E WATERSCHANS 3-200 z z LD CQ De Waterschans nr. 2 2004 De Dongebode. Jaargang 30, nr.l, maart 2004. (Oudheidkundige Kring 'Geertruidenberghe'). Twee artikelen: het eerste is van Bas Zijlmans, vice-voorzitter van de Vereniging Oudheidkundige Kring 'Geertruidenberghe' en het tweede van J.C. Thijssen. Zijlmans schetst de ontwikkeling van de oostgrens van Geertruidenberg tussen 1596 en 1715 aan de hand van een drietal documenten aan gevuld met kaartjes en gegevens van opgravingen. Het resultaat van zijn onderzoek publiceeert hij onder de titel: Nopens de fortifica tie en de grensscheiding ten oosten van Geertruidenberg. Thijssen schrijft over Een toernooi in Geer truidenberg onder Boris V Het toernooi waar het hierom gaat, vond hoogstwaarschijnlijk plaats in april 1279 buiten de vesting werken van de stad. Daarbij won Hendrik van Luxemburg enkele paarden en hij wilde die pas te ruggeven na een vergoeding. Het artikel informeert de lezer ook over de verhouding tussen Floris V en Geertruidenberg. Oud Nieuws. Jaargang 24, nr.l, februari 2004, nr.72. (Heemkundekring 'Willem van Strijen'). De heemkundekring 'Willem van Strijen' van Zevenbergen bestaat nu bijna vijftig jaar. De voorberei dingen van dit jubileum zijn be gonnen. Helaas moet dit nummer openen met een In Memoriam vanwege het overlijden van het bestuurslid Theo Noordermeer. Meer dan vijftien jaar maakte hij deel uit van het bestuur en van de redactie. Hij mocht maar 54 jaar worden. In dit nummer verder veel oud nieuws uit 1904, geput uit diverse kranten en tijdschriften door B.J. van Tilburg. De Overdraght. Jaargang 30, nummer 1, maart 2004. (Heemkundekring DIE OVERDRAGHE). In dit nummer het tweede artikel van Joost Knook: Klundert in prent met praat II.. Aan bod komen dit maal een interessante prent van Casper Bourtats, getekend om streeks 1675 en ontleend aan Tho- neel der steden ende sterckten van 't Vereenight Nederland en in grote lijnen de geschiedenis van de Ver- laatheul vanaf 1578. 'Brieven van Paulus'. Jaargang 28, 15 sprokkelmaand 2004, nrs.147/148. (Heemkundekring Paulus van Daesdonk.) Ad Jansen beschrijft het verleden van enkele boerderijen in zijn ar tikel: Het gehucht Rakens onder Ul- venhout met in de hoofdrol hoe ven langs de Chaamseweg nl. de nummers 26, 28, 29 en 30. De naam Rakens duikt op in docu menten uit de 16de eeuw. De boer derijen 28 en 30 bestaan nog steeds. De families Rombouts en Van Hooijdonk zijn nauw verbonden met de genoemde panden. Ravelyn, 22e jaargang nr. 1 en 2, februari 2004 (Heemkundekring De Willemstad). Een dubbelnummer voor twee wat meer uitgebreide artikelen. Het eerste is van C. van Mastrigt en gaat over Willemstad in de Ba- taafslFranse Tijd 1795-1813. In het tweede beschrijft Geert van Uyt- hoven De verdediging van Brabants Westhoek, 179411795. De Kijkuit. Jaargang 32, 1/2004, nr. 125. Koninklijke Kring voor Heemkunde Merksem vzw. In dit nummer veel aandacht voor de woningbouw. William Simoens vestigt in zijn bijdrage: De Ant werpse urbanisatiegeschiedenis tij dens het interbellum speciaal de aandacht op de gemeente Deurne. Die randgemeente van Antwerpen groeide in de jaren 1920-1930 van 15.337 inwoners naar 43.372. Dat bracht uiteraard heel wat huisves tingsproblemen met zich mee. De familie Cogels speelde daarin een rol van betekenis als hypotheek verstrekker. Lia Somers slaat de vleugels wat verder uit door de woningbouw- problemen van heel Vlaanderen aan de orde te stellen in: Geschie denis van de Vlaamse volkshuisves ting na WO I. Respons. Mededelingen van het Meertens Instituut. Nummer 6- 2003. Het Meertens Instituut houdt zich bezig met onderzoek en docu mentatie van Nederlandse taal en cultuur. Het ligt voor de hand dat het ge noemde onderzoek raakvlakken heeft met de geschiedenisweten schap. In dit nummer blijkt dat al uit de titels van de vier artikelen. Reina Boerrigter schrijft over Straatnamen, een kwestie van bete kenis (p.5-13), Martin Ramstedt over Nieuwe vormen van religiosi teit (p. 13-23), John Helsloot over Gezellig griezelen: Halloween in Nederland (p. 24-33) en Boude- wijn van den Berg over Weten hoe waar de koo een haas vangt, (p.34- 44). Dit laatste gaat over het vast leggen van dialecten met name op de cd-rom 'Fonologie en Morfolo gie van Nederlandse en Friese dia lecten'. Ook is een website geo pend met daarop hetzelfde materi aal, te raadplegen via www.meertens.knaw.nl-'Morfologi- sche Atlas'-'transcripties'. V"-§s"- - A&dtt ie •■■éH-dl tee'rafluh èèR C uvJt Scharts IN DEZE AFLEVERING De Forten aan de Eendracht JOHANN LUDWIG DUSSEK Geschiedenis Bergen op Zoom XXII Van Morcan tot Vrijdag Bergen op Zoom buiten de Heerlijkheid WARDTAAL; JONGERENPAGINA'S AT 1 A- .Knik ^roriSchan

De Waterschans | 2004 | | pagina 24