Een lofprijzing op de grens van twee culturen De Waterschans nr. 1-2004 De Waterschans nr. 1-2004 1 6 Gertrudis van NiJVEL: Thomas de Rouck als eredichter van de stadspatrones 1 7 mee, dat Frankrijk de Bataafse Re publiek als zelfstandige staat er kende (Op 10 oktober werd België bij Frankrijk ingelijfd!), maar er zat wel een rekening aan vast. We moes ten Zeeuws-Vlaanderen, Maastricht en Staats-Oppergelder Venlo en omgeving) aan Frankrijk afstaan, honderdmiljoen gulden betalen als vergoeding voor gemaakte oorlogs kosten, 25.000 Franse soldaten on derhouden, Frans garnizoen in Vlissingen toelaten en bekostigen en met Frankrijk een of- en defen sief verdrag sluiten. Dat laatste was nog 't ergste, want het sleepte de Republiek mee in de Frans-En gelse oorlog. Die zou duren tot 1814 met een onderbreking van één jaar in 1802-1803. Doordat de Britten een machtige vloot hadden, was het praktisch gedaan met onze handel en scheepvaart op zee. De meeste koloniën werden door En geland bezet. De WIC was al in 1792 opgeheven, maar nu kwam er ook een einde aan de VOC. Al haar bezittingen en schulden nam de staat over. Door het stilvallen van de handel kwamen ook de trafieken in de problemen vanwege gebrek aan grondstolfen en afzetmogelijk heden. Een ernstige economische crisis brak uit met veel werkloos heid en bittere armoede. De vreugde was gauw over en reeds in 1798 schreef de Franse gezant in Den Haag naar zijn chef in Parijs: "Men verafschuwt de Fransen hier vrijwel algemeen". Moeizaam op weg naar de democratie Het democratiseringsproces wor stelde met kinderziekten. Verkie zingen met algemeen kiesrecht voor mannen leverden een Natio nale Vergadering op van 126 le den. "Nog nooit heeft Holland zoveel wijsheid onder één dak vergaderd gezien" merkte een tijd genoot op. Het ontbrak de heren echter aan ervaring en een straf georganiseerd stelsel van politieke partijen met een duidelijk pro gramma was nog onbekend. Men kon wel stromingen of richtingen onderscheiden. Er waren leden die een sterke, straf gecentrali seerde éénheidsstaat wilden, ter wijl anderen hechtten aan de Re publiek van zeven landjes, echte conservatieven dus. De progres sieven noemde men de unitaris- sen, de conservatieven de federa listen. Tussen deze twee uitersten stonden de moderaten. Zij wilden eerst de kat uit de boom kijken. Na maandenlange debatten bood de Nationale Vergadering in mei 1797 een compleet boek aan met maar liefst 918 artikelen. Alle rich tingen vonden er iets van hun ga ding in, maar de federalisten toch wel 't meest. Deze concept-staats regeling moest worden voorge legd aan het kiezersvolk, dat met grote meerderheid het 'dikke boek' afwees. Nieuwe verkiezin gen leverden een Nationale Ver gadering op waarin unitarissen en federalisten scherper tegenover elkaar stonden. Een staatsgreep loste de kwestie op. Op 22 januari 1797 liet generaal Herman Daen- dels met goedvinden van de Franse regering een aantal federa listen arresteren. De overige leden moesten onder ede verklaren dat ze tegen het stadhouderschap, het federalisme, de aristocratie en de regeringloosheid waren. Wie wei gerde moest bedanken voor zijn lidmaatschap. Zo kregen de unita rissen vanzelf de meerderheid. Ze riepen een voorlopig bestuur van vijf leden in het leven en zorgden voor een nieuwe grondwetscom missie. Het eindresulltaat laat zich raden: een straf gecentrali seerde eenheidsstaat. De Bataafse Republiek werd verdeeld in acht departementen en om het federa lisme voorgoed uit te bannen, was met opzet geen rekening gehou den met de namen en grenzen van de vroegere gewesten. Bergen op Zoom lag volgens de nieuwe staatsregeling in het departement