7 5 JAAR BOEYINCA-KERK AAN HET BOLWERK De Waterschans nr. 4 2003 ds. drs. Willem Vermeulen De tweede kerstdag, woensdag 26 december 1928 werd voor de gere formeerde kerk van Bergen op Zoom een gedenkwaardige dag. Voor het eerst zou men gaan "kerken" in de nieuwe kerk die dat jaar was verre zen aan de Oosterboulevard. Voorwaar een prestigieuze plek voor deze kleine gemeenschap. De kerk telde op 31 december van dat jaar precies 678 leden inclusief zuigelingen en grijsaards. Voor de zondagse "gods dienstoefeningen" beschikte men tot dan over een kerkgebouwtje op het achterterrein van een huis aan de Moeregrebstraat. Een plek met veel ge schiedenis. Het huis heeft in de loop der eeuwen verschillende namen en functies gehad. Zo komen we het pand in de 15-de eeuw tegen onder de naam "de Stortepot" toen er pottenbakkers in huisden. In de 16-de eeuw is er de bank van lening gevestigd onder aanvoering van de Lombarden en nog weer later vestigt zich hier een wijnhandelaar. Dan wordt het pand be kend onder de naam "het Wapen van Frankrijk". Nadat in het begin van de 19-de eeuw hier de Nutsschool was ontstaan wordt het uiteindelijk "school met den Bijbel" en kerkgebouw. Dan staat het huis bekend als de "kerk aan het achterom", Moeregrebstraat 72. De dominee woonde in het voorhuis en de kerkzaal was op het achtererf. 4/6.2. Een ansicht van de nieuw op geleverde kerk, ongeveer 1930. -> Afb.l. 'Het Wandelpark' uit de tijd (on geveer 1930) dat liet Bolwerk nog Oos- ter-Boulevard heette. Naast de nog steeds bestaande protestantse kerk is ook de toren van de helaas verdwenen kerk van de H. martelaren van Gorkum zichtbaar. Reproductie van een zwart wit ansichtkaart. In de jaren twintig van de vorige eeuw was de gemeenschap zo groot dat het in de kerk aan het Achterom geen doen meer was. Door de sterke groei van de stich ting Vrederust kwamen er veel Zeeuwen in onze stad wonen en deze waren zonder uitzondering protestants; dus hervormd of gere formeerd. En ze hadden nog forse gezinnen in die tijd. Zondag aan zondag zat het gebouwtje volge pakt en men begon voorzichtig te denken aan verbouwing of nieuwbouw? De nieuwe dominee Willem le Cointre, die in 1924 naar Bergen op Zoom was geko men, was jong en energiek en wist van aanpakken. Er kwam een kerk blad en een commissie van beheer en een bouwcommissie en o ja hij had relaties in Amsterdam! Op 28 februari 1927 nam de ker kenraad het besluit om tot nieuw bouw over te gaan aan de hand van het ontwerp dat de jonge Am sterdamse architect B.T. Boeyinga had gepresenteerd. Vervolgens werd de opdracht ver leend en werd er natuurlijk uitvoe rig naar de centjes gekeken. Tel kens weer werden de plannen aan gepast zodat het betaalbaar bleef. De locale gereformeerde aanne- rner, Schelfelaar, nam de bouw op zich. Het bedrijf zal er niet veel aan verdiend hebben want het was de laagste inschrijver. Veel timmer werk werd gedaan door dhr. Vos die in de Lievevrouwestraat een werkplaats had. Ook hij hoorde tot de gereformeerde achterban. Voor de bouw kon men een kavel grond verwerven in de nieuwbouw wijk aan de noordkant van het centrum. Bij het wandelpark, de Oosterboulevard, die vanaf 1932 de naam Bolwerk kreeg. De Bergse gemeenteraad was zo welwillend om voor de kleine kerkgemeen schap een speciale prijs vast te stellen voor de 1400 meter grond die nodig was. Op 25% van de nor male prijs kon de transaktie door gaan. Pas in het voorjaar van 1928 werd de eerste steen gelegd maar toen werd er ook voortvarend ge werkt. Tweede kerstdag van dat jaar was het karwei geklaard en werd de De Waterschans nr. 4 2003 de bediening van Woord en Sacra ment het middelpunt van de ver zamelde gemeente en is de lofzang de bekroning op de verkondiging. De steile daken versterken de rij zigheid van het interieur. De spits van de toren (dakruiter) meet 28 meter en samen met de vrij hoog geplaatste haan komen daar nog enkele meters bij. Het motto van dit kerkgebouwontwerp was dan ook: omhoog! (Sursum corda). Boeyinga bouwde verschillende kerken vanuit dit concept. De in 2003 afgebrande Koningkerk te Haarlem, bouwjaar 1927, was hier van een prachtig voorbeeld. Wat voor de restauratie niet be kend was, waren de kleurige be schilderingen die ooit gebruikt wa ren. Men had die in de jaren zestig overgeschilderd. Pas bij het voor onderzoek in de aanloop naar de restauratie kwamen alle kleuren precies boven water en blijkt de kerk ooit een prachtige art-deco beschildering gekend te hebben. Die is nu volledig hersteld. De 75-jarige staat weer parmantig te pronken en kan weer jaren mee. Het stadsbeeld rond het Bolwerk is enorm opgeknapt en de protestan ten in onze stad bezitten in deze kerk een waardig, efficiënt en goed geoutilleerd kerkgebouw. Geraadpleegde literatuur: Radboud van Beekum, B.T. Boeyinga, Amsterdamse School architect. (2003) Steensnra en van Swigchenr, Honder- vijftig jaar Gereformeerde kerkbouw. (1986) Willem Vermeulen e.a.. Een stad op een berg. (1992). kerk in gebruik genomen. Het was voor de gereformeerden of ze uit hun schulp kropen want dit nieuwe gebouw mocht er zijn en stond op een zeer voorname plek in de stad. De kerk staat er nog steeds en is in de laatste jaren uitvoerig gerestau reerd. Nu kennen we de kerk onder de naam "Ontmoetingskerk" en dat heeft alles te maken met het samen-op-weg proces van her vormden en gereformeerden. Toen deze beide protestantse groepen in onze stad samen gingen in de de jaren negentig besloten ze de kerk een naam te geven: Ontmoetings kerk. In diezelfde jaren werd dui delijk dat restauratie nodig was, maar de status van het gebouw was onduidelijk. Het was inmiddels ge meentemonument maar zou rijks monument worden. Daar was het wachten op en uiteindelijk is dat in 2001 goed gekomen. In de beschrijving van de Rijks dienst voor Monumentenzorg staat het volgende genoteerd: Centraalbouw onder samengesteld steil dak met dakruiter. Ontworpen door B.T. Boeyinga (1886—1969) in expressionistische, aan de Amsterdamse School ver wante stijl. Bouwjaar 1928. Boeyinga sloot aan bij de opvattin gen inzake kerkenbouw van gere formeerd voorman Abraham Kuy- per. De kansel, met erboven als een kroon het orgel, en ervoor de doopvont en de avondmaalstafel, vormen het centrum van een halve cirkel, waaromheen de zitplaatsen zijn gearrangeerd. Zodoende vormt Afb.3. interieur van de gerestaureerde Ontmoetingskerk met orgel en liturgisch centrum. 1 2 7 Beryen op-Zoom Oester-Boulevard

De Waterschans | 2003 | | pagina 6