De Waferschans nr. 1 2004 dat, wanneer dit schilderij voor een officieele instelling of ge meente werd aangekocht, kon ge rekend worden op eene subsidie van een der door de regeering be heerde fondsen. In overleg met den heer Burgemeester heeft on- dergeteekende als voorzitter van V.V.V. en archivaris de taak op zich genomen gelden bijeen te zamelen, om tot aankoop te kun nen overgaan van dit documen tair folkloristisch schilderstuk, waarop de Burgemeester de in uitzicht gestelde subsidie heeft aangevraagd. De afgeloopen week mocht ondergeteekende het de finitief bericht ontvangen, welke subsidies door "het voorzienings fonds voor Kunstenaars" (Fonds voor Bijzondere Doeleinden) en het "Fonds voor Bijzondere Nooden" zouden worden be schikbaar gesteld. Met het door mij bijeengebrachte bedrag, waar onder een gift van een Oud-Ber- genaar en een evengroote zelfs van een totaal vreemde, kon door mij tot aankoop van dit schilderij worden overgegaan. Hierbij heb ik het genoegen dit schilderstuk (1,40 bij 1.10) aan de gemeente aan te bieden, in de hoop, dat het in de toekomst een waardige plaats zal krijgen in een der zalen van het stadhuis. Voorloopig zal het 't beste zijn, dat het stuk met de andere schilderijen zal worden opgeborgen in het brandvrij ar chief depót tot vredevoller tijden zijn aangebroken. Dan hoop ik met goedvinden van Uw College een dag te bepalen, waarop in aanwezigheid der milde gevers, de overdracht op meer officieele wijze kan plaatshebben."16 Het is duidelijk dat met de "Oud-Berge- naar" de heer A.J. Wittermans wordt bedoeld en met "een totaal vreemde" de heer Metz.17 Op 1 juli 1940 bericht het College van Burgemeester en Wethouders gemeente-archivaris, richt een brief aan het College van Burge meester en Wethouders met het verzoek het schilderij te mogen laten vernissen en de vuilaanslag te laten verwijderen door restaura teur J. Raaymakers.18 Dit verzoek wordt op 19/20 april ingewilligd. De afbeelding Volgens de titel stelt het werk de carnaval van 1938 voor. Een pro grammaboekje van 1938 ont breekt zowel in het Regionaal Historisch Centrum als in het ar chief van de Stichting Vastena- vend. Wel zijn de uitslagen van de vastenavondoptocht terug te vin den in de "Bergen op Zoomsche Courant. Protestantsch weekblad voor het zuiden' van zaterdag 12 maart 1938, 'Dagblad De Zoom' van 2 maart 1938, en 'De Avond ster Dagblad van Nederland' van 2 maart 1938. Als we het schilderij bekijken dan blijkt dat we te maken hebben met een nauwkeurige tijdsop- name. Links op het pand Grote Markt 3 is een reclame-bord te zien "Gero-zilver zilmeta" van de firma Jos. Daverveldt Huishoude lijke en luxe artikelen. Nu is hier Restaurant Grand Café Hotel De Bourgondiër gevestigd. Naast de Sint Gertrudiskerk is dan aan de Grote Markt 12 Jos. Hardus-Bor- burgh Complete meubileering ge vestigd, nu Apotheek Van Kalmt- hout. Midden op de Grote Markt staat de kiosk waar de prins, S. aan Mr. A.R. Visser dat het schil derij van "Fred. Willem Verdonk, door den heer C. Slootmans aan het gemeentebestuur is aangebo den en aanvaard." Op 3 juli 1940 bericht Visser per brief aan Sloot- mans dat het hem genoegen doet te hebben vernomen dat het aan gekochte schilderij is overgedra gen aan de gemeente en dat Slootmans van zijn kant 370 gul den heeft overgemaakt. Sloot mans is er kennelijk in geslaagd nog eens zestig gulden te verwer ven en het betreft hier hoogst waarschijnlijk "iemand welke oor- logschade [sic] leed" door Ver donk genoemd in de brief van 25 juni 1940. Visser van zijn kant deelt mee dat