De Waterschans nr. 4 2003 treurd door zijn Bergenaren. Hij rust in de Theatinerkirche van München, temidden van familiele den van de dynastie Wittelsbach, het vorstenhuis dat van 1180 tot 1918 Beieren bestuurde, eerst als hertog (tot 1806) en daarna als ko ning. Enkele bijzonderheden die zich in Bergen op Zoom tijdens de laatste markies voordeden, willen we nog kort vernielden. Op 30 juni 1751 brak er brand uit in de kerktoren, waar men bezig was met herstelwerkzaamheden. Al gauw deed het gerucht de ronde dat de katholieken er meer van wisten, maar geheel ten onrechte; zij steunden juist de wederopbouw van de Gertrudiskerk. In 1759 huurde het pas opgerichte "Collegie van 't musiek" de boven zaal en twee zijkamers van de Vleeshal (Grote Markt 23). Het ge zelschap gaf daar uitvoeringen, maar mocht dat niet doen als in de benedenzaal vlees werd verkocht. In 1772 hield het "Collegie" op te bestaan. In 1793 huurde T. van Gustenhoven de bovenzaal voor het opvoeren van muziek- en to neelstukken en om er partijtjes te organiseren. Bijeenkomsten van de vrijmetselarij mochten er echter niet plaatshebben. Op 28 juni 1761 werden Karei N JE DES-fil Afb.10. Het incident van Goejanverwellesluis, waar een patriottisch vrijcorps prinses Wilhelmina terugstuurde naar Nijmegen. Dat leidde tot de inval van een Pruisisch leger van 25.000 man. Theodoor en zijn echtgenote ver blijd met de geboorte van een zoon, maar de vreugde duurde erg kort; de volgende dag overleed de troonopvolger. Bij zijn dood in 1799 liet de markies geen wettige troonopvolger na. Wel had hij meerdere bastaarden. In hetzelfde jaar gaf Johannes Faure zijn boek uit over de geschiedenis van Ber gen op Zoom, de "Histoire abrégée de la ville de Bergen-op-ZoomDe pths son origine jusqu'a ce jour. Avec une idéé du fameux Siège de 1747 de ses suites funestes, ainsi que du rétablissement de la ville". 's Gra- venhage 1761. Het was een belang rijke mijlpaal in de geschiedschrij ving van de stad. In 1779 was de stad getuige van een schoolsluiting, althans van een bevel daartoe. Dat bevel kwam van de plaatsvervanger van de dros saard en het betrof de school van de lutheraan Johan Coenraad Launspach. Deze schoolmeester was koster en voorlezer van de lu therse kerk en verdiende verder wat geld met het houden van een school. Dat was in strijd met de plakkaten, want alleen de gerefor- AJb.ll. Twee patriottische tijdschriften uit de tweede helft van de 18^e eeuw. 1 50 De Waterschans nr. 4 2003 meerden mochten scholen heb ben. Omdat de kinderen school geld betaalden aan de man of vrouw voor de klas, vormden niet- gereformeerde scholen een verlies aan inkomsten voor de calvinisti sche leerkrachten. Vandaar dat de kerkenraad bij tijd en wijle de over heid attent maakte op de clandes tiene schooltjes. Launspach moest na negen jaar zijn school opheffen. Maar het bleef kennelijk bij een bevel, want in 1782 stond hij in ie der geval nog voor de klas. Het aantal katholieken bleef groeien. De kerk op de Koren markt kon 's zondags het aantal bezoekers niet meer aan. De aan stelling van een tweede kapelaan bleek nodig en dat gebeurde in 1780. Het jaar daarop bezocht monseigneur J.Th.J. Wellens, bis schop van Antwerpen, Bergen op Zoom. Het was voor de eerste keer sinds 1580 dat de katholieken hun bisschop welkom konden heten. Wellens verbleef enkele dagen in Essen om daar het vormsel toe te dienen. Samen met pastoor P.J. Boenders bracht hij een be zoek aan de gouverneur van de stad en aan enkele andere notabe len. De gouverneur vereerde reeds de volgende dag de bisschop met een tegenbezoek. Ook de opvolger van Wellens, mgr. C.F. de Nelis, kwam naar Bergen op Zoom (april 1787), maar toen om een conflict op te lossen tus sen pastoor Boenders en de ge broeders Van Mattemburgh, twee hoge ambtenaren van de markies. Er waren problemen over de uit breiding van het kerkgebouw. Tot een oplossing kwam het blijkbaar niet, want een jaar later was mon seigneur weer in de stad. Ook met zijn kerkenraad kwam de pastoor in botsing, doordat hij eigenmach tig een offerblok opende. De raad liet daarop de sloten veranderen. In 1793 was er opnieuw onenig heid. toen over het wel of niet ko pen van kerkelijke goederen uit Belgische kloosters, die op bevel van hogerhand waren opgeheven. Tot zijn dood in 1807 bleef de blijkbaar niet zo gemakkelijke zie lenherder in functie. Intussen had den er in Bergen op Zoom zeer in grijpende veranderingen plaatsge vonden. Literatuur: Wie meer wil weten over dit onder werp zij verwezen naar de volgende boeken en artikelen: Charles de Mooij: Geloof kan Bergen verzetten. Reformatie en katholieke herleving te Bergen op Zoom 1577- 1795. Hilversum 1998. Van dezelfde auteur: Over Aristocraten, Keezen en Preekstoelsklimmers; voorgeschiedenis en totstandbrenging van de omwente ling van 1795 te Bergen op Zoom. Til burg 1981. Hans Rail: Kurfurst Karl Theodor. Re- gierender Herr in sieben Landern. Mannheim-Leipzig-Wien-Zürich 1993. H.H. Zwager: Nederland en de Verlich ting. Bussum 1972. Voor de vader landse geschiedenis: Jonathan I. Is raël: De Republiek 1477-1806. Frane- ker 2001 (5de druk); Wantje Fritschy en Joop Toebes (red.): Het ontstaan van het moderne Nederland. Staats- en natievorming tussen 1780 en 1830, Nij megen z.j. Voor de algemene geschie denis: D.J. Roorda e.a. Overzicht van de Nieuwe Geschiedenis. De algemene geschiedenis van het einde der Middel eeuwen tot 1870. Groningen 1983. Afb.12. Twee leden van de familie Drabbe, Johannes (links) en Matthijs. De portretten zijn geschilderd in 1731 door Johannes Volle vens en hangen in het zogenaamde Drabbekamertje van het Markiezenhof. Johannes was thesaurier-generaal van de markies en zijn neef Matthijs was rentmeester van de markies (Foto van Rinus Verheggen. 1 51 3> 35 VA 1ST BEIS" 3) JE T E UTRECHT Bij GÏSBFJtT TIM ON van PADDE NBUB.G, amstïiïdam Jiff J. MBCCLXXÏI. iy7<ï

De Waterschans | 2003 | | pagina 18