De Waterschansnr. 1-2004 Boekbespreking Dr. Willem A van Ham: Historische steden atlas van Nederland. Aflevering 7 Bergen op Zoom. Delft 2 OO 3ISBN 9 O- 4 O 7 - 2 4 5 2 -O. De Waterschans nr. 1-2004 5 3 msmmmesm Door drs. G.A. Huijbregts Zelden zag het bestuur van onze Geschiedkundige Kring zoveel le den bijeen als op 8 december jl. De grote hofzaal bleek te klein om alle belangstellenden een plaats te kunnen bieden. Het be trof deze keer dan ook een uniek agendapunt: de overhandiging van het eerste exemplaar van de Historische Atlas van Bergen op Zoom door de auteur dr. Willem van Ham aan de burgemeester van de stad P. van der Velden met aansluitend een gezellig samen zijn en de uitreiking van een gra tis exemplaar aan de leden van de Kring. Na het welkomstwoord van de voorzitter drs. Johanna Jacobs gaf prof. dr. Peter A. Henderikx een uiteenzetting over de doel stelling en werkwijze van de Inter nationale Commissie voor Ste- dengeschiedenis. De Nederlandse werkgroep van deze Commissie bestaat uit docenten en oud-do centen van de Universiteit van Amsterdam en van de Technische Universiteit van Delft. Tot nog toe stimuleerde en begeleidde deze groep de uitgave van zes stedenat- lassen, te weten Haarlem, Amers foort, Zutphen, Kampen, Schoon- hoven-Nieuwpoort en Venlo. De Internationale Commissie ijvert ervoor dat de stedenatlassen. ook de buitenlandse, volgens een zelfde opzet worden samenge steld. Zo kan de gebruiker met meer vrucht het groeiproces der verschillende steden met elkaar vergelijken. Daarnaast blijft er vol doende speelruimte om het spe cifieke van de eigen stad te etale ren en de atlas ook voor niet-his- torici aantrekkelijk te maken. Het boek is een uitermate fraai werk geworden. Het bevat een rijke collectie historische kaarten en prenten die stuk voor stuk groot en duidelijk zijn gereprodu ceerd; een knap staaltje van mo derne boekdrukkunst. Maar dat is Ajb.l. Een van de vele prenten in de atlas. Dit is een pentekening van Aelbrecht tot Vaedes of Sotvaedes, gemaakt in 1598. "Bergen op Soem" staat erboven Het is een gezicht op de stad vanuit het zuiden met rechts de Raaiberg en links een wegkruis. niet alles. De atlas is tegelijk een geschiedenisboek van de stad met een schat aan gegevens De Com missie heeft de oud-archivaris WA van Ham bereid gevonden om die historie te schrijven. Een goede keuze. Steunend op een rijke erva ring en talrijke publicaties, waaron der zo'n vijftig van eigen hand, heeft deze ter zake kundige en er varen auteur de ontwikkeling van wat eens een bescheiden nederzet ting was tot het Bergen op Zoom van nu op een knappe en bevatte lijke wijze verwoord. In een atlas pleegt niet de mens de hoofdrol te spelen, maar gaat de meeste aan dacht uit naar de plattegrond, de gebouwen, de oppervlakte en het gebruik ervan. Uiteraard is de in vloed van de mens niet weg te den ken, maar het accent ligt duidelijk op de stad en de invloed ervan op het leven en welzijn van de inwo ners. Han Bos heeft ook deze publicatie van Van Ham verrijkt met vele door hem getekende kaarten en platte gronden. Zij vormen voor de lezer een waardevolle steun om zich te oriënteren in de stad van weleer. In wetenschappelijk opzicht is de atlas niet alleen technisch, maar ook inhoudelijk bij de tijd. Re cente vondsten op archeologisch en historiografisch terrein zijn vakkundig verwerkt mede dankzij de inbreng van de stadsarcheo- loog M.J.A. Vermunt. Hij is de man die met een aantal vrijwilli gers regelmatig onze kennis van het Bergse "bodemarchief ver rijkt. Voor de ontwikkelingen van de Binnenstad na 1850 mocht de auteur een beroep doen op de he ren R.A.F. Smook en C.D. Vanwe- senbeeck. Het is voor Bergen op Zoom de tijd waarin de moderne industrie haar intrede doet en de vestingwerken worden gesloopt. Een zorgvuldig bewerkte los bij gevoegde kadasterkaart anno 1825 geeft een goede indruk van Bergen op Zoom op het einde van de vestingtijd, terwijl luchtfo to's van Plein 13 en van de jong ste stadswijk De Bergse Plaat een aardige impressie bieden van de huidige situatie. De stof is verdeeld over vier hoofdstukken en een Legenda. Het eerste hoofdstuk gaat over de 5 2 J.Y.H A Jacobs (red.): Gaandeweg aaneengesmeed. Geschiedenis van het bisdom Breda. z.p. 2003 (Uitgeverij Valkhof Pers), ISBN 90 5 6 2 5 1 4 9 X, 1 44 PAG. Afb.4. Drie monseigneurs