het "Fonds voor Bijzondere Doeleinden" 250 gul den heeft overgemaakt en dat het "Nationaal Fonds voor Bijzonder Nooden" eveneens 110 gulden zal overschrijven. Nog één keer komt het schilderij ter sprake en wel op 12 april 1955. Slootmans, in hoedanigheid van 48 De Waterschans nr. 1-2004 Warringa, met zijn gevolg is te zien. Warringa was officier van be roep en prins van 1922 tot en met 1939. Hij werd bijgestaan door de nar, de grootste boer en de Leu tige Ploeg. Het carnaval werd in de jaren twintig en dertig van de vorige eeuw georganiseerd door de muziek- en toneelvereniging 'Tot Ons Genoegen', afgekort tot T.O.G.. Behorend tot de 'hofhou ding' van de prins is het 'officiers gevolg' te paard, de zogeheten 'Eerewacht', in dat jaar onder lei ding staand van Overste Bruijns.19 Om de kiosk staan de wagens en groepen die aan de optocht heb ben meegedaan. Geheel links is een platte wagen te zien waarop een enorme kop in de vorm van een gaper, domineert. Eronder is een gedeelte van de tekst "Dat gaat over de tong" te zien. De wa gen is een carnavaleske uitbeel ding van het roddelen in een kleine stad als Bergen op Zoom en won de derde prijs. Achter deze wagen is het woord "Thea ter" te lezen. Het betreft hier een grote wagen getiteld 'Marionetten Theater' die de elfde prijs won. Prominent in beeld is een wagen met een aap achter een opengesla gen vleugel. 'King Kong bij de Bergsche leut' luidt de titel en de Van de Rijtstraat-bouwers winnen met deze wagen de eerste prijs. Tussen de twee laatstgenoemde wagens in staat 'De Bergse zesling', goed voor een vierde prijs. 20 In de optocht waren maar liefst twee wagens aan dit thema ge wijd. De tweede, die de zesde prijs won, was getiteld 'Baas bo ven baas. Geen Canadeesche vijf- doch een Bergsche zesling'.21 In eerste instantie werd ik door deze twee wagens op het verkeerde been gezet: was er een zesling in Bergen op Zoom geboren? Het bevolkingsregister echter leerde dat noch in Bergen op Zoom noch in Halsteren dit het geval was. Vervolgens werd gedacht aan vijf geboren dieren maar deze theorie ging niet op na het vinden van een foto waarop de eerst ge noemde wagen te zien is. De voorstelling is die van een moe der met een schort voor die zich bekommert om een menselijke zesling. Door deze foto kon de wagen ook op het schilderij ge traceerd worden. Uiteindelijk vormde de verwijzing in de titel naar een Canadese vijfling de sleutel tot het raadsel: op 28 mei 1934 werden in het Canadese Cal lander vijf zusjes geboren. An nette, Yvonne, Marie, Emilie en Cecile Dionne waren de eerste identieke in leven gebleven vijf ling.22 De Bergse zesling is dus een carnavaleske reactie op deze uitzonderlijke geboortegolf. Dat in 1938, dus vier jaar na de ge boorte van de vijfling, dit onder werp nog zo leeft, heeft te maken met de enorme mediahype die rond de vijfling bleef bestaan. Fo tograaf Fred Davis schoot duizen den foto's van de kinderen voor advertenties, artikelen, boekjes en onderzoeken. In 1935 kwamen de eerste ingekleurde foto's van de vijfling in de kranten. Bovendien was hun afbeelding op de cover van tal van tijdschriften te zien. In 1936 maakte Hollywood een film 'Country doctor' met de vijfling die in het najaar van 1936 ook in Nederland te zien was. In 1937 volgde een tweede 'Reunion', en in 1939 een derde film 'Five of a kind' van deze zusjes.23 Naast de grote wagens zijn ook grote en kleine groepen te achter halen. Een groepje met een halve maan is waarschijnlijk getiteld 'In de zil veren Manenstralen'. Hoogstwaar schijnlijk hoorde deze