Mededelingen van het bestuur De Waterschans nr. 2-2004 ROSENBERG De Waterschans nr. 2-2004 nk'top PR IVAte Vraag en aanbod De redactie is er altijd in geïnte resseerd als u een artikel voor de Waterschans wilt aanbieden. Het is ook mogelijk dat u aan de redactie een verzoek richt om over een bepaald onderwerp een artikel te laten schrijven. Wij zoeken daarvoor dan een auteur. In beide gevallen wordt u verzocht contact op te nemen met het redactiese cretariaat. Verkort verslag jaarvergadering 2003 De vergadering, gehouden op 22 april 2004, werd bezocht door 43 leden. Naast de gebruikelijke vaste punten zoals het vaststellen van allerhande verslagen, werd extra aandacht besteed aan een aantal zaken. Het bestuur is aangevuld met drie nieuwe leden, te weten de heren T. van de Boom en F Evers (beiden algemeen bestuurs lid) en mevrouw I. van Kemenade (secretaris). Afscheid werd geno men van bestuurslid mevrouw G. Grosfeld, alsmede van mevrouw I. Mast, die gedurende langere tijd het ledensecretariaat beheerde. Ook de enquête werd kwam uitge breid aan de orde. Maar liefst 35% van de leden heeft de moeite ge nomen deze enquête terug te stu ren. Naar aanleiding van de uitslag en het streven van het bestuur de Waterschans nog aantrekkelijker te maken, is door de vergadering be sloten de contributie per 1 januari 2005 op te hogen naar 27 euro per jaar. Deze verhoging zal gro tendeels worden besteed aan een tweekleurendruk voor de Water schans. Na de pauze kregen de aanwezi gen een lezing aangeboden over het hedendaags belang van het gilde door de heer R. de Krom van het Sint Sebastiaansgilde te Ber gen op Zoom. Jaarexcursie Geschiedkundige Kring 2004 Deze keer gaat de jaarexcursie naar 'de Vestingstad Naarden'. Naast het bezoek aan deze schitte rende stad zelf, zal het hoogtepunt van deze jaarexcursie liggen in het bezoek aan de tentoonstelling in het kader van de 300e sterfdag van de vermaarde vestingbouwer Menno van Coehoorn, die ook voor Bergen op Zoom belangrijk is geweest. Kortom, in deze jaarexcursie staan de begrippen 'vestingen en ves tingbouwers' centraal. Vanwege het feit dat de tentoon stelling vanaf 1 juli geopend zal worden, kunnen pas na dit mo ment definitieve afspraken ge maakt worden. Dit betekent dat we u nu nog geen definitieve da tum kunnen geven. Wel is zeker dat de dagexcursie op een zaterdag in september zal plaatsvinden. Bovenstaande houdt in dat de in schrijving als volgt zal gaan: Indien u belangstelling heeft voor deze boeiende jaarexcursie, ver zoeken wij u zich telefonisch aan te melden bij een van de navol gende leden van de activiteiten commissie: Wim van Riemsdijk; telefoon: 0164- 248873 Wim van Nieuwenhuizen; telefoon: 0164- 238835 Kees Klaassen; telefoon: 0164- 6 8 2 744 Ron van Tilborg; telefoon: 0164- 255427 Aan een ieder die vrijblijvend be langstelling heeft getoond, zal schriftelijk alle detailinformatie worden toegezonden zodra deze beschikbaar is (betreft kosten, ver trektijden etc.). Op basis van deze detailinformatie kunt u vervolgens uw definitieve aanmelding telefonisch doen. Wij rekenen op uw warme belang stelling, Het bestuur. Van Normandië naar Bergen op Zoom Een plan bij de herdenking van onze 60-jarige bevrijding Velen zullen zich de film herinne ren die de Geschiedkundige Kring samen met de BRTO in 1994 maakte over de bevrijders van Ber gen op Zoom, de Canadezen van het Lincoln and Wellandregiment en het pantserregiment, de South Alberta's. Kort geleden nog was de film via de kabel te bekijken. We gaven hem indertijd de titel mee 'Not in Vain'. Het lijkt me dat het