van Schelde en Maas waarvan Middelburg de hoofdstad was. Het volk keurde de nieuwe grond wet goed (april 1798), maar er wa ren toen veel minder stemgerech tigden dan de eerste keer, doordat ook zij vooraf de boven genoemde eed van afkeer moesten afleggen. Daarna hadden er volgens de nieuwe staatsregeling verkiezingen moeten plaatshebben voor een Vertegenwoordigend Lichaam, be staande uit een eerste en een tweede kamer, maar de vijf direc teuren die de regering vormden en de leden van de gezuiverde Natio nale Vergadering vonden het veili ger om die verkiezingen maar niet te houden. Dat was dus een tweede staatsgreep. Het volk voelde zich bedrogen en wendde zich tot Daendels. Die koos deze keer de partij van de gematigden. Met goedvinden wederom van Parijs greep hij op 12 juni 1798 voor de tweede keer in. De vijf directeuren en 21 leden van het Vertegenwoor digend Lichaam werden gearresteerd en een nieuw Voorlopig Bewind schreef nieuwe verkiezingen uit. Het volk keurde het ontwerp goed, maar de animo voor verkiezingen was niet groot meer. Alle begin is moeilijk, ook het in voeren van een democratisch stel sel, zeker als dat in een crisistijd moet gebeuren Deze eerste staats regeling bleef maar drie jaar van kracht; in 1801 was er al een nieuwe nodig. Die herstelde de oude grenzen en namen van de provincies. In 1805 wilde de Franse regering een daadkrachti ger bewind van één persoon net als in Frankrijk, waar Napoleon het sinds 1799 alleen voor het zeggen had en zich in 1804 tot keizer had gekroond. Dus weer een nieuwe grondwet met reorga nisaties en nieuwe verkiezingen. Die grondwet bleef maar één jaar geldig, want in 1806 besloot Na poleon om zijn broer Lodewijk Napoleon koning van Holland te maken.Nederland was niet langer een republiek. Literatuur Dr WA van Ham Het boek Den Nederlandtschen Herauld door Thomas de Rouck (1645) bevat een gedicht ter ere van Sint- Gertrudis. De schrijver maakte het in een werkloos uurtje.1 Het eerbetoon aan de stadspatrones is heel bij zonder. Je zoekt zoiets niet in een boek over de adelstand, haar rechten en kenmerken. Bovendien is de auteur protestant en leeft in het midden van de zeventiende eeuw. Bepaald geen tijd voor 'oecumene' zoals het vreed zaam samengaan van christelijke kerken tegenwoordig heet. Voor de geschiedschrijving is het van belang het gedicht te analyseren, want het bevat interessante elementen. Ver derop in het boek schrijft De Rouck nogmaals over Gertrudis. Het lijkt mij nuttig om waarheid en fantasie van elkaar te onderscheiden. Een vrije bewerking van het gedicht in hedendaags Nederlands zou als volgt klinken: Dees Vei/dl vermaerde Stadtbekent va» oude tijden, Deen iujjcben tfHsesen Scheldt m' esrjl Hertocbfach bdjdett_, Heeft 'tChrijltlijcl^gheloof en 'tvokk.denVeare» <fodtt 7{aer 'tnleuwe.Tefltment, vtrkondichtJijn ghebodt ln defe Kerc4, ghebouVi.t, gheVtjdtby E/fopt handen Door laf van eene MaeghiTriacefe van deer landenA Een dochter van Pept», ghefroteu vyt 'tghejlacht Van HeSor foo men leeHnaerTtoye» bekracht Wiens oude overvaerVcm Brabon, die daer velde De» Rufch, diey ders handt tot lolbrenc{ nam aent Schelden 't Was (jeeitruydtdie de Kerch voor heylich houdt en acht Om dat s' heeft baren tijdt met bidden door ghebracht, 1» fuy ver heyt gheleeftjaGodt meer te behaghe»j c/f/ sweereltslujl ontjeyt,demoedkhbaerghedragben^, 1» 't cloojler air Abdifste Tfjvel, dat fy heeft Voltrocke»en be/orghtvoor yder die daer leeft Van vry en Edel bloedttot twee en veertifh Maghen Die naer haer foecken oock foo Chrifto te behaghetL-j i En voor ons Berghfche volck, die anders Tjjn verlicht Ses hondert vijftlcbvler}detsgroote Ktrd^ghejlithc. Feiten