De Waterschans nr. 1-2004 De kunstenaar De kunstenaar is nu eveneens ge traceerd. Het gaat om Frederik Willem (roepnaam Frits) Verdonk die op 1 maart 1902 in Gorin- chem is geboren.3 Hij is het vijfde kind van Pieter Verdonk (Gorin- chem 1863-1942) die visser van beroep is, en Jansje Brouwer (Go- rinchem 1866-1908). Kort na de geboorte van haar achtste kind, overlijdt Jansje en de jongste kin deren, waaronder Frits, worden ondergebracht in het Burgerwees huis in de Molenstraat te Gorin- chem. Na het doorlopen van de 'Tusschenschool voor jongens' gaat hij in 1916 een opleiding voor smid volgen aan de am bachtsschool.4 Omdat Frits aan leg voor tekenen heeft, mag hij van de regenten van het weeshuis les nemen bij E.A. Jansen. Hij is het die erop aandringt dat Frits in plaats van voor smid te leren, de schildercursus aan de ambachts school volgt. Hij behaalt in 1919 zijn diploma. Óp instigatie van A.J. Witternrans, directeur van de suikerfabriek 'Hollandia' in Go- rinchem, volgt Frits lessen aan de Academie van Beeldende Kun sten te Rotterdam. Later studeert hij ook aan de Rijksacademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam en de Academie van Beeldende Kunsten te Den Haag. Aanvanke lijk werkt hij als kerkschilder bij Jan Dunselman in Amsterdam, maar na het winnen van enkele prijzen, vestigt hij zich als zelf standig kunstenaar. Vier jaar ach tereen wint hij de Koninklijke Subsidie voor Jeugdige Kunste naars.5 In 1930 krijgt hij de Vige- liusprijs voor 'de best geschil derde levensgroote figuur' en in 1931 de Willink van Collenprijs voor 'het best geschilderde tafereel uit het bedrijfsleven'.6 Na het winnen van de Florentijnse studieprijs brengt hij een tijd in Italië door. In 1939 krijgt hij een regeringsopdracht voor het Nederlandse paviljoen op de we reldtentoonstelling in New York7 In 1930 heeft hij zich in Den Haag gevestigd. Zijn mecenas is AJ. Wit termans, en na diens dood blijft zijn weduwe, mevrouw M. Wittermans- Metz, zijn zakelijke belangen be hartigen. Dat schijnt nodig ge weest te zijn omdat het 'zakelijk instinct' bij Frits 'ten enenmale ontbrak!'8 Na zijn overlijden op 15 novem ber 1963 worden er in Pulchri Studio, de kunstenaarssociëteit waarvan hij sedert zijn vestiging in Den Haag lid is geweest, en in de Nieuwe Doelen te Gorinchem in 1964 en 1976 tentoonstellingen van zijn werk gehouden. Werken van Verdonk bevinden zich in col lecties van de gemeente Den Haag, het Burgerweeshuis en de gemeente Gorinchem.9 De relatie met Bergen op Zoom De vraag die opkomt, is hoe een Haagse schilder in Bergen op Zoom verzeild raakt. Uit het be volkingsregister blijkt dat zijn oom Dirk Verdonk in 1930 wordt verpleegd in Vrederust. Het lijkt onwaarschijnlijk dat na een be zoek aan zijn oom, de schilder de Bergse vastenavond zou hebben geschilderd. Bij stukjes en beetjes wordt ook dit raadsel opgelost. De eerste aanwijzing wordt ge vormd door de vermelding in een brief van Frits Verdonk dat het onderhavige schilderij berust bij een zekere 'Van Rooyen' in de Lievevrouwestraat.10 Naspeuring in het bevolkingsregister leert dat het gaat om Andries van Rooijen die getrouwd is met Alida Petro- nella Witternrans. Zij is op 16 ja nuari 1877 te Bergen op Zoom ge boren. Meteen roept dit de vraag op: is dit een zus van A.J. Witter nrans, de mecenas van de kunste naar. En ja hoor: Abraham Jaco bus Witternrans is inderdaad een broer. Hij is op 20 november 1867 te Bergen op Zoonr