EN KINDERKLEDING He. aangewezen adres voor BERGEN OP ZOOM De Waterschans nr. 2-2004 De Waterschans nr. 2-2004 Manufacturen Gemaakte Goederen Kinderkleeding Baby Uitzetten en Luiermand artikelen Maurits de Bruin. vruchtensauzen e.d.5 Maar on danks de probleemloze verhou ding tussen joden en niet-joden in Bergen op Zoom, vond het natio- naal-socialisme toch weerklank bij enkele inwoners. Ingenieur van Roessel, directeur Gemeentewerken, schrijft in het zelfde jaar een brochure waarin hij ageert tegen het jodendom. Volgens van Roessel dient de bro chure uitsluitend ter voorlichting en inlichting omtrent het geenszins denkbeeldige, maar werkelijke ge vaar waarin ons volk verkeertHij wil met zijn brochure de Duivelse Drie-eenheid de mensen waar schuwen voor het drievoudig kwaad, te weten; 'wereldjodendom wereldvrijmetselarij (kunstmatig jo dendom) en wereldjesuïtisme (geca moufleerd jodendom).' Op 30 sep tember 1938 wordt van Roessel door de gemeenteraad ter verant woording geroepen over de strek king van zijn brochure. Van Roes sel erkent dat de toon van de bro chure te scherp is en de inhoud overdreven. Maar op 13 oktober ontvangt het gemeentebestuur een brief van Van Roessel, waarin hij zijn verklaring weer intrekt. Hij staat volledig achter de inhoud van zijn brochure. In de gemeen teraad wordt unaniem besloten om Van Roessel te ontslaan als di recteur van Gemeentewerken. Ook in de plaatselijke media wordt gereageerd op de brochure de Duivelse Drie-eenheid'. De re dactie van 'de Avondster'b schreef een artikel waarbij de 'gewone jood' werd verdedigd tegen het slechte wereldjodendom. 'Een ge wone, normale, gelovige jood, heeft zich van cdle kwade kanten van het wereldjodendom niets aan te trek- man, die zich door levensmoeilijk heden heeft laten gaan. In dagblad 'de Zoom'1 wordt een stuk inge zonden door een voornaam lid van de joodse gemeente. Mozes de Hes bewijst op een nette manier dat de brochure niet op betrouw bare bronnen berust. De laatste maanden van 1938 wordt zowel lokaal als internatio naal duidelijk dat de haatcam pagne tegen de joden zijn weerga niet kent. Jacq Mol verkocht in Bergen op Zoom sluitzegels voor manier om langzaam en onopval lend de joden te isoleren en te de porteren naar de vernietigings kampen in Oost-Europa. Anti-joodse maatregelen Op 1 juni 1940 werd de eerste anti-joodse maatregel in Neder land afgekondigd. Alle joden moesten de burgerlijke luchtbe scherming verlaten. In Bergen op Zoom waren er geen joden lid van de luchtbescherming, dus deze maatregel had geen gevolgen. In ken. Want hij behoort er niet toe. Hij kent misschien niet eens het be staan; hij weet van alle slechte stre ken van dat jodendom waarschijn lijk niet veel. Het artikel eindigt met de conclusie dat de niet-waar- devolle brochure is voortgekomen uit de pen van een onevenwichtig het landelijk 'Comité tegen antise mitische beïnvloeding'. Deze zegels hadden teksten als: "Rassenhaat is on-Nederlandscli, on-Christelijk en onmenschelijk." Maar weldra zou de stad aan de Schelde geconfron teerd worden met de denkbeelden van de nazi's en hun gewiekste oktober 1940 kwam daar verande ring in. Bergs-joodse ondernemin gen moesten zich laten registreren. Langzaam werden er ook andere anti-joodse maatregelen aange kondigd. Zo blijkt uit de notulen van de bestuursvergadering van de katholieke leeszaal van 13 decem ber 1940, dat de politie verboden boeken had verzegeld in een kist.8 Bepaalde literatuur van joodse schrijvers of literatuur betrekking hebbende op het koningshuis werd verwijderd. December 1940 was een onrustige maand in Ber gen op Zoom. De WA hield zijn eerste marsen door de binnenstad en er ontstonden relletjes tussen de WA-mannen, hun aanhangers en aanhangers van de Nederland- sche Unie. De