nïlTPP De Stelling West Noord-Brabant IIIIIIII 31 De Waterschans nr. 1-2004 im II IV VI VI IIIIIIII VI II vv VI IIIIIIII IIIIIIII IIIIIIII IIIIIIII M >i Yt ?»r' «f hp 30 De Waterschans nr. 1-2004 David Ross Volkerak St. Philipslan^ De Heen; Nieuw Vosmeer Kladde Klutsdorp I Kijkuit Tholen, Halsteren Keerdijk Oosterschelde Begaen op Zoom 5 km AJb.l. Kaart stelling West Noorcl-Brabant (noord). De omcirkelde nummers geven de aldaar gelegen infantieriesteunpunten aan. Langs de zwarte lijn tussen de infanteriesteunpunten waren de loopgraven en schuilplaatsen van de eerste linie aangelegd. Waar dit mogelijk was, was een tweede linie voorzien waarop teruggevallen kon worden. Omdat het verloop Itien'an niet duidelijk is, is deze op de kaart niet aangegeven. Inleiding Enkele jaren geleden ontdekte ik tijdens een fietstocht langs de Li nie van de Eendracht bij Halsteren een paar betonnen schuilplaatsen. Het hoe en waarom van deze werk jes bleef onduidelijk totdat ik een tip kreeg van een kennis die in het Nationaal Archief stukken tegen gekomen was over een in deze om geving aangelegde stelling uit de Eerste Wereldoorlog. Het betrof de vroegere Stelling West Noord-Brabant. Deze was aangelegd met het front west waarts gericht, tegen een eventuele inval vanuit Zeeland. Behalve enige stukken in het Nationaal Archief heb ik tot op heden slechts twee ar tikelen kunnen vinden waarin, sum mier, iets over deze stelling is ver meld, maar een echte beschrijving heb ik nog niet kunnen vinden. Daarom wil ik bij deze proberen dit hiaat op te vullen. Hoewel er geen sprake is van een permanente verdedigingsstelling, lijkt dit mij toch interessant omdat hier een ge heel andere wijze van inrichten aan de orde is. Wat er aan vooraf ging De noodzaak van een strategische opstelling tegen een dreiging uit westelijke richting komt voort uit de politieke en militaire verhou dingen tussen de grootste tegen spelers uit de tweede helft van de 19e eeuw. Frankrijk en Groot-Brit- tannië aan de ene zijde en Duits land aan de andere zijde. Vooral na de Frans-Duitse oorlog van 1870 werd in Nederland de moge lijkheid van een Britse of Franse aanval via Zeeland in de richting van Duitsland en België voorzien. Bevreemding wekt dit niet, want reeds in 1809 probeerden Britse troepen via Walcheren de haven van Antwerpen aan te vallen. Maar een dergelijke aanval zou het einde kunnen betekenen van de Nederlandse neutraliteit. Het StadhuiS in getrek I Set stadhuis op de Grote Markt staat er al meer dan zeshonderd jaar. Maar waarvoor? Wat gebeurde er binnen de muren van dat ge bouw? Een heleboel. Het was de plek waar Bergen op Zoom bestuurd werd en waar rechtgesproken werd. Laten we eens kijken hoe dat in zijn werk ging: het stadsbestuur in een notendop! it Afb. 2: Een ansichtkaart van het stadhuis op de Grote Markt uit 2004. De natuurstenen gevel is weer in ere hersteld. Boven de beelden van Rechtvaardigheid en Voorzichtigheid staat geen derde beeld meer, maar is een houten poortje aangebracht. Links huis 'De Oliphant' met de poort naar de Sint-Annastraat. Boven de poort is de nis met het beeld van Sint-Gertrudis te zien en de bovenzijde van de gevel is hersteld. Links naast 'De Oliphant' het pand van 'Hotel De Draak'. Voordat we kijken hoe het bestuur van Bergen op Zoom in vroeger tij den geregeld was, bespreken we even kort de opbouw van het stads bestuur in deze tijd. Aan het hoofd van het gemeentebestuur staat de gemeenteraad, die door de inwo ners van Bergen op Zoom gekozen wordt. De leden van deze raad kie zen de wethouders. De burgemees ter is voorzitter van de gemeente raad en van het college van wet houders. Samen met de wethouders vormt hij het dagelijks bestuur van de stad. Vroeger was het bestuur van de stad iets anders geregeld. Tot 1795 had de heer, later de mar kies van Bergen op Zoom de grootste macht in deze stad. Mede omdat hij zelf vaak afwezig was, werd hij verte genwoordigd door de drossaard en de schout. De drossaard was de be langrijkste persoon op het gebied van bestuur en rechtspraak en de schout is te vergelijken met onze commissaris van politie. Samen met de schepenen vormden zij de magi straat, Dit was het dagelijks bestuur van de stad, vergelijkbaar met het tegenwoordige college van burge- meester en wethouders. Oorspron kelijk waren er zeven schepenen, la ter negen, Eén van de schepenen was voorzitter van de schepenbank en werd burgemeester binnen de bank genoemd. Er was ook een bur gemeester buiten de bank, die de stedelijke financiën beheerde. De schepenen hielden zich nief al leen bezig met bestuurlijke zaken, maar ook met de rechtspraak (denk maar aan het beeld van de Recht vaardigheid op de voorgevel van het stadhuis). De schepenen zaten bij rechtszittingen in de achterhal van het eigenlijke stadhuis, de Rode Kamer. Gekleed in rode toga's za ten zij op rode kussens achter tafels met rode kleden. De uiteindelijke uit spraak van een rechtszaak werd ge daan in de Rolkamer, de achterzaal van huis 'Leeuwenborgh', waar te genwoordig de gemeenteraad ver gadert. In de voorzaal konden geïn teresseerde inwoners achter een tr aliehek de uitspraken volgen. Een belangrijke functionaris bij rechtsza ken was de pensionaris, een deskun dige op juridisch gebied. prH Belangrijke beslissingen over be stuurlijke zaken werden genomen door de Brede Raad. Deze bestond uit de magistraat, de Oude Raad (een college van oud-schepenen) en de Zeven Natiën (zeven groepen vertegenwoordigers van de am bachtsgilden). Voor een goed be stuur van de stad was het ook van belang dat alle besluiten netjes op papier werden gezet. Dit was de taak van de secretaris. Hij hield zich samen met zijn klerken bezig met de administratie van de stad. Zij waren gehuisvest in 'De Oliphant' en in en kele pandjes in de Sint-Annastraat. In alle eeuwen dat het stadhuis op de Grote Markt staat zijn er allerlei dingen veranderd aan het stadsbe stuur. Maar er is ook veel hetzelfde gebleven: we kennen nog steeds een burgemeester die voorzitter is van de schepenen, de wethouders; ook de schout kennen we nog in de persoon van de commissaris van politie, en de gemeentesecretaris zorgt er nog steeds voor dat alle be sluiten en andere zaken netjes op papier gezet worden. Inundatie Inundatie Inundatie inundatie 4=4

De Waterschans | 2004 | | pagina 16