I D]]de StadhuiS Brie panden, één geheel J J.Jï Joris L 1-2004 Bergen op Zoom, 8 maart 2004 f+ai Sva, ■Baestie la Deventer?! ■Wier la ket zuiden is odes Ok! U/el saai trouwens: de drukte vaa de Vastenavond is weer helemaal voorbij. U/as wel gezellig trouwens, he? kom. je volgend jaar weer?! Clls kerinnering aan je verblijf kier in Bergen of) Zoom stuur ik je twee kaarten van ket stadkuis of) de Grote Markt (weet je wel waar die twee beelden verkleed waren als boerin). Die oude kaart vond ik toevallig dit weekend, toen ik bij oma in een van de vele dozen aan ket rommelen was. Zoek de 10 versakiilen zou ik zeggen! Sva, de groeten aan je ouders en tot gauw! Doei' Ward Warmoeskerken De W/kterschans nr. 1-2004 amsb 29 WATERSCH/ ^HrCiRRL «HHM*1* n het hartje van Bergen op Zoom, op de Grote Markt, staat het Oude Stadhuis, al meer dan 600 jaar. Een imposante natuurstenen voorgevel met kantelen en heel wat ramen. Achter deze gevel schuilt een interessant verhaal. Want hoewel het voormalige gemeentehuis één geheel lijkt te zijn, is het in werkelijkheid opgebouwd uit verschil lende gebouwen, Het huidige stadhuis op de Grote Markt is opgebouwd uit drie Middel eeuwse panden: huis 'De Oliphant' (het linker gebouw met de poort naar de Sint-Annastraat), het eigen lijke stadhuis (dat zo breed was als de hoofdingang en de drie vensters links daarvan) en huis 'Leeuwen- borgh' (het gedeelte rechts van de hoofdingang). In de loop der eeu wen zijn aan de achterkant van het stadhuis verschillende gebouwen toegevoegd, waaronder enkele win keltjes en woningen uit de Sint-An nastraat. Het eigenlijke stadhuis, tussen 'De Oliphant' en 'Leeuwenborgh', is ruim 600 jaar geleden gebouwd, in de ja ren 1398-1403. Een stadsbrand in 1397 had het pand dat er daarvóór stond en dat waarschijnlijk ook als stadhuis functioneerde, met de grond gelijk gemaakt. Een tweede stadsbrand verwoestte in 1444 het huis 'Leeuwenborgh', gelegen naast het eigenlijke stadhuis, Kort na de brand werd het huis herbouwd. In 1480 werd het door het stadsbestuur gekocht en in 1498 samengevoegd met het stadhuis, Bijna 50 jaar later werd het stadhuis nogmaals uitge breid: in 1544 werd het huis 'De Oli phant' in het stadhuiscomplex op genomen. Tot die tijd had 'De Olip hant' één geheel gevormd met het naastgelegen huis 'De Draak' (Hotel De Draak). Sinds 1544 bestaat het stadhuis dus uit drie panden. Destijds was echter aan de buitenkant niet te zien dat de drie panden één geheel vorm den. Begin 17e eeuw kwam daar verandering in. Kort na 1600 besloot het stadsbestuur namelijk dat de ge vels van het eigenlijke stadhuis en 'Leeuwenborgh' vervangen moes ten worden, omdat die zeer bouw vallig waren. In 1605 werd een plan gemaakt om beide panden met één natuurstenen gevel te verenigen. Ook zouden beide panden één dak krijgen. Deze plannen werden pas in 1611 uitgevoerd. De nieuwe voorgevel van het stad huis werd meerdere malen aange past. Zo werden natuurstenen kozij nen vervangen door houten en werd het bordes meerdere malen ver nieuwd of veranderd, De voorgevel werd in 1762 gewit en in 1872 voor zien van een pleisterlaag. De voorge- v©! vein XD© Oüohont' werd in d© ^9e eeuw grondig aangepast: het bo vengedeelte van de voorgevel werd afgebroken en de nis boven de poort werd dichtgemetseld (zie af beelding 1). Ook werd de gevel ge pleisterd, om het pand één geheel te laten vormen met de rest van het stadhuis. In de jaren 1931-1938 werd de gevel geheel gerestaureerd: de pleisterlaag werd verwijderd, de hou ten kozijnen vervangen door natuur stenen en de gevel van 'De Olip hant' werd in ere hersteld (zie afbeel ding 2). Niet alleen aan de kant van de Grote Markt werd het stadhuis steeds uitgebreid, ook aan de ach terzijde bij de Sint-Annastraat von den diverse uitbreidingen plaats. Huisjes en winkeltjes werden opge kocht en aan het complex toege voegd. Al deze uitbreidingen waren nodig voor de vele verschillende functionarissen en bestuurders, die een plaatsje moesten krijgen in het Stadhuis. De laatste uitbreiding vond plaats in 1977, toen aan de achter zijde van het stadhuis in de Korte- meestraat een groot nieuwbouw- complex werd