geboren. Op 27 juli 1886 verhuist hij volgens het bevolkingsregister naar de ka zerne aan de Korenmarkt te Ber gen op Zoonr. Daarna is hij in Bergen op Zoonr niet nreer te traceren. Óp 21 oktober 1893 ech ter vestigt hij zich als 'chemist' in Gorinchem. Zijn vorige woon plaats is 's-Gravennroer. Hij is te Zevenhuizen gehuwd nret Maria of Marie Metz (geboren te Wad- dinxveen op 8 maart 1875). In 1901 wordt hij in het 'Adresboek van Gorinchem' nog steeds aan geduid nret 'chemist' maar in het gelijknamige boekje uit 1905 staat hij vermeld als 'directeur eener suikerfabriek'. Dit is suikerfabriek 'Hollandia'.11 Witternrans wordt door de gemeenteraad op 6 no vember 1914 benoemd tot regent van het Burgerweeshuis te Gorin chem, alwaar Frits Verdonk sedert 1908 is ondergebracht. Vanaf 1923 woont het echtpaar Witternrans aan de Bezuiden- houtseweg 187 te Den Haag. Hierna zal blijken dat het netwerk van het echtpaar een belangrijke rol zal spelen bij de verwerving van het schilderij 'Carnaval 1938' voor Bergen op Zoom. De verwerving Een antwoord op de vraag waar om het schilderij in februari 1940, dus twee jaar na de vervaardiging, in Kunsthandel Goosen tentoon- De Waterschans nr. 1-2004 gesteld wordt, bevindt zich in het Regionaal Historisch Centrum. In het archief van oud-archivaris Korneel Slootmans wordt corre spondentie aangetroffen betref fende de verwerving van het schil derij. Dat juist in dit archief ge zocht is, hangt samen met het feit In diezelfde maand, februari 1940, schrijft Verdonk ook een brief aan de "Weledelgeboren Heer Sloot- mans". Uit de brief blijkt dat twee particulieren reeds een bijdrage van ieder vijftig gulden hebben toegezegd, de heren AJ. Witter- mans - de eerder genoemde me cenas - en L.M. Metz te Vorden (Gelderland). Het zal hier, gezien de naam, een broer of ander fa milielid van mevrouw Witter- mans-Metz, betreffen. Kennelijk heeft het Voorzieningsfonds voor Kunstenaars een bijdrage van 200 gulden toegezegd, zodat de stand op dat moment driehonderd gul den is. Hij vervolgt "'k Had ge dacht als er nu nog eens boven dit bedrag een vijf a zeshonderd gulden bijgebracht kon worden, daar zou ik dan zeer mede tevre den zijn." In maart van datzelfde jaar schrijft Frits Verdonk wederom twee brie ven aan Korneel Slootmans. In een brief meldt de kunstenaar dat hij een onderhoud heeft gehad met Mr. A.R. Visser van het Voor zieningsfonds voor Kunstenaars. De heer Visser heeft op zijn beurt reeds een gesprek met de burge meester van Bergen op Zoom ge had "over eventueele plaatsing van het schilderij op het stad huis". Visser raadt Verdonk aan dat het schilderij jarenlang in het Stadhuis aan de Grote Markt heeft gehangen. Slootmans was degene die toentertijd regelmatig werken voor de gemeente aan kocht en zo werd de relatie tussen aankoop schilderij en de archiva ris gelegd.12 In "Februari '40" schrijft Frits Ver donk een brief aan "Den Weledel geboren Heer Sitsen" te Bergen op Zoom.13 Uit de brief blijkt dat Sitsen aan Verdonk beloofd heeft zich in te spannen het schilderij voor Bergen op Zoom te verwer ven. Verdonk zegt hem dat de burgemeester schriftelijk een sub sidieverzoek moet indienen bij Mr. A.R. Visser, secretaris en pen ningmeester van het Voorzie ningsfonds voor Kunstenaars in Den Haag. Dat subsidieverzoek "zou zoo moeten worden inge kleed dat de Burgemeester en thousiast moet zijn om 't schilde rij in zijn bezit te hebben voor de Gemeente. Op Uw voorstel heeft