voor velen boeiend zou zijn die tocht van onze bevrijders eens precies te volgen. Dat betekent een reis van drie dagen, waarbij de eerste dag langs de snelste route Courseulles aan de Normandische kust wordt bereikt. Daar start het verhaal van 1944. We overnachten in de buurt van Caen en gaan de volgende dag via Falaise, Trun en St. Lambert sur Dives naar Montermel, waar de sluiting van de 'zak van Falaise' indrukwekkend in beeld wordt ge bracht. De complete uitslag van de enquête is per 1 juli 2004 te lezen op de website: www.geschiedkundigekringboz.nl Leden die in het bezit zijn van een e-mail adres en dit nog niet hebben doorgegeven via de enquête wor den vriendelijk verzocht dit alsnog te doen in verband met actualisering van het ledenbestand. Aanmelding kan via de post of per bovenstaand e-mail adres. Webmaster Fons Evers is momenteel druk bezig met de voorbereidingen voor een jeugdpagina op de website. Wilt u een familielid of kennis verrassen met een leuk kado? Denk dan eens aan de mogelijkheid van een geschenkabonnement. Informatie of aanmelding gaarne via de secretaris. Niet alleen krijgt het nieuwe lid een mooi welkomstgeschenk, maar u als aangever ontvangt dit jaar ook een historisch verantwoord kado. Jaarprogramma Activiteitencommissie September Jaarexcursie naar de vestingstad Naarden met hieraan gekoppeld een bezoek aan de Tentoonstel ling over '300 jaar Menno van Coehoorn'. 7 oktober Lezing door prof. Amoud-Jan Bijsterveld over 'Brabant is ons Brabant niet meer'. Het zelfbeeld van Noord-Brabant in de eenentwintigste eeuw. Najaar Mini-excursie naar de Watermolen te Bergen op Zoom, onder leiding van Ir. Jan Weijts. Digitaal Vrouwenlexicon van Nederland (DVN) Onlangs is het project Digitaal Vrouwenlexicon van Nederland van start gegaan. Het doel van het DVN is het publiceren van een digitaal naslagwerk met biografische informatie over vrouwen in de Nederlandse geschiedenis van de vroegere tijden tot ca. 1850. De redactie komt graag in contact met deskundigen die een lemma willen schrijven en met vrijwilligers die mogelijk kunnen helpen bij het genealogisch onderzoek en/of willen optreden als deskundig beoordelaar van de binnengekomen kopij. Ook aanvullingen op de groslijst van op te nemen vrouwen zijn welkom. Informatie kan toegestuurd worden. Aanvragen daarvan kan via: DVN@let.uu.nl De groslijst is te raadplegen via de DVN-site: www.inghist.nl/Onderzoek/Projecten/DVN. Postadres: Redactie DVN, Antwoordnummer 51254, 3501 WB Utrecht. Via de route langs Vimoutiers en Bernay komen we in Criquebeuf, steken de Seine over en moeten dan via Abbeville richting Brugge. In die omgeving overnachten we voor de tweede keer. De laatste dag via Adegem en Eeklo naar Brasschaat, Achter broek, Essen en via de Wouwse Plantage naar de Canadalaan/- Grote Markt. Ik realiseer me dat het drukke da gen zullen zijn. Bovendien, er zal een prijskaartje aan moeten han gen waaivan ik alleen maar kan hopen dat het u niet van deel name zal afhouden. Daarover kan ik pas concreet zijn wanneer ik weet hoeveel belangstelling er voor deze herdenkingstocht onder Als u mij vóór 15 juli a.s. via mijn brievenbus: Heerlesebaan 22, 4614 RA Bergen op Zoom, of via mijn e-mal adres n.grosfeld@uwnet.nl laat weten dat u belangstelling heeft en met hoeveel personen u zou willen meegaan, dan hoort u snel van me. Wil dit plan uitvoerbaar en betaal baar zijn, dan zou het aantal deel nemers rond de 40 moeten liggen! Ik wacht vol belangstelling uw re actie af. Drs. N. Grosfeld ji/jr -u,r As, ■VfB.ET - ''«iiiSï

De Waterschans | 2004 | | pagina 2