Leesportefeuille Van en over verwante tijdschriften De Waterschans nr. 2-2004 Door drs. GA Huijbregts Nieuwsbrief, nr. 23, maart 2004 Deze brief opent met het heug lijke bericht dat de Stichting in den Scherminckel op 28 januari jl. verblijd werd met het certificaat 'Geregistreerd Museum'. Dat wil zeggen dat de Gevangenpoort als museum voldoet aan alle eisen die het International Council of Museums stelt. Dat de erkenning als zodanig geen sinecure is, blijkt wel uit het feit dat in Noord-Bra bant 48 organisaties ernaar sollici teren en dat er tot op heden slechts 17 het certificaat in ont vangst mochten nemen. Een com pliment waard! Marco Vermunt maakte een stu diereis naar De Krim. Dit schier eiland van Oekraïne is rijk aan ar cheologische schatten. Onze stadsarcheoloog doet verslag van zijn ontdekkingstocht in zijn bij drage: De Krim, een historische schatkamer. Tijding 2004 - 1, kroniek van de heemkundekring Het Zuidkwartier Dit nummer opent met een arti kel van Dick Adriaansen over Aardappelen, of de ontdekking van Columbus? Van Dien Mous het tweede deel van haar werkstuk: Een experiment van de jongeren cursus in enkele grensplaatsen. Het is een sociaal-pedagogische scrip tie in het kader van haar opleiding aan het Mgr. Hoogveld Instituut. De mentaliteit van het Rijke Roomse Leven komt er duidelijk in tot uiting. Dat is ook het geval bij het volgende artikel: Gods dienst Leerplan 1921 Putte, destijds opgesteld door het hoofd der school de heer A. Verdonck. Bij elk schoolvak wordt aangegeven hoe het kan bijdragen tot een de gelijke katholieke vorming. Een vijftal kopieën van brieven van A Verdonck vullen deze bronnenpu blicatie aan. Kees Kerstens geeft in zijn Woensdrecht monumentaal? een uiteenzetting over de monu mentenzorg in de gemeente Woensdrecht Engelbrecht van Nassau 2004-1 (Heemkundige kring Breda) Een goed gevuld en rijk gevarieerd nummer. We lichten er enkele on derwerpen uit. Jac. AM. Snijders besteedt uitgebreid aandacht aan boerderijen in de oude stadskern. In 1900 waren er nog 69 hoveniers binnen de singels van Breda. In 1870 heetten die warmoezeniers en woonden er 82 binnen de toen nog bestaande vestingwerken; on der hen bevonden zich voorou ders van de auteur. Bij zijn onder zoek staan twee families centraal, te weten Snijders en Schoenma kers. Beide families waren actief op de boerderij 'Het Wit Lam' aan de Pasbaan. Wat verbouwden zij? Hoe deden ze dat? Waaruit be stond hun levende have? Ziedaar enkele vragen waarop de auteur antwoord geeft Jacques Jespers' artikel: De laatste begrafenis op het Sint Joostkerkhof te Breda gaat over de Vlaamse kruimeldief Corné Janssen. Deze man werd in 1806 gearresteerd en veroordeeld tot twaalf jaar tucht huis. Hij overleed reeds in 1810. Vanaf 1518 was het kerkhof in ge bruik geweest. A. Peele schrijft over De Spinolaschans, F.Gooskens over het paleis van Hendrik III (thans KMA) en over de Grote Kerk in: Boeken lezen over gebouwen. Ge bouwen lezen als een boek en dr. Chris van den Bemt biedt de lezer een beknopte biografie van Jacob Campo Weyerman (1677-1747) on der de titel: Van schrijver voor de brave burger tot riooljournalist avant Ia lettre. Weyerman blijkt een interessante figuur. Helma Raaij- makers haalt Uit de oude schoe nendoos een stukje kerkgeschiede nis. In de jaren 1973-2003 zijn in Breda tien katholieke kerken ge sloopt. Het diocees heeft nu zijn derde kathedraal. 