Boekbespreking De Waterschansnr. 2-2004 Door drs. GA Huijbregts Jan A.F.M. Luijten: De verdediging van Bergen op Zoom door het Franse leger in mei 1940. Soester- berg 2004. ISBN 90-5911-229-6. Een bescheiden boekje, eigenlijk meer een artikel van 20 bladzij den. De paginering loopt door tot 48, maar de tweede helft biedt hetzelfde verhaal in het Frans. De auteur, dr. Jan A.F.M.Luyten, is een geboren Bergenaar (1932). We vestigden reeds eerder de aan dacht op hem bij de bespreking van zijn boek Canada en Noord- Brabant. Een band voor altijd. Soesterberg 2002. (Zie De Waterschans 3-2002, p.138-139). De historische belang stelling van deze neuroloog-psy- chiater en oud-hoofddocent van de universiteit van Utrecht voor zijn geboortestad was tot nog toe vooral gericht op de bevrijding van Bergen op Zoom door de Ca nadezen. Dit boekje gaat over de meidagen van 1940 en ook hier vormen zijn jeugdherinneringen het uitgangspunt. Dit onderwerp is reeds uitvoeriger behandeld door de ere-voorzitter van onze Geschiedkundige Kring dr. E.G.H. Hartel in zijn: Vijf dolle dagen in mei 1940, Bergen op Zoom 1984, verschenen als nummer 5 in de reeks: Studies uit Bergen op Zoom. Ook dr. H. van der Tuin schreef eerder over deze dagen enkele bijdragen in De Water- schans: zie de nummers 2-1969, p. 133-155; 3-1970, p. 247-253 en 4- 1973, p.50-65. Van der Tuin fun geerde in de meidagen als tolk tussen Fransen en Nederlanders. Luyten schrijft de snelle Duitse zege van 1940 vooral toe aan de Blitzkrieg-tactiek en de strategie van de Sichelschnitt. De laatste term slaat op de route die de Duitsers kozen voor hun offensief, namelijk dwars door de Ardennen naar Abbeville in Frankrijk. Op de Het boekje van J.Luijten met op de voorzijde Kolonel Michon. Hij leidde in de Meidagen van '40 de verdediging van Bergen op Zoom. kaart heeft die weg de vorm van een sikkel. De Belgische legerlei ding was ervan uitgegaan dat de Duitsers nooit voor deze route zouden kiezen; de Ardennen zou den voor een tankaanval te lastig zijn. De opzet van Hitler was om een groot deel van het Franse en Engelse leger af te snijden en bui ten gervecht te stellen. Dat lukte voor een deel. Bergen op Zoom is in de meida- ÏOO De Waterschans nr. 2-2004 gen van 10-14 mei 1940 verdedigd door de Fransen. De Nederlandse soldaten speelden daarbij een povere rol. De auteur vat zijn oor deel als volgt samen: 'Afgezien van het initiatief van de twee boven vermelde soldaten (zij sneuvelden allebei, GH) speelde het Neder landse leger geen rol van beteke nis in de verdediging van de stad; het creëerde alleen enige chaos door terugtrekkende legereenhe den uit de Peel-Raamstelling. De Fransen daarentegen hebben zich zeer moedig gedragen in Bergen op Zoom'. Hij voegt daaraan toe: 'In latere studies zijn wel gegevens naar voren gebracht waardoor de Nederlanders zijn gerehabiliteerd en de Fransen laf gedrag is verwe ten; maar voor dit laatste zijn geen aanwijzingen te vinden in de stad Bergen op Zoom' (p. 19) H ALSTKItEïï Wej a&nr Herswn op Zoom. Halsteren-Weg naar Bergen op Zoom. Het hoogste huis rechts was het postkantoor van Schoutens. Uit W. Jansen: Halsteren mijn doip,blz. 45. Wim Jansen: Halsteren mijn dorp. Verteld door Wim Jansen. Halste ren 2004. ISBN 90-806829-5-0. Dit boek is een uitgave van de Ver eniging Heemkundige Studiekring Halsteren-Lepelstraat. Hoe vaak gebeurt het niet dat we na het aanhoren van een anekdote of een merkwaardig voorval uit vroeger tijd constateren: 'Dat zou men moeten opschrijven: dat mag niet verloren gaan'. Een dergelijke tip deed Wim Jansen in 1983 be sluiten, om zijn verzameling verha len uit de oude doos in druk uit te geven. Daarna is hij doorgegaan met het uitbreiden van zijn collec tie. Zijn echtgenote Siena Jansen- Plompen heeft de gehele verzame ling ter beschikking gesteld van de Heemkundekring Halchterth en die brengt de gehele verzameling nu uit als haar Jaarboek 2003. De inhoud is rijk aan variatie. Als een eerste kennismaking wandelen we aan de hand van een vertelling, ge naamd De herinnering, door het dorp van weleer en ontmoeten be kende figuren uit die tijd. Daarop volgen de verhalen die de ronde deden, doorspekt met het Alters dialect. Wie kent niet het monu ment van Alterke Drddgbrddd. op het Burg. Mastboomplein? Wim Jansen heeft er een verklaring voor. Zijn boek is uitgegroeid tot een waardevolle bron aan histori sche gegevens die kleur geven aan het verleden van Halsteren en vooral de gewone man en vrouw uit de voorbije eeuw tot leven brengen. De vele illustraties hel pen de lezer om ook visueel het beeld van het verleden gestalte te geven. Het boek verdient een ruime verspreiding, zeker onder de geboren Halstenaren, maar ook voor de vele inwoners die van el ders naar deze plaats zijn geko men. Saskia van Grinsven, Marie-José Vervest, Ina Wilbrink: Aan de slag met het onderwijs!' Handleiding voor historische verenigingen om samen te werken met het onder wijs. Utrecht 2003. ISBN 90- 71840-60-3. Dit boek is ons aange boden door het Nederlands Cen trum voor Volkscultuur. Dit insti tuut houdt zich bezig met o.a. cul tuureducatie en erfgoedzorg. Het boek wijst erop hoe dicht bij huis nog veel van ons nationale erf goed is te vinden en het biedt tal rijke tips en voorbeelden hoe de historische verenigingen kunnen bijdragen tot het ontwikkelen van kennis en respect voor deze waar devolle relicten uit het verleden. ÏOI

De Waterschans | 2004 | | pagina 22