Bergs Diep Een actieve Bergse Maria-vereniging De Waterschans nr. 1-2004 De Waterschans nr. 1-2004 sierd met een krab en daarachter de 'Peperbus' te zien. Uit de titels in de krant is niet direct af te lei den om welke deelnemer het gaat. Het meest in aanmerking komt de kleine groep 'Ik ben op mijn krabben en op mijn leut' of de muziekband 'Het gilde van de gouden krab'. De verslaglegging De afbeelding op het schilderij blijkt in overeenstemming te zijn met de verslaglegging in de kran ten. Daarin wordt melding ge maakt dat het op die bewuste dinsdagmorgen 1 maart slecht weer was. Rond het middaguur echter, toen de stoet zich begon op te stellen, klaarde het weer op en begon zelfs de zon te schijnen. "Duizenden en duizenden ston den langs de weg om de dit jaar werkelijk grootse optocht te be wonderen. En we kunnen dan ook gerust zeggen dat deze op tocht alle voorgaande heeft over troffen, zowel wat uitbeelding als aankleding betreft."24 De carna valsstoet zette zich om half twee in beweging en "Reeds lang voor de optocht haar eindpunt de Groote Markt naderde, was het Marktplein omzoomd door een opeengepakte menigte terwijl ook op de trottoirs in de Zuivelstraat, van waaruit te ongeveer 3 uur de optocht de Markt op kwam, vol gepropt stonden. Bij aan komst op de Markt werden de deelnemers rond de kiosk gegroe peerd. Hier had de prijsuitreiking plaats |...]".25 Frits Verdonk heeft de vasten avond na afloop van de optocht op de Grote Markt geschilderd. Midden op het plein staat de kiosk met de prins en zijn gevolg. De toegestroomde bezoekers zijn onderaan in beeld weergegeven. De beschouwer van het schilderij krijgt een compleet overzicht van de plaats en het gebeuren. Dit komt omdat Verdonk het werk vanaf een hoger gelegen punt heeft geschilderd. Dit gebeurde vrijwel zeker vanuit 'Huize De Groote Valk' Grote Markt 26, des tijds bewoond door mevrouw M.J.M.T. Asselbergs-Melchers, nu Restaurant Bali. Volgens de krantenverslagen gaan de prins, zijn gevolg en genodig den na de prijsuitreiking naar Ho tel de Draak alwaar tal van toe- Ben Daeter Mevrouw M. Huijsmans stuurde de redactie enige corresponden tie toe tussen haar familie en die van de familie De Groot, waarin de jaarlijkse uitvoering van de Maria Vereniging ter sprake kwam. Zij reageert hiermede op het artikeltje 'Een waardevol prentje', in Waterschans 3-2003, blz. 112. Daarin werd niet ver meld dat het hier om een opvoe ring door genoemde Maria Ver eniging ging. Nu blijkt dat veel namen, die mevrouw Huijsmans ons bekend maakt, overeenko men met die van de opvoering van het stuk De H. Philomena. Ik neem daarom aan dat deze op voering dan ook inderdaad door die Vereniging heeft plaatsgevon den. De overeenkomende namen heb ik cursief afgedrukt. Mevrouw Huijsmans sloot als be wijsstuk er een artikeltje bij dat op 15 maart 1987 in de Markie- zaatsbode is verschenen. Letter lijk staat daarin: Freek Dons stond dezer dagen voor een ge weldige verrassing naar aanlei ding van de foto van vorige keer. Die betrof een toneeluitvoering van de Maria-vereniging in 1911. Dons ontving behalve de namen van de meisjes op de foto ook nog die van de leden van deze groep die niet op de foto staan. Deze gegevens komen van een mevrouw die onbekend wenst te blijven, maar die waarschijnlijk nog over een programmaboekje van die voorstelling beschikt. Centraal op de foto staat me vrouw Maria Borghoutsmet het zwaard in de hand. Zij is later ge trouwd met de Bergse politie-in- specteur Jimkes en woont nu [19871 hoogbejaard in het Katrien- tje. Andere leden van de Maria- vereniging waren Cato Demmers, Louise AerdenBetsie BruijsCato Voets,Anna Gieles en vele anderen. De familie De Groot was goed vertegenwoordigd met de zusjes Adriana, Dina, Maria en Cato. Het geheel stond onder leiding van de heer Deenen, wiens vrouw en dochter in het stuk ook rollen ver vulden. Met dank aan mevrouw Huijs mans. Met veel zekerheid kan nu gezegd worden dat de opvoering van het stuk de H.Philomena in 1912 door de Bergse Maria-ver eniging heeft plaatsgevonden. spraken worden gehouden, onder andere door de Grootste Boer die ook verwijst naar het 650-jarig be staan van de stad. Opvallend is dat geen enkele wagen aan dit thema is gewijd. Afb. 10. Prins S. Warringa met leden van de 'leutige ploeg' in Hotel de Draak, 1938. Collectie Regionaal Historisch Centrum, Bergen op Zoom. rij zelf hebben een schat aan in formatie opgeleverd waardoor we derom een tipje van de sluier van de Bergse geschiedenis is opge licht.26 Conclusie Wat heeft deze speurtocht nu op geleverd? In mijn optiek heel veel. Een schilderij dat tot nu toe rudi mentair en fout beschreven was, heeft een historische context ge kregen. We weten wie het geschil derd heeft, hoe de relatie van deze Haagse kunstenaar met Ber gen op Zoom tot stand is geko men, op welke wijze het werk is verworven, en wat het schilderij voorstelt. Door deze gegevens te achterhalen heeft het schilderij aan waarde gewonnen. Het blijkt uiteindelijk om een kernstuk in de collectie van Het Markiezen hof te gaan. De combinatie van gegevens uit de archiefstukken, foto's, kranten, genealogie, mon delinge overdracht en het schilde- 50 51 24 'De Avondster Dagblad van Neder land', 2 maart 1938. Ook in 'Dagblad De Zoom' van 2 maart 1938 wordt mel ding gemaakt duizenden aanwezigen getuige "'t [de carnavalsoptocht, JJ] Is het aantrekkingspunt voor de vele dui zenden uit den lande, die bij gelegen heid van carnaval onze stad komen be zoeken." 25 'Dagblad De Zoom', 2 maart 1938. 26 Woorden van dank wil ik richten tot Guust van Dijck voor het leveren van de vastenavondfoto's en de briefhoof den van de aan de Grote Markt geves tigde firma's; tot Sjcf de Wit die het ar chief van de Stichting Vastenavend naploos en enkele foto's en gegevens aanleverde. En last but not least wil ik Arthur Suijkerbuijk bedanken die niet alleen telkens bereid was voor mij iets na te trekken maar buitengewoon en thousiast reageerde en meeleefde wan neer weer een verrassende ontdekking werd gedaan waardoor de ontknoping dichterbij kwam. Een opvoering door de Bergse Maria-Vereniging in 1911. Afb. 11. De 'Krabbetroon' getrokken door paarden, jaren dertig van de twintigste eeuw. Collectie Regionaal Historisch Centrum, Bergen op Zoom. Afb. 12. De 'Krabbetroon', jaren dertig van de twintigste eeuw. Collectie Archief Stichting Vastenavend, Bergen op Zoom. Afb. 8. Wagen 'De nachtlichtjes', 1938. Collectie Regionaal Historisch Centrum, Bergen op Zoom. Afb. 9. Wagen 'De Bergse zesling', 1938. Collectie Regionaal Historisch Centrum, Bergen op Zoom.

De Waterschans | 2004 | | pagina 26