'De Oranjeboom' Deel LVI van het Jaarboek van de Geschied- en Oudheidkundige Kring van Stad en Land van Breda Jaargang 2003 Ook dit nummer heeft weer heel wat te bieden. Ton Kappelhof be schrijft in Van kasseien en kanalen. Pogingen om Breda voor het perso nen- en goederenverkeer beter be reikbaar te maken in de periode 1500-1800. (p. 1-40),een aantal nimmer uitgevoerde plannen voor een betere infrastructuur voor Breda. Die plannen vormen een rijke bron voor een beter inzicht in de economische geschiedenis van de Baroniestad en de auteur heeft daar een vruchtbaar gebruik van gemaakt. Verder van Jan Schuiten: De zuivering van de burgemeester van Beek NB. Jacobus Sterkens en zijn strijd om eerherstel, (p. 165- 197). Ada Peele sluit daar eniger mate bij aan met haar artikel: De begrinding van de Horenhilschedijk tussen Hooge en Lage Zwaluwe (p. 41-80). Andere thema's die aan bod komen zijn: De kerk afgebeeld. Inventarisatie en beoordeling van historische afbeeldingen van de Grote of Onze-Lieve-Vrouwekerk te Breda (p.81-113) door Pierre van der Pol; De RK Woningbouwvereni ging Leijten in Oosterhout 1919- 1939 (p.l 14-134) door Cock Go- risse; J.EA. van de Poel en de april- meistakingen van 1943 in Breda (p.135-164) door Joop Bakker. Een degelijk nummer. 102 De Waeerschans nr. 2-2004 Gezicht op Breda omstreeks 1614. Afbeelding uit 'De Oranjeboom' (p.30) bij het artikel van Ton Kappelhof: Van kasseien en kanalen. Jaarboek 2003 (Heemkundekring Het Land van Gastel) Zoals ieder jaar bezorgde 'Gastel' weer een dik jaarboek, nu voor 2003 en dit ondanks het verlies van twee ijverige redactieleden. E van Merrienboer put voor de 12de keer Uit 'Herinneringen van Broeder Tlteophile Nijman'. Deze keer de periode van 29 juli 1951 tot en met 1 februari 1954. Wim van den Broek vervolgt zijn publicatie over de straatnamen in het Land van Gastel onder de titel: Van Achter tot Zuiddijk (3). Achtergronden bij de straatnamen van Gastel. De au teur gaat alfabetisch te werk. Hij begint nu met de Galgestraat en eindigt 19 pagina's verder met de Julianastraat. Ook in dit nummer een interview met een bejaarde Gastelaar, na melijk P.F.A. Akkermans, geb. 1912., een markante figuur uit het ver enigingsleven en de gemeentepoli tiek. Dr. J.G.L. Theunisse, gepro moveerd op de suikerdirecteur Jan Frederik Vlekke (1849-1903), grijpt de honderdste sterfdag van deze sociaal bewogen ondernemer aan om de betekenis van deze pionier uitvoerig toe te lichten, (p.93-107). De Spycker. Jaarboek 2004. (Koninklijke Heemkundige Kring Essen). Ook dit jaarboek kent een geva rieerde inhoud. Maar liefst acht tien deskundigen hebben de re dactie van stof voorzien. Uit de bijdragen doen we een keuze, daarbij geleid door de gedachte dat de geselecteerde artikelen wel licht ook menig lid van onze Kring zullen boeien. Dat geldt zeker voor wat Marius Broos schrijft over: Het station Essen als 's lands vootpor- taal in een internationale spoorweg verbinding, 1854-2004. (p. 54-78). De auteur is een specialist op het terrein van de geschiedenis van de spoorwegen en heeft als zodanig al menig artikel op zijn naam staan. Op 3 juli 2004 verschijnt zijn boek: Roosendaal een spoorweg knooppunt als 's lands vooiportaal in het zuiden 1854-1996. Een mooie aanvulling op zijn bijdrage biedt: Philip Peeters met zijn: Es- sens spoorwegerfgoed nader ont leed. Daarin komen vooral de sta tionsgebouwen aan bod. (p. 102- 113). Louis Vercammen vervolgt in dit jaarboek zijn met vele notities verrijkte lijst van Priesters in het Oud-Bisdom Antwerpen (1570- 1802). Bergen op Zoom hoorde tot dit diocees en ook de speurder naar het kerkelijk verleden van Bergen kan ongetwijfeld zijn voor deel doen met dit arsenaal aan ge gevens (p.l70-199). Vermeldens waard is verder dat de Kring 75 jaar bestaat en het Gerard Meeusen Museum 50 jaar. De academische feestzitting vond plaats op 3 april jl. 103

De Waterschans | 2004 | | pagina 23