De Waterschans nr. i 2004 Wï Leesportefeuille Van en over verwante tijdschriften B O T/E-R GEN O P ry u A Door drs. G.A. Huijbregts Nieuw-Ginneken Een boekje dat er deze keer uitspringt, is Boerderijen in het heem van Paulus, uitgegeven door de Heemkundekring Paulus van Daesdonck als een speciaal nummer van het orgaan van de kring Brieven van Paulus. Het is een fraaie collectie foto's van de bestaande, maar ook van reeds verdwenen boerderijen in Bavel, Galder, Grazen, Strijbeek en Ulvenhout. Nog niet zo lang geleden vormden deze plaatsen samen de ge meente Nieuw-Ginneken. De Boerde rijcommissie heeft eer van haar werk Maar liefst 237 boerderijen sieren dit boek van 128 pagina's. Het is een mooie herinnering aan 2003, het jaar van de boerderij. Bij elke foto staat een summiere, maar desondanks vaak inte ressante toelichting. Waar mogelijk vindt de lezer vermeld, wanneer de boerderij voor 't eerst in de bronnen wordt genoemd, wanneer ze werd her bouwd, of ze in de oorlog is verwoest, het bouwjaar, of het pand een rijksmo nument of gemeentelijk monument is en wie de laatste agrariër was op dat bedrijf. (ISBN-90.70810.37.9). Bergen op Zoom In de Nieuwsbrief van de Stichting In Den Scherminckel van december 2003 werpt Marco Vermunt een terugblik op de opgravingen aan De Parade. Een apart artikel wijdt hij aan een merk waardig geval van brandschade. In de 15de eeuw (1444?) brandde op de hoek van de Parade-Koevoetstraat een huis af, waarvan de verkoolde resten nog in de grond aanwezig zijn. Dat leverde in teressante vondsten op, nu eens niet uit de beerput komend, maar soms nog aanwezig op de plaats waar ze bij het uitbreken van de brand stonden. Onder de objecten bevindt zich een pot die de vinders voor raadsels plaatst. Nispen Ook in het Jaarboek 2003 van de heemkundekring De Heerlijckheid Nispen is er aandacht voor de boerde rij in een artikel van M.CJ. Broos: Ge schiedenis van een boerderij aan de Nispenseweg 1807-1931. (p. 47-87). Ver leden jaar is eveneens de waters noodramp van 1953 herdacht. Nispen lag hoog en droog, maar heeft wel een aantal getroffenen uit het rampgebied opgevangen. H. Baselier staat daarbij stil in zijn bijdrage: "De vreemdelingen herbergen. Evacués watersnoodramp 1953 in Nispen", (p. 14-31); met een lijst van gedupeerden die in Nispen onder dak vonden. Zij kwamen in hoofdzaak uit Oude-Tonge, Nieuw-Vossemeer, Klundert, Willemstad, Zevenbergen, Stavenisse en omgeving.Verder biedt J. Kerstens ons de Kroniek van Nis pen in 1902 en M. Verbraak-van Ee- kelen die van 2002. Klundert In De Overdraght, de periodiek van de heemkundekring Die Overdraghe uit Klundert (nr. 4, dec. 2003) twee artike len van Joost Knook. Het eerste gaat over de restauratie van het fraaie, his torische stadhuis, onder de originele ti tel "Naantje moest boven zijn" (p.5-11). Het tweede (p.14-21) behandelt Klun dert in prent en plaat. Het blijft niet bij deze ene bijdrage over dit thema. In de volgende nummers hoopt Knook zijn uiteenzetting te vervolgen. Breda In Engelbrecht van Nassau (2003-4) van de heemkundekring Breda het vierde artikel van G. Otten over "De erfdienstbaarheden in het villapark Zandberg te Breda", (p. 220-248) en zijn achtste bijdrage over Nieuwe straatnamen (p. 