Leesportefeuille Van en over verwante tijdschriften De Waterschans nr. 4 2003 De WATERSCHANS NR. 4 2003 Door drs. GA Huijbregts Van zeven plaatsen ligt er een historisch of heemkundig tijdschrift op mijn bureau. Het is altijd interessant om kennis te nemen van zulke pe riodieken. Ze geven er blijk van dat er veel belangstelling is voor wat er vroeger was en zich heeft afgespeeld in de woonplaats. We maken een korte wandeling door de bladen en beginnen met Bergen op Zoom. NIEUWSBRIEF van september 2003 nr. 21, van de Stichting In Den Scherminckel. Verslag van een snelle opgraving op het Sint Jo- sephplein. Veel tijd werd de ar- cheologieclub niet gegund. Het leggen van een nieuwe riolering maakte het mogelijk een vluchtige verkenning uit te voeren. Geen sporen hier van Romeinen. Wel kelders en fundamenten van latere woningen (16de/17de eeuw). Die zijn waarschijnlijk afgebroken in verband met de bouw van verdedi gingswerken uit latere tijden. Ver der kwamen de resten van een on bekende potente (een onderaardse gang), bloot. Engelbrecht van Nassau, nr. 2003- 3, van de Heemkundige Kring Breda. G. Otten vervolgt in dit nummer zijn artikel over Erfdienst baarheden Zandberglaan (deel 3). Hij doet dat ook met Nieuwe straatnamen, (deel 7). Een bekend begrip in de Baroniestad is St. Joost. Wie was deze heilige? Jac ques Jespers beantwoordt deze vraag in zijn bijdrage: De heilige Sint Joost. Joost is de populaire naam voor Judocus. In zijn geboor teland Frankrijk heet hij Sint Josse. Deze heilige kluizenaar-zwerver overleed op 13 december 669. Zijn graf in het benedictijnenklooster Sint Josse sur Mer trok in de Mid deleeuwen duizenden pelgrims. De Dongebode, nrs. 2 en 3, 29sle jrg. 2003. Kwartaaltijdschrift van de Oudheidkundige Kring "Geertruy- denberghe". Beide nummers ope nen niet een artikel van Len G. Kooiman over de Militaire gebou- 156 wen in Geertruidenberg. Veel aan dacht uiteraard voor de Marktka- zeme, de Hoofdwacht en het arse naal of tuighuis. Bas Zijlmans schrijft in nummer 2 over Van mammoetbot tot walviskaak. Dit naar aanleiding van een tweetal vondsten in 1981 van een walvis kaak. J.C. Thijssen heeft enkele na men achterhaald van mannen uit Geertruidenberg en omgeving die aanmonsterden op schepen van de VOC. Nadere gegevens hierover in: Streekgenoten voeren uit voor de VOC (1). De Kijkuit, Merksems Heemkun dig Tijdschrift, jrg. 31, nr. 123, sep tember 2003. William Simoens opent deze uitgave met De ge boorte van de fiets en de wielersport in AntwerpenAn 1760 vond de Duit- ser Michael Kessler de bestuurbare tweewieler uit In 1831 is er in Bel gië sprake van wielerwedstrijden, maar het duurde toch nog tot 1869 voordat er koersen van formaat ge reden werden. Gent had 't eerst een fietsclub, Antwerpen kreeg er een in 1882. Josepha Velge heeft gegevens verzameld over het thans verdwenen kasteel het Ooievaars nest te Wilrijk en biedt die aan in haar artikel: Een stukje Wilrijk in Merksem. Met name de architec tuur krijgt daarin veel aandacht. Lia Sorners zocht en vond interes sante bijzonderheden over de school. In het hoofdstuk Geschie denis van het onderwijs in Merksem. Vanaf het einde van de 16de eeuw tot het einde van de 19de eeuw vertelt ze het resultaat van haar speurtocht. Nummer 3 van de Wouwse heem kundekring De Vierschaer is een themanummer, geheel gewijd aan het 50-jarig bestaan van de wieler ronde van de Wouwse Plantage. Of bestaat die pas 49 jaar? Het num- 'U bit ir. Afb.l. Marktkazeme in Geertuidenberg met rechts de Hoofdwacht. nier komt uit onder de titel: Afzien op de Pin. 50 maal kermisronde van Wouwse Plantage en is geschreven door Michel de Koning. Zijn voor naamste bron vormen kranten knipsels. Met een volledige lijst van de rondewinnaars besluit de auteur zijn historie. Heemkundekring De Willemstad heeft als periodiek Ravelyn. Num mer 3, jrg. 21, september 2003, gaat in zijn geheel over de visserij van Willemstad. C. van Mastrigt is de auteur van deze geschiedenis, waarvan de titel luidt: De Willem stadse visserij - een verloren gegane bedrijfstak. Talrijke bijzonderheden maken dit artikel lezenswaard. De auteur laat ons kennismaken met de verschillende takken van visse rij, de soorten vis, de typen boten en de uiteindelijke neergang van dit voor Willemstad zo lange tijd belangrijke middel van bestaan. Tijding is het blad van de heem kundekring van Het Zuidkwartier. Nummer 2 van 2003 biedt de lezer een tweetal vermeldenswaardige artikelen. Dick Adriaansen vertelt onder de naam Wladek het merk waardige leven van de Pool Wla dek Kulczyk (1928-1986). In de oorlog kwam hij in het Duitse concentratiekamp Oranienburg te recht, waar hij Kees Schelfhout uit Kloosterzande trof. Samen fun geerden ze als onderwijzer in het kamp. Na de bevrijding nam Kees zijn gehandicapte lotgenoot mee naar Zeeuws-Vlaanderen Wladek overleed tenslotte in Bergen op Zoom. Het tweede artikel is een verslag van de vondsten bij de sloop van het herenhuis aan de Ossendrechtseweg 26 en van de bewoners van dat pand. René Ja cobs beschrijft dit alles in zijn bij drage: Een afgebroken herenhuis in Hoogerheide. Zijn geschiedenis, ei genaren en bewoners. "Brieven van Paulus" nr. 45 (Oogstmaand 2003), van de heem kundekring Paulus van Daesdonk in Nieuw-Ginneken, heeft een trouwe medewerker in o.a. Adriaan van Beek. In dit boekje treffen we zijn 16de artikel over Beelden in de Buurt. Deze keer is Franciscus van Assisië zijn studieobject. Tien beel den van deze gevierde heilige heeft hij in de buurt ontdekt en daarover informatie ingewonnen. Een an dere trouwe auteur van dit orgaan is Ad Jansen. In deze uitgave van zijn hand de geschiedenis van De wielerbaan van Ginneken. Nieuwe leden vanaf 29 augustus tlm 23 november 2003: Mevrouw Hendriksen-Brahm en de heren R.J. Franse, Rud Smit en C.J. van Beek, allen uit Bergen op Zoom. Ajb.2. Het doi-p Hoogerheide met (kapel) en molen 1649. (Uit: Tijding 2003-2). 15 7 A' i' Ti S»8S mm «C «f B BSS SIM M8S 'jf

De Waterschans | 2003 | | pagina 21