loopgroep bij de wagen 'De nachtlichtjes' waarvan wel een foto bewaard ge bleven is en waarop zo'n zelfde halve maan te zien is, maar die op het schilderij niet te ontdekken valt. Opvallend is de grote loop groep die uit dozen bestaat en die met de titel 'Carnavalsvreugde in een doosje' de zesde prijs won. Kleinere groepen als 'Terug van de Jamboree', 'De Jamboree optimis ten', "De bemanning van de Queen Mary', 'Per Rickshow naar de Carnaval' en 'Hoe de vrouwen de mannen naar huis brengen met Carnaval' - namelijk per krui wagen - zijn eveneens waarneem baar. De aandacht voor de Jam boree vloeit voort uit het feit dat van 31 juli tot en met 9 augustus 1937 in Vogelenzang de Interna tionale Padvinders Wereldjambo ree werd gehouden. Koningin Wil- helmina opende dit spektakel waaraan maar liefst 25.000 pad vinders uit de gehele wereld deel namen. De globes zijn moeilijker te dui den maar hoogstwaarschijnlijk betreft het hier de kleine groep "s Werelds dwaasheid'. De groep geheel rechts maakt de indruk van het op de kop lopen, zodat het zou kunnen gaan om de kleine groep 'Moderne wande laars in 1939'. Eveneens aan de rechter zijde van het schilderij gesitueerd, is de zo geheten 'Krabbetroon', die over eenkomstig de naam opvallend is gedecoreerd met een krab. Het is de toenmalige prinsenwagen die getrokken werd door paarden. Links naast de 'Krabbetroon' is een kleine wagen eveneens ver- 4 9 Afb. 7. Wagen 'De nachtlichtjes', 1938. Collectie Regionaal Historisch Centrum Bergen op Zoom. Afb. 6. Wagen 'Dat gaat over de tong', 1938. Collectie Regionaal Historisch Centrum, Bergen op Zoom. 16 Archief Gemeentebestuur 1926 - 1971 dossier nr.: 044 - A/01 jaar: 1940. 17 In de brief van 25 juni 1940 van Ver donk aan Slootmans wordt ook mel ding gemaakt van nog een andere par ticuliere schenker gezien het volgende citaat uit die brief: "Ook was ik [Ver donk. JJ] zeer verrast te vernemen, dat iemand welke oorlogschade [sic] leed, nog een bijdrage deed, dat stemt mij buitengewoon erkentelijk tegenover deze mensch, zoo iemand behoort ze ker tot 't sterke soort, die moed geven en waar je op kan bouwen." 18 Archief Gemeentebestuur 1926 - 1971 dossier nr.: 043 - A/ 02 jaar: 1955. In dezelfde brief vraagt Slootmans om het schilderij "het Sterfbed van Jan metten lippen" te mogen laten restaureren. De kosten voor beide restauraties bedra gen fl. 100, 19 Met dank aan de heer Kees Becht voor deze mededeling. 'Dagblad De Zoom". 2 maart 1938. Voor de geschiedenis van de vooroorlogse vastenavond, zie: Cees Vanwesenbeeck, 'De Bergse vas tenavond vóór 1940', Bergen op Zoom 1983 (Deel 3 van de Studies uit Bergen op Zoom. Bijdragen tot de geschiede nis uitgegeven door de Geschiedkun dige Kring van Stad en Land van Ber gen op Zoom). 20 In de 'Bergen op Zoomsche Courant. Protestantsch weekblad voor het zui den' van 12 maart 1938 en in 'Dagblad De Zoom' van 2 maart 1938 staat ten onrechte 'De Bergen op Zoomsche zesling'. Dit geldt ook voor 'De Avond ster. Dagblad van Nederland' van 2 maart 1938 waar staat 'De B.o.Zoomse zesling'. Op de foto staat duidelijk de juiste titel genoemd. 21 'Dagblad De Zoom'. 2 maart 1938 en 'Bergen op Zoomsche Courant. Prote stantsch weekblad voor het zuiden', 12 maart 1938. In 'De Avondster. Dagblad van Nederland' van 2 maart 1938 staat de wagen als 'Geen Canadese, doch Bergse zesling'. 22 Met dank aan Prof. Dr. Gerrit Jansen en de heer Joop Keijzer die mij op deze vijfling attent hebben gemaakt. 23 www.city.north-bay.on.ca/quints/digi- tize/Dqdpe.htm.

De Waterschans | 2004 | | pagina 25