief bleven erin ge vestigd. Ook woonden er enkele hoge ambtenaren in het complex zoals de commissaris-generaal (vanaf 1742), de geheimraad en de raad-intendant, maar ook een con ciërge. De commissaris-generaal was de hoogste ambtenaar van de markies in de Nederlanden. Hij bestuurde er alle bezittingen en goederen van de markies. Deze functionaris nam ook de taak van Maria Henrietta Theresia over, na dat Karei Theodoor zijn groot moeder in 1742 had ontslagen. Om ruimte te krijgen voor de ambtenaren heeft men vóór 1740 AJb.4. Maurits van Saksen (Maurice de Saxe 1696-1750) was een bastaard van Augustus II de Sterke, keurvorst van Saksen en koning van Polen. Sinds 1720 was hij in Franse dienst en klom op tot maarschalk. Hij won o.a. de veldslagen bij Fontenoy (1745), Raucoux (1746) en Lafeld (1747) en veroverde Bergen op Zoom (1747) en Maastricht (1748). de galerij op de grote binnen plaats dichtgemaakt. Ook de gale rij op de kleine binnenplaats is lang dicht geweest. 4. De Oostenrijkse Successieoorlog 1740-1748 In 1740 brak de oorlog uit die voor Bergen op Zoom zo fataal zou aflopen. Het geweld begon na het overlijden van keizer Karei VI in 1740. Toen bleek weer eens hoe waardeloos verdragen en beloften in de politiek kunnen zijn. Prui sen dat de Pragmatieke Sanctie van Karei VI had ondertekend, eiste van Maria Theresia dat ze af stand zou doen van Silezië. De aartshertogin weigerde en Frede- rik II de Grote viel daarop Silezië binnen. Frankrijk zag de kans schoon om Habsburg te vernede ren en steunde Pruisen, hoewel het toch ook de Pragmatieke Sanctie had erkend. Beieren steunde de aanvallers in de hoop op landgewin en de keizerskroon. Maria Theresia zocht steun bij Engeland en de Republiek. Enge land had het moeilijk, want de ko ning van Engeland was ook ko ning van Hannover dat aan Prui sen grensde. De Republiek pro beerde Maria Theresia hulp te bieden, maar zonder in de oorlog te worden betrokken. In die tijd was zoiets mogelijk. Engeland en de Republiek vroegen zich wel vol zorg af, of Frankrijk de Oosten rijkse Nederlanden met rust zou laten. Zowel voor Londen als voor Den Haag stond vast dat Frankrijk in geen geval dat gebied mocht veroveren. Tot 1744 liet Frankrijk inderdaad de Nederlanden onge moeid. Het was wel in oorlog met Engeland, maar dat ging meer om de koloniën in Voor-Indië en Ca nada. In 1744 veranderde de situatie. Franse troepen vielen de Oosten rijkse Nederlanden binnen en be legerden de barrièresteden. Die waren zo verwaarloosd door de Staten-Generaal, dat aan weer stand amper viel te denken. De ene vesting na de andere bezweek en de Fransen rukten steeds ver der op naar het noorden. Engelse, Oostenrijkse en Nederlandse troe pen probeerden in 1745 bij Fon tenoy onder leiding van de hertog van Cumberland, een zoon van de Engelse koning George II van Hannover, de Fransen tegen te houden, maar de Franse opperbe velhebber maarschalk Maurits Aft).5. Portret van koning Lodewijk XV van Frankrijk (1715-1774) op 20-jarige leeftijd. Schilderij van Rigaud. (Museum van Versailles). De Waterschans nr. 3 2003 Aft). 6. De Franse gevel van het Markiezenhof. (Uit: Jan Houdijk: Heerlijk Huis van Bergen. Bergen op Zoom 1993 met foto's van Studio Marcant, Hoogerheide). van Saksen, een halfbroer van Au gust 111, keurvorst van Saksen en koning van Polen, bracht het Pragmatieke leger een smadelijke nederlaag toe. De verdere bezet ting van België was toen niet moeilijk meer. Ook steden als Brussel en Antwerpen vielen in Franse handen. Wat zou Lodewijk XV doen? Hij merkte dat de Re publiek vrede wilde en probeerde daarom met verleidelijke voorstel len de Republiek los te weken van Engeland, maar zo ver durfden de Staten-Generaal het niet te laten komen. In 1747 liet de Franse vorst weten dat hij onmogelijk het grondge bied van de Republiek nog langer kon ontzien. Op 17 april 1747 trok een Franse legerafdeling onder bevel van de graaf van Löwenthal Zeeuws-Vlaanderen binnen en veroverde in één maand Sluis, Sas van Gent, Hulst en Axel. Er ging een schok door de Republiek. Net als in 1672 schreeuwde het volk om een stadhouder. Die zou de oorlog tot een goed einde bren gen en de ingeslopen misbruiken uitroeien. Het moest maar eens afgelopen zijn met de onderons jes van de Staatsgezinde rege ringspartij. Een korte revolutie bracht zonder bloedvergieten de Prinsgezinden aan de macht. In de Friese stadhouder Willem IV van Oranje-Nassau zag het volk de reddende engel, de sterke man. Ajb. 7. Johan Christiaan van Palts- Sulzbach (1700-1733), echtgenoot van Maria Henriëtte de la Tour d'Auvergne (1708-1728). Dit schilderij van J. Hatten- bach hangt in het Markiezenhof (Foto van het RABOZ). Het duurde dan ook niet lang of alle gewesten schaarden zich ach ter hem. Hij verhuisde van Leeuw arden naar Den Haag en nam als kapitein-generaal het opperbevel op zich. De Staatsgezinde regen ten maakten plaats voor de Prins gezinde. 5. Maastricht of Bergen op Zoom? Frankrijk stond er voor wat Eu ropa betreft in de zomer van 1747 goed voor. Met de verovering van de Zuidelijke Nederlanden had het een sterke troef in handen. Maurits van Saksen vroeg zich af, welke vesting hij eerst zou aan pakken. Hij twijfelde tussen Maas tricht en Bergen op Zoom. Laatst genoemde stad had de faam dat ze niet in te nemen was. Dat was nog geen enkele aanvaller gelukt. Men noemde haar daarom La Pu- celle, de Maagd. Maastricht was belangrijk, omdat het op de ver bindingsweg tussen Oostenrijk en de Republiek lag. De Pragmatieke legerleiders: de Oostenrijkse veld maarschalk prins Batthyanyi, de Engelse prins van Cumberland en de Staatse legerleider prins Wal deck, trokken hun hoofdmacht samen bij Brasschaat en bedreig den zo Antwerpen. Maurits van Saksen was daar niet bang voor; hij had voldoende troepen in die stad. Het kwam dan ook niet tot Afb.8. Ulrich Frederik Waldemar, graaf von Löwenthal 1700-1755. Deense edelman. Diende als militair achter eenvolgens in Oostenrijk, Polen, Rusland en vanaf 1743 in Frankrijk Begon daar als luitenant-generaal. Mocht zich na de verovering van Bergen op Zoom maarschalk noemen. (Prent ontleend aan De zure druiven van 1747, Bergen op Zoom 1997, p.6) 93

De Waterschans | 2003 | | pagina 8