de Heer Slootmans zijn volle me dewerking beloofd en ik vertrouw volkomen op Uw daadkrachtige hulp dat we zullen slagen".14 4 5 Afb.2. Prins S. Warringa met leden van de 'leutige ploeg', 1938. Collectie Regionaal Historisch Centrum, Bergen op Zoom. Afh. 3. Wagen 'Dat gaat over de tong', 1938. Collectie Regionaal Historisch Centrum, Bergen op Zoom. 3 Genealogie verstrekt door de Heer Piet Verdonk via verdonk@xs4alI.nl. René van Dijk werkzaam bij het Stadsarchief te Gorinchem is bezig met een publi catie over Gorcumse kunstschilders en heeft in dit verband ook gegevens over Frits Verdonk verzameld. Aan beiden is dank verschuldigd. 4 'Twee eeuwen Gorcum in beeld. Beel dend kunstenaars die tussen 1800 en 2000 Gorinchem tol onderwerp van hun werk kozen', p. 92 tot en met 94. Catalogus bij de gelijknamige tentoon stelling in het Gorcums Museum van 8 september tot 19 november 2001. ISBN 90-804257-3-7. Hierna: Twee eeuwen Gorcum. In full colour staat op p. 93 een schilderij van Verdonk 'De marine schepen hr. ms. Nautilus en hr. ms. Schorpioen in de vluchthaven te Gorin chem' uit 1925 (40 x 60 cm) afgebeeld. Met dank aan Piet Augustijn, conserva tor van het Gorcums Museum, voor het toesturen van deze publicatie. 5 Twee eeuwen Gorcum, p. 92. 6 Pieter A. Scheen, Lexicon Nederlandse beeldende kunstenaars 1750-1950 M-Z, 's-Gravenhage 1970, p. 490. 7 Twee eeuwen Gorcum, p. 92. 8 Jan C. Verdonk, 'Uit de kunst" FRITS VERDONK Grootmeester der Figura tieve Kunst', via verdonk@xs4all.nl. 9 In Twee eeuwen Gorcum, p. 92 staat vermeld dat de gemeente Gorinchem in 1976 uit de nalatenschap van mevrouw Wittermans-Metz acht schilderijen ont ving, waaronder een 'Gezicht op de Kortendijk'. René van Dijk van het Stadsarchief te Gorinchem heeft alle acht werken achterhaald: drie geschil derde kopieën naar Mancini van clowns, een liggende knaap en een on bekende; een geschilderde kopie naar Rembrandt van een oude man; en vier werken van Verdonk zelf, een poppen speler, een gezicht op Kortendijk vanaf Havendijk, twee zittende zusjes, en een dame met groene rok aan tafel. Het Burgerweeshuis ontving uit de nalaten schap een portret van AJ. Wittermans en M. Wittermans-Metz. 10 Brief van 25 juni 1940 van Frits Ver- donk aan Korneel Slootmans in het Re gionaal Historisch Centrum te Bergen op Zoom. 11 Met dank aan René van Dijk van het Stadsarchief te Gorinchem. De suiker fabriek werd sinds 1893 geëxploiteerd door de firma Duuring en Co en lag aan de Arkelsedijk. In 1904 ging de fa briek over in handen van de Maat schappij Hollandia te Vlaardingen. Per 1 oktober 1919 ging de fabriek op in de opgerichte Centrale Suikermaatschap pij. In 1929 werd de fabriek gesloten. (Bron via René van Dijk: Gorinchem in bedrijf AJ. Busch. - Alphen aan den Rijn: Repro-Holland 1991 (Midden- Holland in bedrijf-reeks, deel 5)). 12 Met dank aan Cees Vanwesenbeeck voor deze informatie. 13 Het betreft hier hoogstwaarschijnlijk Cornells Johannes Lodewijk Marie Sit sen, geboren op 18 december 1881 te Bergen op Zoom en 'chemist' van be roep. In 1938 woont hij aan de Ant werpsestraat 28. Hij was getrouwd met Cornelia Cecilia Veraart geboren op 23 september 1879 te Bergen op Zoom. Gezien het beroep 'chemist' behoorde Sitsen hoogstwaarschijnlijk tot de ken nissenkring van AJ. Wittermans, die immers ook 'chemist' was. 14 Op de brief staat het adres van Frits Verdonk vermeld: 'W. v. Outshoorn- straat 15 den Haag'.

De Waterschans | 2004 | | pagina 23