uit de periode van vóór 1853. ligging van de stad en de naam Bergen op Zoom. De volgende drie hoofdstukken beschrijven ach tereenvolgens de Middeleeuwse stad, de vestingstad en het mo derne Bergen op Zoom. De Le genda kan men zien als het ge- bouwenregister van de stad. Er wordt onderscheid gemaakt tus sen nog bestaande monumenten en inmiddels verdwenen gebou wen. Een andere indeling is geba seerd op de functie van de pan den. Achtereenvolgens passeren zeven groepen de revue, namelijk: 9 openbare gebouwen (Markie zenhof, Klein Hof, kasteel van Borgvliet. Stadhuis, Teerkamer, Stadsschool, Latijnse school enz.), 21 gebouwen en terreinen met han delsfuncties (Lakenhallen, vleeshuis, waag, marktpleinen), 15 stadspoor ten (oa. Lievevrouwe- of Gevan genpoort, Hampoort enz.), 35 ove rige militaire gebouwen (Arsena len, kruitmagazijnen, Blokstallen, hospitalen, Provoosthuis, Gewel- digershuis e.d.), 13 molens, 14 geestelijke instellingen (Kapellen, kloosters, Begijnhof), !3 liefdadig heidsinstellingen (gasthuizen, Pes thuis, Leprozenhuis), 3 kerkhoven, 10 schuttershoven en 8 overige terreinen en objecten. Deze droge opsomming geeft toch een idee van de rijkdom van dit werk. Elk object wordt kort toegelicht, vaak met behulp van historische pren ten, terwijl de inliggende kaart helpt bij het terugvinden van de verdwenen gebouwen. De geste van De geschiedkundige Kring van Stad en Land van Ber gen op Zoom om zijn leden deze unieke atlas te schenken heeft er toe bijgedragen de uitgave van dit boekwerk mogelijk te maken en om het alle overige geïnteresseer den in het Bergse verleden voor een aantrekkelijke prijs aan te bie den. Daarbij mag niet onvermeld blijven, dat bijdragen van het Prins Bernhard Cultuurfonds Noord-Brabant en van de Stich ting Brabantse Regionale Ge schiedbeoefening de publicatie van dit boek mede mogelijk maakten evenals de deskundige en onmisbare medewerking van het Regionaal Historisch Cen trum Bergen op Zoom. Een tweede boek dat eveneens een ruime verspreiding verdient, is het hierboven staande. Aanlei ding tot het schrijven van deze Geschiedenis van het bisdom Breda was het 150-jarig bestaan van dit diocees. Het werk herin nert aan het herstel van de kerke lijke hiërarchie in Nederland in 1853. Bij het eeuwfeest daarvan verscheen het imposante boekwerk van L.J. Rogier en N. de Rooy: In vrijheid herboren. Katholiek Neder land 1853-1953. 's-Gravenhage 1953. Vijf bisdommen kreeg ons land toen, waaronder Breda. Bij het 150-jarig jubileum is de voorkeur blijkbaar uitgegaan naar een historie van het eigen bis dom, los van de andere. Een team van vijf kerkhistorici heeft zich onder leiding van prof. dr. J.Y.H.A. Jacobs, hoogleraar geschiedenis van kerk en theologie aan de Theologische Faculteit van de Katholieke Universiteit Brabant, belast met het schrijven ervan. De auteurs besloten om niet 1853 als beginpunt te nemen, maar 1559. De eerste twee hoofdstukken vor men zo de inleiding tot het ei genlijke thema. De archivaris van het bisdom drs. Wil Brand bijt de spits af met "De bouwstenen voor een toekomstig bisdom Breda (1559-1803)". Het was in 155^dat op aandringen van koning Filips II van Spanje (1555-1598) zijn Nederlanden een nieuwe bisdom- menindeling kregen. Vóór die tijd hoorden Breda en Bergen op Zoom tot het bisdom Luik en la gen de Zeeuwse eilanden in het bisdom Utrecht. West-Brabant ging over naar het nieuwe bisdom Antwerpen, een suffragaanbisdom van het aartsbisdom Mechelen. Na 1581 mocht de bisschop van Antwerpen niet meer in Staats- Brabant komen. Het zou twee honderd jaar duren voordat de katholieken van Bergen op Zoom hun bisschop konden begroeten. Aan het hoofd van de zielzorg stond een deken. West-Brabant was verdeeld in een dekenaat Breda en een dekenaat Bergen op Zoom. Het protestantiseringspro- ces verliep na 1581 in de stad Ber gen op Zoom voorspoedig, maar in de achttiende eeuw kwam er een kentering en kregen de katho lieken weer de meerderheid. De komst van de Fransen in 1795 betekende het einde van de be voorrechte positie van de her vormde kerk. Ondanks het prin cipe van scheiding van kerk en staat bemoeide Napoleon zich in tens met kerkelijke zaken. Hij sloot in 1801 een concordaat met de paus en volgens dat verdrag kreeg zijn rijk een nieuwe bis- dommenindeling. Het bisdom T,,v-y:

De Waterschans | 2004 | | pagina 27