hoofdredacteur van 'de Avondster', ir. A.J.L. Juten, was de stuwende kracht achter de op komst van de Nederlandsche Unie in Bergen op Zoom. Juten schreef een 'open brief aan de Duitse burgerlijke bezettingsauto riteiten in 'de Avondster' van maandag 16 december 1940, waarin hij stelling nam tegen de relletjes in de stad. De volgende dag werd de drukkerij van de krant gesloten door de 'Sicherheits- dienst'9. Diezelfde middag werd Juten in het gebouw van de Rijks H.B.S., waaraan hij als leraar was verbonden, gearresteerd en tot 15 maart 1941 opgesloten in het huis van bewaring te 's-Hertogenbosch. Het katholieke dagblad voor West- Brabant 'de Avondster' was de eer ste krant in Nederland die verbo den werd door de Duitsers. Vanaf januari 1941 gingen de Duitsers zich harder opstellen te gen de joden. Op 10 januari 1941 werd besloten dat alle personen die geheel of gedeeltelijk joods waren zich moesten melden. Door de Bergse ambtenarij werd hier voor een speciaal dossier aange legd als onderdeel van het bevol kingsregister, genaamd 'aanmel dingsplicht personen van Joodschen bloede')0 Op 18 januari ontving de burgemeester van de Rijksinspec tie een verordening voor de aan meldingsplicht. De aanmeldings plicht werd bekend gemaakt via aanplakbiljetten en krantenberich ten in dagblad 'de Zoom' en in het 'Dagblad voor Noord-Brabant'. Op 26 februari schreef burgemeester Lijnkamp aan de Rijksinspectie van het Bevolkingsregister 'Hier mede heb ik de eer U beleefd te ver zoeken mij 75 bewijzen van aan melding voor personen van Jood schen bloede te willen doen toeko menHiermee gaf de burge meester al aan dat hij niet ver wachtte dat er meer dan 75 joden of personen met een joodse ach tergrond woonden. Bij de aanmel ding moest iedere persoon een bedrag betalen van één gulden, waarvan de helft moest worden gestort op het gironummer van de Inspectie voor de Bevolkingsregis ters en de rest voor de gemeente kas was. Op 6 maart stuurde de burgemeester 56 aanmeldingsfor mulieren op aan het hoofd van de Rijksinspectie van de Bevolkings registers en op 12 maart stuurde hij er nog 5 na.12 Pas in augustus werd er nog een persoon aange meld. Uit het boek van Presser blijkt dat de meeste gemeenten zich aan hun plichten hebben gehouden, slechts 12 burgemeesters zijn met betrekking tot de aanmeldings plicht voor joodse personen in ge breke gebleven. Ook in Bergen op Zoom werd er netjes aan alle ver plichtingen voldaan. De vraag rijst nu natuurlijk of men dit het be stuur van de gemeente kwalijk kan nemen. In de literatuur wordt ge wezen op de gezagsgetrouwe hou ding van de ambtenaren in Neder- 90 91 968 Advertentie magazijn "De Gunst". 5. officieel programmaboekje van de Mar- kiezaatsfeesten te Bergen op Zoom, 4- 15 juni 1938 6. dagblad 'de Avondster', 27 september 1938 7. Dagblad van het Zuiden, De Zoom, 3 oktober 1938 8. De Waterschans nr. 1 1995, 'Bergen Boe- ken'75 jaar bibliotheek 1920-1995. drs. G. Huijbregts en R.J. van den Bergh, p. 8 9. De 'Sicherheitsdienst' (SD) was de vei ligheids- en inlichtingendienst van de SS, die nauw verbonden was met de Gestapo en de Duitse politieorganisa ties. 10. GA BoZ, dossier aanmeldingsplicht personen van Joodschen bloede (1941) Dit dossier is door het archief nog niet geïnventariseerd, maar er kan worden geconstateerd dat het dossier niet com pleet is. Er is een dossier uit de jaren 1941 en 1942. In het vervolg zal ik het dossier vernoemen als 'Dossier aanmel dingsplicht 1941/1942 (naam of num mer)' 11. GABoZ, dossier aanmeldingsplicht 1941, conceptbrief van de burgemeester, afdeling I bevolkingsregister, nr 86 N 12. GABoZ, dossier aanmeldingsplicht 1941, Conceptbrief van de burgemees ter 6 maart en 12 maart, afdeling bevol kingsregister. nr 86 N

De Waterschans | 2004 | | pagina 17