gebouwd. Inmiddels zijn in dit gebouw appartementen en winkelruimtes gemaakt. De amb tenaren en functionarissen zijn ver huisd naar Plein XIII, waar sinds en kele jaren een nieuw Stadskantoor staat. Het oude stadhuis op de Grote Markt wordt tegenwoordig al leen nog gebruikt voor raadsverga deringen, huwelijken en andere spe ciale gelegenheden, en op Zoom Gröote Markt Raadhuis •w mm; fr'" -)? "GA' 1 Afb. 1: Een ingekleurde ansichtkaart van het stadhuis op de Grote Markt uit 1909. De natuurstenen gevel van het stadhuis is voorzien van een pleisterlaag. Boven de beelden van Rechtvaardigheid en Voorzichtigheid is het grotere beeld van Standvastigheid te zien. Links huis 'De Oliphant' met de poort naar de Sint-Annastraat. Boven de poort is geen nis meer te zien en de bovenzijde van de gevel is verwijderd. Links naast 'De Oliphant' het pand van 'Hotel De Draak'. e komt vast en zeker regelmatig langs het Oude Stadhuis op de Grote Markt. Maar heb je het gebouw wel eens goed bekeken? Dat moet je toch eens doen, want er is van alles te zien, Laten we eens een kijkje nemen en beneden beginnen, bij het bordes. Door de eeuwen heen is het bordes van het stadhuis meerdere malen veranderd en vernieuwd. Het bordes dat er nu staat is geplaatst bij de res tauratie van het stadhuis in de jaren dertig van de vorige eeuw. Op het bordes is het wapen van Bergen op Zoom afgebeeld met daarnaast twee wildemannen. Het bordes en de ingang van het stadhuis liggen niet centraal in de gevel, hoewel die verder volledig symmetrisch is opge bouwd, Het was echter onmogelijk om de ingang in het midden van de gevel te plaatsen, omdat achter de gevel twee aparte panden staan. De gevel van het stadhuis is gemaakt van Gobertange-steen. De kleur van deze natuursteensoort schijnt te ver anderen door de invloeden van het weer. Maar wil je die veranderingen zien, dan zul je enkele dagen lang het stadhuis moeten bekijken... Er is echter meer te zien dan de ste nen alleen. In het midden van de ge- RrPtRRL vel staan twee beelden. Het onderste beeld is vrouwe justitia, de Recht vaardigheid. In haar rechterhand heeft zij een zwaard, in haar linker een weegschaal: beide attributen verwij zen naar "gerechtigheid". Het boven ste beeld stelt vrouwe Prudentia voor, de Voorzichtigheid. Oorspronkelijk droeg zij in haar rechterhand een spiegel. Dat is nog te zien aan de houding van het hoofd: het beeld kijkt in haar (verdwenen) spiegel, symbool van wijsheid en voorzichtig heid. Beide beelden verwijzen naar de functie van het stadhuis. Het was de plaats waar recht gesproken werd en waar de stad bestuurd werd, Voor die twee taken van het gemeente bestuur waren rechtvaardigheid en voorzichtigheid nodig. De twee beelden dateren uit de ja ren dertig van de vorige eeuw, toen het stadhuis gerestaureerd werd. Bij die restauratie is een derde beeld verwijderd, namelijk het beeld van vrouwe Constantia, de Standvastig heid. Dat beeld stond op de plaats waar nu een groen poortje zit, bo ven het beeld van vrouwe Pruden tia. Bij de restauratie van het stadhuis is ook een beeld teruggekomen, na melijk dat van Sint Gertrudis, de pa troonheilige van Bergen op Zoom. Dit kleinere beeld staat boven de poort van 'De Oliphant', in de nis die in de 19e eeuw was dichtgemetseld. Naast het groene poortje, waar vroe ger het beeld van de Standvastig heid stond, zijn twee wapenschilden te zien. Het linker is het wapen van Bergen op Zoom, het rechter dat van Brabant. Boven de wapenschilden zijn twee ronde venstertjes en daar boven is in vergulde letters een La tijnse spreuk te lezen: 'mille periculis superslim'. Dat betekent ongeveer: 'duizend gevaren doorsta ik'. Deze spreuk verwijst, evenals de kantelen die de gevel bekronen, naar de standvastige rol die Bergen op Zoom speelde tijdens de Tachtigjarige Oor log (1568-1648). De tekst werd aan gebracht toen de gevel voltooid was, in 1611. Dat jaartal is te lezen in de geveldriehoek die de gevel van het oude stadhuis bekroont. Zoals je ziet is het de moeite waard om de voorgevel van het Oude Stadhuis op de Grote Markt een op je gemak te bekijken. Ga eens kijken!

De Waterschans | 2004 | | pagina 15