Van Carnaval 19 3 8 naar de Dionne-vijfling De Waterschansnr. 1-2004 De Waterschans nr. 1-2004 Verslag van een kunsthistorische speurtocht Classis Tholen en Bergen op Zoom De bovengenoemde kerken waren lange tijd met elkaar verbonden via een bovenplaatselijke organi satie: de classis. In 1597 hoorden de protestantse kerken van West Brabant en van Tholen bij elkaar en vormden zij één classis. Deze situatie is al sinds lang weer ver anderd. Ook deze classis had een kerkzegel en ik wilde dat hierbij niet onvermeld laten. Op dit zegel is een kandelaar met brandende kaars zichtbaar met aan weerzijde van de kandelaar de letters C en T. Dit is een afkorting die staat voor: Classis Tholen. Het rand schrift van dit zegel is: D'licht schuynt in de duysternisse. Met dit zegel dus geen verwijzing naar een lokale omstandigheid, maar wel lezen we hierin een soort roe ping van de kerk. We vinden de tekst terug in het evangelie van Johannes 1:5. 1857/1889/1892-heden. De Gereformeerde Kerk van Bergen op Zoom In de 19-de eeuw waren er in ker kelijk Nederland allerlei spannin gen die ertoe leidden dat mensen zich hergroepeerden, soms onder invloed van evangelisatiebewegin gen. Het ging dan vaak om de wat eenvoudiger lieden, soms rand kerkelijk. Men sprak wel van 'de kleine luyden'. Deze beweging was niet altijd alleen maar geba seerd op theologische overwegin gen, maar veel vaker ook op econo mische en sociale. Men kan een klassestrijd herkennen. In Bergen op Zoom werd in 1857 een 'Chris telijke Afgescheiden' gemeente ge sticht die bijeenkwam in een pot tenbakkerskamer in de Dubbel- straat. In 1889 ontstond een 'dole rende Nederduits Gereformeerde Gemeente' vanuit de evangelisa tie- en schoolbeweging 'Nehe- mia'. Deze club kwam samen in een schoolgebouw in de Moereg- rebstraat. De twee gemeenten ga ven gehoor aan de landelijke op roep om samen te gaan. Zo ont stond de gereformeerde kerk in Bergen op Zoom in 1892. In dit jaar werd ook het landelijk ver band van gereformeerde kerken in Nederland opgericht. Het werd naast een kerkelijke organisatie vooral ook een emancipatiebewe ging, die in haar ontwikkeling veel parallellen kent met de in die tijd op gang gekomen emancipatie van de katholieke gemeenschap pen. In 1928 werd voor deze gerefor meerde kerk in Bergen op Zoom ook een kerkzegel ontworpen, na melijk ter gelegenheid van de in gebruikname van de nieuw ge bouwde kerk aan het Bolwerk, thans Ontmoetingskerk. Ook dit kerkzegel ziet U hierbij en is uniek te noemen. Het is namelijk ont worpen door de architect van het gebouw, B.T. Boeyinga. Het komt niet veel voor dat een architect dit op zich neemt. Het is een typisch art-deco kerkzegel, zoals het kerk gebouw zelf dat is. Het zegel toont het kerkgebouw en de naam van het kerkgenootschap met daarbij de verwijzing naar een tekst: Mat- theus 5 14. Hier staat: "Gij zijt het licht der wereld; eene stad boven op eenen berg liggende, kan niet verborgen zijn." Waarom dit zegel? De kerkenraad vond dat dit zegel er met name moest komen omdat daarmee "de gemeente in een kort woord klaar hare roeping wordt voorgehou den". Ook in dit zegel dus weer een verwijzing naar de lokale geo grafie. (enigszins overdreven in het woordje 'berg'). Vervolgens een tekst die tevens het motto van de kerk is. Een typisch gerefor meerde, wat activistische kijk op de dingen. De kerk is er en moet dingen doen en daar mag je wat van verwachten dus moet dat zichtbaar zijn. De oecumenische beweging Na het herstel van de katholieke hiërarchie in Nederland en de emancipatie van zowel katholie ken als kleine luyden (samenval lend met een wereldwijd