naar van De Draak aan de Grote Markt.3 Inmiddels was die ook al eigenaar van andere aangrenzende panden, zoals de Olifant aan de Grote Markt (thans onderdeel van het Stadhuis, Grote Markt 1) en een gedeelte van St. Joris (Grote Markt 37). Pieter Gieles legde dwars door zijn eigendom, als ont wikkelaar, de huidige StAnna- straat aan tussen de Markt en de Kortemeestraat. Draak en Olifant werden herbouwd terwijl achter waarts aan weerszijden van de straat winkeltjes gebouwd werden. Die onderneming was geïnspi reerd door de voorspoed van de stad in die tijd en de bloeiende jaarmarkten. Net als bij een verge lijkbaar project naast de Waag in de Zuivelstraat slaagde het niet, mede als gevolg van de toen inzet tende neergang. Vooral de storm vloed van 1530 die de Wester- schelde vormde als kortere verbin ding tussen Antwerpen en de zee, was daar een oorzaak van. Toen in 1517 de eigendommen bij executie verkocht werden, kwam op 16 januari Henegouwen in handen van een Spaanse koop man, Anthuenis Lanignes. Het werd toen omschreven als huis met gang, erf, achterhuis, bor- neput en ledig erf daarachter tot aan de St. Annastraat. Blijkbaar De Waterschans nr. 2-2004 was achter Henegouwen wel iets afgebroken, doch waren er nog geen winkels gebouwd. Kennelijk zat er handel in, want op 30 okto ber wordt het, tezamen met de Olifant en vier huizen daarachter, eerst verkocht aan een koopman uit Jenever (Genève?) en daarna aan meester Hanse Poppen. Vóór 1555 en tot 1573 is het pand in ei gendom bij lakenkopers, daarna wordt het gekocht door Jan Grijp, een brouwer. Een open plaats ach ter het belendende huis De Sterre (Fortuinstraat 12), die daar wel licht in 1554 van afgenomen was, wordt weer bij De Sterre gevoegd. Aan de zijde van de St. Annastraat was inmiddels een zelfstandig huis De Cam ontstaan, terwijl Hene gouwen nog wel een poort naar die straat bezat. In 1615 is de nieuwe eigenaar Govaert Marinuss. Hij koopt in 1619 ook het erachter gelegen huis De Cam. Vervolgens verkoopt hij in 1622 het huis Henegouwen, dan De Fortuijn geheten, aan de De Waterschans nr. 2-2004 tingieter Jan Suyens; De Cam be houdt hij. De verkoper zal alle brouwerijgereedschappen wegne men, twee stenen gevels optrekken en twee staande vensters van dief- ijzers voorzien om De Cam van De Fortuijn te scheiden. Een sui- kerpereboom, een winterpere- boom een abrikozenboom, een brantkers en een kweepereboom blijven staan op het erf; de overige bomen blijven aan de verkoper. Het lijkt erop, dat de brouwerij daarmee naar De Cam verplaatst is. Als Marinussen in 1627 De For tuijn koopt, wordt bepaald, dat de tinnegieter zijn gereedschap weg zal nemen, almede het giethuys. Verder mag hij 'de twee winckels in de voorvloer wegnemen en al len tgene aen dezelver winckels is dependerende, gelyck oock de ver koper mag afbreken een werckca- rner staende boven nevens de voornamer.4 Hier is sprake van waarna een geschil ontstaat met de nieuwe eigenaar over het bijbe horend erf, de waterloop en de erfscheiding. Als Jacobus in 1704 overleden is, komt een eind aan de brouwerijfunctie. Er is op dat moment nog één (studerende) zoon in leven. De weduwe hertrouwt met doctor Gregorius van Lemmert en, na diens dood, met Philippus van Campenhout. Na haar overlijden wordt een uitgebreide inventaris opgemaakt, waar ook de indeling van het huis naar voren komt.5 Op de begane grond is er aan de straatzijde een 'salet', daarachter een 'middelkamer' waarin onder andere een 'ledikant met behang sel' en dertien schilderijen aanwe zig zijn. Beide liggen in het voor huis. Erachter is de 'groote kamer', waarin onder andere een ledikant en een clavecimbel staan. Dit zal de kamer in het achterhuis zijn, waar zich ook de 18de-eeuwse schouw bevond. Verder oost waarts, wellicht in het 18de- eeuwse bijgebouw lag de 'groene kamer' met onder andere behang sel in de schoorsteen. In het 'ag- terhuijs', wellicht aan de overzijde van de binnenplaats gelegen, be vond zich onder andere keukenge rei zoals ijzerwerk, koperwerk en vaste inventarisstukken. In 1640 is Govaert Marinusssen overleden. Zijn opvolgers in de brouwerij zijn de zonen Marinus en Johannes Neervelt. Zij bezitten in 1656 ook St. Joris, Grote Markt 37. In 1667 kopen zij ook De Draak, Grote Markt 38. Na het overlijden van Marinus en zijn vrouw, wordt De Fortuijn in 1679 inclusief alle brouwerijgereedschappen door de voogd van hun kinderen verkocht aan Johannes van der Creke (hun zwager?) De volgende eigenaar is Jacobus Neervelt, zoon van Mari nus. Hij is gehuwd met Maria Moermans, ook telg uit een brou wersfamilie. Vele inventarisstuk ken, die verkoper destijds over nam, zijn in de koop begrepen. In 1696 verkoopt hij De Draak, 7 5 ee&.to-'ï <^€<7ou.co ~Te>r"fct>cZ wi fcv-<^<x-t 2. Plattegrond van het oorspronkelijke huis, begane grond. 3. Dwarsdoorsnede over het voorhuis. 4. Profilering van een sleutelstuk in het voorhuis. 5. Negge van de keldertoegang. 3. J.L.C. Weyts, 'Het ontstaan van de St. Annastraat'. Studies uit Bergen op Zoom 1975. blz.81-91 4. Regionaal Historisch Centrum, Bergen op Zoom, Stadsarchief Da 5058 fol.l32v. 5. Regionaal Historisch Centrum, Bergen op Zoom, Notarieel archief inv.nr.439, notaris Bolcoel 19-8-1726 7. Profilering van een sleutelstuk in het achterhuis. 6. Vliering van het achterhuis, nu hotelkamer.

De Waterschans | 2004 | | pagina 9