en omstandigheden Het leven van Gertrudis van Nijvel werd bepaald door de grenzen van het Frankische rijk en wel het noordelijk deel daarvan. Het viel ongeveer samen met het huidige België, Nederland bezuiden de ri vieren en delen van Noord-Frank rijk en van het Duitse Rijnland. Er bestonden daarbinnen twee vor stendommen. Het ene, Vlaande ren ten westen van de Schelde, behoorde tot Neustrië (Neuster= het Nieuw-Westen). De rest van het tegenwoordige België en het aangrenzende land tot aan de Rijn en de Moezel, vormde het landsdeel Austrasië (Austei- het Oosten).2 In Austrasië regeerde in Gertru dis' tijd het koningshuis van de Merovingen (Merowingen).3 De Meer over dit hoofdstuk in: Ch.C.M. de Mooij: Over Aristocraten, Kee- zen en Preekstoels Klimmers; voorgeschie denis en totstandbrenging van de omwen teling van 1795 te Bergen op Zoom. Til burg 1981. A.R.M. Mommers: Brabant van Generaliteitsland tot gewest. Bestuursin richting en gezagsuitoefening in en over de landen en steden van Staats-Brabant en Bataafs Brabant. Nijmegen 1953. J.G.G.M Rosendaal en A.W.FM. van de Sande (red.): Dansen rond de vrijheidsboom. Revolutio naire cultuur in Brabant en de Franse in vasie van 1793. 's-Hertogenbosch 1993. Charles de Mooij: Eindelijk uit d'Onder- drukking. Patriottenbeweging en Bataafs- Franse tijd in Noord-Brabant 1784-1814. Zwolle 1988. Jonathan I. Israel: De Repu bliek 1477-1806. Franeker 2001 (5dc druk). Over de Franse Revolutie is enorm veel geschreven. Vrij recent is het werk van Si mon Schama: Burgers. Een kroniek van de Franse Revolutie. Amsterdam 1989. Mona Ozouf: Het feest van de Revolutie. De Franse Revolutie, de vernieuwing van het openbare leven en het ontstaan van de moderne maatschappelijke waarden 1789- 1799. Amsterdam 1989. Zie ook: Cees Vanwesenbeeck: Zoom op Bergen. 500 Jaar literatuur in Bergen op Zoom. (Studie Cees Vanwesenbeeck. Sa menstelling Albert Hagenaars en Frans Mink) Bergen op Zoom 1992 "Aan deze wijd vermaarde stad, bekend van oude tijden (1) Toen d' eerste hertog tussen de Maas en de Scheld' ging belijden (2) Het Christelijk geloof en de ware God (3) Verkondigd volgens Nieuw Verbond en Zijn Gebod (4) In deze kerk, gewijd door bisschopshanden (5) In opdracht van een Maagd, vorstin van deze landen: (6) Een dochter van Pepijn, geboren uit een geslacht (7) Dat met Hector uit Troy' begon, heeft men bedacht (8) Wiens oude voorva'er Brabon was, die nedervelde (9) De reus die tolgeld vroeg, ja ieders hand aan 't Schelde (10). Het was Geertruid, die men voor heilig houdt en acht (11) Omdat zij haar tijd steeds biddend heeft volbracht (12) In reinheid, ja om God meer te behagen (13) Heeft afgezien van werelds' lust, deemoedig zich gedragen(14) Als abdis van Nijvels klooster, dat zij heeft (15) Voltooid en gezorgd voor eenieder die daar leeft (16) Van vrij en edel bloed, wel twee en veertig maag'en, (17) Die naar haar voorbeeld trachten ook om Christus te behagen (18): En voor ons Bergenaars, die beter zijn verlicht (19) Zeshonderd, vijftig vier, dees' Grote Kerk gesticht (20)." Afb.l. Gedicht ter ere van Sint Gertrudis door Thomas de Rouck in: Den Nederlandtschen Herauld. Amsterdam 1645. 1 Th. de Rouck, Den Nederlandtschen Her auld (Amsterdam 1645, bij Jan Jans sen) 230. 2 D.P. Blok, 'De Frankische periode tot 880', in: [Nieuwe] Algemene Geschiedenis der Nederlanden (hierna aangehaald als NAGN) dl. 1 Middeleeuwen (Bussum 1981) 288-290. 3 Over de schrijfwijze van de eigennamen be staat bij de historici geen overeenstemming. Ik geef in de tekst de algemeen gebruike lijke, soms gevolgd door de spelling die in de eigentijdse bronnen werd gevolgd.

De Waterschans | 2004 | | pagina 9