m 41 Meer ^eten Op-er de pïaterSchanS? De Waterschans nr. 4 2003 De Waterschans nr. 4 2003 '"Stt D - T liBmi i r" I De Waterschans, een vergeten vestingwerk Ham, WA. van Merck toch hoe sterck (Studies uit Bergen op Zoom nr. 4 p. 50, 84, 93, 95, 107-111) Bergen op Zoom, 1982 Ham, WA van De Waterschans in: De Waterschans jrg. 25 (1994) nr. 2 p. 74-75; eerder verschenen in; De Waterschans jrg. 13 (1983) nr. 2 p. 3-4) Voetnoot redactie: We verwijzen graag naar het plan van de gemeente Bergen op Zoom, weergegeven in de brochure: Watervisie Vestigstad Ber gen^ op Zoom (sector Ruimtelijke Ontwikkeling en Beheer), Bergen op Zoom, december 2002, paragraaf 4.1: Geertuidapolder-Waterschans. Bij uitgeverij De Fontein verscheen onder het pseudoniem IBIS een sympathiek boekje met de titel KOERIER VAN DE ROVER. De omslag vermeldt dat de schrijfster als ouder intensief meehielp op school en zich ontwikkelde tot ervaringsdeskundige in het werken met kinderen met leesproblemen. Inhoud en uitvoering van het boek zijn dan ook af gestemd op deze doelgroep. Te koop bij de boekhandel (ISBN 90 261 19763), prijs: 12.50 euro. De Stichting Vrienden van Fort de Roovere en de West-Brabantse Waterlinie kunnen het van harte aanbevelen! 1 38 1 39 nieuwe ommuring van zowel de stad als de haven was er niet. Het begin van de Tachtigjarige Oor log (1568-1648) deed de noodklok lui den. Toen in 1572 Den Briel werd inge nomen door de Geuzen, werd men zich ervan bewust dat de stad in de toekomst beter versterkt moest zijn. In januari 1574 werd een gevecht gele verd op de Schelde vlakbij Bergen op Zoom en Reimerswaal. Kort na het ge vecht gaf de koning opdracht Bergen op Zoom, Steenbergen en Tholen te versterken. Hiermee werd pas begon nen na het beleg door de Spaanse veldheer Parma, die in het najaar van 1588 tevergeefs probeerde de stad in handen te krijgen, Er werden ravelij nen, bolwerken en meerdere buiten werken aangelegd: nieuwe verdedi gingswerken waarmee de vesting vol deed aan de eisen van haar tijd. Een nieuw beleg vond plaats in 1622, ditmaal door de Spanjaard Spinola. Maar net als Parma verloor ook hij de strijd. In 1628 en 1629 werd een verde digingslinie aangelegd tussen Bergen op Zoom en Steenbergen. Deze linie zou de noordkant van Bergen op Zoom beschermen, waardoor men zich nu kon richten op de vestingwer ken aan de zuidkant van de stad. De Vrede van Munster betekende het einde van de Tachtigjarige Oorlog en het begin van een tijdperk van rust. Deze zou echter van korte duur zijn. Oorlogen met Munster (1666) en Frankrijk (1672) luidden opnieuw de noodklok voor de vestingwerken van Bergen op Zoom. De nieuwe onrust was aanleiding voor de grootse plan nen van Menno van Coehoorn: de vervallen vestingwerken maakten plaats voor nieuwe; de stad werd voorzien van een nieuwe omwalling. Bergen op Zoom droeg de bijnaam 'La Pucelle' (de Maagd): men meende dat de vesting zeker nu on neembaar was. Niets was minder waar. Drie jaar later, in 1747, werd Bergen op Zoom namelijk ingenomen door de Fransen, die de stad bezetten tot de cember 1748, In januari 1795 trokken de Franse troepen opnieuw de stad binnen, ditmaal zonder slag of stoot. In 1814, nadat de Engelsen hadden geprobeerd met een verrassingsaan val de vesting in te nemen, werd de vrede getekend. Intussen was de linie tussen Bergen op Zoom en Steenber gen slecht onderhouden, geslecht of verkocht, waardoor de noordelijke zijde van de stad moeilijk verdedig baar was. Bergen op Zoom was nu ■j - - ipJPW- - - La>3 1IId slechts nog een vesting van middel matige sterkte en dutte langzaam aan in als vestingstad, In 1854 werd de linie tussen Bergen op Zoom en Steenbergen voorgoed op gegeven en men was inmiddels be gonnen met de afbraak en de ver eenvoudiging van verschillende ves tingwerken. Op 16 januari 1867 werd bij Koninklijk Besluit de vesting Bergen op Zoom na drie eeuwen voorgoed opgeheven. Alle vestingwerken wer den gesloopt, met uitzondering van de Gevangenpoort, het Ravelijn en de Waterschans, De naam van dit tijdschrift is bij velen bekend, maar waar die naam van daan komt niet. Het antwoord daarop is een vergeten vestingwerk van de voormalige vesting Bergen op Zoom: de Waterschans. Dit fort werd aan het einde van de 16e eeuw aan gelegd aan de Kop van het Hoofd, bij de toenmalige havenmonding. De Waterschans moest deze namelijk be schermen tegen aanvallen van vijan den. De haven van Bergen op Zoom was van levensbelang voor de stad. Er werden levensmiddelen de stad bin nengebracht en konden handelaren hun waren aanvoeren. Ook vormde ze de toegangsweg naar de stad voor manschappen, die werden inge zet bij de verdediging, Deze was als het ware de sleutel tot de stad. Het