De Geschiedenis van Bergen op Zoom XX De VWterschans nr. 1-2004 De Waterschans nr. 1-2004 Bergen op Zoom en de Bataafse Republiek 1795-1806 8 9 drs. GA Huijbregts -Va 1 1 .JE*, een absolute monarchie, een stan denstaat met veel sociale span ningen, een enorme staatsschuld en drukkende belastingen. Vooral de burgers en de boeren moesten die opbrengen met als gevolg grote ontevredenheid. De ellende werd nog groter toen de oogst van 1788 mislukte en het brood duur werd. Vooral in Parijs leden velen honger. De ideeën van de ver lichte filosofen sloegen steeds meer aan. Koning Lodewijk XVI was bovendien een zwak bestuur der. Op 14 juli 1789 bereikte het brood in de hoofdstad een re- cordprijs en die dag barstte de bom. De bestorming van de Bas tille leidde een reeks gebeurtenis sen in die Frankrijk van een abso luut koninkrijk achtereenvolgens veranderde in een constitutionele monarchie (1791-1792), een repu bliek (1792-1804) en tenslotte in een keizerrijk (1804-1814/15). De macht berustte achtereenvol gens bij de koning, de bourgeoisie Ajb.2. Beschieting van Willemstad vanaf'de Hel de eerste Franse inval in de Republiek (1793). 1. De Franse Revolutie 1789 Veel historici laten de Franse Re volutie beginnen op 14 juli 1789 met het bestormen van de Bastille door Parijse burgers. Daarmee zette een proces in van grote ver anderingen die tot ver buiten de Franse grenzen zouden doorwer ken. Ook het Bergen op Zoom van 1815 zou heel anders zijn dan dat van 1789. Voor een beter be grip van die ommekeer werpen we eerst een blik op het wereld toneel, vervolgens op de gevolgen van een en ander voor ons eigen land en tenslotte op de doorwer king van dat alles in Bergen op Zoom. We maakten reeds kennis met de Verlichting en de nieuwe ideeën van deze stroming. Er waren vor sten, de zogenaamde verlichte despoten, die met hun tijd mee wilden gaan en daarom probeer den om de nieuwe opvattingen in praktijk te brengen. Zij deden dat voor zover de verlichtingsideeën niet in strijd waren met hun abso lute macht. Alleen in Engeland was er sprake van een begin van democratie; daar was de vorste lijke macht beperkt door enkele wetten, die als grondwet golden. Maar juist in het Britse Rijk brak een opstand uit, namelijk in de Engelse koloniën in Noord-Ame- rika. Met een beroep op de na tuurlijke rechten van de mens ver klaarden de kolonisten zich op 4 juli 1776 (Independance Day) on afhankelijk van het moederland. De Amerikaanse Vrijheidsoorlog (1775-1783) liep mede door de steun van Frankrijk voor de jonge staat goed af. Bij de vrede van Ver sailles moest Engeland zich in 1783 neerleggen bij de afschei ding van de Verenigde Staten van Amerika. Franse vrijwilligers die in Amerika aan de kant van de opstandelin gen hadden meegevochten, kwa men enthousiast terug in hun va derland. Frankrijk was toen nog Afb.l. Franse artilleristen met kanon en de tekst: La liberté ou la mort (De vrijheid of de dood). De tekening is gemaakt in 1793 en komt voor in het dagboek van de Bredase notaris Andries Onkoop. nieke vorsten. Door het invoeren van dienstplicht (loting) beschikte het land over een groot nationaal leger. Alle tegenstanders moesten buigen voor de Franse overmacht met uitzondering van Engeland en Rusland. Waar de Fransen baas wa ren, voerden ze veranderingen door naar het voorbeeld van hun eigen land en die veranderingen waren zeer ingrijpend. Heel wat ideeën van de Verlichting zijn toen in wetten en maatregelen omgezet. Door het overwicht van Frankrijk noemen we deze periode de Franse Tijd (1789-1815). 