s 1 n Toegang: Gent! De Waterschans nr. 2-2004 GidS f-oop BePQen op z00nx en omStreken Bad- en Zweminrichting 2. Foto van het herenbad uit 1935. De NS NR 2 m 4. Op de houten brug tussen het ondiepe en het diepe bassin van het herenbad kijkt een grote groep belangstellenden toe hoe een jongen hangend aan een hengel zwemles krijgt. Foto uit 1930-1940. 7"ie in 1886 wilde zwemmen in het zoutwaterbad moest bij de rV ingang 25 cent betalen. Tenminste, als je gebruik wilde maken van een afzonderlijk kleedkamertje. Want voor wie het aandurfde om zich in de 'algemeene badkamer om te kleden, kostte een kaartje slechts 15 cent. Links van het bassin een rij met kleedhokjes. Voor de houten loopbrug met het witte hek het ondiepe bad daarachter het diepe bad. Links op de voorgrond is nog net de houten afscheiding van het kikkerbadje te zien. Rechts op de achtergrond een deel van de schutting die het herenbad van het damesbad scheidde. Geheel achteraan de schoorstenen van de Spiritusfabriek. 8 2 6. Een viertal dames in zeer charmante posities naast het da?nesbad. Foto uit 1950-1960. Heb je vragen of opmerkingen? Heb je een onderwerp datje in WARdTAAL besproken wilt hebben? Stuur je reacties naar: WARdTAAL P/a Potterstraat 38 4611 NK Bergen op Zoom Rond 1900 verscheen de Gids voor Bergen op Zoom en oms treken ten dienste van stadgenoot en vreemdeling. In deze an tieke gids met toeristische informatie, bezienswaardigheden en wandelroutes, wordt het zwembad als volgt aangeprezen: Wanneer men aan het einde der Haven het houten brug getje over de Nieuwe Haven is overgegaan, komt men aan een weg, die tusschen de gebouwen der groote Zoutziede rij en de Melasse-Spiritusfabriek, naar den Wittouck-sin- gel leidt. Even voorbij den hoofdingang der Spiritusfa briek kan men langs een dijkje de Gemeentelijke Bad- en Zweminrichting bereiken. Een diep en een ondiep bassin geven zoowel den geoefenden als den leerling-zwemmer gelegenheid hier een frisch bad in zout water te nemen. Door een stelsel van sluizen is de inrichting met de bui tenhaven verbonden, waardoor bij ebbe gelegenheid be staat het water naar buiten te voeren en bij opkomenden vloed weder te ververschen. Rondom de bassins zijn tal van kleedkamertjes, terwijl een zeer voldoend en be kwaam personeel aanwezig is om toezicht te houden en, indien noodig, hulp te verleenen. Geen wonder, dat van deze badgelegenheid, wier wedergade men in niet vele plaatsen van ons land zal vinden, door tal van dames en heeren gebruik gemaakt wordt. 8 3 gelegd, in het verlengde van het be staande bad, richting de Waterschans (zie afbeelding 1). Het oude badge- deelte werd omgedoopt tot het on diepe damesbad, het oude zwemge- deelte tot het diepe damesbad, nog steeds van elkaar gescheiden door een brug. In het ondiepe bad bevond zich een kikkerbadje, dat middels een hou ten afrastering van de rest van het bad gescheiden was. Het nieuwe herenbad had dezelfde indeling als het damesbad, maar dan in spiegelbeeld. Ook in het herenbad was er een houten brug tussen het diepe en het ondiepe bad, zoals op afbeelding 2 te zien is. Aan de noordzijde van het he renbad werden nieuwe kleedkamers aangelegd. Het diepe herenbad werd van het diepe damesbad gescheiden door een houten schutting, die later echter werd afgebroken. Na de sluiting in 1973 werd ook de rest van het zwem bad afgebroken: er is nu niets meer van over.,.behalve een heleboel herinnerin gen. In oude kasboeken en reglementen van de Gemeente Bad- en Zweminrich ting is nogal wat informatie te vinden over de toegangsprijzen, de regels en het personeel van het zoutwaterbad. Vooral documenten uit het einde van de 19e eeuw zijn bewaard gebleven. Zij geven een beeld van de gang van za ken in de beginjaren van het zwembad. Voor informatie over de gang van za ken in latere jaren moeten we afgaan op de 'ooggetuigenverslagen', bijvoor beeld van mevrouw Jordans, die na de Tweede Wereldoorlog een aantal jaren badjuffrouw is geweest. Bij de ingang van het zoutwaterbad was een loket waar je een toegangsbe wijs kon