Mededelingen van het bestuur Lezing 'De Schelde, verhaal De Waterschans nr. 4 2003 VAN EEN RIVIER' De Schelde. Het verhaal van een rivier CULTUURHISTORIE ROND BERGEN OP ZOOM 1 1 8 De Waterschans nr. 4 2003 27 januari 2004 1 1 9 Sedert het verschijnen van het laatste nummer van De Waterschans heb ben er een viertal belangrijke gebeurtenissen plaatsgevonden. Allereerst heeft onze gewaardeerde secretaris Frans Wakkee zijn functie vanwege persoonlijke redenen neergelegd. Het bestuur heeft begrip voor zijn besluit maar betreurt zijn vertrek. Graag danken wij hem voor be toonde inzet en goede zorgen in het belang van de Kring. Drs. Irene van Kemenade is bereid gevonden de plaats van Frans per di rect in te nemen. U treft een kennismakingswoordje van haar aan in deze Waterschans. Wij hopen dat Irene zich spoedig in haar functie bij ons zal thuis voelen. Een lang gekoesterde wens van zowel het bestuur van de Kring als de re dactie van De Waterschans is in vervulling gegaan: in deze editie verschijnt een eerste bijdrage bestemd voor de jeugd. Het doel moge duidelijk zijn: de kring zoekt aansluiting bij deze groep. Ward Warmoeskerken, die de ver antwoordelijkheid voor deze bijdrage op zich heeft genomen, stelt zich eveneens aan U voor. Tenslotte heeft de Bergse Kamer, onze werkgroep voor het Bergs dialect, in overleg met het bestuur besloten als zelfstandige vereniging verder te gaan. De werkgroep is dusdanig actief dat zij terugkoppeling naar het be stuur minder gewenst acht, hetgeen begrijpelijk is. Het bestuur wenst de Bergse Kamer graag alle succes toe. Op zondag 25 januari 2004 organiseert de Geschiedkundige Kring een bijzondere bijeenkomst. Er is een buitengewoon interessant programma aan de orde in het bezoekers- en informatiecentrum 'De Kraaijenberg", Fianestraat (eenvoudig te bereiken via de Antwerpsestraatweg, afslag rechts ter hoogte van het Essent Electriciteits-tussenstation) te Bergen op Zoom. Het programma ziet er als volgt uit: 12.00 uur. Ontvangst met een kopje erwtensoep 12.45 uur. Lezing 'De Schelde, verhaal van een rivier'door Guy de Mulder, schrijver van het gelijknamige boek. Korte pauze met kopje koffie 14.30 uur. Einde lezing, met de mogelijkheid voor geïnteresseerden om het info- en bezoekerscentrum en de uitkijktoren te bezoeken (voor dit laatste geven we het advies wel laar zen of stevige schoenen mee te nemen). Omdat het aantal plaatsen gelimiteerd is (40), dient U zich telefonisch aan te melden voor uiterlijk 18 januari 2004 bij Ron van Tilborg, tel: 0164-255427. Zonder aanmelding kunnen wij U geen plaats verzekeren. Guy De Mulder "De Schelde. Het verhaal van een rivier" benadert de geschiedenis van deze stroom vanuit een specifieke invalshoek. Achter dit verhaal schuilt de inbreng van een ploeg van 16 wetenschappers. Door een serie van typische voorbeelden wordt het samenleven van mens en rivier in kaart gebracht. In Noord-Brabant bestaat veel be langstelling voor de cultuurhistorie van de eigen omgeving. Op ver schillende plaatsen in de provincie hebben honderden mensen lokale lezingenreeksen bijgewoond waarin aspecten van de plaatselijke ge schiedenis door deskundigen wer den toegelicht. Op 13 januari 2004 gaat een reeks van vier lezingen van start over de boeiende geschiedenis van Bergen op Zoom. De lezingen worden ge houden op de dinsdagavond van 20.00-22.00 uur in het Markiezen hof. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij de Stichting Bra bantse Regionale Geschiedbeoefe ning (BRG). 13 januari 2004 Het pottenbakkersambacht is eeu wenlang erg belangrijk geweest voor Bergen op Zoom. Waarschijn lijk zijn de Romeinen hiermee al in de tweede eeuw begonnen. Dankzij de gemakkelijk winbare klei kwam er in de dertiende eeuw een grootschalige productie op gang, die ononderbroken voort duurde tot de vroege twintigste eeuw. De lezing van Marco Ver munt en Louis Weijs gaat in op de verschillende perioden, de vorm- ontwikkelingen van het aardewerk en de vondsten van de laatste ja ren. 20 januari Cees Prinsen komt met een mei- denkist vol attributen en met een interactief en levendig verhaal over het vrouwenleven, geloof, hygiëne, de dienstmeid en de knecht tussen 1850 en 1950. Hij heeft bovendien een tentoonstellinkje waarbij alle meegenomen attributen mogen worden bekeken en aangeraakt. Bovendien kunt u zelf voorwerpen meenemen die kunnen worden besproken en getaxeerd. Bergen op Zoom heeft van de late zestiende tot in de twintigste eeuw een rol van belang gespeeld in de vaderlandse verdediging. Bezit van deze vestingstad betekende con trole over een belangrijke noord zuid route tussen Antwerpen en Holland en over de Schelde. Wirn Klinkert zal de rol van Bergen op Zoom in de Nederlandse militaire geschiedenis nader belichten en ingaan op de vestingbouw, belege ringen en het strategisch belang van deze stad. 3 februari 2004 Al eeuwenlang wordt in de Ooster- schelde op een bijzondere manier gevist; namelijk met weren. Niek Grosfeld zal uiteenzetten hoe in de zestiende eeuw een visrijk gebied ontstond waar velen hun brood verdienden. Dat gebied bleek de voorkeur te hebben van de ansjo vis. Politieke verwikkelingen en menselijke conflicten over de afba kening van het visgebied hebben daarbij tot in de negentiende eeuw een kleurrijk verhaal opgeleverd. Tegenwoordig wordt zorgzaam ge sproken over de cultuurhistorische betekenis van de weeivisserij, die nu nog één beoefenaar kent. Deze lezingenreeks wordt u - be halve door stichting BRG - aange boden door de Archeologische Dienst van de gemeente, Ge schiedkundige Kring Stad en Land van Bergen op Zoom, Heemkun dekring Halchterth, Het Markie zenhof, Openbare Bibliotheek Ber gen op Zoom en het Regionaal Historisch Centrum Bergen op Zoom. Locatie Bergen op Zoom, Het Markiezen hof Kosten 20,- voor vier lezingen (inclusief koffie). Aanmelding Zo spoedig mogelijk bij Stichting BRG, Telefoon: 073 615 62 62; Fax: 073 615 62 67 E-mail: brg@erfgoedbrabant.nl Gezicht op het Markiezenhof vanuit het noordoosten, 1986.

De Waterschans | 2003 | | pagina 2