politiek proces van herverdeling van de macht) komt de behoefte op om meer te zoeken naar wat we delen dan alleen te kijken naar datgene wat ons scheidt. De angstige tijd van de jaren dertig van de vorige eeuw zal daar zeker mee te maken hebben gehad. In 1937 wordt het initiatief geno men om de kerken met elkaar in gesprek te brengen via een 'oecu menische beweging'. In 1948 wordt dit initiatief omgezet in een offi cieel orgaan: de Wereldraad van Kerken. Heel veel kerken in de wereld vormen deze raad of zijn er als waarnemer aan verbonden. Ook Nederland kent een raad van kerken met hierin de meeste ker ken van zowel katholieke als pro testantse signatuur. Wat was logischer voor deze raad om als logo en briefhoofd terug te grijpen op het vertrouwde beeld merk van zo veel parochies en kerken: het kerkzegel. In dit zegel zien we een schip dat op de gol ven van de wereldgeschiedenis vaart met als mast hel kruis van Christus. Het Griekse woord 'oi- koumene' betekent: de gehele be woonde wereld. In Bergen op Zoom werd in 1967 een afdeling van de Raad van Kerken opgericht. Deze Bergse Raad van Kerken voert natuurlijk ook het hierbij afgebeelde zegel. 4 2 KUNSTHISTORISCHE Drs. Johanna Jacobs Het schilderij Sinds jaar en dag bevindt zich in de collectie van het gemeentemuseum Het Markiezenhof te Bergen op Zoom een schilderij van een redelijk groot formaat, 140 x 110 cm, dat links onder is gesigneerd met 'Verdonk'. De in- ventariskaart nr. 2617 vermeldt dat het hier om een 'Carnavalsimpressie' van 'ca. 1950' gaat. Gegevens betreffende de herkomst, de verwerving, de afbeelding en de kunstenaar ontbreken. Het is een intrigerend schilderij door de grootte, de afbeelding en de wijze van weergave. Wie is de maker, wat stelt het schilderij voor, hoe kwam het tot stand en op welke manier kwam het in de museumcollectie terecht? Deze vragen werden acuut toen het schilderij werd uitgekozen voor de reeks 'Bergse impressies'. Dit is een prachtige uitgave van topografische afbeeldingen van de gemeente Bergen op Zoom waarvan er jaarlijks vier verschijnen.' Een speurtocht begon... Een eerste aanwijzing werd gevon den in de fotocollectie van het Re gionaal Historisch Centrum. Op een kaart met de titel 'Vastenavond schilderijen/tekeningen' bevindt zich een zwart-wit foto van matige kwaliteit. Op de achterzijde echter staan in potlood de voorletters en naam van de schilder vermeld als ook dat de foto afkomstig is uit het RKD (Rijksbureau voor Kunsthis torische Documentatie te Den Haag). Bovendien zijn 'Het Vader land 4 februari 1940' en de titel van het werk 'Carnaval te Bergen-op- Zoom 1939' genoteerd. Omdat 'Het Vaderland' niet voorhanden is, wordt de locale equivalent 'Dag blad De Zoom' geraadpleegd en zowaar, op 5 februari 1940 wordt gemeld dat in Kunsthandel Goo- sen in de Fortuinstraat "een schil derij [is] geëxposeerd van het Car naval 1938. Het is geschilderd door den Haagschen kunstschilder FW. Verdonk"2 Eén correctie kan hier door al meteen worden aange bracht: de titel luidt dus niet 'Car naval te Bergen-op-Zoom 1939' maar'Carnaval 1938'. I 'wumtm anrofci t Afb. 1. Frits Verclonk, Carnaval 1938', 1938, olieverf op doek, 140 x 110 cm. Collectie gemeente museum Het Markiezenhof, Bergen op Zoom. 1 Er zijn inmiddels 20 afleveringen ver schenen. Momenteel kan men de hele tot nu toe verschenen reeks met verza- meldoos verkrijgen bij boekhandel Quist in de Fortuinstraat en in de stu diezaal van het regionaal Historisch Centrum (RHC). 2 'Bergen op Zoom e.o. Carnaval te Ber gen op Zoom.', in: 'Dagblad De Zoom', maandag 5 februari 1940.

De Waterschans | 2004 | | pagina 22