kopen. Er werd, zoals hierboven al is weergegeven, onderscheid ge maakt tussen een toegangskaartje voor een bad met gebruikmaking van een afzonderlijk kleedhokje en voor een bad met gebruikmaking van de algemene kleedkamer. Behalve gewone toe gangsbewijzen kon je aan het loket ook tien-badenkaarten en abonnementen kopen. Wanneer je een kaartje had gekocht, ging je natuurlijk zo snel mogelijk naar de kleedhokjes om jezelf te verkleden: mannen waren verplicht een zwem broek te dragen en vrouwen een 'doel matig badcostuum', zo werd in het re glementvan 1886 bepaald. Wanneer je het zwembad binnenkwam, kreeg je een handdoek en een zwembroek mee; hiervoor hoefde niets betaald te worden. Voor een extra handdoek ove rigens wel (5 cent), alsook voor een da mesbadkostuum (20 cent). In het begin van de 20e eeuw waren de tarieven al een stuk hoger, zoals te zien is op de ta rievenlijst uit die tijd (afbeelding 3). De kleedkamertjes hadden deuren met van onderen en van boven een opening voor het licht. In de achter muur van ieder hokje was een gietijze ren ventilatierooster in de vorm van een rozet, dat eventueel gesloten kon wor den. leder kleedhokje was uitgerust met een houten bankje tegen de achter muur, een kapstok en een kwart cirkel vormige hoekplank. Verder stond er een krukje en lagen er op de grond M V houten vlondertjes. In het reglement van 1886 werd bepaald datje niet lan ger dan drie kwartier gebruik mocht maken van een kleedkamertje. Deed je dat wel, dan moest je een boete beta len van 15 cent! Je kleren en schoenen hing je aan een ijzeren kleerhanger die je naar een gebouwtje aan het einde van de rij met kleedhokjes moest bren gen. Wasje eenmaal omgekleed, dan kon je het water in! Tenminste, als je een douche genomen had en als je de zwemproef afgelegd had. Het was im mers verboden een duik te nemen in het zoutwaterbad, als je geen zwemdi ploma behaald had, In het zwembad was een zwemmeester aanwezig die zwemlessen gaf. De beginnelingen be wogen zich hangend aan een hengel voort in het zoute water (afbeelding 4). Soms werden ook witte bussen met een riempje op je rug gebonden, om te zor gen dat je boven water bleef en niet kopje onder ging! Wanneer je je zwemdiploma in han den had, dan mocht je zwemmen zo veel je wilde. Springen van de rand van de bassins was verboden. Wel mocht je springen vanaf de duikplanken, die in de loop van de jaren werden geplaatst, Er was in het zwembad voldoende personeel aanwezig. Er was een opzich ter, die de algemene leiding en verant woordelijkheid had over het bad. Een sluiswachter hield zich bezig met de aan- en afvoer van het zeewater en het onderhoud van het waterleidingstelsel. In de beginjaren van het zoutwaterbad was er een badknecht, die toezicht hield op de bassins als het bad voor de heren geopend was. Een badvrouw nam zijn taak over tijdens de opening stijden voor de dames. Verder liepen aan het eind van de 19e eeuw een ser geant en twee soldaten uit het garni zoen in het zoutwaterbad rond om de nodige assistentie te verlenen. In de loop van de 20e eeuw veran derde de personele bezetting. Door de aanleg van een apart herenbad waren er geen aparte openingstijden meer voor de dames. Daarom werden er badmeesters aangesteld om toezicht te houden in het herenbad en badjuf frouwen voor toezicht in het damesbad. Kort na de Tweede Wereldoorlog was mevrouw Jordans vijf jaar lang een van die badjuffrouwen. Het waren lange werkdagen. Van 8 uur 's morgens tot 8 uur 's avonds was zij met twee andere dames in touw, Ze begonnen de dag met het schoonmaken van de toiletten en het vegen van de stoepen rondom de bassins. De rest van de dag moesten zij voornamelijk toezicht houden: de ene dag bij het ondiepe bad, de an dere dag bij het diepe. De badjuffrou wen droegen altijd witte schorten met lange mouwen, totdat mevrouw Jor dans badjuffrouw werd. Zij en haar vriendinnen vonden de lange mouwen namelijk nief praktisch en hebben rB zolang gezeurd totdat ze schorten met korte mouwen kregen (afbeelding 5),

De Waterschans | 2004 | | pagina 13