261-263). Jacques Jes- pers schrijft over "Het Kerkhof van Sint Joost" (p. 267-272). Verder graag even Uw aandacht voor de openingstijden van het stadsarchief Breda. Dat archief beschikt sinds kort over een ideale huisvesting, een genot voor grasduiners in oude boeken en documenten. Maar de belangstelling voor het verleden groeit Breda kenne lijk boven het hoofd. Oplossing: het ar chief zoveel mogelijk sluiten. Sinds 1 september 2003 is het aantal uren dat men welkom is, teruggebracht van 47 per week naar 20 en die tijden zijn zo ongustig mogelijk over de week ge spreid, namelijk op dinsdag, donder dag en zaterdag. Ook Bergen op Zoom heeft grootse plannen wat de huisves ting van het regionale archief betreft. En nu maar hopen, dat het zich niet aan Breda spiegelt. Geertruidenberg De Dongebode (December 2003, nr, 4), uitgave van de Oudheidkundige Kring 'Geertruydenberghe'. Bas Zijl mans onderzoekt of Geertruidenberg een bedevaartplaats van Maria is ge weest. In dit nummer brengt hij verslag uit van hetgeen zijn studie tot nog toe heeft opgeleverd in: "Miraculeuze Onze Lieve Vrouw van Geertruiden berg". (p. 95-113). De aanwijzingen dat Onze Lieve Vrouw in Geertruidenberg een bijzondere verering genoot, blijken talrijk te zijn. De kerk was een tijdlang een Mariakerk. Verder stond er tegen de kerk een aparte kapel, toegewijd aan Onze Lieve Vrouw. De stad kende bo vendien een Onze Lieve Vrouwebroe derschap en een Onze Lieve Vrouwe- gilde. Ook is er sprake van processies of ommegangen ter ere van de Heilige Moeder Gods. Om uit dat alles te con cluderen, dat in de Middeleeuwen Geertruidenberg een bedevaartplaats ter ere van een Miraculeuze O.L. Vrouw was, gaat de auteur op grond van de verzamelde gegevens nu nog net iets te ver. Verder in dit nummer nog een artikel van Bas Zijlmans: "Sprokkelingen over goten en borriewegen". Een borrieweg was een pad achter het huis waarlangs het regenwater afvloeide naar de stads gracht of naar een sloot. Willemstad In 'Ravelyn', het blad van de heemkun dekring De Willemstad (Nr. 4, nov. 2003) een artikel van C. van Mastrigt: Het vergaan van het fregat 'KONINGIN' op 9 mei 1811. Van de 141 mannen aan boord werden er 109 gered. Veerder be sluit deze auteur zijn reeks over "Wil lemstad en de Ruigenhil" in kaart ge bracht (slot). Ook stopt hij met zijn reeks "Uit het dagboek van mr. J. van Wijngaarden". In dit nummer de pe riode 13 oktober 1902 - 20 april 1903. Dit waren de laatste notities van de oud-notaris. Op 10 mei 1903 is hij over leden 'in den ouderdom van ruim 80 jaar'. Joop Lodders beschrijft de lotge vallen van de familie Lodder in: "1943 - 1945: een Willemstadse familie op drift". Het gaat over de familie Lodders, uit Willemstad, een gezin met negen kinde ren dat in de laatste oorlogsjaren op zoek was naar een veilig onderdak. IgfSKïÉÉÊÉ "Si SUdt onder water gefêt AA -k ïceni/hch -- Landt ""'Tiff L sfo 0rtr Set) a n -s ZuvJt S chan.t IN DEZE AFLEVERING: ViAf'f ow'y r i If*" ns**? UITSLAG ENQUETE I ONDERAARDSE GANG BERGSE SCHILDER GESCHIEDENIS BERGEN OP ZOOM VERDWENEN MAAR NIET VERGETEN RESTAURATIE HUIS HENEGOUWEN WARDTAAL; JONGERENPAGINA E WATERSCHANS t:aiPcriP"b- (JfV sjJêp; br) -- Kuck inlc Pot

De Waterschans | 2004 | | pagina 29