De Waterschans nr. 1-2004 De Waterschans nr. 1-2004 enkele "kritieken" over zijn werk aan belangstellenden "ter inzage te zenden om meer kans van sla gen te hebben." Verdonk geeft aan dit verzoek gehoor en stuurt do cumentatie mee. Hij vraagt aan Slootmans deze ter inzage te ge ven aan de burgemeester, de heer Sitsen en anderen. In zijn "p.s." verzoekt hij de documentatie na gebruik retour te zenden. Uit de tweede brief blijkt dat zijn brief met documentatie een brief van Slootmans aan hem gekruist heeft. In deze brief wordt de fi nanciële stand van zaken uit de doeken gedaan: "De bedragen zijn nu, zooals U mij ook schrijft f 200.- van het Voorzieningsfonds (zeer waarschijnlijk) f 200.- van Baron Baud (misschien) f 50.- van V.V.V. f 50.- van Dr. L.M. Metz te Vorden f 50.- van de Heer A.J. Wittermans den Haag." Opmerke lijk is de bijdrage van de VW aangezien Slootmans hiervan voorzitter is. Voorts noemt Ver donk nog twee adressen "waar u nog kans van slagen hebt". Het gaat om de heren D.L. Witter mans en G.A.M. Wittermans re spectievelijk wonende aan de Antwerpsestraat 44 en 40 en om A. van "Rooyen" wonende aan de Lievevrouwestraat 30.5 Uit de brief blijkt verder dat er nog vier mogelijke geldschieters zijn waaronder een heer De Vries die is aangedragen door G. Wit termans. Op 21 maart 1940 schrijft de heer Visser van het Voorzieningsfonds voor Kunstenaars een brief aan burgemeester Mr. P.A.F Blom te Bergen op Zoom. Het is een re actie op een brief van 11 maart 1940 die in het dossier ontbreekt. De aankoop van het schilderij 'Carnaval 1938' is op 19 maart in de bestuursvergadering bespro ken. "Het Bestuur heeft met groote instemming van Uw plan om een comité te vormen lot het zooveel mogelijk bijeenbrengen van de voor aankoop van ge noemd schilderij benoodigde gelden kennis genomen en be sloot, indien de door U verza melde gelden niet geheel toerei kend mochten zijn. Uw plan uit het Fonds voor Bijzondere Doel einden te steunen met een be drag van ten hoogste f 200,-. Te zijner tijd zal ik gaarne van U ver nemen welk bedrag Uw comité 46 heeft kunnen bijeenbrengen. Het Bestuur kan dan nader beslissen welk bedrag daaraan uit het Fonds voor Bijzondere Doelein den zal worden toegevoegd. Mochten deze beide bedragen te zamen nog geen f 800,- bedragen, dan zou het Bestuur met den schilder Verdonk nader kunnen overleggen, of deze alsnog bereid is zijn schilderij voor de totaal bij eengebrachte gelden af te staan." Op 9 mei 1940 schrijft Verdonk in een brief aan Slootmans dat hij inmiddels de heren Metz en Wit termans heeft verzocht het door hen toegezegde bedrag te gireren. Verdonk is zich ervan bewust "dat er heel wat redenaarstalent voor noodig is om een gunstig resul taat te bereiken" maar is vol goede moed dat Slootmans zijn missie tot een bevredigend einde zal brengen. Op 11 juni 1940 be richt Visser aan burgemeester Blom dat het bestuur van het Voorzieningsfonds op 18 juni we derom zal vergaderen over de aankoop van het schilderij van Verdonk en vraagt naar de stand van zaken. Op 20 juni 1940 be richt Visser aan Slootmans de uit komst van de vergadering van 18 juni. "Met het oog op het feit, dat het voor U onder de tegenwoor dige tijdsomstandigheden zeer moeilijk zal zijn nog verdere gel den voor den aankoop van het schilderij "Carnaval 1938" van den heer Verdonk bijeen te bren gen, heeft het Bestuur nader be sloten in plaats van f 200,- voor dezen aankoop f 250,- uit het "Fonds voor Bijzondere Doelein den" beschikbaar te stellen." Bo vendien is het bestuur erin ge slaagd nog eens 110 gulden van het Nationaal Fonds voor Bijzon dere Nooden los te peuteren. Ver volgens maakt Visser de finan ciële stand van zaken op. Het blijkt dat Slootmans 290 gulden bijeen heeft zodat met de zojuist genoemde bedragen de teller op 650 gulden komt te staan. Visser heeft met Verdonk een gesprek gehad en de schilder neemt ge noegen met dit bedrag "doch dat aan dit feit geen ruchtbaarheid zal worden gegeven, zoodat de prijs voor zijn schilderij "Carnaval 1938" tegenover de buitenwereld gehandhaafd blijft op f 800,-. Dit teneinde de waarde van zijn kunstwerken in het algemeen niet schilderij heb ik dat doek terugge kregen om mij zooveel mogelijk te gemoet te komen, zoodat ik ook eingelijk [sic] de waarde van f 100. terug krijg. Deze f 100.- nu zijn in 't schrijven van den Heer Wittermans opgenomen in de f 350.- Ik krijg dus uit dit fonds f 250.