2. De Fluwelen Revolutie Het duurde toch nog een jaar of vier voordat ons land echt in de nasleep van de Franse Revolutie betrokken raakte. In 1793 was het dan zover. De Franse Republiek Staats-Brabant over, 't eerst bij de Meierij. Veel tegenstand onder vond Dumouriez niet en in elke stad en dorp danste het 'bevrijde' volk met de Fransen om de vrij heidsboom. Eindhoven, 's Herto genbosch, Breda, de hele Baronie en ook delen van het Markiezaat vielen in Franse handen. Op 23 februari 1793 trokken de 'bevrij ders' Wouw binnen, waar ze me teen beslag legden op 60 pond rundvlees en 840 pond brood. Dumouriez liet Bergen op Zoom even links liggen. De stad was ex tra versterkt. De Fransen richtten de aanval op Klundert en Willem stad, die zich fel verdedigden. On verwacht leed Dumouriez toen een zware nederlaag tegen de Oostenrijkers bij Neerwinden (België). De nederlaag dwong de Fransen om Staats-Brabant te (=gegoede burgerij), een dictatuur met de steun van de straat, daarna terug bij de gegoede burgerij en uiteindelijk bij Napoleon. Die kroonde zichzelf in 1804 tot kei zer en regeerde als een absoluut vorst. Een belangrijke factor in dit ont wikkelingsproces was de oorlog. Frankrijk kwam in botsing met tal rijke landen met als taaiste tegen stander Engeland. Die oorlog werd door de Fransen gepropa geerd als een strijd voor de rech ten van de mens, een gevecht van de verdrukten tegen hun tiran- verklaarde dat jaar de oorlog aan de Engelse koning George III en aan onze stadhouder Willem V. Let wel: het was geen oorlogsver klaring aan het land en zijn inwo ners, maar aan de vorsten. Nadat de Franse Republiek haar afge zette koning Lodewijk XVI had onthoofd, wilde zij ook andere volken van hun 'tirannen' bevrij den en hen gelukkig maken met "vrijheid, gelijkheid en broeder schap". Een Frans leger onder lei ding van generaal Dumouriez ver overde de Oostenrijkse Nederlan den en trok in 1793 de grens van Tekening van J. Bulthuis, (inv.nr. 11.489 van het Noord-Brabants Museum te Den Bosch). Afb.3. Dansen rond de vrijheidsboom in Klundert op 1 maart 1793. (Gravure van C. Bogers naar een voorbeeld van J. Buys (Brabantica collectie KUB Tilburg. Afb.4. (Oud) Gastel op 24 maart 1793. Hollandse troepen heroverden op die dag het dorp Gastel en hakten meteen de vrijheidsboom om. (Brabantica collectie van de KUB te Tilburg.) AFBEELDING van b«t Doïp GASTEL, en het Vlugten der Franfchen van daar, op den Maart 1793, op de Aankomst van een Diiatbtmm van Honderd Mannen, onder bevel van den Kapitein Du Pont, en bet necderhouden van den Vryheids-öoom, waar meede de Hcrftelling der Regcering van dat Dorp gepaard ging. Zynde dit dc Etrfli Vrjbeldr-Bcom die door dt Hollar,den vtroovtrdtn ook daarom ten gefebrrke naar 'sIIage gezonden ii, In 'sGraavenhaag wildt gy Uw Vryheids-Room gaan planten <jxDoor Schelmen, wier Geweer hun Wieg zelfs durft bcilryden. Verdwaasde Franfchen! maar, fchoon U de Patriot A Gy komt niet tot Uw doel, raa ar ziet hemtot Uw fpyt; Van binnen onderftcune in weénvil van 't Verbod, Tc Gastel U ontrukt, u Illoodaans daar gy zyt! Schoon gy gefebraagd wordt door gevlugte Vloek-Ven? an tea, ■ÖEn hem ten Eer-Trophten aan '5 Graavenhaage wyden.

De Waterschans | 2004 | | pagina 5