was dan ook van groot belang dat de haven goed verdedigd werd te gen vijanden. Wanneer die door een vijand zou worden ingenomen, zou dat het einde betekenen voor de ver bindingen van Bergen op Zoom met de gewesten Holland en Zeeland, met alle gevolgen van dien. Na de inname van Den Briel door de Geuzen in 1572 en na diverse aanval len in Holland en Zeeland, besloten de Spanjaarden Bergen op Zoom ex tra te gaan versterken. Men richtte zich hierbij met name op de haven monding, in de hoop dat die niet door rebellen werd bezet. Zodoende werden er in 1573 onder andere wachthuizen en borstweringen aan gebracht. De eerste vermelding van een fort bij de havenmonding dateert uit augus tus 1582, ruim voor de komst van Parma in 1588. Dit 'Grote Fort buiten de Sint Jacobspoort aan de Water- cant' werd bemand door een Zeeuws garnizoen. De polders van het Zuid- land die het fort omringden waren Afb. 2: Luchtfoto van de huidige situ atie van de vroegere havenmonding met de Waterschans, waarvan de contouren nog duidelijk te onder scheiden zijn. Foto door G 's-Graven- dijk, 1979. sinds 1570 ondergelopen, waardoor het fort bij een eventuele aanval moeilijk ingenomen kon worden. In 1584 werden ook de polders van het Noordland onder water gezet. Omdat de verbinding van het fort met de stad was komen te vervallen, werd in 1587 ten oosten van het fort een strook van het Zuidland opnieuw be dijkt. Daardoor ontstond een nieuw poldertje, het Stadspoldertje, ook wel Sint Jacobspolder genoemd. Ten zui den van dit poldertje werd een jaar later een tweede havenkanaal ge graven en van een buitendijk voor zien, Het fort, dat rond 1584 was voltooid, droeg de naam van de eerste com mandant die er gelegerd was, de hopman Hans van Valckenborch. Be halve de naam Valckenborch werd echter ook de naam Zuidfort of Zuid schans gebruikt, verwijzend naar het kleinere fort aan de noordkant van de havenmonding. De Zuidschans kreeg in 1596 haar uiteindelijke vorm van een onregelmatige vijfhoek met op iedere hoek een puntvormig bas tion. Het gehele fort was in aarde op getrokken. De noordelijke flank, gren zend aan de havenmonding, was voorzien van bakstenen keermuren om verval door de sterke waterstro ming tegen te gaan. In het midden van deze lange zijde aan de noord kant was tevens een extra bastion aangelegd. Aan de westkant van de Zuidschans stond een 'redoute', een stenen wachttoren, De buitenwal van de Zuidschans werd sinds 1592 beschermd tegen het vloedwater door middel van een tweede wal met twee bastions, aan de zuid- en oostzijde. Achter de bui tenwal liep een 'contrescarp', een vanaf de landzijde niet zichtbare, ver dedigbare weg, In de loop der jaren brak de buitenwal meerdere malen af door toedoen van vloedstromen van de Schelde. Het binnenterrein van het fort was on geveer 100 bij 100 meter groot. Het was bebouwd met tenminste vijf grote stenen gebouwen of groepjes gebouwen. Deze gebouwen dienden als officierswoningen, bedrijfsruimten en soldatenbarakken. In de 19e eeuw bevond zich in de noordoostelijke hoek van het fort een kruitmagazijn op een zandterp. Eigenlijk is er sinds 1596 nauwelijks iets veranderd aan het uiterlijk van de Zuidschans. Een van de weinige aan passingen was de aanleg van twee geschutsstellingen ten zuidoosten van het fort rond 1780. Deze waren nodig om het fort te verdedigen tegen aan vallen vanaf de slikken tussen het fort en Kijk in de Pot, die in de loop der ja ren droog waren komen te staan, De naam van het fort veranderde wel. Rond 1647 verdween de Noord schans, waardoor de naam Zuid schans in onbruik raakte. Steeds vaker werd zij Waterfort genoemd of zoals tot op de dag van vandaag Water schans. Toen in 1867 de vesting Bergen op Zoom werd opgeheven werden na genoeg alle vestingwerken afgebro ken. De Waterschans werd slechts ge deeltelijk gesloopt. De gronden rondom de Waterschans werden in 1875 opgekocht door Zeeuwse on dernemers, ten behoeve van de oes ter- en mosselkweek. Op het voorma lige fort werden bedrijfsgebouwtjes geplaatst. Ook heden ten dage wordt het grootste gedeelte van de Water schans in beslag genomen door be drijven, Daarnaast staan er twee woonhuizen. Van de bakstenen keer muren aan de noordzijde van het voormalige fort is ongeveer een derde deel nog steeds zichtbaar, De opgeworpen bastionpunten zijn in de loop der jaren behoorlijk afgevlakt en geëgaliseerd, waardoor de Water schans ter plaatse nauwelijks meer te herkennen is: de contouren van het fort zijn slechts vanuit de lucht goed te zien. Door de huidige 'onzichtbaar heid' van de Waterschans, is het fort bij de meeste Bergenaren niet be kend. Het is een vergeten vesting werk,

De Waterschans | 2003 | | pagina 12