- aan contanten en is de slotsom dan ook inderdaad zoals U schrijft f 650.-." De bedragen worden via Pulchri Studio aan de kunstenaar overge maakt omdat hij geen giro heeft. Voorts deelt de kunstenaar mee dat het schilderij "momenteel bij den Heer v. Rooyen Lieve Vrou westraat" is en dat hij contact zal opnemen om het schilderij aan Slootmans te overhandigen. Van Rooijen kwam hierboven reeds ter sprake: hij is getrouwd met een Wittermans, een zus van de mece nas van de kunstenaar. Voorts stelt de kunstenaar voor dat wan neer het schilderij "in vreugdevol ler tijden" officieel wordt aange boden, hij het nog eens naloopt en het zal vernissen. Kennelijk heeft er nooit meer een officiële overdracht plaatsgevonden, ge zien het verzoek van Slootmans in 1955 om het schilderij te laten vernissen. De afronding van de hierboven beschreven transactie vindt plaats op 25 juni 1940. Slootmans schrijft in zijn hoedanigheid van voorzitter van de VW Bergen op Zoom een brief aan het College van Burgemeester en Wethouders. In deze brief zet hij de gang van zaken nog eens als volgt uiteen: "In het begin van dit jaar stond bij den kunsthandel Goossen [sic] al hier, een schilderij geëxposeerd "Carnaval B.op Zoom 1938"door FW. Verdonk te 's Gravenhage. Bij navraag bleek me, dat dit schilderij op een tentoonstelling de aandacht had getrokken van regeeringsautoriteiten, omdat het was een bekwame vastlegging van een folkloristisch gebeuren. Deze belangstelling bleef niet bij woor den: den schilder werd toegezegd, aankoop van de folkloristische schilderij". Slootmans wordt be dankt voor zijn inspanningen te meer "daar de Heer Verdonk geen koopmanseigenschappen bezit". Deze opmerking is, gezien de in spanningen die Verdonk zich heeft getroost om mogelijke geld schieters aan te dragen, niet hele maal terecht. Bovendien heeft hij de toegezegde gelden laten over maken en is hij zelf in contact ge treden met Mr. Visser. Wittermans geeft tenslotte een overzicht van de toegezegde fi nanciën en vraagt zich af of de eerder genoemde "Baron Baud" wellicht J.A. Baud is, secretaris van het Nederlandsch Fonds voor Bijzondere Nooden. Vreemd is dan wel dat J.A. Baud nooit con tact heeft gehad met burgemees ter Blom. Wittermans vraagt om opheldering daarover. In deze brief maakt Wittermans schijn baar een fout: hij stelt dat het Voorzieningsfonds 350 gulden heeft toegezegd in plaats van het eerder genoemde bedrag van 200 gulden. Zoals we hierboven lazen had genoemd fonds echter 250 gulden toegezegd. Opheldering over het bedrag volgt hierna. De overdracht Op 25 juni 1940 schrijft A.R. Vis ser aan Slootmans dat hij "heden den kunstschilder F.W. Verdonk opdracht [heeft] gegeven zijn schilderij "Carnaval 1938" aan U af te dragen." De toegezegde be dragen van fl. 250,en fl. 110, worden via kunstenaarssociëteit Pulchri Studio aan Frits Verdonk overgemaakt. Aan Slootmans wordt verzocht de door hem bij een gegaarde fl. 290,eveneens aan Verdonk over te maken. Op 25 juni schrijft Verdonk wederom aan Slootmans. Opvallend is dat de aanhef met het succes mee evolu eert. Is het in de brief van februari 1940 nog "Weledelgeboren Heer", in maart 1940 wordt het al "Zeer geachte Heer" en nu, 25 juni is het "Hooggeachte Heer" gewor den. De inhoud is navenant. Ver donk refereert aan de ophanden zijnde aankoop en schrijft dan "Ik begrijp volkomen dat 't voor U een moeilijke taak was, vooral in deze tijd, en bewonder Uw moed ten zeerste en ben U dubbel dankbaar dat U het beoogde doel hebt bereikt." Opvallend is dat Verdonk een nu ancering aanbrengt in de schen king van het Voorzieningsfonds voor Kunstenaars. Het blijkt dat Verdonk vroeger ooit een schilde rij met een waarde van honderd gulden aan genoemd fonds heeft geschonken. "Met 't oog nu op den lagere prijs van 't carnaval te doen dalen." Op 20 juni 1940 ontvangt Slootmans eveneens een brief van AJ. Wittermans over de "verdere afwikkeling in zake den 4 7 15 Daniël Leendert Wittermans is slager van beroep en is op 8 juni 1874 te Ber gen op Zoom geboren. Govert Abra ham Machiel Wittermans is op 20 au gustus 1862 te Bergen op Zoom gebo ren. Hij is "pottenfabrikanl". Beiden zijn broers van A.J. Wittermans, de me cenas van kunstenaar Verdonk. Afb. 5. Wagen 'King Kong bij de Bergsche leut', 1938. Collectie Regionaal Historisch Centrum, Bergen op Zoom. Afb. 4. Wagen 'Dat gaat over de tong', 1938. Collectie Regionaal Historisch Centrum, Bergen op Zoom.

De Waterschans | 2004 | | pagina 24