ANDRIES VAN LOON Bergs Diep MAGAZIJN „ELECTRA BOSCHSTRAAT 9 BERGEN OP ZOOM De Waterschans nr. 2-2004 De feestcommissie, geinstalleerd ter ere van het 100 jarige bestaan van de synagoge in 1932. rijke persoon in de gemeente. Dankzij hem konden verschil lende zaken tijdens de bezetting in stand blijven, zoals joods onder wijs en wekelijkse sjoeldiensten. Eigenlijk was de gemeente te klein om een rabbi te betalen. Zijn sala ris werd gedeeltelijk gesubsidieerd door het rijk, maar om genoeg geld te verdienen had De Hes en kele neveninkomsten. Hij was cor respondent voor Het weekblad voor Israëlitische huisgezinnen' en toezichthouder bij de Liga-fabriek waar kosjere koeken werden ge maakt. In mei 1942 verhuisde Mo- zes de Hes met zijn vrouw naar Amsterdam. Op 5 oktober 1942 kwamen de hoogbejaarde Mozes de Hes en zijn vrouw om de gas kamers van Auschwitz. Dochter Betsy de Hes heeft de oorlog over leefd door onder te duiken, maar is nooit teruggekeerd naar Bergen op Zoom. In de maand december werd nog één inwoner van Bergen op Zoom op transport gesteld. Zijn naam was Jacques Mol, vertegenwoordi ger van de Joodse Raad te Bergen op Zoom. De familie Mol kwam pas in mei 1932 vanuit Berchem, België, in Bergen op Zoom wo nen. Jacq Mol was vertegenwoor digervoor jam en vruchtensappen bij AJ Polak. Jacq Mol was vanaf 1940 voorzitter van de Nederlands Israëlitische Gemeente en was daarom misschien een goede kan didaat om plaatselijke vertegen- Na de oorlog werd er een monu ment opgericht voor de slacht offers die in Bergen op Zoom tij dens de Tweede Wereldoorlog wa ren gevallen. De namen van de joodse Bergenaren ontbraken op het monument, terwijl zij toch net zo goed als eervolle burgers van Bergen op Zoom herdacht moeten worden. Gelukkig worden de Bergse joden tegenwoordig her dacht in de synagoge waar een ge denkplaat aan de muur is beves tigd met de namen van de joodse slachtoffers van het nazi-regime. TELEFOON 570 Het aangewezen adres in: Rijwielen, Rijwïelonderdeelen, Banden, ijzer waren, Gereedschappen, Electrische Zwak- en Sterkstroomartikelen, Radiotoebehooren, Lampekappen, Gloeilampen, enz. 952 Advertentie magazijn "Electra". woordiger van de Joodse Raad te worden. Zijn rol in de evacuatie van de Bergse joden op 18 novem ber 1942 is nooit helemaal duide lijk geworden. Het blijft een vraag of hij invloed had op de samen stelling van de lijst of dat de lijst vanuit Amsterdam werd toegezon den. De criteria, die werden ge hanteerd bij het opstellen van de deportatielijst van 18 november 1942, zijn onduidelijk. Waarschijn lijk kwamen mensen met een ei gen zaak niet zo snel in aanmer king voor de Arbeidseinsatz', an dere mensen waren te oud, zoals het echtpaar de Hes bijvoorbeeld. De rol van Jacq Mol als vertegen woordiger van de gemeente heeft hem echter niet gevrijwaard van deportatie. Op 31 december 1942 werd hij door de Bergse politie opgehaald. Op zijn persoonskaart staat dat hij werd overgebracht naar 1lager Westerbork'. Op 12 fe bruari 1943 kwam Jacq Mol om in Auschwitz. DE FEESTCOMMISSIE 96 De Waterschans nr. 2-2004 Bij het artikel 'Van Carnaval 1938 naar de Dionne-vijfling. Verslag van een kunsthistorische speurtocht' van Johanna Jacobs in De Waterschans nummer 1 van 2004 zijn de afbeeldingen 11 en 12 niet juist. Afbeelding 11 op pagina 50 is de wagen 'King Kong bij de Bergsche leut' en afb. 12 op pagina 51 is een deel van de op pagina 48 afgebeelde wagen 'De nachtlichtjes'. Hieronder treft u de juiste afbeeldingen met de correcte onderschriften aan. Afb. 11. De 'Krabbetroon' getrokken door paarden, jaren dertig van de twintigste eeuw, Collectie Regionaal Historisch Centrum, Bergen op Zoom. AJb. 12. De 'Krabbetroon', jaren dertig van de twintigste eeuw, Collectie Archief Stichting Vastenavond, Bergen op Zoom. do Hoeren: .7. Stibbe M. Walg Jaeq. Mol A. van i,oon Socr. - Pen n t ng m In het midden de lieer S. de Bruin Voorzitter.

De Waterschans | 2004 | | pagina 20